IC 2118 - Hlava čarodějnice

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#46

Příspěvek od Aletel »

Oko1, dík - jak zmiňuje MMys, ty družice tam mají "dálnici" a jsou prakticky na prahu signálu mezi náznaky dalších hvězdiček. Sigma a Rejection sice něco odmázly, ale zbytky reziduí se takhle sečetly do pruhu, v jakém satelity přelétaly. MMys nasměroval co ještě zkusit s výběrem sad - výsledek je o trošku lepší, ale stále tam ty stopy jsou slabě znatelné. Laborace se Sigmou neměly už žádný znatelný vliv.
Ten objekt by stálo za to potrápit nějakou dobu s úzkopásmovými filtry, neb jsou tam i zajímavě dokreslující temné mlhoviny přes emisní.
Pro mě test uspokojivý, ani jsem nečekal že to až tak "snadno" půjde (s IC2118) - to co je ještě skryto na pozadí za čarodějnicí mi teď nedává klidu a rád bych dotáhl na těch původně odhadnutých 16h. :-/
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#47

Příspěvek od Aletel »

Už mi z té čarodějnice hrabe. Ještě, že Orion svým mečem její rejdy překazil.
Kolorimetrem jsem srovnal všechny displeje a monitory v dosahu a mám to tady hezky pestrobarevné - každý zobrazovač jiná barva, že už nevím, co je vlastně "správně".
Takže postaveno na hlavu a snad další obrázek na Pexeso.

Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#48

Příspěvek od Cztwerec »

Jak moc jsou reálné struktury v těch mračnech??? nevím jak bych to nazval...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#49

Příspěvek od Aletel »

Stejná otázka mě provází od začátku, co jsem začal nastřádaná data třídit, různými metodami skládat, zpracovávat a vzájemně porovnávat. Faktem, o kterém jsem už přesvědčen je, že celá ta oblast obsahuje emisní, reflexní, temné, prachové atd. oblasti, že není k vidění kousku neutrálního pozadí.
Co se týče reálnosti struktur, ano ... jsou záměrně zvýrazněny - střední třetina snímku je celkem odpovídající tomu, co je v plném rozlišení zřetelné (zmenšení a jpg detailům neprospívá). Horní a spodní třetina jen v náznaku, tam bylo hodně odstraňování světelného znečištění.
Jednoznačnou odpověď nám asi ukáže čas, až někdo s optimální optickou sestavou tuto oblast úspěšně a plnohodnotně "sejme".
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#50

Příspěvek od Cztwerec »

Díky za odpověď. Přeju hodně štěstí s dalšími pokusy!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

IC 2118 - Hlava čarodějnice

#51

Příspěvek od Aletel »

Ještě doplním, že tmavé "myší cestičky" mezi hvězdou Riegel a hlavou čarodějnice jsou patrné i na nezpracovaných snímcích a jednotlivých sadách z jízdy Astrotracu i přes posuvy pole mezi sadami. Tady si nejsem zcela jist, jestli to není způsobeno optikou a kontrastnějším rozhraním mezi liniemi a skupinami hvězd.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: IC 2118 - Hlava čarodějnice

#52

Příspěvek od Vabra »

Tak jsme se po 6ti letech zase potkali s Konihlavem na Astrovýpravě. A tak mi nezbylo než to oslavit stejným objektem, který jsme spolu naháněli v r 2010 u protinožců. Tentokrát jsem tomuto objektu věnoval pointovanou montáž, chlazenou kameru a dvě poloviny noci:

Obrázek
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Matej
Příspěvky: 253
Registrován: 27. 07. 2015, 16:43
Věk: 43

Re: IC 2118 - Hlava čarodějnice

#53

Příspěvek od Matej »

Pekná snímka. Len dotaz: Čo sú tie horizontálne artefakty (čiary) v hornej štvrtine snímky? Zlava sú fialové.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: IC 2118 - Hlava čarodějnice

#54

Příspěvek od Aletel »

Pominu-li fialový tón (patrně to chtělo věnovat více času pro RGB), tak za mě grandiózní výsledek. Přimluvil bych se za plné rozlišení kvůli galaxiím (namátkou ty výraznější - NGC1726, NGC1752, NGC1779, NGC1797, NGC1799 - nebo alespoň jejich výřezy). Očividně taky potrápily geostacionární družice a slabá vysoká. Dosah do slabých partií je jinak parádní a vidím, že tmavé "myší cestičky" mezi Rigelem a hlavou čarodějnice jsou na svém místě a odhalují detailněji chumáče prachoplynných mračen. Palec hore a gratulace k repete.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: IC 2118 - Hlava čarodějnice

#55

Příspěvek od Vabra »

Horizontální čáry jsou opravdu zbytky po geostacionárních družicích.
Přeletělo jich tam okolo stovky a z toho většina v tenkém koridoru (okolo deklinace -6st 35') a navíc jich bylo nejvíce při exponovaní přes červený filtr. V tomhle množství si s tím PixI a jeho sigma capa algoritmy už úplně nedokázaly odstranit a já se snažím vyvarovat lokálních úprav.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
pepe30
Příspěvky: 931
Registrován: 30. 03. 2009, 15:18

Re: IC 2118 - Hlava čarodějnice

#56

Příspěvek od pepe30 »

Ahoj.naozaj vydareny snimok.Gratulujem.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 2118 - Hlava čarodějnice

#57

Příspěvek od Konihlav »

moc hezky Pavle, uz Ti nemuzu tajne pod fousy prezdivat Babra :-) jako ze jsi zbabral barevne podani, protoze jsi "vyrostl" a jsi velky kluk co uz dela barvy v decentnim podani :-) tu mrchu musim taky jeste nekdy zkusit vyfotit, nejlip nekde hooodne na jihu...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 2118 - Hlava čarodějnice

#58

Příspěvek od Roman (Rick) »

Čudujem sa, že tu nie je viac fotiek tohto fotogenického objektu. Ja som si povedal, že mám dosť tejto mizérie s počasím a cvakol som si túto "krásku", (na ktorú sa strojím už dva roky) aspoň na diaľku :D.

Tu je jedna 5 minútová expozícia cez L filter pri zapadajúcom Mesiaci z tejto noci. Viac info, ako vždy na klik.

Obrázek
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 2118 - Hlava čarodějnice

#59

Příspěvek od novo »

Prečo nie, ja som za . Je to výborná alternatíva v tieto hrozné noci. Chcelo by to ešte zopár expozícii, ale možno nás ešte prekvapíš.
Chýba mi tam síce ten pocit mať oblohu nad sebou, ale ten nemá ani Kolec keď fotí doma zo svojej pracovni ktorú ma 30 m od hvezdárne. :D
Paradoxne však môžeš opäť napísať , že vďaka kvalitnej 10Micron si znova fotil bez pointácie. To je úžasné. ;)
Teraz fakt nerýpem, len konštatujem.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11546
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: IC 2118 - Hlava čarodějnice

#60

Příspěvek od Psion »

Na Tenerife se dá fotit hezky v teple po západu Slunce :) nějak ještě nebyl čas.
Odpovědět