Fotoobjektivy pro astrofoto

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Fotoobjektivy pro astrofoto

#121

Příspěvek od SIRIUS_758 »

V posledním INTERSTELLARUM je článek od Ullricha Dittlera, který fotí na FF středoformátovými objektivy - v časopise jsou velmi slušné fotky přes 7nm-H-alfa filtr, převzaté z jeho stránek :

www.sternenstaub-observatorium.de/index.php/blogs/last5

Nejvíc fotí přes bazarovou MAMIYu 150mm, ale řeč je i o Hasselbladech, Rollei a Pentax. Potřebné redukce vyrábí Gerd Neumann

www.gerdneumann.net
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Fotoobjektivy pro astrofoto

#122

Příspěvek od Bill »

když robot chobot kokot sypal sklíčka do plastovýho kelímku ....LK ví moc dobře, o čem mluví!

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Sitek
Příspěvky: 2
Registrován: 06. 01. 2014, 21:26

Fotoobjektivy pro astrofoto

#123

Příspěvek od Sitek »

Zdravím, nejprve bych se chtěl omluvit, že píšu sem, ale dospěl jsem k názoru, že nikde nemají víc zkušeností, než vy...

Více o astorfotu jsem se dozvěděl teprve nedávno při hledání informací o objektivech a pročítání zdejších diskuzí. Nicméně ve skutečnosti vybírám objektiv pro focení zvěře. Vlastním tělo Nikonu D5000 a ten, jelikož nemá v těle vestavěný motorek pro autofokus, mě odkazuje na objektivy s vestavěným motorkem, nebo na manuální ostření, ať už bude objektiv s AF nebo bez. Z mizivých finančních důvodů s přihlédnutím na kvalitu jsem se rozhodl pro nějaké staré manuální pevné sklo...

A zde narážím na problém. Manuálních objektivů je mraky, zjistit něco o jejich kvalitě a srovnání je často skoro nemožné, neboť internet je plný možná tak subjektivních řečí, pseudotestů a rádoby ukázkových snímků v rozlišení 800x600. Odborní prodeji s těmito objektivy zkušenosti nemají a míso nich vám doporuč nějaký, který vám můžou prodat a podobně prodávající na bazaru vám bude u každého šmejdu tvrdit, že je to špičkové sklo. Proto jediné místo, kde může člověk dojít rady, jak jsem se čtením zdejších diskuzí přesvědčil, je zde. Už jenom proto, že krom ostrosti kresby a barevné vady hodně zohledňujete i přenos kontrastu...

Možná vám to bude znít směšně, jsou to honě nízké cenové kategorie, ale který z těchto mnou nalezených objektivů vám připadá nejpoužitelnější (z nouze ctnost):

Soligor 400mm / F6,3
TELEMEGOR 5,5/400
Rikenon 400mm f 6,3
... měl jsem možnost vidět snímky ze zrcadlových Samyangů, to si raději pořídím plátno a štětec...
Pokud má kdokoliv co říci, prosím, nepište, pokud chcete, děkuji. Každé konstruktivní rady a specifické zkušenosti si cením. :)
Uživatelský avatar
Sitek
Příspěvky: 2
Registrován: 06. 01. 2014, 21:26

Fotoobjektivy pro astrofoto

#124

Příspěvek od Sitek »

Malá oprava, vybírám mezi objektivy:

GALAXY TELE-LENS 1:6,3 f=400mm
TELEMEGOR 5,5/400
Rikenon 400mm f 6,3
Vivitar - F5,6 400mm
Weltblick 400mm / 6,3
..máte někdo nějakou osobnější zkušenost s některým z těchto objektivů? Nebude lepší třebas CHINON 200/3,5 M42 s teleknventorem
nebo tady častěji zmiňovaný zrcadlový Rubinar? (pro ten ovšem neznám žádnou nabídku)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Fotoobjektivy pro astrofoto

#125

Příspěvek od MP »

když robot chobot kokot sypal sklíčka do plastovýho kelímku ....

LK ví moc dobře, o čem mluví!
Je to ode mne troufale, ale nejsem si tak uplne jisty. Je videt, ze LK ma dlouholete zkusenosti, ja jsem Sigmu vnimal podobne, ale casy se meni. Momentalne je Sigma asi posledni japonsky vyrobce, ktery porad jeste vyrabi objektivy v Japonsku a ne v Cine, Thajsku nebo Malajsii, takze uz nemuze konkurovat cenou (ta moje 50/1.4 od Sigmy byla drazsi, nez 50/1.4 od Canonu) a tak se musi i trochu zabyvat kvalitou. O plastu bych pomlcel, ta Sigma je asi 2x tezsi, nez Canon, konstrukci pripomina nemecky tank. Ma mnohem vetsi cocky, takze na rozdil od Canonu ma opravdu svetelnost f/1.4 v celem poli a nevinetuje. A "na plnou diru" v kraji pole APS-C kresli lepe, nez ten Canon, prestoze ten tam kvuli vinetaci ma skutecnou svetelnost kolem f/1.8.

Problem Sigmy (obecne, ne u meho objektivu) je nepresny autofocus. Neni divu, vlastne kopiruje systemy vyrobcu tel a ti si sve figle prisne taji, takze "third party" objektiv nebude nikdy spolupracovat s telem tak dokonale, jako objektiv od vyrobce tela. Ale zrovna u astrofotografie je presnost AF celkem nepodstatna.

Svuj nazor na Sigmu jsem proste musel zmenit a jeste vic v poslednim roce - novy 35/1.4 je bezkonkurencne nejlepsi "petatricitka" na trhu a zoom 18-35/1.8 kresli pri 35/1.8 lepe, nez pevne sklo Canon 35/2, ktere ma pritom skutecnou svetelnost f/2.3.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Fotoobjektivy pro astrofoto

#126

Příspěvek od Bill »

Je to ode mne troufale, ale nejsem si tak uplne jisty.
No holt každý má své zkušenosti. Já jsem měl problémy se širokáčem (viz předchozí příspěvek), přítelkyně měla 70-200/2.8, což je podle testů taky docela povedený kousek. Nicméně ten její byl úplně tragický - koupila Canon 70-200/4L a fotky jsou o několik řádů lepší :-(


Já bych Sigmu bez možnosti vyzkoušení a vrácení už nikdy nekoupil.

Bill
M:736 750 113
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Fotoobjektivy pro astrofoto

#127

Příspěvek od weszter »

Musím souhlasit s Billem...

mnoho let zpátky (cca patnáct) jsem měl možnost prodávat m.j. Sigma objektivy. Byly výborné, když se povedly. Vždy bylo nutné vybrat povedený kousek. A bylo úplně jedno, z jaké řady/cenové kategorie objektiv je. Ze tří stejných kusů byl obvykle jeden excelentní a dva dobrý. Nikdy to nebylo tak špatné, aby to zákazník (rozuměj běžný amatér-dovolenkář) poznal (taky neměl s čím porovnávat), ale my si pro vlastní potřebu vybírali ty lepší...

nicméně je to opravdu dávno, situace se mohla značně změnit...
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Fotoobjektivy pro astrofoto

#128

Příspěvek od MP »

nicméně je to opravdu dávno, situace se mohla značně změnit...
Tu zmenu meho nazoru zpusobily nove konstrukce z poslednich 4 - 5 let a zejmena ty z poslednich dvou let. Starsi Sigmy jsou hruza, mezi temi najit slusny kus - to by asi musela byt nejaka vyrobni vada :)

Takze ne, abyste na zaklade mych poznamek sli do bazaru a koupili nejakou Sigmu. Pisu pouze o novych kusech, o te me "padesatce" a jeste novejsi "petatricitce".
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Fotoobjektivy pro astrofoto

#129

Příspěvek od Bill »

Že by konečně dobrá padesátka?

http://diit.cz/clanek/sigma-50mm-f1-4-dg-hsm-art
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Fotoobjektivy pro astrofoto

#130

Příspěvek od MP »

Tak jsem si koupil novy stary objektiv a musim napsat varovani :
Canon EF 85/1.8 sice v testech vypada nadherne, ale na nocni oblohu to nebude ono. Podle Photozone vubec nema barevnou vadu :
http://www.photozone.de/canon-eos/421-c ... 0d?start=1
Ale testovaci obrazek v obchode, kde zarive bila je prepalena a cerna neni uplne cerna (tedy v "astronomickych" podminkach), vypada takhle :

(crop 1:1 z EOS 50D, f/1.8, 1/50sec.)
Na celkovou ostrost nekoukejte, je to focene z ruky asi ze 7 metru a hloubka ostrosti je par centimetru. Ale ta barevna zare kolem bilych pismen je videt pekne. Podobne, jako na poslednim obrazku ve vyse uvedenem testu. Holt je sice novy, ale konstrukce je z roku 1992, bez UD skel apod.

Stejne jsem si ho koupil, je to skvele sklo a 5x levnejsi, nez jeste skvelejsi EF 85/1.2. Ale kolem prepalenych hvezd by to asi delalo fialove fleky.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Fotoobjektivy pro astrofoto

#131

Příspěvek od Vabra »

Zajímavé, prakticky stejné konstrukce má být můj Canon EF 100/2.
A ten funguje na hvězdách velmi pěkně. Možná že ta barevná vada souvisí s "nezaostřením"...

Uvidíme na reálném star testu.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Fotoobjektivy pro astrofoto

#132

Příspěvek od MP »

Možná že ta barevná vada souvisí s "nezaostřením"
To asi ano, i na tom snimku z Photozone je to nejvic videt trochu mimo rovinu zaostreni. Ja na svych testovacich snimcich z obchodu nemohu najit zadny tak kontrastni motiv, ktery by byl presne zaostreny. Jeste pridam leskle tyce, ktere jsou ovsem nejlepe nasvicene zase v mistech, kde nejsou nejlepe zaostrene :(




Na hvezdy jsem to ani pouzivat nechtel (staci mi moje 50/1.4 a 135/2), ale pokud by nekdo mel zajem, nejaky testik udelam. Jinak jsem to porovnaval venku s mym standardnim zoomem EF 24-85/3.5-4.5 a na f/1.8 to v rovine ostrosti kresli prakticky stejne, jako ten zoom pri f=85 a f/4.5.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pollux
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 01. 2012, 19:15

Fotoobjektivy pro astrofoto

#133

Příspěvek od Pollux »

Nemá niekto skúsenosť s týmto objektívom ?
http://www.fotovideoshop.sk/shop/action ... anon.xhtml
Na rôznych fórach som čítal recenzie, no boli zamerané na klasické fotografovanie. Pri astrofotografii, by jeho nedostatky
(chýba AF) nemali až tak vadiť.
GSO DOBSON 12” 300/1500mm f/5 CRAYFORD, typ montáže: Dobsonova azimutálna, TS WA 30 mm, Explore Scientific 20 mm , TS Super Plossl 9 mm, Omegon 6 mm, BAADER 0,9 ND-Filter 2",  BAADER držiak pre afokálne foto, slnečný filter
Uživatelský avatar
rix
Příspěvky: 37
Registrován: 21. 12. 2011, 18:59

Fotoobjektivy pro astrofoto

#134

Příspěvek od rix »

Veľmi ma láka objektív Samyang 10mm f/2.8 ale v tejto recenzii:
http://www.ephotozine.com/article/samya ... view-25473

píšu toto:
"Due to the use of low dispersion glass in the optical design, there is no hard stop for infinity focus, which may cause issues for those wanting to use this lens for astro photography."

Vôbec tomu nerozumiem. Aký doraz? A prečo by jeho absencia mala vadiť astrofotografii? Nemá niekto tušenie čo tým chcel autor povedať?
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Fotoobjektivy pro astrofoto

#135

Příspěvek od gunaroid »

Typoval bych, ze si autor mysli, ze se astrofoto ostri podle stupnice na nekonecno:-) vubec bych si s tim nelamal hlavu... BTW po tom objektivu taky posilhavam;-)
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Odpovědět