Svetelne znecisteni v cizine

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
nad
Příspěvky: 70
Registrován: 08. 09. 2003, 20:36

Svetelne znecisteni v cizine

#1

Příspěvek od nad »

Off topic. Ahoj vsem, prave jsem se vratil z dovolene z Chorvatska a Nemecka, ted pisu od znamych z Mnichova a jenom bych chtel podotknout, ze svetelne znecisteni v Mnichove je mnohem mensi nez napr. v Pardubicich. Osvetleni maji naprosto spickove, sviti opravdu jenom dolu a nikam jinam.Opravdu je zde tma a ovzdusi cistsi, prave ted jej kontroluji. A Mnichov je velke mesto. Nezbyva nez tise zavidet a nadavat na kvalitu osvetleni v Cesku.
V Chorvastsku jsem stravil 14 dni na lodi na mori, projel jsem celou Istrii-Umag,Novigrad,Cervar,Porec,Vrsar,Rovinj,Pula,Veruda a musim rict, ze pozorovaci podminky az na Pulu byly velmi dobre. Tma jak v ranci a temer zadne svetelne znecisteni ani u obzoru.Na mori nulove. Skoda, ze jsem nemohl vzit s sebou svuj dalekohled, pouze triedr.
Elektrotechnika
johny

Svetelne znecisteni v cizine

#2

Příspěvek od johny »

neviem si predstavit sledovat s teleskopom na mori. to by clovek potreboval nejaku plosinu, ktora by vyrovnaval pohyb lode.
alebo najst vzdy na noc nejaky maly opustney ostrov.

tiez mam ale dilemu, ze do zahranicia (pokial clovek nejde vlastnym autom) si asi teleskop nezoberiem. iba triedr. :(

preto som tento rok dovolenku rozdelil na dve casti - more a hned nato stred slovenska. snad vyjde pocasie na obidvoch miestach.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Svetelne znecisteni v cizine

#3

Příspěvek od Myzer »

Na pozorovanie za hranicami som mal doteraz vzdy smolu. V Taliansku opar a neskor Mesiac, v Grecku este silnejsi opar, a teda aj ked som uz bol dost juzne - 37st. s.š. nemohol som sa presvedcit co sa to tam skryva v tom strede Galaxie. ::) Vo Finsku v Helsinkach, Turku a 20km severne od Kuopio v letnom obdobi prilis svetlo. :-/
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

Svetelne znecisteni v cizine

#4

Příspěvek od Libor »

V lonskem roce jsem mel celkem stesti na pocasi v rakouskych Alpach (oblast Dachstein). Obloha je tam opravdu skvela, ale musi se vyjet do vysky kolem 2 km. Nerekl bych, ze tam nejak zvlast dbaji na svetelne znecisteni, videl jsem tam poulicni lampy ve tvaru bile koule, co sviti na vsechny strany. Uzasna vyhoda je ale v tom, ze vetsina civilizace je v uzkych udolich o nadmorske vysce kolem 800m a neni vetsi problem vyjet autem o 1000 az 1200 m vyse. Svetla pak zustanou hluboko pod vami a obloha je super, vadi jen obcas nejaka horska chata.
Odpovědět