GSO RC Astrograph

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#1

Příspěvek od Zbych »

Předpokládám, že s tím někdo asi zkušenosti nemá (v hledání jsem nic nenašel). Mne se začínají zamlouvat, cena mi přijde vzhledem k parametrům slušná.

GSO 6" f/9 RC - Ritchey-Chrétien 152/1370
GSO 8" f/8 RC - Ritchey-Chrétien 203/1624
GSO 10" f/8 RC - Ritchey-Chrétien 254/2000mm

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... 000mm.html

http://www.gs-telescope.com/content.asp?id=150

Co vy na to? Můžete ty RCčka zdrbnout. ;)
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

GSO RC Astrograph

#2

Příspěvek od g »

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

GSO RC Astrograph

#3

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Kdybyste si přečetli " Technologii výroby amatérské astronomické optiky'' od prof. Gajduška,o které tu kdysi psal V.Kocour, zjistili byste, že Gajdušek považuje výrobu dvojzrcadlových aplanátů za nejtěžší optickou práci, kterou kdysi dělal. Hlavním důvodem jsou velké odchylky zrcadel od sférické plochy.
Zvládnout takové plochy lze i pomocí moderních strojů se zpětnpu vazbou, kdy stroj  si sám dovede změřit obráběnou plochu, vyhodnotit další postup obrábění do optima.
Tohle je moderní trend a díky němu si můžete koupit i docela složitý optický systém, který byl dříve na hranici vyrobitelnosti klasickou metodou-pomocí smoly.
Parametr kvality, peak to valley,R.M.S. (odchylky vlnoplochy od ideální sférické vlnoplochy,střední kvedratická odchylka plochy k ideální) tyto soustavy mohou velice snadno dodržet
díky počítačové technologii.Myslím ale,že se tu začíná uplatňovat jiný parametr -  hladkost plochy.
Ono je sice krásné hovořit o tom,že optická plocha se skládá z jakýchsi elementárních prstenů,dolíků a kopců, které jsou oproti Rayleighovu kriteriu 1/4 zanedbatelné, avšak podíváte-li se na Rohrovy obrázky, jak taková plocha zobrazí bod-hvězdu....
V ohnisku soustavy dochází k součtu světelné energie ze všech bodů zrcadla. Jak takový součet vypadá v případě zcela hladké plochy a jak z výše uvedené.
V případě fotografie DSO se takové rozbití zcela jistě překryje seeingem, konečnou velikostí pixelů, zpracováním,takže můžete dosáhnout v tomto oboru slušných výsledků.
Ale jak budou vypadat obrazy planet,měsíčních detailů,které jsou náročné na kontrast soustavy?
To je nutné posoudit podle opublikovaných výsledků. Taky je dobré srovnat soustavu s podobnou - třeba s nedávným Maksutov-Cassegrainem 250/3750.

Zdraví J.S.






David_Vodecky
Příspěvky: 222
Registrován: 28. 02. 2007, 00:15
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#4

Příspěvek od David_Vodecky »

No dizajnově paráda, ale po optické stránce celkem špatné. Za tu cenu? Ještě tak za poloviční cenu bych uvažoval.  Viděl jsem 3 tyhle soustavy na lavici dělané na smole. Prostě paráda, na Ronchi  rovné čáry žádné vlnovky!  Určitě bych hledal jinde, levněji a kvalitnější. ;)
Newton-čočková fotokomora135/550mm.Mak.127/1500mm. HD Celestron 203/2000/1400mm
Newton 300/1200,, Ref.120/1800.Canon EOS 400D.Lunt Solar SystemsLS 60TH-alfa.Spektrograf domácí výroby 1400č/mm. Rozlíšení 0,5A.DVDmřížka. EQ6.
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

GSO RC Astrograph

#5

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Taky jsem se díval skrze pár takových hraček,které měly proužky rovné jako když střelí a dávaly vlnoplochy úplně hladké.

J.S.
David_Vodecky
Příspěvky: 222
Registrován: 28. 02. 2007, 00:15
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#6

Příspěvek od David_Vodecky »

No právě vždyť  dva mám doma! Když se dívám na to oraniště, co tam prezentují tak ani nechápu, jak to může ukazovat? Vždyť i ten malý Mak127/1500mm co mám, na Ronchi vykazuje naprosto hladké plochy. Že by to v Číně také dělali na smole??? :)
Newton-čočková fotokomora135/550mm.Mak.127/1500mm. HD Celestron 203/2000/1400mm
Newton 300/1200,, Ref.120/1800.Canon EOS 400D.Lunt Solar SystemsLS 60TH-alfa.Spektrograf domácí výroby 1400č/mm. Rozlíšení 0,5A.DVDmřížka. EQ6.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#7

Příspěvek od Konihlav »

Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 534
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#8

Příspěvek od altoz »

Konečně můžu připojit pár praktických zkušeností s nejmenším kouskem z téhle řady, s GSO RC 6". Při ohnisku 1370 mm je to příjemně kompaktní přístroj, včetně prodlužovacího tubusu nezbytného k zaostření má délku necelých 60 cm. Okulárový výtah je docela solidní, s plynulým chodem a minimální vůlí. Při pozorování na Jizerce jsme si sice s kolegy všimli, že zezadu do OV trochu prosvítá světlo, ale v noci to obvykle nevadí a zřejmě by to šlo jednoduše vyřešit nějakým zacloněním.  

