Levnější nebo dražší triedr?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Levnější nebo dražší triedr?

#31

Příspěvek od vla »

Máš lepší nápad za dané peníze?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Levnější nebo dražší triedr?

#32

Příspěvek od David Svatoš »

No popravdě nemám. Já bych si totiž za takovej peníz  triedr 10x50 nekoupil. Koukal jsem přes Celestron 8x40 (čína jako čína) a byla to docela hrůza. Nebude to žádnej zázrak. Osobně bych si přidal 1000 Kč navíc a koupil např Nikon Action 10x50, kde je kvalita zaručená.. Už jsem koukal přes pár triedrů, doma se mi jich pár vystřídalo a všechny podobný tomuhle šly nakonec z domu.

A klidně můžu nabídnout světelnej Fomei 8x56 za 1000 Kč. Válí se mi doma nevyužitej. ZP 105/1000m. Nahradil ho Zeiss 7x50 ;)
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
leviathan
Příspěvky: 127
Registrován: 19. 02. 2009, 05:34

Levnější nebo dražší triedr?

#33

Příspěvek od leviathan »

A klidně můžu nabídnout světelnej Fomei 8x56 za 1000 Kč. Válí se mi doma nevyužitej. ZP 105/1000m. Nahradil ho Zeiss 7x50
nu ptal jsem se jen pro info, zatím jen pokukuj, tát mi odmítá trvale půjčit domácí triedr podědovi, je to nějaký ruský, těžký, ale kreslí nádherně, vždy když jsem doma a jedu pozorovat tak ho beru sebou, ale do Phy mi ho prostě nepůjčí, že bych už nedovezl :)
takže poukkuju po něčem vhodném, o tom nikonu jsem uvažovla, na základě předešlé debaty, ale pak narazil na tamty a chtěl znát zkušenosti :)
Newton, 203 mm/1 200 mm, Dobson
SKY RF ED-80 BLACK DIAMOND, AZ3
Okulary:10,25 Plossl, SKY PLANETARY 5mm, Hyperion 21mm, barlow/cel 2x Ultima, AstronomikUHC
GARRET GEMINI 12x60 LW
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Levnější nebo dražší triedr?

#34

Příspěvek od David Svatoš »

Tak koukni na Aukro, hodně slušných kousků jsem tam pořídil.. Jak starý rusáky, tak Zeissy z bývalé NDR. A ty jsou i na dnešní poměry hodně slušnej oddíl  ;) Ty starý ruský a něměcký triedry vůbec nejsou špatný,.. Poctivá celokovová konstrukce, hodně vydrží, velice slušné opt. vlastnosti.. I tito "stařečkové" překonají třičtvrtě dnešní produkce, a za cenu pár stovek..
S heslem "co je ruský, to je špatný" se jich plno lidí za pár stovek zbavuje, aby si potom koupili plastovej, navoněnej Vietnamskej šunt :D

No a pokud chceš vysloveně funglovku, tak přišetři a běž do toho Nikona. Dobře míněná rada od člověka, co už na triedrech nějaký peníze protekl a "pochopil" ;)
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Uživatelský avatar
JPB
Příspěvky: 21
Registrován: 04. 01. 2010, 15:53

Levnější nebo dražší triedr?

#35

Příspěvek od JPB »

osobně...

FOMEI 7x50 RANGER..CENA KOLEM 2500,-Kč...už si to přesně nepamatuju...maximální spokojenost...přes den i v noci... ;o)
Uživatelský avatar
Raddy
Příspěvky: 12
Registrován: 06. 10. 2009, 08:52

Levnější nebo dražší triedr?

#36

Příspěvek od Raddy »

Dobrý den. Nezabývám se sice astronomickými dalekohledy, ale klasickými triedry, specializuji se především na loveckou optiku. Z vlastní bohaté zkušenosti můžu říct, že téměř všechny dnešní triedry do cenové kategorie 10000 kč zatím nepřekonali kvality starých německých Zeissů, opticky na velmi solidní úrovni jsou rovněž staré ruské BPC a české Meopty. Tyhle jmenované dalekohledy se dají dodnes pořídit za relativně malé peníze. Zhruba od cenové relace 13000 kč už se dá pořídit hodně kvalitní triedr, především z produkce fy Steiner. Nad 20000 kč se jedná už o prvotřídní dalekohledy s excelentním obrazem a prvotřídním konstrukčním zpracováním (Meopta, Docter, Leica, Zeiss, Swarovski). Triedry do 5000 kč zásadně nedoporučuju, jedná se modely s průměrnou kvalitou obrazu a nekvalitním konstrukčním zpracováním. S pozdravem Radek
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Levnější nebo dražší triedr?

#37

Příspěvek od Artaban »

Raddy: Tak to je jistě pravda, ale když uvážim, že mám triedr TS 20x80 za 3,5 litru, tak nějakou tu nedokonalost mu prominu. Na malá zvětšení pro okuk DSO je dost dobrej. Jinak nic proti suprkvalitním triedrum, ale velké peníze radči do velkého dalekohledu. Hlavně otázka peněz nó.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
jezevec
Příspěvky: 517
Registrován: 10. 10. 2010, 22:53

Levnější nebo dražší triedr?

#38

Příspěvek od jezevec »

Raddy: Tak to je jistě pravda, ale když uvážim, že mám triedr TS 20x80 za 3,5 litru, tak nějakou tu nedokonalost mu prominu. Na malá zvětšení pro okuk DSO je dost dobrej. Jinak nic proti suprkvalitním triedrum, ale velké peníze radči do velkého dalekohledu. Hlavně otázka peněz nó.To je i muj nazor.Za 85 Eur. 15x70 spokojnost. Mozna kdyby jsem se podival pres meoptu tak bych ho zmenil. Ale za tu cenu spis ne.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Levnější nebo dražší triedr?

#39

Příspěvek od vla »

Z vlastní bohaté zkušenosti můžu říct, že téměř všechny dnešní triedry do cenové kategorie 10000 kč zatím nepřekonali kvality starých německých Zeissů, opticky na velmi solidní úrovni jsou rovněž staré ruské BPC a české Meopty.Já myslím, že gloriola okolo jmenovaných starých dalekohledů je zcela zbytečná, v testech dosahují průměrných výsledků stejně jako většina dalekohledů jejich třídy. Moderní triedry v cenách 3-5 tis. Kč se jim běžně vyrovnávají, nebo je i předčí. Takže nevím, kde sbíráte zkušenosti, ale moje jsou radikálně odlišné od vašich. Otázkou dalekohledů řekněme10-20 tis. je jen si vybrat, které parametry jsou pro konkrétního uživatele rozhodující. Některé mají malou komu, některé malý astigmatismus, některé velkou integr. propustnost, některé malou bar. vadu atd. V této kategorii prakticky nejsou dalekohledy, které mají všechny tyto paremetry špičkové. Cena takových dalekohledů začíná tak zhruba kolem 20-30 tis. Kč a končí cca nad 50 tis. Kč. Takže bych si dovolil tvrzení starý Zeis je špičkový , BPC je velmi kvalitní za poněkud zastaralá. Před pár lety byli za špičkovou kvalitu považovány např.astroobjektivy Zeiss AS, sám jsem ho vlastnil, ale byl jaksi překonán mnohem levnějším SW ED. Mohu to klidně tvrdit, neboť jsem oba měl a porovnal si. Zvítězilo ED, protože vizuálně obrazově žádný rozdíl a mechanicky poloviční délka SW ED. A tak je to i s těmi triedry, staré opěvované jsou už jen opěvované a snadno novými výrobky a překonatelné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Levnější nebo dražší triedr?

#40

Příspěvek od g »

Naprosto souhlasím s VLA. Zeise 8x32 jsem měl, taktéž několik ruských 7x50 a i meoptu 7x50 (původní). Nejsou to špatné přístroje, ale dnešní jsou stejné nebo i lepší. Nemluvím tady o bresserech a plastových "made in russia" tržnicových šlágrech.
Pokud jsem triedr pořizoval (nedávno dva) pak celkem věřím testům zde:
http://www.optyczne.pl/index.php?test=all
Tento: http://www.optyczne.pl/199-Test_lornetk ... 56_ED.html
jsem pořídil za necelých 6tis. korun a je špičkový. Rovněž nedávno pořízený 20x80 triplet od TS není špatný.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Raddy
Příspěvky: 12
Registrován: 06. 10. 2009, 08:52

Levnější nebo dražší triedr?

#41

Příspěvek od Raddy »


Já myslím, že gloriola okolo jmenovaných starých dalekohledů je zcela zbytečná, v testech dosahují průměrných výsledků stejně jako většina dalekohledů jejich třídy. Moderní triedry v cenách 3-5 tis. Kč se jim běžně vyrovnávají, nebo je i předčí. Takže nevím, kde sbíráte zkušenosti, ale moje jsou radikálně odlišné od vašich. Otázkou dalekohledů řekněme10-20 tis. je jen si vybrat, které parametry jsou pro konkrétního uživatele rozhodující.  Některé mají malou komu, některé malý astigmatismus, některé velkou integr. propustnost,
některé malou bar. vadu atd. V této kategorii prakticky nejsou dalekohledy, které mají všechny tyto paremetry špičkové. Cena takových dalekohledů začíná tak zhruba kolem 20-30 tis. Kč a končí cca nad 50 tis. Kč. Takže bych si dovolil tvrzení starý Zeis je špičkový , BPC je velmi kvalitní za poněkud zastaralá. Před pár lety byli za špičkovou kvalitu považovány např.astroobjektivy Zeiss AS, sám jsem ho vlastnil, ale byl jaksi překonán mnohem levnějším SW ED. Mohu to klidně tvrdit, neboť jsem oba měl a porovnal si. Zvítězilo ED, protože vizuálně obrazově žádný rozdíl a mechanicky poloviční délka SW ED. A tak je to i s těmi triedry, staré opěvované jsou už jen opěvované a snadno novými výrobky a překonatelné.
Moderní triedry v cenách 3000-5000 kč se jim vyrovnají nebo je překonají ? Zatím jsem takový v rukou nedržel... Nedávno jsem zpracovával test dvou Zeissů, a to Jenoptem 7x50 a Jenoptem 10x50. Když bych to měl velmi stručně shrnout do pár vět, tak asi takhle: 7x50 - kvalitní ostrý obraz v celé šířce zorného pole, velké zorné pole, velmi dobrá hloubka ostrosti obrazu, neutrální podání barev, dobrá svetelnost. 10x50 - rovněž kvalitní ostrý obraz, neutrální podání barev, velké zorné pole, výborná světelnost pro tohle zvětšení. Ani jeden z dalekohledů se za žádných podmínek nemlžil, a to nejsou plněny dusíkem. A ještě na závěr - oba dva dalekohledy byly uživatelsky velmi pohodlné, ani po dlouhé době pozorování vůbec neunavovali oči, a to ani za špatných světelných podmínek. Netvrdím v žádném případě, že to jsou nejlepší dalekohledy, překonané jsou už dávno. Ale ne dalekohledy za 3000-5000 kč... S pozdravem Radek
Uživatelský avatar
Raddy
Příspěvky: 12
Registrován: 06. 10. 2009, 08:52

Levnější nebo dražší triedr?

#42

Příspěvek od Raddy »



Moderní triedry v cenách 3000-5000 kč se jim vyrovnají nebo je překonají ? Zatím jsem takový v rukou nedržel... Nedávno jsem zpracovával test dvou Zeissů, a to Jenoptem 7x50 a Jenoptem 10x50. Když bych to měl velmi stručně shrnout do pár vět, tak asi takhle: 7x50 - kvalitní ostrý obraz v celé šířce zorného pole, velké zorné pole, velmi dobrá hloubka ostrosti obrazu, neutrální podání barev, dobrá svetelnost. 10x50 - rovněž kvalitní ostrý obraz, neutrální podání barev, velké zorné pole, výborná světelnost pro tohle zvětšení. Ani jeden z dalekohledů se za žádných podmínek nemlžil, a to nejsou plněny dusíkem. A ještě na závěr - oba dva dalekohledy byly uživatelsky velmi pohodlné, ani po dlouhé době pozorování vůbec neunavovali oči, a to ani za špatných světelných podmínek. Netvrdím v žádném případě, že to jsou nejlepší dalekohledy, překonané jsou už dávno. Ale ne dalekohledy za 3000-5000 kč... S pozdravem Radek
Pro objektivnost ještě dodávám, že oba dva dalekohledy byly po vyčištění u optika. Radek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Levnější nebo dražší triedr?

#43

Příspěvek od MilAN »

Nechci se vyjadřovat k tehdy špičkovým triedrům od Zeisse, ale dávat na roveň s nimi triedry z bývalé SSSR mi přijde hodně přitažené. Mimochodem, tyhle ruské triedry, kterých se u nás hodně používalo, protože prostě zhruba 30 let tu jiné nebyly, se vyznačovaly kromě toho, že se daly dobře použít jako ruční zbraň na umlácení nepřítele, i tím, že každý měl nějakou vadu.
Pokud jde u o použití v astronomii, lehce nad ním vítězí obyčejný Celestron.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Levnější nebo dražší triedr?

#44

Příspěvek od zbignieww »

se daly dobře použít jako ruční zbraň na umlácení nepřítele
:D ...a co potom kolimace? Držela ?
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Raddy
Příspěvky: 12
Registrován: 06. 10. 2009, 08:52

Levnější nebo dražší triedr?

#45

Příspěvek od Raddy »

Nechci se vyjadřovat k tehdy špičkovým triedrům od Zeisse, ale dávat na roveň s nimi  triedry z bývalé SSSR mi přijde hodně přitažené. Mimochodem, tyhle ruské triedry, kterých se u nás hodně používalo, protože prostě zhruba 30 let tu jiné nebyly, se vyznačovaly kromě  toho, že se daly dobře použít jako ruční zbraň na umlácení nepřítele, i tím, že každý měl nějakou vadu.
Pokud jde u o použití v astronomii, lehce nad ním vítězí obyčejný Celestron.
Samozřejmě, na stejnou úroveň je rozhodně řadit nelze. Myslel jsem to obecně, tak, že ten ruský BPC 7x50 se dá dnes koupit za cca 2500 kč, což je na druhou stranu lepší volba, než za ty peníze koupit nejlevnější Fomei nebo Vanguard, Bresser... Ruské dalekohledy však mají na své straně u myslivců jednu podstatnou výhodu a to tu, že mají poměrně dobrou světelnost. Radek
Odpovědět