Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Levnější nebo dražší triedr?

#271

Příspěvek od Peťa »

hamr> podle mě ta pupila bude stejná, 5mm, ale poloviční množství světla.
Pupila je stejná, množství světla lehce podpoloviční, neboť dělič v binohlavě má ztráty, a navíc je obvykle jeden kanál binohlavy jasnější než druhý a jeden z nich může být i lehne zabarven - to ovšem na pozorování nevadí, mozek si to složí správně.
Uživatelský avatar
jbenak
Příspěvky: 104
Registrován: 13. 12. 2006, 06:07

Levnější nebo dražší triedr?

#272

Příspěvek od jbenak »

Mám dojem, že ve starých mikroskop-binohlavách Meopta se obraz z objektivu dělil na vnějších plochách (45st.) hranolu (střecha jako zrcadlo) a do okulárů se obraz rozváděl pravoúhlými hranolky, tedy z obrazu byla v každém okuláru na hraně rozostřená půlka. U Zeiss mikroskop-binohlavy mám klasický dělič světla polopropustnou vrstvou na slepených pravoúhlých hranolech. Takže, jak se píše v dřívějším příspěvku, obraz je v každém okuláru celý, ale tmavší a rozdílně zbarvený. Jedno oko kouká na bleděmodrý obraz, druhé na nažloutlý. Tedy efekt barevných filtrů před každým okem a tím je asi umožněno mozku získat z obrazu objektivu více informací než z jasného pohledu přes jedno oko.
j.benak
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Levnější nebo dražší triedr?

#273

Příspěvek od ladis »

U Zeiss mikroskop-binohlavy mám klasický dělič světla polopropustnou vrstvou na slepených pravoúhlých hranolech. Takže, jak se píše v dřívějším příspěvku, obraz je v každém okuláru celý, ale tmavší a rozdílně zbarvený. Jedno oko kouká na bleděmodrý obraz, druhé na nažloutlý.
U mé Zeiss mikr. binohlavy tento barevný posun nepozoruji. Obě poloviny mají stejné, neutrální barevné podání. Žádné odstíny do žluta či modra, nic takového...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Beny9700
Příspěvky: 29
Registrován: 25. 11. 2013, 20:43

Levnější nebo dražší triedr?

#274

Příspěvek od Beny9700 »

Lidlskop Auriol 10-30x60 BK 7, je to k něčemu (astro, příroda)?
Nebo radši Levenhuk Energy 10-[ch8203]30x60 BK 4?
Nemáte někdo zkušenost s některým z nich?
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Levnější nebo dražší triedr?

#275

Příspěvek od stana »

Ne-e a ne-e..
;)
/můj názor/..
P.s. Jsem koupil za 600 - ká triedr podobného ražení a nebyl navíc /naštěstí/ se zoomem, což je o průser navíc...
Po dvou letech koukání bych ho nechtěl, páč stojí za H../7x50 National Geografic či co je to za krám/..
A když ho koupíš - tvého favorita a nemáš problém s očima, tak budeš  s tím levným, spokojen, ale jen potud, dokud nekoukneš "lepším sklem"...
8-)
Než koupě, tak stačí půjčit v prodejně s kukrama /prodejna myslivců, zbraní a střeliva a maj tam pěkné triedry/
Taky nejsou za pětistovku, ale ani za 20 litrů jak z Meopty...
:o
Takže za "Cé" je správně..
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1291
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#276

Příspěvek od Zbych »

Lidlskop Auriol 10-30x60 BK 7, je to k něčemu (astro, příroda)?
Nebo radši Levenhuk Energy 10-[ch8203]30x60 BK 4?
Nemáte někdo zkušenost s některým z nich?
Pokud mohu poradit, vždy se vyhni zoomu. Konstrukčně je to tak, že zoom triedr dává malé zorné pole (aneb klíčová dírka) než pevné ohnisko a i kvalita obrazu bývá nižší. Měl jsem kvalitní značkový zoom, ale šel brzo z domu. Neustálé přeostřování... a pocit, že stejně nikdy nemám zaostřeno... prostě to bylo spíš trápení, než radost z podívání se. A rozhodně to byla lepší značka než co píšeš.

Kdyby to bylo pevné ohnisko 10x60, tak je to krásný "světelný" parametr (na stativ), ale ta 30 je už podle mne nepoužitelná, navíc jak jsem předeslal v závorce, průměr 60 mm už je pro klidné pozorování z ruky bez podpěry v podstatě nepoužitelné. Navíc pak to zoomování do 30x, což je hrozný parametr, myslím nepoužitelný.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Levnější nebo dražší triedr?

