Dithering

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Dithering

#1

Příspěvek od ogami »

chtel bych poprosit o radu zkusenejsi fotice. momentalne premyslim nad nejakym resenim, ktere by delalo automaticky dithering a ja ho nemusel delat rucne. pri minulem foceni jsem zkousel program dithermaster, ktery funguje na principu automatizace ovladani pc, tzn sam si prepina okna, macka tlacitka. je to udelane nekde na "kolene", takze i funkcnost tomu odpovida ... po hodine spanku jsem zjistil, ze sestava uz 40 minut nic nefoti. chtel jsem si podobny script napsat sam a trosku lepe a pri studovani dokumentace phd jsem narazil na mod server, ktery by mel zajistit propojeni s programem nebulosity2, pres ktery by nasledne melo jit automaticky delat dithering mezi kazdym snimkem. pouziva nekdo stejnou kombinaci a je mi schopen dat reference jak to funguje? pripadne doporucte jine reseni, na ktere se da spolehnout a neni potreba to neustale kontrolovat.

moderator: snazil jsem se najit nejake tema, kam by to zapadlo, ale marne. prosim o presunuti na patricne misto, pokud jsem hledal spatne.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dithering

#2

Příspěvek od MMys »

Musíš použít systém, který zároveň ovládá expozici DSLR a pomocí autoguideru hýbe navíc montáží (tím že posune referenční polohu hvězdy).

Kdybys měl můj TVGuider, mohl bych ti tam nahrát prototyp firmware, který obsahuje i časovač pro DLSR a mezi expozicemi si umí pohnout referenční polohou hvězdy. Jde to udělat s TVGuiderem poslední verze 3.0 Zařízení se musí poslat ke mě, je tam i hardwarová úprava.

Pokud pointuješ na PC, zkus třeba SW MaxDSLR či MaxImDL, o tom vím, že to umí. Resp. umí to s CCD kamerou, měl by umět i s DSLR.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dithering

#3

Příspěvek od MMys »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 91/318#318][splithere][/link][splithere_end]
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Dithering

#4

Příspěvek od ogami »

diky za odpoved Martine. na ten maxdslr urcite kouknu, maximdl uz je krapet mimo muj rozpocet nebulosity2 by mel umet to same.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Dithering

#5

Příspěvek od Hajs »

dithering umí free program guidemaster. pokud je foťák ovládan časovačem v programu tak během nastavené pauzy mezi snímky posune polohu referenční hvězdy. Zatím jsem to zkusil parkrát a vždy to fungovalo....
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Dithering

#6

Příspěvek od mitovka »

Na nete som našiel niekoľko riešení pre automatický dithering ak sa pointuje kamerou a fotí DSLR.

Viete mi všek poradiť nejaký program/programy aby som mohol jednou kamerou (ZWO ASI120) pointovať a druhou fotiť?
mitovka
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

Dithering

#7

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Nebulosity s Phd guiding aj s Phd2 dithering robi. Na foto prave kvoli ditheringu som si v minulosti kupil Nebulosity, a nemam s nim problem.
Peter S.
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Dithering

#8

Příspěvek od František54 »

Prosím, může sem někdo dát konkrétní příklady použití ditheringu - mám na mysli snímek bez ditheringu a s ditheringem. Stále mi není přesně jasná funkce a jak to, a proč to použít.
Co se tím zlepší. Všechny moje obrázky mají 48 bitů a zatím jsem nepociťoval potřebu - ale jsem začátečník a tak to prostě nevidím.Vím jen, že by to mělo zjemnit přechody ve velkých plochách jedné barvy, jestli se namýlím.
Někde se tady píše o nějakém posunu pointační hvězdy adt. - tak to mi vůbec není jasný.
Děkuji František54
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Dithering

#9

Příspěvek od ogami »

Frantisek54: Princip ditheringu je maly nahodny posun mezi kazdou expozici (pokud by jsi ho delal rucne, staci treba u kazde treti). Pri skladani expozic se pak mnohem lepe zbavis vselijakeho bordelu, ktery pri foceni vznika (ruzne vzory na pozadi, at uz od samotneho cipu, nebo od driftu), prave diky malemu posunu (hvezdy jsou porad na stejnem miste, bordel pokazde jinde). Konkretni priklad nemam, ale z vlastni zkusenosti vim, ze prinos je znacny a rozhodne se vyplati dithering pouzivat (ja ho pouzivam i s chlazenou CCD) Existuje dost programu, ktere to zvladnou automaticky (pripadne autonomni Lacerta) a jedine o co diky ditheringu prides, je par minut expozic za celou noc, o ktere se zvysi pauza mezi snimky kvuli ditheringu.
Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Dithering

#10

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Tohle je fotka bez ditheringu nemodifikovanou a nechlazenou DSLR v ohnisku 1000 s pár krátkými expozicemi na vysoké iso:



Ty šikmé čáry jsou oním vzorem, který dithering pomáhá likvidovat.

Posunem pointační hvězdy je myšleno toto:



Červená tečka je výchozí poloha a černé tečky jsou pozice, na kterých se spustily další expozice. Jinými slovy montáž je v pauzách mezi expozicemi naváděna po okolí foceného objektu.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Dithering

#11

Příspěvek od František54 »

Moc díky za vysvětlení.
Teď ještě můj konkrétní případ: Používám Tv guider MMys, ten to automaticky neumožňuje. Bude výsledek stejný když bych to použil tímto způsobem?:
Za předpokladu, že hodlám udělat třeba 30 expozit, posunout pointační hvězdu po desátém obrázku a udělet deset snímků v této poloze a pak opět posunout a nafotit dalších deset. Získám tak tři sady po deseti snímcích, přičemž každá sada bude na čipu trochu někde jinde .
Jaký posun je vhodný?

Díky František
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Dithering

#12

Příspěvek od alex.sky »

Moc díky za vysvětlení.
Teď ještě můj konkrétní případ: Používám Tv guider MMys, ten to automaticky neumožňuje. Bude výsledek stejný když bych to použil tímto způsobem?:
Za předpokladu, že hodlám udělat třeba 30 expozit, posunout pointační hvězdu po desátém obrázku a udělet deset snímků v této poloze a pak opět posunout a nafotit dalších deset. Získám tak tři sady po deseti snímcích, přičemž každá sada bude na čipu trochu někde jinde .
Jaký posun je vhodný?

Díky FrantišekZdravím Ťa!

Ja síce používam PHD2, ale ak to funguje podobne, tak si daj pozor na jednu vec: vieš posunúť pointačnú hviezdu tak, aby si pritom vypol autoguide? Aby sa totiž nestalo, že so zapnutým guidom TI program vráti hviezdu do stredu vybraného poľa, t.j. na pôvodné miesto! Tým by Ti odčinil zmenu polohy, takže by sa nič nepohlo.
V PHD to robím tak, že vypnem funkciu guide, posúvam hviezdu o pár pixelov (5-10), potom označím hviezdu, a zapnem znova funkciu guide, aby mi to sledovalo hviezdu na novej pozícii!

Inak ako sa pozerám na Tvoje fotky (chladený foťák, určite presné nastavenie montáže na pól...) rozdiel po ditheringu asi moc nezbadáš. To migrovanie šumu práve je spôsobené nesprávnym nastavením na pól a v zašumených fotkách ;)
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dithering

#13

Příspěvek od Bill »

Používám Tv guider MMys, ten to automaticky neumožňuje.  
Záleží na verzi - zkus se poptat MMyse, zda nestačí jenom upgrade firmware ap.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dithering

#14

Příspěvek od Bill »

Ja síce používam PHD2
PHD dithering umožňuje, to mi připadá jako blbost používat počítač a ještě dělat dithering ručně?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Dithering

#15

Příspěvek od Karell »


....PHD to robím tak, že vypnem funkciu guide, posúvam hviezdu o pár pixelov (5-10), potom označím hviezdu, a zapnem znova funkciu guide, aby mi to sledovalo hviezdu na novej pozícii!..Proč nepoužiješ program, který s PHD2 komunikuje autonomně a neřídí si jak exponování zrcadlovkou tak dithering? Třeba Astro Photohraphy Tool?
Edit: Bill byl rychjlejší, zájímá mě ale to samé...
Odpovědět