Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#1

Příspěvek od Konihlav »

Zdravim vsechny mile zdejsi uzivatele ;-)

potreboval bych (prosim Vas o Vas nazor na) znat Vas nazor na hodnoceni fotografii. V nasem pripade se sice jedna o astrofotky, ale v "principu" ;D je situace stejna jako u ostatnich fotek...

jake mate zkusenosti z ostatnich foto-webu?

Jde mi o vsechny aspekty:
- system, ktery je podle Vas spravedlivy
- zavist ostatnich uzivatelu a delani si naschvalu

apod.

OD KAZDEHO Z VAS MI STACI JEDEN KOMENTAR ktery bude tak nejak komplexni. Netreba zde vyvolavat 20ti strankovou diskuzi, kterou si prectu za mesic a pul po navratu z dovolene...

DEKUJI :)

Zaroven bych rad upozornil, ze JA MAM NAZOR ZCELA JASNY a jiz komplexne hotovy, nicmene bych rad znal i Vas, protoze nikdy nerikej nikdy, treba svuj nazor zmenim (bude-li to ku prospechu veci) ;-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17676
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#2

Příspěvek od MMys »

Já mám taky jeden, nehodnotit ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Marat
Příspěvky: 65
Registrován: 19. 04. 2009, 13:42

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#3

Příspěvek od Marat »

Ahoj,
doufám že jsem správně pochopil o co ti jde.

Můj názor je udělat hodnocení 1 až 10 (hvězdiček třeba), kdy ale člověk co hodnotí musí napsat svůj názor proč tak činí, proč dává 5 a ne 8, jaké má ta fotka nedostatky, v čem se mu nelíbí. Dál by sám tento komentář měl svoje vlastní hodnocení, palec dolů, nahoru a pokud by měl například -3, tak by nebyl započítáván do hodnocení. Nejideálnější by byla nějaká váha hodnocení, čím víc palců dolů, tim menší váha.

Výhody 1-10 namísto 1-5 -> větší škála, větší oddělení těch nejkvalitnějších od těch velmi kvalitních atd..

Výhody komentáře s přidaným hodnocením -> odstranění hodnocení od lidí, kteří hodnotí špatně jen kvůli rivalitě, odstranění hodnocení od naprostých laiků kteří hodnotí snímek jen podle toho, že je červenej a ne modrej a že je tam víc hvězd než na jinym atd..

Jinak k tomu, co bylo probíráno v jiném tématu o hromadění moc fotek, z hlediska místa se k tomu radši vyjadřovat nebudu, asi jsem moc radikální, já bych zkrátka ty nejhorší snímky mazal (po upozornění autora). A jinak bych určitě udělal vyhledávání podle hodnocení.

Jinak ještě Konihlave, jak jsi psal, že uvažuješ o zákazu vstupu do 18 let, tak snad aspoň po tom, co jsem ti, doufám aspoň trošku inteligentně, sesmolil tohle, tak to neuděláš. Já jsem ještě také nedosáhl plnoletosti a že bych se nemohl dostat ani k vlastním fotkám by mě trošku na... :)

Jinak sorry za offtopic, ale díky za astrofotky.cz, je to super že se do toho takhle angažuješ a ještě k tomu v php (z přidávání možnosti uploadu fotek a tvoření thumbnailu jsem se u jednoho projektu málem sesypal) :D
Martin Bůna
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#4

Příspěvek od Ondra.P »

Mne by se nejake hodnoceni fotek urcite libilo, idealne stupnice 1-10, ciste jako informace pro autora, jestli se jeho fotka vubec nekomu libi, pripadne jak moc ;)
Protoze kdyz dam svoji fotku do sekce snimky, tak se v 90% pripadu, absolutne zadneho komentare nedockam.  
Zadne TOP zebricky atp. bych z toho rozhodne nesestavoval, od toho jsou souteze.
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#5

Příspěvek od Bill »

No já mám na to dost negativní názor - sledoval jsem fotoaparat.cz a vznikla tam úplná virtuální realita - na některé kecy jsem docela alergický a to používám volbu "zakázat hodnocení". Navíc u astrofotek je to (podle mne) ještě složitější - rozdíl ve vybavení je propastný a na fotoaparatu to bylo podobné - ti nejoblíbenější museli přestat publikovat, aby zbytečně neodradili amatéry s horším vybavením.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#6

Příspěvek od Bill »

Navíc co vlastně hodnotit? Jako v krasobruslení - zvlášť technická realizace a zvlášť umělecký dojem? :-D
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5634
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#7

Příspěvek od Konihlav »

;-) delam ted to co jsem chtel udelat az za par tydnu, tj. pisi jeste jeden prispevek k tematu (a to abych Vas povzbudil):

kluci, zatim jste se nikdo netrefil do meho nazoru, tak se snazte :D

no a jelikoze jsem "kecka", tak prozradim, ze se blizi te moznosti "utopie" a treba nazoru MMyse (ale jen blizi :-)). Asi to bude tim, ze nad tim premyslim uz nekolik mesicu a timpadem to neni zadna rychla strelba od boku...
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#8

Příspěvek od deavi »

No já jsem teďka chvilku o tom přemýšlel.
Původně jsem byl pro zavedení 10 hvězdičkové škály hodnocení, jak už se tady psalo. Prostě vidím fotku, zhodnotím ji, vyberu patřičnou hvězdičku a zmáčknu. No ale co se stane dál, nic! Aritmeticky se vyhodnotí nějaký průměr a vyjde nějaké číslo (nebo průměrná hvězdička)
Ale třeba mě, jako fotogravovi to stejně nic neřekne. Protože se stejnak řídím vlastním úsudkem a zhodnotím si snímek v hlavě a to je pro mě daleko lepší, než si cpát do hlavy nějaký průměr (nebo jak by se to počítalo) x desítek lidí.