Při vizuálním pozorování je podle očekávání dost znát velké centrální stínění. Pohled na Měsíc a Saturn byl ve srovnání s malým ED (Scopos 66/400) subjektivně horší. Ačkoli při zvětšení 170x bylo v RC docela pěkně vidět Cassiniho dělení, ED-čko prostě ukázalo víc. Zato na DSO (jasné kulové hvězdokupy, mlhoviny ve Střelci) mi přišlo, že je obraz v RC srovnatelný s tím, co jsem dříve viděl se svým starým Newtonem 150/750, možná i trochu jasnější. A dvojhvězdy (Epsilon Lyr 1,2) byly rozlišené naprosto s přehledem.

Než jsem se dostal k hlavnímu použití tohoto dalekohledu, tedy fotografování, zjistil jsem nemilou věc. Ačkoli by mělo primární zrcadlo sedět pevně uložené v cele, ukázalo se že tomu tak úplně není. Primární zrcadlo bylo uloženo příliš volně (což je ale zase na druhou stranu lepší než kdyby bylo úplně nafest  :P) takže při změně polohy tubusu se vždycky hnulo natolik, že se zorné pole proti hledáčku dost hnulo. Stačilo přejet z Altairu na Vegu a byla v 24 mm okuláru totálně mimo zorné pole :o. S takovou vůlí nemělo smysl se pouštět do dlouhých expozic, takže jsem zrcadlo lehce dotáhl. Zrcadlo je uchycené kolem středového otvoru maticí s O-kroužkem. Původně se okraj zrcadla dal díky vůli lehce nadzvednout až o 2 mm, což mi přišlo příliš, takže jsem ho zlehka dotáhl tak, aby se s ním nedalo viditelně pohnout a v této poloze matici zaaretoval. Jak se ukázalo, problém s vůlí primáru tím byl vyřešen.

Po tomhle zásahu jsem se chtě nechtě musel pustit do kolimace a to byl docela očistec. Pomocí laseru se dá celkem snadno srovnat okulárový výtah a sekundár podle vyznačeného středu. Primární zrcadlo se však musí zkolimovat podle skutečné nebo umělé hvězdy. Umělou hvězdu jsem si sice vyrobil, ale na velikost svého bytu ji s ohniskem 1370 mm nezaostřím :-). Problém je však v tom, že se spolu s primárním zrcadlem při kolimaci pohybuje zároveň i okulárový výtah, takže jakmile jsem byl s kolimací primáru hotov a vrátil jsem se ke kontrole sekundáru, podle laseru byl samozřejmě zase úplně mimo. Tak jsem se snažil srovnat znovu sekundár a znovu primár až nakonec byly oba jakžtakž vzájemně srovnané. Jenomže jsem se radoval předčasně, obraz v okuláru měl naprosto příšerný astigmatismus. Jak jsem pak zjistil, bylo to kvůli totálně vyosenému výtahu. Takto jsem kolimací strávil dvě mimořádně pěkné červencové noci z dovolené... >:( Nakonec jsem rezignoval, srovnal přesně výtah, sekundár, potom primár. Vyosení výtahu jsem nakonec nechal být - vyšlo mi, že odchylka od kolmé roviny by na formátu čipu APS-C mohla být něco kolem 0,2 mm, což by nemuselo až tak vadit.

Takže jsem konečně zkusil něco nafotit - profláklou a často focenou Činku. Počasí mi sice nepřálo, dovolilo jenom kolem 1 hodiny expozic a to ještě mi do záběru lezla vysoká oblačnost. Konečný výsledek je zde:

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=a ... 092786.jpg

Ačkoli je trochu vidět deformace pole v pravém spodním a levém horním okraji, většina pole je skutečně rovná a to i s použitím reduktoru 0,67x. Deformace vznikla evidentně kvůli nesrovnanému výtahu, což se buď dá s přimhouřením oka tolerovat nebo vyřešit pořízením kolimačního nástavce výtahu (nejspíš zvolím druhou variantu). Musím říct, že jsem byl příjemně překvapený dobře korigovaným polem a velmi malou vinětací (ačkoli to byla moje očekávání). Kromě toho se v praxi ukázaly také výhody otevřeného systému, především rychlá temperace a také odolnost vůči rosení a namrzání (zatímco kolegům se Schmidtkami na Jizerce namrzaly korekční desky, s RC-čkem se dalo koukat dál :-)).Taky díky kompaktním rozměrům a rozložení hmoty (těžké zrcadlo blízko osy) neměla s dalekohledem problém ani lehčí montáž CG-5. Redukované ohnisko 920 mm se takhle dalo upointovat celkem v pohodě, a to i při mírném větru. Určitě líp než s Newtonem 150/750, kde bylo na jednom konci roury zrcadlo a na druhém foťák.

