Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11756
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#166

Příspěvek od Psion »

Já používám Canon 135/2.0 L a jsem celkem spokojeny, i když jak jsem psal ne na 100%, ale to nebudu se žádným objektivem.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6088
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#167

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak tie objektívy hlavne ani nie sú primárne určené na astrofoto, ale na "bežnú" dennú fotografiu, takže to ani nemôžeme od nich očakávať :).
Uživatelský avatar
brz
Příspěvky: 229
Registrován: 19. 07. 2010, 00:18

Fotoobjektivy pro astrofoto

#168

Příspěvek od brz »

Tak to já mám raději kratší ohnisko než se lepit s mozaikama, zvláště při focení rozsáhlejších objektů CCD kamerou s malým čipem.

Nechtěl bych fotit dalekohledem s ohniskem nad 400mm třeba toto:

s pomocí mozaiky.
Ne, že by to nešlo vůbec, jak dokazují kolegové ze Slovenska, ale já raději fotím pod oblohou než laboruji s nasnímanými daty v PC...

Objektivů mi rukama prošlo spoustu a s čistým svědomím mohu doporučit následující (které jsem si ponechal a používam dodnes):
- Samyang 14/2,8 (asi štěstí na kus, hvězdy kreslí lépe než mnohonásobně dražší Canony a Nikony)
- Canon 100/2 (také výborný poměr výkon/cena)
- Zeiss 135/2 (super, ale také pěkně mastný)
- Sigma Macro 150/2,8 (asi také trochu štěstí na kus, jiné co jsem měl v ruce nebyly tak dobré).
- Leitz Telyt 180/3,5
- Kowa Prominar 500/5,6 nebo 350/4

Slušně kreslily také Canoní Lka 300/4 a 400/5.6, ale po nákupu lepší Kowy jsem se jich zbavil. Asi smůlu na kus jsem měl na Canon 200/2,8 L první série, který byl v půlce pole rozjetý.
Rozumně použitelný (na zoom) byl občas i 24-105/4L případně v poměru k ceně základní 50/1,8 (nad F4 ale ubohá plastová mechanika).

Drahá Lková skla jako 300/2,8 a podobně jsem v ruce a na hvězdách neměl.

EDIT: Ješte doplním, že za dobré astrosklo považuji takové, které lze používat již na plnou díru. Jako první vodítko před případným vlastním testem se mi osvědčily recenze na http://www.lenstip.com/

Ten Samyang nemusi byt nahoda, je to manual focus a tak nemusia robit tolko kompromisov pri konstrukcii.
inak teoreticky - v svetelnosti - by mal byt lepsi Samyang/Rokinon 12mm/f2

tu je teoreticka tabulka co sa da s akym predpokladanym uspechom pouzit:
http://www.lonelyspeck.com/lenses-for-m ... otography/
samozrejme je dolezite ako vykreskresluje objektiv na "plnu dieru" co ja uz otazka konstrukcie. kadopadne 12mm/f2 je pre astro zaujimavy.
pre tych co prehliadnu odkaz na tabulku: http://goo.gl/iU13yN
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6088
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#169

Příspěvek od Roman (Rick) »

Samyangy sú veľmi dobré sklá. Absencia AF je kompenzovaná práve optickou kvalitou, ako aj konštrukciou za celkovo veľmi nízku cenu. Sám som mal 35mm/f1.4 a 85mm/f1.4 a 8mm/f3.5 verziu od nich.  Ten Samyang 12mm/f2 resp. aj 16mm/f2 môže byť taktiež veľmi dobrý pre menšie senzory. Stále pokukujem po alternatíve za Tokinu 11-16/2.8 :).
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Fotoobjektivy pro astrofoto

#170

Příspěvek od seminko3 »

Já používám Canon 135/2.0 L a jsem celkem spokojeny, i když jak jsem psal ne na 100%, ale to nebudu se žádným objektivem.Ahoj Pepo.Můžu se zeptat jak,nebo čím máš tento objektiv upevněn na montáži?Není na něm místo pro kroužek a já bych ho také chtěl zkusit na hvězdy.Už jsem přemýšlel,že nějaký úzký půjde vyrobit.Přichytit pouze zrcadlovku na šroubek mi přijde dost chabé.Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11756
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#171

Příspěvek od Psion »

Ahoj, mám ho pouze na bajonetu fotáku, objektiv je celkem lehký, kroužek nepoužívám ani na 200mm.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Fotoobjektivy pro astrofoto

#172

Příspěvek od MP »

Já používám Canon 135/2.0 L a jsem celkem spokojeny, i když jak jsem psal ne na 100%, ale to nebudu se žádným objektivem.
Jak jsem se tu zminoval ten EF 135/2.0 jsem na hvezdach kdysi testoval, i kdyz jeho primarni pouziti je jinde :
http://fjfi.cce.cz/astro/Canon/Cyg/Deneb.html
Kolem jasnych hvezd to neni uplne ono, ale to je pri tom mnozstvi cocek pochopitelne. Na to, ze pri te svetelnosti proste prijdete na louku, udelate "cvak" a jdete domu (foceno pri f/2.5), to zase tak zle nevypada. Rozhodne je to lepsi, nez drahe zoomy jako 70-200/2.8LII. Velice podobny a na astrofotky mozna o chlup lepsi je Psionuv EF 200/2.8.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 916
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Fotoobjektivy pro astrofoto

#173

Příspěvek od LKamarad »

Samyangy sú veľmi dobré sklá. Absencia AF je kompenzovaná práve optickou kvalitou, ako aj konštrukciou za celkovo veľmi nízku cenu ;D ;D ;D ;D ;D
Jo, tak když se vybere jeden z 10 a ještě se srovná rovina ostření ....
Navíc prakticky všechny "plavou" a je spíš zázrak udržet zaostření po dobu delší jak 30 sec, je-li teplota vyšší než cca +5 st.C ...... :-/ :D
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Fotoobjektivy pro astrofoto

#174

Příspěvek od MP »

Ja nevim, moc uz ty valky vyrobcu optiky nesleduji a mozna mne znalci opravi, ale podle mych informaci Samyang neni vyrobce. Je to "univerzalni" znacka, pod kterou se prodavaji skla ruznych korejskych "no name" vyrobcu. Vzdyt se v jejich nabidce stale daji najit veci, ktere kdysi Korejci vyrabeli pro vychodni Nemce pod znackami Exacta a Prakticar a take nekolik konstrukci, ktere jsme za nasich mladych let povazovali za ruske, nez nam doslo, ze i pro Rusy je vyrabeji Korejci. K prodeji tech veci se po rozpadu vychodniho bloku pouzivaly znacky Exacta, Konica, Voigtlander apod. Ze zacatku take Tokina (levnejsi rada), coz te znacce docela zkazilo povest. V poslednich letech ty ruzne znacky pomalu mizi a zacina prevladat jednotne oznaceni Samyang. A hlavne se pod touto znackou objevilo nekolik novych skel (prevazne sirokouhlych), ktera jsou udajne kvalitnejsi, nez ta starsi produkce, ale testy vychazeji pokazde jinak - kdo vi, kolik ruznych vyrobcu se za tou znackou schovava. Takze nic proti Samyangu, za ty penize je to spousta skla, ale kazdy jednotlivy kus doporucuji dukladne vyzkouset, nez ho koupite.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6088
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#175

Příspěvek od Roman (Rick) »

Páni, polemika okolo skiel bude vždy. Na druhej strane používateľov týchto skiel tu je viacero a nemyslím si, že by si až tak sťažovali. Ja osobne som od nich mal 8mm/f3.5, 35mm/f1.4 a 85mm/f1.4 a všetko to boli super sklá. "Super" je samozrejme relatívny pojem, ale vzhľadom na ich cenu (v podstate za hubičku) je optická kvalita, hlavne pri tej 35mm verzii v pohode porovnateľná s o 1000 eur drahšou alternatívou od Canonu a to je už čo povedať. Samozrejme, vždy sa nájdu profíci, pre ktorích je aj Canon 400/2,8L oničom s kresbou typu "blato" ;-).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8318
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#176

Příspěvek od Cztwerec »

Souhlas, je nutné si uvědomit za jaké peníze to kupuji. A v případě 14 2,8 od Samyangu je to rozdíl v ceně celkem propastný...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 247
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Fotoobjektivy pro astrofoto

#177

Příspěvek od Rudohor »

Obecny navod na objektiv , kde nejde clonit na rucny pohon, bez tela fotaku hovori: nastavit clonu, odmontovat objektiv z tela, clona ostane nastavena. Moja otazka je, co to spravi so stabilizatorom?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17680
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Fotoobjektivy pro astrofoto

#178

Příspěvek od MMys »

Nejspíš nic, asi zůstane tak, jak byl v okamžiku odpojení napájení. O poškození bych se nebál. Ta elektronika je určitě konstruovaná tak, že odpojení v zapnutém stavu ji nepoškodí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 247
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Fotoobjektivy pro astrofoto

#179

Příspěvek od Rudohor »

Dakujem. Niektore navody k objektivom to vyslovene zakazuju. O co mi hlavne slo, podla zvuku sa vnutri volne vikla nieco, co sa inak nevikla.
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Fotoobjektivy pro astrofoto

#180

Příspěvek od viator »

Moja otazka je, co to spravi so stabilizatorom?
Myslím že na každom objektíve sa dá stabilizácia vypnúť, aspoň som sa doteraz nestretol s iným riešením stabilizovaných objektívov. Po vypnutí by určite nemalo nič hroziť...
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Odpovědět