Úzkopásmové filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Úzkopásmové filtry

#166

Příspěvek od MilAN »

Jen aby nedošlo k mýlce: vlákno má název úzkopásmové filtry- takže tam nepatří určitě Lumicon Deep Sky ani Meade -- broad-band filtry.
ale když je o nich řeč, Tak ten Meade je na tom dost špatně a strašně ořezává pásmo H-beta-OIII a naopak začíná propuštět brzy u 600 nm. Myslím, že to je nejméně povedený filtr na trhu
Podobně se chová OIII od Meade - jen to není s propustností v OIII tak špatné.Ale také vrzy propouští viditelné světlo již od 600nm
Jinak mezi Astronomikem a Lumiconem ( u UHC, OIII i Hbeta ) platí obecně to, že Astronomik má o nějakých 50% širší pásmo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Úzkopásmové filtry

#167

Příspěvek od Honza_K »

JJ, vím, že nejsou úzkopásmové, připsal jsem je jako součást jejich "užší rodiny". U toho Astronomiku a Lumiconu to je poměrně jasné s jejich schopnostmi a vlastnostmi. O nich jsem se rozepsat nechtěl a vláken tu je dost. Podobně jako kolega o pár příspěvků výše s DGM Optics jsem se chtěl dozvědět více o né tak častých filtrech a variantách.
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Úzkopásmové filtry

#168

Příspěvek od Dansemacabre »

Mám možná trochu hloupý dotaz: když přes UHC filtr vidím v některých místech mléčné dráhy (okolí CAS, CYG) kolem hvězd takový mlžný opar sahající až docela daleko od nich, je to efekt toho filtru, nebo koukám na nějakou emisní mlhovinu?  Když hledám přímo nějakou mlhovinu, tak ji ve filtru jasně poznám, ale když pak třeba širokoúhlým okulárem s UHC jen pročesávám okolí hvězdy Deneb, mám pocit, jak kdyby tam všechno bylo v lehkém oparu a nevím jestli je to haluz, mlhovina, nebo vlastnost filtru při koukání do jasné části oblohy.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Úzkopásmové filtry

#169

Příspěvek od ladis »

To bude rozptyl světla. Neměl jsi lehce zamlžený filtr / okulár/sekundár? Tohle dělá, když máš lehounce už namlžený sekundár...

Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Úzkopásmové filtry

#170

Příspěvek od Zelvak »

zdenek píše:Konečně jsem našel trošku času a na své webové stránce jsem zpracoval jednoduchý návod na homemade deep sky filtr z obyčejných barevných absorpčních. Je to převzaté a přepočítané z ruských stránek a filtrů na filtry u nás dostupné. Minulý víkend jsem to odzkoušel a celkem slušně to funguje.  :).
Koho to zajímá, tak se na to mrkněte - http://www.sweb.cz/astrotech/WWW/Filtr.htm.

Zdenek.
Po přečtení zajímavého článku od p. Zdeňka, jsem se filtr rozhodl vyzkoušet. Filtr #80A jsem už měl, tak mi to nedalo a dokoupil jsem i světle žlutý.

Hned na první pokuk mě překvapilo, jak dobře kombinace filtrů potlačuje městské osvětlení. Některé pozorované objekty (plejády, M42) vynikly v určitých místech. Nedokážu říct, jestli je to jen subjektivní dojem, protože mám menšího newtona 130mm f7. Nasazené filtry tedy částečně ztmavily obraz, a s tak malým průměrem moc detailů nenakoukám. Pozoroval jsem nakonec jen při menších zvětšeních. Můj celkový dojem: zvýšený kontrast (ať už subjektivně nebo "fakt" :D )

Nezkoušel jste někdo náhodou s větším průměrem? Zajímalo by mě, jestli je ta změna opravdu znát. Mně přijde, že jo. Každopádně bych chtěl poděkovat p. Zdeňkovi za odkaz na stránky. Je tam víc zajímavých věcí. Např. Experiment – využití nočního pozorovacího přístroje! (ale to už patří jinam a mazáci to už znaj určitě - je to z roku 2003 až 2004).
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Úzkopásmové filtry

#171

Příspěvek od Janek »

Znovu jsem probral, co jsem kde našel za filtry z oblasti deep-sky a UHC (jak je vidět, je tam tenká hranice) a během hodiny proti denní zatažené obloze projel filtry přes "školní" spektrograf DADOS. Zdaleka to není profesionální měření v laboratorních podmínkách, ale řekněme alespoň za shodných podmínek se stejným nastavením. A včul můžeme diskutovat.
Filtry-DC-UHC.jpg
Filtry-DC-UHC.jpg (225.22 KiB) Zobrazeno 2234 x
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Úzkopásmové filtry

#172

Příspěvek od Janek »

Na jarním MHV jsme využili chvilku zatažené oblohy a skoukli další várku filtrů, tentokráte od firmy Optolong. První je opět plné spektrum z kamery QHY185C a následuje spektrum filtru Hutech LPS D1. Další jsou již Optolongy přičemž H-alfa filtry jsme měli dva z různých várek.
Spektra-MHV-small.jpg
Spektra-MHV-small.jpg (179.38 KiB) Zobrazeno 2063 x
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Úzkopásmové filtry

#173

Příspěvek od LukasNestak »

Tie Optolongy "OIII a Ha (2)" sa len tak tak triafajú do žiadanej vlnovej dĺžky?
Môže to byť odchýlka merania, alebo výstupná kontrola Optolongu je tak žalostná?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úzkopásmové filtry