Raději místo hodnocení napíšu pod snímek svůj komentář k samotnému snímku, který můžu slovně zhodnotit, napsat svůj dojem či kritiku.

Takže já jsem pro:
Hodnocení ne
Příspěvky:ano
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
honza.ho
Příspěvky: 982
Registrován: 20. 05. 2007, 06:31

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#9

Příspěvek od honza.ho »

Souhlasím s tím co psal David. Měl by jsi vědět sám, zda se ti svůj výtvor líbí nebo ne. Hvězdičky jsou k ničemu. Navíc z mého pesimistického pohledu na náš národ i nic neříkající .. nebudu rozebírat :-/.

Souhlasím s komentáři u fotek, autor si vybere a zváží případné výtky.
Web: http://www.space-walk.info
Technika: FSQ85ED, SW70/500,15×70, QHY9,QHY8L Color,QHY5,
QHY 2"m.FW, 2"L,R,G,B,C,Ha, HEQ5, budka, i7 16gb, SSD&NAS, Nexus S+G.Tab, Wacom 4 L
Cloud: DropBox
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11417
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#10

Příspěvek od MaG »

Pokud jde o možnost vyjádřit se takto k jakékoli fotce, tak s tím jedině souhlasím. Slovní komentář je ideální. Na druhou stranu rád bych jednou viděl Astrofotky nějak propojené s AAM a tak si myslím, že by měl existovat nějaký filtr, kdy bych viděl hodnocení fotek např. hvězdičkami, pokud bych ho chtěl vidět.

Tedy dal bych třeba hledat kategorii "AAM" a zadal bych měsíc a vyjelo by mi to fotky lidí, kteří se při vkládání fotky dobrovolně rozhodli zůčastnit zároveň AAM pro daný měsíc a jen tehdy by byly vidět nějaké prvky hodnocení. Přičemž by to nebylo jen tak, že se může kdokoli zapojit a hlasovat, ale hodnocení by u fotky bylo vidět až od určitého počtu hlasů.

Neboli hodnotit by šly fotky jen pokud bych vlezl přes filtr do sekce AAM a viditelné by u dané fotky bylo jen od určitého počtu hlasů. Zároveň bych softwarem vymazal nejhorší a nejlepší odhlasovanou hodnotu a ze zbylých počítal průměr. Tím by se eliminovaly vyložené excesy, byli-li by jaké.

Možností, jak hodnotit krom slovně i jednoduchou formou je jistě dost, ale měla by existovat nějaká taková možnost - chceš být takto hodnocen? Ano? Pak zatrhni nějaké políčko.. nechceš? OK je to tvoje svobodná volba a nikdo ti to nenutí. Pokud ale někdo bude přeci jen chtít, napíše ti na fotku svůj názor.

To by bylo svobodné a zároveň by to řešilo AAM.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8312
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Počet shlédnutí je také docela zajímavé sledovat Ikdyž někdy je to asi zavádějící...

http://www.celestronimages.com/top.php? ... hiselh8b21

Tady jsem to našel, to občas jako "fanda" Celestronu navštěvuji, ale smysl toho hodnocení mi trochu uniká. Několik Měsíců se TOP 10 v podstatě nemění.

Nehledě na Rating kde 5 - ku může mít opravdu několik snímků, větší seznam? Hurá poskočil jsem z 324. na 320. místo :P
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#12

Příspěvek od Lukina »

No, ja bych se nejdriv zeptal na ucel toho, proc astrofotky.cz vznikly...
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#13

Příspěvek od deavi »

No, ja bych se nejdriv zeptal na ucel toho, proc astrofotky.cz vznikly...
to je vtip? :D
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6084
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#14

Příspěvek od Roman (Rick) »

No nečítal som všetky príspevky, ale Konihlav, skús prosím ešte prehodnotiť svoj názor. Navštevoval som portály ako fotoapart.cz, či vivo.sk a im podobné. A všade, kde bolo hodnotenie, tam sa celý portál degradoval na hladkanie ega pár známych medzi sebou ... (prosím bez urážky)

Prosím nedopusť, aby sa to stalo tvojmu krásnemu dielu. Mám v obľube ešte portál foto-net.sk, ktorý je síce trochu odbornejší, ale podľa mňa, ako u astrofotiek by hodnotenie len degradovalo hodnotu daného portálu.

Môj "verdikt": zostal by som maximálne u tých správ. Bodové a podobné SYSTÉMY HODNOTENIA FOTOGRAFIE ZAVRHUJEM.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Hodnoceni astrofotografii-realita, utopie, nazory?

#15

Příspěvek od Lukina »

to je vtip?Cheesy  Ne, myslim to naprosto vazne. Protoze z toho by melo vychazet jeslti vubec hodnotit.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Odpovědět