Refrakce atmosfery

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Refrakce atmosfery

#1

Příspěvek od MP »

Nic noveho pod sluncem, jen jsem byl trochu zaskocen tim, co jsem vyfotil v utery 16.3. :

Rozliseni mizerne ( neni divu, Saturn uz byl pomerne nizko a mene osvetleny, expozice kolem 1sec. ), ale o to nejde. Vidite ty barvy ? To neni barevna vada optiky ( ta by vypadala jinak ).

Ohyb svetla a "barevna vada" atmosfery komplikuji zivot vzdycky pri pozorovani a hlavne foceni planet, ale takhle krasne a siroke barevne okraje jsem jeste nevidel. Tak bych se rad zeptal, jestli nevite, co tu refrakci vlastne ovlivnuje ( krome vysky nad obzorem, samozrejme ), tedy proc je i pri stejne vysce objektu nekdy vetsi a nekdy mensi. Ze by vlhkost, nebo teplota ? Cim je dany index lomu vzduchu ?

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
johny

Refrakce atmosfery

#2

Příspěvek od johny »

moje vysvetlenie by bolo, za aj samotna atmosfera sa sprava ako sosovka.

slnko aj mesiac - su vacsie na obzorom ako ked su "hore". a samotne svetlo prechadza z vakua do atmosfery, cize prostrediami z roznou hustotou, co ma zjavne za nasledok odlisny lom svetla.

zvozia ma odbornici, alebo si predsa len nieco z fyziky pamatam ?   :book:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Refrakce atmosfery

#3

Příspěvek od MaG »

S tím Sluncem a Měsícem při obzoru mě podle předchozího příspěvku napadá - nemohl by někdo proměřit Slunce ze zatmění 31.5. nebo jiný kvalitní záběr a porovnat jej s teoretickou velikostí slunečního disku, nebo s jinou fotkou kdy je Slunce vysoko na nebi?

Ptám se hlavně proto, že mám pořád pocit, že dojem většího Slunce či Měsíce u obzoru je prý jen zdánlivý, daný tím, že jej mozek porovnává se známými předměty a zvětšuje tak kotouče těchto objektů.

Jinak vysvětlení různé refrakce ve stejné výšce na d obzorem pomocí různé hustoty vzduchu se jeví asi nadějně. Mohlo by to přímo souviset i se změnami teploty, s tlakovým útvarem v dané vrstvě atmosféry, nejspíš i s vlhkostí, prašností... se vším, co dokáže pozměnit hustotu nebo co ohýbá světlo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Refrakce atmosfery

#4

Příspěvek od zdenek »

MP napsal: Tak bych se rad zeptal, jestli nevite, co tu refrakci vlastne ovlivnuje ( krome vysky nad obzorem, samozrejme ), tedy proc je i pri stejne vysce objektu nekdy vetsi a nekdy mensi. Ze by vlhkost, nebo teplota ?  Cim je dany index lomu vzduchu ?
Optika atmosfery to je moje ;D.
Cele to je trosku slozitejsi,ale velmi zjednoduseno: hodnota refrakce je dana zejmena hodnotou a rozlozenim indexu lomu vzduchu (dale pak napr. slozenim aerosolovych castic v atmosfere, ...).

Pro orientacni urceni indexu lomu vzduchu atmosfery lze pouzit vztah:
n = 1+77.6*(1+7.52*10^-3*la^-2)*(p/T)*10^-6
kde la je vlnova delka zareni, p .. tlak vzduchu v danem miste a T je teplota vzduchu.

Svoji ulohu samozrejme hraje i vlhkost vzduchu, jiz zminene aerosolove castice, ale i napr. hodnota turbulence (resp. tzv. strukturarni parametr indexu lomu), ...
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Refrakce atmosfery

#5

Příspěvek od zdenek »

MaG napsal:
Ptám se hlavně proto, že mám pořád pocit, že dojem většího Slunce či Měsíce u obzoru je prý jen zdánlivý, daný tím, že jej mozek porovnává se známými předměty a zvětšuje tak kotouče těchto objektů.
Skurtecne je tomu tak. On na overeni staci jednoduchy experiment. Podivejte se napr. na Mesic pri vychodu pres trubicku tak, aby jste v ni nevideli okoli a pak napr za hodinku, az bude vyse na obzorem. Zjistite, ze jeho prumer se skutecne nemeni. Jedine co zaznamenate je pripadne splosteni jeho disku velmi nizko na obzorem vyvolane prave atmosferou. (Podobnym zpusobem vznika napr. i "sisate" slunce pri vychodu/zapadu).
johny

Refrakce atmosfery

#6

Příspěvek od johny »

zdenek napsal:
Zjistite, ze jeho prumer se skutecne nemeni. Jedine co zaznamenate je pripadne splosteni jeho disku velmi nizko na obzorem vyvolane prave atmosferou. (Podobnym zpusobem vznika napr. i "sisate" slunce pri vychodu/zapadu).

zaujimave, overim si to, lebo mam dojem, ze sa niekde, niekedy, nieco spominalo aj o zvacsovani objektov vdaka atmosfere. pockam na spln. :uch:
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Refrakce atmosfery

#7

Příspěvek od MP »

Zdenek : diky, to jsem chtel vedet - tedy teplota, tlak i vlhkost ( to je fakt, pri vlhkosti 100% muzeme klidne pozorovat duhu ). Nedalo by se to nejak predpovidat ? Treba upozorneni : dnes vecer nefotografujte planety, viditelne spektrum objektu 30 stupnu nad obzorem bude siroke 3 uhlovoe minuty :)

Ad velikost Slunce nad obzorem : vodorovny rozmer se nemeni, svisly ano - nad obzorem je mensi, protoze ta "cocka" atmosfery zobrazi spodni okraj relativne vys, nez horni. Je to vlastne princip faty morgany, kdy diky ohybu svetla muzeme videt i za obzor. Na http://fjfi.cce.cz/eclip03.html jsem obrazky Slunce po vychodu poskladal na sebe, muzete si to porovnat, pripadne i vypocitat rozdily v indexu lomu vzduchu.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Refrakce atmosfery

#8

Příspěvek od MaG »

Nemohu si odpustit poznámku, že ta animace zatmění je opravdu názorná jak pro refrakci, co tu řešíme tak prostě že lahodí oku. Nádhera a díky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Refrakce atmosfery

#9

Příspěvek od zdenek »

MP napsal: Zdenek : diky, to jsem chtel vedet - tedy teplota, tlak i vlhkost ( to je fakt, pri vlhkosti 100% muzeme klidne pozorovat duhu  :) ). Nedalo by se to nejak predpovidat ? Treba upozorneni : dnes vecer nefotografujte planety, viditelne spektrum objektu 30 stupnu nad obzorem bude siroke 3 uhlovoe minuty  :)

Predpovidat (resp. spocitat odhad) samozrejme lze. Vstupnich udaju je pak ale treba ponekud vice (rozlozeni teplotnich mas vzduchu, tj. i vyskova struktura, zmeny v atmosferickem tlaku, smery proudeni vzduchu ...). Prakticky je pak jednoduzsi asi primo "test bojem".  ;)

Odpovědět