#174

Příspěvek od MilAN »

LukasNestak píše: Môže to byť odchýlka merania, alebo výstupná kontrola Optolongu je tak žalostná?
No, je to spíš výsledek požadované nízké ceny. Ačkoliv se tyhle druhy filtrů vyrábějí přes 30 roků, je to stále technologický problém dosáhnout reprodukovatelné požadované parametry .
Takže k těm nejdražším filtrům dostanete i skutečně změřené parametry, u těch známějších značek máte alespoň zkušenostmi uživatelů ověřenou kvalitu i s nezávislými testy, které o těch filtrech něco vypovídají, tak u těch nejlacinějších máte jen nějaký graf , který předkládá výrobce k uvěření.
A k nim pochvalná vyjádření uživatelů, kteří si chválí, za jak málo pořídili filtr, který "úžasně" funguje. Při čemž vůbec netuší, jak funguje a jak by fungovat měl. On vždycky potlačí část spektra, ale jestli a na kolik procent propustí požadovanou emisní čáru, to je v tom neznámá.
Pokud by takový filtr šel vyrobit za 1/3 ceny těch drahých a měl stejnou kvalitu, tak už ti dražší výrobci dávno zkrachovali.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#175

Příspěvek od MMys »

Vzhledem k tomu, že spektrograf je zjevně nakalibrovaný podle absorpčních čar ve spojitém spektru, tak to chyba měření rozhodně není, a ten filtr bohužel opravdu takto vypadá.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Úzkopásmové filtry

#176

Příspěvek od Aletel »

Jen k doplnění - úzkopásmové filtry SII, OIII jsou 6.5nm, oba H-Alpha 7nm. Ha CCD (2) je stejně jako OIII a SII z výroby podzim 2018, Ha CCD počátek roku 2017, kde je vidět i slabá propustnost přes zelenou k modrému spektru.
Zajímavost z měření, která byla důvodem k smíchu - spojením obou Ha filtrů, vznikl ještě "úzkopásmovější" Ha filtr.
Ještě jednou poděkování za ochotu p. Zahajskému přenášet spektrometr a proměření Optolongů, neb je k jejich otázkám a dohadům mnohem jasněji, než-li dovolila obloha na letošním jarním MHV (škoda, alespoň k tomuto posloužila).
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Úzkopásmové filtry

#177

Příspěvek od Janek »

MHV mě tak trochu vyprovokovalo, že jsem opět posbíral vše, co mi leželo doma i v obchodě, vyměnil jsem mřížku 200 l/mm za 900 l/mm a vyndal reduktor z kamery QHY 185 Color, aby spektrum mělo větší rozlišení.
A máme tady nechci tomu říkat měření, ale řekněme orientační pohled na CCD filtry pro čáru vodíku H-alfa. Nakonec jsem přidal ještě 3nm Astrodon N II filtr neboť on-line pozorování mlhovin přes tento filtr mě neustále přivádi k úžasu. Bohužel pásma propustnosti neříkají nic o velikosti odlesků, čímž trpí zejména filtry O III (k těm se snad dostanu někdy příště).
2019-05-05-H-alfa-srovnání-filtrů-sm.jpg
2019-05-05-H-alfa-srovnání-filtrů-sm.jpg (221.57 KiB) Zobrazeno 1890 x
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Úzkopásmové filtry

#178

Příspěvek od Janek »

Jak je vidět, kdyby ta první várka Optolongů ulítla na druhou stranu od H-alfy, byl by to nádherný kousek N II za pár korun.
NGC6823-Vul.jpg
NGC6823-Vul.jpg (232.64 KiB) Zobrazeno 1895 x
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Úzkopásmové filtry

#179

Příspěvek od Psion »

Pěkná práce Honzo!! Ten N II musím někdy vyzkoušet, když jsi o tom tak bájil :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Úzkopásmové filtry

#180

Příspěvek od MilAN »

Já bych si k tomu NII filtru dovolil pár neodborných poznámek.
Honza s ním fotí na světelném dalekohledu s Hyperstarem ( světelnost 1:2+ ) Pokud si přečtu diskuse na CN nebo poznámky u Baaderů pro jejich filtry 1:2, k jejich vývoji a těžkosti je naladit. Dá se dojít k tomu, že je nutno tyhle filtry ladit pro šikmé (okrajové) paprsky a to tak, že při světelnosti 1:2 na normálních filtrech dochází k posuvu maxima propustnosti oproti světelnosti 1:10 až 1:5 o cca 6 nm k delší vlnové délce. Proto filtr NII posunuje při těchto světelnostech maximum propustnosti někde do oblasti H-alfa. Ovšem nakolik přesně a nakolik % propustnosti by se muselo změřit.A čím úzkopásmovější filtr, tím spíše se netrefí do toho maxima požadované čáry.
Takže to, co Honzovi kreslí ten filtr NII, není čáry NII ale nějaká oblast H-alfy.
Poznámky od Baaderů : https://www.baader-planetarium.com/de/b ... d-filtern/
Něco k měřenému posuvu je tady: je potřeba sjet až na graf astronomic H-beta photografic a i na text pod grafem :
http://www.astrosurf.com/buil/filters/c ... al%20Hbeta
A odkaz na CN vlákno, kde je dobré projít i odkazy, mnohdy zajímavé:
https://www.cloudynights.com/topic/5932 ... avelength/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět