Malé planetární mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#46

Příspěvek od Sasa3 »



No, ja s NGC 7008 zapasil snad pul hodiny! Bylo tam diky Mlecne draze desne moc hvezd a najit odpovidajici tvary nebylo uplne jednoduche. Ke konci hledani jsem znal hvezdne okoli od Labute ke Kefeovi snad zpameti  ;D Zcela chapu, ze s atlasem, obsahujicim pouze slabsi hvezdy, je snad nemozne tam doskakat. Laptop na kline zase neni pohodlny, nejlepe mi vychazi prave ten Triatlas sekce B ci nove B/C...

Co ta NGC 7027, videl jsi v ni neco "navic"?

Niceho zajimaveho jsem si nevsimnul. Vybiral jsem si planetarku pro zakreslovani a zbezne jsem jich prosel par v Labuti. Nakonec jsem zakotvil u NGC6781 v Orlovi jako asi nejvhodnejsim kandidatu pro kresbu. Nekdy na ni mrknu poradneji.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Martinxpv
Příspěvky: 145
Registrován: 20. 08. 2009, 09:55

Malé planetární mlhoviny

#47

Příspěvek od Martinxpv »

17.7. jsem pozoroval mimo jiné i NGC 7008, pozoroval jsem ji vůbec poprvé a když jsem ji našel po asi 12minutách pomocí Triatlas B a zametání, ani jsem neveděl jetli je to ona a jestli takto má vypadat. První co me napadlo co do tvaru že vypadá jak emryo, a ona se tak skutečně jmenuje. V "horní" části 3 jasnějsí hvězdy do tvaru trojúhelníku byly mlhovinou obklopeny, ve "spodní" části mlhoviny jasná dvojhvězda, nejjasnější byla okrajová část mlhoviny ve tvaru písmena obráceného C která začínala nad první hvězdou ze 3 v mlhovině a táhla se k spodní dvojhvězdě, na druhou stanu od tohoto výraznějšího oblouku jas mlhoviny slábnul, Jasnější část připomíná kapku vody. V mlhovině byly vidět tmavsí místa (pásy), nejvýraznější v horní části a druhý táhnoucí se k "spodní" dvojhvězdě a tmavší střed.
MHV v místě pozorování kolem 6,5mag.
GSO GSD980 300/1500mm ,NWT 114/900 + EQMON2, 114/500 + AZ.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#48

Příspěvek od ladis »

V noci z 19. na 20. cervence 2010 jsem ocekaval postupne vyjasneni v oblasti Mricne u Jilemnice a proto jsem si jiz ve dne predem naplanoval svoje pozorovani a doufal, ze noc vyjde.

Vysla.

K naplanovani jsem vyuzil vyborneho tutorialu Small wonders z Cloudynights, vytipoval jsem si nejakych 6,7 letnich souhvezdi a z tutorialu vybral predevsim planetarni mlhoviny, kulove hvezdokupy a galaxie. Tyto jsem vlozil do Astroplanneru a vse ostatni jsem nechal na nem, tj. serazeni dle zapadu objektu, zobrazeni zorneho pole v mem dobsonu dle pouziteho okularu, vcetne stoceni pole podle casu pozorovani objektu, tj. realtime nahled toho, co vidim v okularu. Tato funkce je jedna z nejuzitecnejsich v Astroplanneru. Pokud nastavim omezeni limitni MHV na 15, zobrazuje program v nahledu FOV presne to, co vidim v okularu. Navic je mozne jeste doma, pri pripojeni na internet, natahnout automatizovane fotky ke vsem objektum a tyto se umi promitnout do nahledoveho zorneho pole (vcetne natoceni). Pro lepsi predstavu napr. takto (simulace pohledem 15mm okularu v 200/1200 20.7.2010 v 0h:22min SELC):


Odpozoroval jsem krom jinych i male planetarni mlhoviny, o kterych bych se zde rad zminil.

NGC6309
http://www.noao.edu/outreach/aop/observ ... 9block.jpg

Tato mala planetarni mlhovina v souhvezdi Hadonose, oznacovana taktez jako "box nebula", se mi opravdu libila. Je velice jasna (11mag, cca 20"). UHC filtr zde nepomuze, mlhovinu nici. Nejlepe jsem planetarku videl pri zvetseni 200x, kdy jsem videl jakoby protahlost mlhoviny a prislusnost jejimu jmenu "box" byla jasna. V poznamkach mam pripsano "rozpita". Ano, pohled na fotografii dava odpoved na to, proc jsem ji takto videl.