#277

Příspěvek od zbignieww »

průměr 60 mm už je pro klidné pozorování z ruky bez podpěry v podstatě nepoužitelné.
Neni to pravidlo, np.Vixen 9x63 svou vahou je srovnavatelny z 10x50  :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Levnější nebo dražší triedr?

#278

Příspěvek od Rekmarik »

Už jste někdy testovali své triedry tak, že jste je dávali do ledničky na -22st  nebo do vany pod vodu a pak jste je nechali spadnout na zem z metru ?

Ja tedy ne, ale dost mě zaujaly výsledky takovéhoto testování na známých stránkách zde:
(sice starší test .. ale třeba zaujme, pokud unikl pozornosti)

http://www.optyczne.pl/18.1-Test_lornet ... 4%99p.html

Test 20 triedrů v řadě 8x42 .... od těch hodně drahých po ty levnější ...

Hrozně rád bych byl u toho, ale nedovedu si představit, že pouštím na zem Carl Zeiss Victory 8x42 FL T*
a nebo Swarovski EL 8.5x42 Swarovision  .. a to dvakrát za sebou !   :-?

Může být takovéto testování určitým měřítkem kvality konstrukce samotného triedru ?
Z hlediska trvanlivosti požadovaných vlastností jako třeba plnění dusíkem a podobně. ..

Pořadí i body jednotlivých adeptů v bodě 23 -
http://www.optyczne.pl/18.23-Test_lorne ... wanie.html

Zajímavým překvapením pro autora bylo ohodnocení značky Leica - jinými slovy pokud chcete někoho s tímto triedrem v zimě na mrazu (a nebo v sauně) pořádně praštit a pak jít pozorovat, nedělejte to pod vodou !  
8-)
ladin
Příspěvky: 966
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Levnější nebo dražší triedr?

#279

Příspěvek od ladin »

No u nas v KALu jsme takhle testovali taky par triedru, takze pro nas zadna novinka.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Beny9700
Příspěvky: 29
Registrován: 25. 11. 2013, 20:43

Levnější nebo dražší triedr?

#280

Příspěvek od Beny9700 »

Co říkáte na Cometron (Celestron) 12 x 70 - máte s ním nějaké zkušenosti?
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Levnější nebo dražší triedr?

#281

Příspěvek od Peťa »

Co říkáte na Cometron (Celestron) 12 x 70 - máte s ním nějaké zkušenosti?
Měl jsem ho v ruce, a byl jsem velmi příjemně překvapen. Slušně ostrý na ose, mechanické provedení solidní. U některých levných triedrů má člověk pocit, že každou chvíli něco musí odpadnout a celková konstrukce třeba vedení okulárů bývá jakoby gumová - tady to není ten případ. Samozřejmě nečekej zázraky, v protisvětle zhoršují kontrast reflexy (srovnání s Echelonem bylo v tomto ohledu velmi názorné) a přiložený adaptér na stativ patří rovnou do popelnice. Ale za ty peníze nic lepšího nedostaneš, je to dalekohled který neurazí.
Uživatelský avatar
Beny9700
Příspěvky: 29
Registrován: 25. 11. 2013, 20:43

Levnější nebo dražší triedr?

#282

Příspěvek od Beny9700 »



Měl jsem ho v ruce, a byl jsem velmi příjemně překvapen. Slušně ostrý na ose, mechanické provedení solidní. U některých levných triedrů má člověk pocit, že každou chvíli něco musí odpadnout a celková konstrukce třeba vedení okulárů bývá jakoby gumová - tady to není ten případ. Samozřejmě nečekej zázraky, v protisvětle zhoršují kontrast reflexy (srovnání s Echelonem bylo v tomto ohledu velmi názorné) a přiložený adaptér na stativ patří rovnou do popelnice. Ale za ty peníze nic lepšího nedostaneš,  je to dalekohled který neurazí.
Díky za tip :), jdu do něj, je v akci.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11634
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Levnější nebo dražší triedr?

#283

Příspěvek od Psion »

Úplně zírám, co dnes prodávají za pár korun. Triedr 20-180x - 100mm, to se jen tak nevidí :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7211
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Levnější nebo dražší triedr?

#284

Příspěvek od Artaban »

Planetární triedr, takže nahradí i binohlavu
Tenhle nesmysl bude mít asi dobrý prodej ,,u šmíráků.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 881
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Levnější nebo dražší triedr?

#285

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion: Ono nemusíme chodit daleko, na Aukru ( http://aukro.cz/osvedceny-dalekohled-bo ... 63549.html ) je běžně k dostání "osvědčený dalekohled boshile 10-90x 80" za sedm stovek... Akorát to chce sakra pevnou ruku! ;D
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět