Pozorovanie sirokouhlym okularom

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#31

Příspěvek od zdenek »

Myzer napsal: 1. Len preto či by som mohol naň použiť zatial moje súčasné okuláry na refraktor?
2. Na deep sky je lepšie mať menšiu ohn. vzdialenosť a na planéty väčšiu?
3.Preto len ma tak napadlo či by mi mohli vyrobiť Dobson 300/1500? A či by sa ním dobre pozerali deep sky?
1. Obecne lze okulary se stejnym upinacim prumerem pouzit i u jinych pristroju (u vyse zminovaneho tedy 1.25", tj. 30.75mm). Druhou veci je ale jakost jednoduchych okularu u levnych dalerkohledu.
2. Na deep sky se obecne pouziva mensi zvetseni nez pri pozorovani planet (alespon obecne existuji i jako u vseho vyjimky). Ohniskova vzdalenost okularu pri pozorovani deep sky je tedy obvykle VETSI (slabsi okular) nez pri pozorovani planet, kde je okular s ohniskovou vzdalenosti MENSI (silnejsi okular). je to tedy presne naopak nez pises.
3. Dobson 300/1500 samozrejme obecne mozne vyrobit lze. I svetelnost f/5 je dobra i na pripadne fotografovani (Vetsi zkracovani ohniskove vzdalenosti bych ale nedoporucoval).
Z.R.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#32

Příspěvek od Myzer »

Tak po dlhšom čase som znova doma.
Už je to jasné že peniaze budú aj na 300-vku. Vybavovať to začnem v septembri keď budem stále doma. Teraz keď vidím internet raz za 2 týždne by to bolo nemožné. Ďalekohlad si potom prevezmem začiatkom mája, keď bude EU, samozrejme ak dotial vydržím. Alebo možno aj skôr, zatiaľ som počul že na hraniciach nebývajú problémy, tak ešte uvidím.
Ešte k tým otázkam:
1. Okuláry si pravdepodobne kúpim nové, u ktorých si budem istý kvalitou.
2. To som sa pýtal preto, lebo som takým ďalekohladom deepsky ešte nepozoroval. Samozrejme som tam doplietol tú ohniskovú vzdialenosť.
3. Táto otázka ma zaujíma momentálne najviac. 1700 sa mi zdá moc, a že vraj je to robené viac na planéty, síce samozrejme dajú sa s tým pozorovať i deepsky.
Pod 1500 by som určite nešiel. Rozmýšlam o tomto rozmere hlavne kvôli preprave /síce len 5-6metrov/.
A o planéty mi moc ani nejde, určite sú vidieť aj v tomto ďalekohlade, možno o trošku horšie, ale to je detail.
TAK BOL BY PRE MŇA IDEÁLNY 300/1500? ??? ???
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#33

Příspěvek od zdenek »

Rozdíl ve světelnosti mezi 300/1500 a 300/1700 není zas až tak velký. Určitě to při běžném pozorování nepoznáš. Pokud v budoucnu plánuješ nějaké to fotografování, 300/1500 je určitě dobrá volba (byť 300/1700 není rovněž špatná). Pro každý z nich hovoří trošku jiný argument (o cca 13% větší obraz v primárním ohnisku x větší světelnost), rozdíly však budou minimální. Osobně bych asi zvolil f/5, tj. 300/1500. Je přeci jen o trochu světelnější a s kvalitními okuláry (např UWA24 od TALu) bude pro pozorování deep sky velmi slušný (úmyslně se vyhýbám slovu ideální, to je věc ryze individuální).

Z.Ř.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#34

Příspěvek od Myzer »

Áno, ideálny môže byť pre niekoho, pre iného zase nie. Ale som vďačný každému kto mi sem pošle svoj názor, moc mi to pomôže.
Takže tá 300/1500 bude dobrá volba. Okuláry si potom tieť zoženiem /a na cene už asi šetriť nebudem/.
Teraz len dúfam že mi to p. Drbohlav vyrobí, lebo v základnej ponuke má len 300/1700. Teraz nemám moc času tam mailovať, tak sa ešte pýtam či mi to bude chcieť vyrobiť? ???
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#35

Příspěvek od zdenek »

Za p. Drbohlava mluvit nemohu. Při výrobě zrcadel jsou obvykle používány masky a šablony, které jsou určeny vždy pro konkrétní poloměr křivosti (a tím i f). Pokud má vyrobenu masku na 300/1500 určitě to pro něj nebude problém. Pokud ne, záleží jen na jeho časových možnostech na výrobu nových šablon. Každopádně i 300/1700 je slušná alternativa a při vizuálním pozorování rozdíl nepoznáš.

Z.Ř.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#36

Příspěvek od peta »

ahoj,

shodou okolnosti jsem p. drbohlava nedavno dotazoval ohledne vyroby a dodani jen zrcadla 250 ci 300 mm - samotnou optiku pry nedodava, takze jsem od tohoto reseni upusil...

jinak nabizi hotovy tusus 300/1500, tedy ten nad kterym uvazujes, za 23.400,-

petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#37

Příspěvek od Myzer »

Toto vybavovanie a mailovanie si nechám na september. Určite sa s nim nejako dohodnem.
Ale keď pôjde vyrobiť tá 300/1500 bude to naozaj super. :bounce:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#38

Příspěvek od Myzer »

Ahoj peta. Včera som tvoj príspevok nejako prehliadol tak sa k nemu teraz vraciam. Ten hotový tubus 300/1500, to myslíš ako celý kompletný ďalekohlad, teda aj s montážou? Teda nie len samotný tubus?
Len preto že okolo tej 300/1500 som mal trochu pochybnosti, lebo som tam tieť mailoval a vtedy mi napísali že tú 300/1700 čo je v základnej ponuke robia preto aby bola lepšia na planéty.
Takže ale ako hovoríš 300/1500 tiež nie je žiadny problém. :D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#39

Příspěvek od Myzer »

Ďalšia vec čo ma znepokojuje je váha toho Dobsonu, to som čítal niekde tuším v technike GS.
Tak sa nehnevajte, že raz by som chcel tento ďalekohlad inokedy tento. Ale faktom asi je že toto by bol už posledný ďalekohlad, teda na celý život. A čím dlhšie rozhodovanie, tým lepšia volba. Tak preto nepoznáte nejaké stránky kde predávajú 250/1200 dobson skywatcher? Len sa chcem nato bližšie pozrieť, hlavne preto že je vraj ľahší a má kvalitnejšie zrkadlo.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#40

Příspěvek od peta »

cena 23.400,- je za dalekohled bez montaze.

prodej dobsonu skywatcher na http://mujweb.atlas.cz/veda/comes/dalekohledy.htm
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#41

Příspěvek od zdenek »

Ja jsem nedavno poridil na misto stareho na pevnem stanovisti i dobson GSO 254/1250 (rovnez od firmy Comes z Ondrejova - viz URL vyse). Mam ho z lepsiho skla (Suprax), ale je i v levnejsi variante z BK7. Cena je v BK7 cca tak jako u SkyWatcheru. cenik na WWW je ale celkem postarsi, napis si o nove emailem, urcite to stoji za to.
Z.R.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#42

Příspěvek od vla »

Pro případné stavitele našel jsem náhodou stránky www.astronomia.astrokrak.pl myslím, že mají docela zajímavou nabídku a ceny u parabol zrcadel asi poloviční než u nás. Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#43

Příspěvek od peta »

hmm, zrcadlo 330/1500 v prepoctu za 13.500,- to je pekna cena... pokud se da verit te garanci lamda/8...

dik za dobry link...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#44

Příspěvek od Psion »

Myzer napsal: Ďalšia vec čo ma znepokojuje je váha toho Dobsonu, to som čítal niekde tuším v technike GS.
Tak sa nehnevajte, že raz by som chcel tento ďalekohlad inokedy tento. Ale faktom asi je že toto by bol už posledný ďalekohlad, teda na celý život. A čím dlhšie rozhodovanie, tým lepšia volba. Tak preto nepoznáte nejaké stránky kde predávajú 250/1200 dobson skywatcher? Len sa chcem nato bližšie pozrieť, hlavne preto že je vraj ľahší a má kvalitnejšie zrkadlo.
K dalekohledu 300/1500(1700) od p. Drbohlava si budeš muset koupit rudlík, pokud nejsi kulturista. U značek GSO, SkyWatcher atd.. bude váha o 25-30% nižší, ale přesto bude ještě značná, pokud to chceš přenášet. Lepší by byla možnost vyrobit spec. skládaný tubus. Pro převozy autem to ve dvou zvládneš i ručně.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Pozorovanie sirokouhlym okularom

#45

Příspěvek od Myzer »

Tak tá váha toho ďalekohladu bude asi trochu problém. No v každom prípade rudlík už mám, takisto som rozmýšlal že dám vyrobiť nato nejaký špeciálny vozík. Kulturista zasa niesom takže táto možnosť odpadáva.
Skúsim teda trochu popísať ako si to z tou prepravou predstavujem:
Doteraz som pozoroval z terasy rodinného domu /asi 6metrov nad zemou/, tak plánujem aj teraz. Vidno odtial prakticky na celú oblohu, od zenitu až po horizont, až na nejaké výnimky ako napr. stromy /tak max. do 10st./. Samozrejme ma tam nič neosvecuje, a keď ešte vypnú v. osv. tak sa situácia ešte trochu zlepší. Čo sa týka hviezd, tak som robil malý test pri dá sa povedať celkom dobrých pozorovacích podmienkach /nie excelentných/. Myslím tým atmosféru. Tak už na 30st. sa v pohode dali vidieť hv. 5mag.,50st. 6mag. a 70st. sa už veľmi slabo ale predsa dali vidieť /alebo tušiť/ hviezdy presahujúce 6mag. Navyše môžem ísť hocikedy pozorovať a hocikedy si ísť niečo zobrať domov alebo spať. Tak povedal by som že lepšie pozorovacie miesto by som asi nenašiel. :)
Tiež by nemal byť a zatial ani nebol problém z teplým vzduchom prúdiacim z vnútra. To už sa mi rozoberať nechce a skôr by sa hodila fotka domu.
A k tej preprave. To by teda nebola nejaká prechádzka po lese. Len v podstate vybrať ďalekohlad na pozorovanie /to by mi aj niekdo pomohol/ a potom po skončení pozorovania ho dať dovnútra aby neostal pod holým nebom, keby začalo pršať alebo snežiť /len to by už asi všetci spali a pomoci by som sa nedočkal/. Takže sa bavíme ako som už minule písal o vzdialenosti 5-6 metrov. Takže bol by to veľký problém premiestniť sám napr. rudlíkom na túto vzdialenosť? Ešte skúsim sa aj dohodnúť aby to bolo čo najlahšie, keby napr. vyrobili tubus z niečoho lahšieho.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Odpovědět