IC4593
http://astronomersguide.com/images/IC%204593.jpg

O teto planetarni mlhovine 11. magnitudy ze souhvezdi Herkula jsem zde na AF zatim necetl. K mlhovine jsem si zapsal: "extremne mala i pri zvetseni 200x, podoba rozmazane hvezdicky, patrna jista mala plosnost objektu, jasna, UHC zde neni prinosem, snadno zamenitelna s hvezdou pri nizsich zvetsenich!"

IC1295
http://www.astro.washington.edu/balick/WFPC2/n3242.jpg

O teto planetarce 15. magnitudy a velikosti 1,4' se zde na AF jiz zminil Honza Ebr. Musim na neho navazat a zcela kategoricky opakovat, ze z pohledu vizualisty vzezreni mlhoviny v okularu dobsona vubec neodpovida deklarovane 15. magnitude! Jde naopak o velice jasny objekt!
Pokud se me nekdo zepta, at mu dam 10 prikladu, kdy UHC ukaze nejvyssi ucinek, tuto planetarni mlhovinu souhvezdi Stitu musim rozhodne zaradit mezi TOP 10! Je az neuveritelne, jak dramaticky rozdil je pri pohledu na mlhovinu s a bez UHC filtru. Bez UHC je planetarka sice viditelna, ale musite ji jiz predtim znat a videt. Pokud nevite, co cekat, zrejme ji pod typickou venkovskou oblohou neuvidite. Nasazenim UHC se mlhovina rozsviti. Doslova. Jde o uzasny efekt a pokud mate UHC, rozhodne tuto planetarni mlhovinu vyzkousejte!
Z me poznamky v Astroplanneru z terenu: "jasna plosna velka planetarka, v jednom zornem poli s blizkou krasnou kulovkou NGC6712. Bez UHC je mlhovina spatne viditelna, s UHC se doslova rozzari - typicky objekt demonstrujici ucinnost UHC!"

NGC6781
http://www.eso.org/public/archives/imag ... 1-potw.jpg

Dalsi planetarka, u ktere muzete jiz mensi aperturou videt detaily!

O pozorovani teto mlhoviny jsem se zde na AF jiz zminil v zari 2008. je zajimave, jak jsem mlhovinu videl tenkrat a jak nyni, po dvou letech. neuvedomil jsem si, ze jsem ji jiz pozoroval a proto muj report z dnesni noci neni ovlivnen mym predchozim pozorovanim pred dvema lety...

Muj report z roku 2008: "NGC 6781 - stredne velka planetarni mlhovina v souhvezdi Orla o rozmerech 1,9 x 1,8', 11,8mag, jasnost povrchu 12,8mag.
Nalezena jednoduse a rychle, pri zvetseni 48x velka, znatelna, avsak slaba mlzinka.
Pri zvetseni 80x podobne zretelna, jako pri 48x. S pouzitim UHC znatelne zjasneni mlhoviny, velmi vyrazna. Bez detailu, pouze mlzinka. Po chvili... Bocnim pohledem, jako bych ale videl prstynek pokud se mi to nezda)! Pozn. nezda - nyni si prohlizim fotku z HST a skutecne jde o bublinu plynu s prstencovitym okrajem!"

A nyni moje poznamka z terenu dnesni noci: "jasna planetarka, s UHC lepe viditelna, jako bych videl vnitrni strukturu v podobe tmavych a svetlych flicku!"

Ano, i dnes, znovu pri pohledu na snimky z Hubbla je zrejme, ze lze u teto planetarni mlhoviny skutecne pozorovat jeji vnitrni strukturu v podobe svetelnych nehomogenit - a to jiz v 200mm newtonu! Pohled na tuto mlhovinu je z tzv. "must see"! ;)

Posledni pozorovanou planetarkou dnesni noci byla NGC 6804. Bez poznamky, asi me nicim nenadchla.




Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Malé planetární mlhoviny

#49

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

láďo, ty prostě jedeš! já si z lenosti pozoruju ty svoje rozsáhlý mlhoviny, protože mi stačí najít pole v malym zvětšení a vejrat, tyhle tvoje mršky, to je prostě o několik úrovní dál, co se týče trpělivosti.

seznamte se s ladisem a PAK někoho přesvědčujte, že je potřeba mít na dalekohledu GOTO :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Malé planetární mlhoviny

#50

Příspěvek od ladin »

ladis: supr! U NGC6309 jsem nasel mensi rozmer nez 1' - 15''
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#51

Příspěvek od ladis »

Hehe, zas neprehanej, Honzo! Holt mam ted dovolenou, tak vyuzivam volna, co to jde. Je pro me luxus, kdyz po pozorovani muzu spat treba do 11h a ne jet po 2h spanku do prace...

Fakt je, ze nektere mrnave planetarky je tezke najit. Na druhou stranu pro me je hledani pulka zabavy. S GoTo by me to nebavilo.

Dovedu si vsak predstavit, ze si na stara kolena poridim obrovskeho dobsona s push-to. Dokud ohnu hrbet, staci mi mapy, pripadne pomocny astronomicky software.

Btw vis jak mi je, kdyz kousek ode me sedi Karell s jeho 300kou a 100% ji vytezuje jen na foceni?



ladin> dik za upozorneni, opravuji si v databazi astroplanneru a v textu!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#52

Příspěvek od re »

Je to malinko mimo téma, omlouvám se, ale nedá mi to nenapsat.
Zabývám se především CCD fotometrií a astrofotografií, ale vzhledem ke změně životní situace se vracím k vizuálnímu pozorování. Je až ostudné, že jsem nechal svůj 400mm dobson zahálet, ale díky vynikajícím příspěvkům a zejména skvělým pozorováním ladise se znovu ponořím do vizuální astronomie.
Díky za perfektní příspěvky, daly mi potřebný impuls.  ;)
Roman
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#53

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera se mi NGC7008 nakonec podarilo najit bez problemu (asi behem 5ti minut) i pomoci Pocket Sky Atlasu. Stacilo na to jit zeshora (od eta Cep a NGC 6939 a NGC 6946 - mimochodem krasna dvojicka snad v kazdem dalekohledu, v 250/1600 pri 60x uz sly zretelne rozeznat jednotlive hvezdy otevrene hvezdokupy a s tim kontrastovala rozplizlost galaxie). Zkusil jsem ji i nakreslit, tentokrat jsem zkusil konverzi do positivu (na klik vetsi verze):


Byl to ale boj, podminky nic moc - vlhko a obloha nebyla z tech nejpruzracnejsich. Ty slabsi partie nemam poradne zakreslene - zarosil se mi hledacek, jak furt dalekohled pri kresleni koukal do zenitu, a pri nasazovani filtry na jeden z tech kratkoohniskovych okularu jsem ji ztratil a uz nenasel. Mozna i proto mi tvar mlhoviny zas tak presne nesedi s tim, co ma napr. zakreslene ve svych Hidden Treasures O'Meara. Kazdopadne v mlhovine byly patrne dve zjaseni, vyraznejsi severni a pak jedno slabsi, ale stale zretelne na jiznim okraji mezi centralni hvezdou a tou jasnou dvojhezvdou uprostred. Pak tam bylo jeste nejake to mlhavo okolo. Centralni hvezda (pokud to je teda ona), je zretelne videt. Do mlhoviny se promita jeste jedna hvezda. V samotnem cipku severniho konce je pak neco, co chvilemi vypadalo taky jako hvezda. Podle fotek jsem pak doma zjistil, ze je to asi zjasneni v mlhovine. Pekny objekt.

ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#54

Příspěvek od Sasa3 »

Tak jsem se v Hidden Treasures docetl, ze ta jedna "hvezda" na severo-zapadnim okraji skutecne hvezdou neni. Perek s Kohoutkem ji klasifikovali jako dalsi planetarni mlhovinu a ma tak dokonce svoje PKcko. Az pozdeji se prislo na to, ze to neni nezavisla planetarni mlhovina, ale maly jasny uzlik v NGC 7008.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Malé planetární mlhoviny

#55

Příspěvek od Habl »

Využil jsem trochu počasí z 3.-4. května 2011 a zajel s 10" dobsonem na pokraj bývalého vojenského prostoru Ralsko. Seeing nic moc, ale při zametání jsem před půlnoci pozoroval slabou planetárku NGC 4361 v CrV. Po  půl noci  téměř v nadhlavníku pozoroval v Com, především M 64 galaxii, ale i slabší NGC 4565 a M 91 a M 88 a kulovku M 53. Tak trochu promrzlý  hodinu po půlnoci jsem to zabalil. Teplota vzduchu tak metr nad terénem od +1° do -5°C... též se začala nasouvat vyšší oblačnost...

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#56

Příspěvek od Sasa3 »

Nevím jestli to jsou zrovna malé planetární mlhoviny, ale nechce se mi zakládat nové vlákno. Tady jsou dva rychlonákresy NGC6543 a NGC6826 ze včerejška (na klik originální kresba):

 
Docela mě překvapilo, že je v tom 100mm EDčku vidět i nějaké detaily. Kočičí oko bylo při 350x (na obrázku to mám špatně) pěkný prstýnek mírně protáhlý v severo-jižním směru. Na severní straně se mi zdál prstýnek trochu jasnější, na jižní se tam zase rýsoval nějaký výběžek. Doma mě překvapilo, že oba tyhle rysy docela souhlasí s výběžky na fotografiích. Centrální hvězdy jsem si nevšimnul, ale ani jsem po ni moc nepátral, protože jsem netušil, že mám šanci ji vidět. Na obrázku je ještě jedna zvláštnost, nejslabši hvězda, kterou jsem zakreslil ma podle CdC visuální jasnost 14.38. Čucel jsem ale do toho okuláru asi 5 minut, než jsem si byl aspoň na 50 procent jistý, že tam je. Doma mě pak přijemně překvapilo, že tam opravdu byla a že jsem si ji nevymyslel. A to byla poměrně jasná noc z města a už vycházel Měsíc v úplňku. Nedávno jsme  tady diskutovali ohledně MHV v dalekohledu z města. Myslím, že to názorně dokumentuje, že i za hodně špatné visuální MHV toho jde v dalekohledu vidět co se týče bodových objektů hodně. Podle mě za to může dobrý seeing. Většinou totiž v tom EDčku vidím při 300x míň hvězd než při 180x a to proto, že při špatném seeingu jsou už hodně rozplyzlé. Včera byl ale seeing slušný (v okolí Saturna kolem 7/10, v zenitu kolem NGC6543 byl asi ještě lepší).

NGC6826 byla taky docela zajímavá. Při 180x dávala čest svému jménu (bllikající mlhovina). Přímým pohledem šla vidět pěkně centrální hvězda a mlhavo kolem. Bočním pohledem pak mlhovina připomínala prstýnek s tmavou dírou uprostřed. Při 350x už k ničemu takovému nedocházelo a prstýnek i centrální hvězda šly vidět pěkně. Planetárka mi připadala trochu protažená v severo-jižním směru a kolem jasného prstýnku bylo ještě slabé halo.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Malé planetární mlhoviny

#57

Příspěvek od seminko3 »

To vypadá zajmavě Sašo. ;)Musím je někdy zkusit a možná to bude pro mne porovnání té oblohy,protože od severu k východu mám vlastně celou Ostravu a tudíš to nejhorší co může být. >:(Kouknu na ně samozřejmě tou 250kou,bo nic jiného nemám,ale i tak jsem zvědav. ;DV pauze mezi kulovkama to bude zpestření. ;D
Pěkně jsi to popsal a kresby super. [smiley=thumbsup.gif]

Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#58

Příspěvek od Sasa3 »

Po těch výběžcích v NGC6543 jsem už v 250tce párkrát pátral, ale nikdy jsem je neviděl. Asi víc než ten průměr to chce hlavně noc s dobrým seeingem. Ještě jsem se kouknul do O'Mearovi knihy Cadwell Objects a je to poprvé, co mám na kresbě víc detailu než on.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Malé planetární mlhoviny

#59

Příspěvek od ladis »

Saso, skvely report a UZASNE kresby! Uplne jsi me navnadil a tesim se na nejblizsi pozorovaci okno! ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malé planetární mlhoviny

#60

Příspěvek od Sasa3 »

Porovnával jsem si ještě kresbu NGC6826 a mám uplně špatně ten směr protažení. Podle snímků je prakticky ve směru východo-jiho-východ západ-severo-západ a ne sever-jih, jak to mám zakreslené. Za kus může moje nepřesnost při překreslování (na originálním náčtku je protažení ve směru severo-západ jiho-východ, tedy mnohem blíž tomu skutečnému - asi jak jsem to překresloval, tak aby byl sever na nahoře, tak jsem tomu nevěnoval dostatečnou pozornost), za zbytek pak moje pidlookost.

Mimochodem v Night Sky Observer Guide mají orientaci snímku NGC6826 špatně. Mají ho pootočený o 90 stupňů, takže to taky vypadá, že je mlhovina protažená ve směru sever-jih. Už ani nevím, kolikátá nepřesnost v téhle knize to je a to jsem ani zdaleka neviděl všechny objekty.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět