Pozorování meteorů

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Pozorování meteorů

#1

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Je to sice už docela dávno, ale pokud se nepletu, většian z nás si vede deník (nebo teda nočník), do kterého si píše záznamy o neobvyklých jevech během pozorování. Proto se tady ptám, jestli někdo nepozoroval v noci z 27/28.9.2003, měli sme totiž pozorovací výjezd do Jeseníků a během prvních 3 intervalů měli všichni pozorovatelé (tj. 3) počty sporadických hrubo přes 20, v mém případě až 28, jedná se o hodinové počty.....proto se tážu, jestli někdo nemá pozorování z toho data a to pokud možno zakreslené, zdálo se mi totiž, že spousta z těch sporadických létala z jedné oblasti v horní části Orla, ale bez zákresů je to k ničemu a já si na místo nebral zakreslovací nádobíčko.... :'(
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
MartinNed
Příspěvky: 2
Registrován: 24. 04. 2002, 22:42

Pozorování meteorů

#2

Příspěvek od MartinNed »

No přímo ten den jsem nepozoroval, jen 2003 09 20/21 a 30/31. Ted jsem si vsiml fotky, podle ni bych Tě šacoval na KOUJA. Jestli jses to Ty, tak mas vsechna pozorovani, jestli ne, tak Ti to poslu.

Martin
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Pozorování meteorů

#3

Příspěvek od Kunzov »

Nekoukal nekdo v nedeli 21.3.2004 na nebe? Ja pozoroval jen pul hodiny (21:15 - 21:45 SEC) a vsiml sem si 4 metasu, vsechny jakoby z Vlasu Bereniky ci Lva. Bud drza nahoda nebo nejaky roj ::) ;D? Nevite nekdo? Docela me to zajima...
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorování meteorů

#4

Příspěvek od Myzer »

Vyuzijem tuto temu na jednu otazku, ktora mi coraz castejsie vrta hlavov. :bomb:

Meteoricke roje - Kvadrantidy, Lyridy, Perseidy, Leonidy, Bootidy, Pegasidy, Aurigidy, Piscidy, Orionidy, Urzidy. Co maju spolocne? Radiant meteorickeho roja lezi severne od rovnika. Ak sa pohneme juznejsie, v oblasti rovnika radiantov ubuda - Orionidy, Aquaridy, Monocerotidy. A ked sa pohneme na juznu pologulu je tam na prvy pohlad radiantov este menej - Centauridy, Pupidy.

Je to sposobene tym, ze ich je tam naozaj menej alebo sa im len u nas nevenuje pozornost a nepise sa o nich? ???
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pozorování meteorů

#5

Příspěvek od MilAN »

Když se podíváš třeba do Hvězdářské ročenky, vypadá to na poměr 47 :26 ve prospěch severu.
Když ale vezmeš seznam rojů podle ALPo http://www.lpl.arizona.edu/~rhill/alpo/ ... tshwr.html
vychází  poměr 36:35 . Takže jde asi  jen o výběr  a nebo i definici, kdy se to již nazývá rojem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pozorování meteorů

#6

Příspěvek od MaG »

Já si také myslím, že jde o zcela náhodný efekt a není potřeba si myslet, že by jižní polokoule byla méně preferována. Vždyť i dráhy koemt, s nimiž roje vesměs souvisí, jsou zcela náhodné.

Pravda je asi ale ta, že z hustějších rojů jich je většina nejspíš s radiantem na severní polkouli ... to je současný výsledek náhody.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorování meteorů

#7

Příspěvek od Myzer »

Suhlasim, moze to tak byt. Ja som to bral len vseobecne, lebo som sa do ziadneho katalogu nedival, preto ma to len tak raz napadlo. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět