Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Prosím o radu...................

#1096

Příspěvek od Bill »

Byla bych vděčna za jakoukoli radu
Začni tím, že si nastavíš bydliště - tohle vypadá spíše na nutnost nějakého předvedení. Pak pošli typ teleskopu, třeba i s linkem na stránku prodejce ap.

Zracadla určitě "neštelovat", to až v případě problémů.
M:736 750 113
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Prosím o radu...................

#1097

Příspěvek od Rekmarik »

Dárek je to pěkný, ale nechápu, proč se objednával v Polsku od neověřeného dodavatele, bez návodu, bez ničeho prostě.
To bude nejspíš něco ve smyslu "lidlskopu" , který se prodává v supermarketech, a je docela jedno jestli je to v Polsku nebo v jiné zemi - tedy krom toho, že návod je v jiné řeči to je asi jediná nevýhoda. Nechci se nikoho dotknout, ale myslím, že bude stačit poprosit o pomoc někoho technicky zdatného aby to sestavil .. Není třeba nic "odborně " seřizovat, jen pochopit jak se to sestaví, do čeho se dají okuláry a jak se to zaostřuje.
Uživatelský avatar
Xmarth
Příspěvky: 111
Registrován: 27. 02. 2013, 13:57

Prosím o radu...................

#1098

Příspěvek od Xmarth »

To může být cokoli za verk, a když už se zmiňuje Lidlskop, to je myslím ta šťastnější varianta pořízení, jednak v lidlu neprudí s reklamacemi a pak mi pro totálního začátečníka přijde refraktor přeci jen jednodušší na pochopení obsluhy (při použití hranolu vzpřímený obraz, dlouhý výtah) než malý newton (zvláště ten ze supermarketu).
Auriol 10x50. Nikon 3200 + 40mm 2,8 micro, 18-55mm, Tamron 70-300, Samyang 500/8.
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Prosím o radu...................

#1099

Příspěvek od Buby »

To může být cokoli za verk, a když už se zmiňuje Lidlskop, to je myslím ta šťastnější varianta pořízení, jednak v lidlu neprudí s reklamacemi a pak mi pro totálního začátečníka přijde refraktor přeci jen jednodušší na pochopení obsluhy (při použití hranolu vzpřímený obraz, dlouhý výtah) než malý newton (zvláště ten ze supermarketu).

Lídlskopy dneska už nemá cenu kupovat, dodávají k nim slaboulinkou montáž. Pouze starý typ, s paralaktickou montáží Astro-3, lze považovat za cokoli jiného, než ,,verk,,. Ten se ale už tak 6 let neprodává.

Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Prosím o radu...................

#1100

Příspěvek od ladis »

Mimochodem původní lidl-Astro-3 paralaktickou montáž jsem otočil na azimutální a velice pěkně slouží ve spojení se SW 102/500 na přehlídky oblohy! Pro tento dalekohled pevná, tuhá, neklepe se.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Xmarth
Příspěvky: 111
Registrován: 27. 02. 2013, 13:57

Prosím o radu...................

#1101

Příspěvek od Xmarth »

Jednu výhodu ten lidlák i na té rozklepané současné montáži (takový hybrid azimutární a EQ) má, je to opravdu lehoučké, skladné, prostě ideální cestovní dalekohled ale dost Lídláku, ten má svoje vlastní téma jinde.
Auriol 10x50. Nikon 3200 + 40mm 2,8 micro, 18-55mm, Tamron 70-300, Samyang 500/8.
Uživatelský avatar
Altair
Příspěvky: 42
Registrován: 31. 10. 2012, 13:20

Prosím o radu...................

#1102

Příspěvek od Altair »

Ahojte. Mám takýto problém že: ďalekohlad mám nasmerovaný nad obzor na nejaký objekt. Vycentrujem hladáčik a okulárový výťah aby bol pozorovaný objekt v strede obidvoch . Keď dám potom dalekohlad do zvislej polohy už to je rozhodené. Keď dalekohlad vrátim speť do polohy nad obzor bez toho aby som niečo robil je to zase vycentrované. Je to normálne? Mám MAEDE 300/1500.

Dobson Maede 300/1500, SkyWatcher SWA-58 6mm, Hyperion 17mm,31mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím o radu...................

#1103

Příspěvek od MilAN »

Normální to není. Máš někde něco povolené. Buď hledáček, nebo jedno ze zrcadel. Konstrukce je dostatečně tuhá, projdi všechny šroubové spoje, jestli není i tam něco uvolněné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Prosím o radu...................

#1104

Příspěvek od stana »

JJ. Jen bacha na to, až třeba najdeš uvolněný kolimační či aretační šroubek...tak utahuj s citem...Jináč si můžeš zdeformovat optickou plochu špííglu...
Jen snad doplňuji info viz výše...
8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Prosím o radu...................

#1105

Příspěvek od Med »

Ahoj, právě mi dorazil ruční ovladač k NEQ6 - výměna za můj SynTrek. Co ale v balení nebylo jsou kabely.
Předpokládám, že potřebuji celkem tři:
• napájecí 12V (asi není nutný)
• RJ-45 -> D-sub (na ovládání montáže)
• USB -> RJ-12 (na ovládání z PC)

Poradíte někdo z majitelů kde se dají ty kabely sehnat? Nerad bych si je zapojoval sám, na to mám svou montáž moc rád :)
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím o radu...................

#1106

Příspěvek od MilAN »

Zapojíš současný kabel do ručky a jede to.
Napájení ručka nepotřebuje, leda při nahrávání nové verze .Potom se vezme napájní, které jde do montáže a zapojí se do ručky.
Pro funkci GoTo nepotřebuješ mít připojen PC. Naopak. chceš-li ovládat montáž z PC, je zbytečná nová ručka
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Prosím o radu...................

#1107

Příspěvek od Med »

Zapojíš současný kabel do ručky  a jede to.
Současný kabel je ale na SynTrek ovladači napevno, takže nějaký určitě potřebovat budu. Co se týká připojení k PC, tak k montáži skutečně nějaký byl, takže to vyřeším jen redukcí rs232 na USB.

Jde mi ale o ten základní k montáži - ručku chci používat i na cestách bez notebooku.

Díky za odpověď
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Prosím o radu...................

#1108

Příspěvek od MilAN »

Celé to není tak triviální, jak si představuješ. Je potřeba se rozhodnout, na co v kterém případě budeš co potřebovat a podle toho zvolit z možných variant připojení.
Něco o tom je např. tady :
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 7634/15#24
Pokud nepotřebuješ PC k jiné činnosti než navádění dalekohledu, je to celkem zbytečná komplikace ( možná na první pohled líbivá, ale dost krkolomná !)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Prosím o radu...................

#1109

Příspěvek od Med »

Celé to není tak  triviální, jak si představuješ.
Ano, toto vlákno jsem si celé přečetl už v minulosti a rozumím způsobům připojení (buď přímé přes ručku nebo kabelem EQDIR). V mé odpovědi jsem to asi napsal špatně, tím připojením k PC jsem myslel připojení ručka-PC, kde mi snad krom kabelu, co jsem dostal k montáži, opravdu stačí jen kabel z 9pin na USB, ne?

Problém, co mě trápí je, že před dovolenou potřebuji vyřešit propojení té ručky s montáží a čekal jsem, že když to má dodavatel rozdělené na ovladač pro EQ6 a pro HEQ5 (a já tuším, že ta krabička je stejná), bude to dodávat i s kabelem ke té konkrétní montáži.
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
Lamid
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 02. 2013, 16:22
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Prosím o radu...................

#1110

Příspěvek od Lamid »

Odpovědět