Musím říct, že po vychytání počátečních trablů a krušných chvílích s kolimací je s mrňousem GSO RC 6" pro fotografické použití zatím spokojenost a velké očekávání  ;). Totéž platí pro vizuální pozorování DSO. Na planety ho však ED-čko jasně trumfne. Jak se opět ukázalo, univerzální dalekohled neexistuje ;D.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#9

Příspěvek od Konihlav »

decka, nechcete si nekdo poridit tohle:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... Tubus.html
az to tedy budou mit dodelany, a podelit se o zkusenosti?
nevim proc, ale me proste desne laka mit doma neco takoveho s F/6,8 bo tak a minimalne 16" prumer. Ostatni jsou prckove, uz i moje 10" (newton) mi prijde naprosto pro deti (malinka)...
:-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

GSO RC Astrograph

#10

Příspěvek od MilAN »

Ale je to 1:8 :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#11

Příspěvek od Konihlav »

no mas recht, to jsem sice prehlidnul (priznavam), ale je to MARGINALNI DETAIL F/6.8 ci F/8 je pro me osobne nulovy rozdil (na rozdil od propastneho rozdilu mezi F/2.8 a F/3.6 a ted beru v uvahu zcela vsechny aspekty provozu, nikoli jen cistou matematiku), protoze bych to nutne chtel na maly mrchy, ktery z oblohy clovek sestreli jen tezko, takze musi barlowovat a powermatovat...

BTW kdyby mel nekdo doma TV Powermate 4x nebo 2x (oboji 2" verzi) vcetne T-adapteru, tak bych si to rad pujcil na vyzkouseni (pripadne koupil) nemam totiz tisic ecek na ASA verzi :-(
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

GSO RC Astrograph

#12

Příspěvek od Oko1 »

No je to skoro bych rekl lakavy, ale tvrdit ze je ten jejich vytah srovnatelny s feathertouch to je dost nehorazna drzost (proč nabízejí upgrade, když je to tak úžasný výtah?:-)! F8 neni taky zadna hitparada, vem v uvahu, ze u nas je malo peknych noci, to budes fotit jeden objekt pul roku;) Ale pro robotickou observator nekde v horach by to nebylo spatny.

Ikdyz kdyz uz clovek chce takovyhle dalekohled, tak by mel i hledet na kvalitu, tohle kupujeme jednou za zivot. Nechci cinanovi nasazovat koni hlavu, ale nemam s cinskymi vecmi nejlepsi zkusenost. A dat sest tisic E za neco, co bude muset Martin s Jardou dolelavat.. Treba je to vynikajici, v ruce jsem to nemel, ale pochybnosti velky na zaklade predchozi zkusenosti.
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

GSO RC Astrograph

#13

Příspěvek od Konihlav »

no to mas jiste pravdu, Honziku ja mam jasno v tom, ze by mi to stejne musel nekdo (Martin) vyrobit ;D protoze na ASA reseni nedosahnu nikdy v zivote, leda bych zacal sazet sportku (ci neco jineho zeleneho pod umelym osvetlenim).

nicmene, krome toho, ze me se to proste libi a chtel bych mit nekde umisten poradnej "rákos" (RC) a je to tudiz jen takovej blaznivej sen, tak moje situace by byla takovato - nebylo by to vubec pro nejaky foceni mlhovin, tedy ne pro rozsahly objekty, naopak, F/8 je dost malo, jeste bych k tomu rad pridal barlow na F/16. Cil by totiz byl fotit jednosekundove (nebo dvousekundove) expozice jistou specialni kamerou a target by byl planetarni mlhoviny ci galaxie (tfuj).

kazdy mame nejaky sen - logicky chceme to co nemame a co mame toho si nevazime :-)

beztak pokud nekdy za 2-3 roky neco budu resit, tak to skonci u 400vky Newtona, to je jediny realny a schudny reseni a navic je uplne nejlevnejsi.
Uživatelský avatar
Oko1
Příspěvky: 966
Registrován: 02. 06. 2009, 15:05

GSO RC Astrograph

#14

Příspěvek od Oko1 »

Osobně už po RCčku slintám několik let, ale zatím na to nemám nic - podmínky, montáž, pozorovatelnu. A menší než 400mm nemá ani cenu...:-) Na výjezdy do pole už by to rozhodně nebylo, to je na hraně ta třístovka newton.

Samozřejmě na mlhoviny takovej stroj není (mě už trochu lezou ty barevný fleky krkem, ikdyž přes léto asi ještě nějaký udělám, nevyužít toho Štíra tak vysoko by bylo neodpustitelné). Ale pidigalaxie, to by byl můj cíl, vzdálené kupy galaxií a podobně. Souhlasím s tebou, na nákup stroje od ASA to taky nevidím, bude to nějaká domácí výroba nejspíše. A kdoví, jestli to nakonec taky nebude ten newton vzhledem k poměru cena/výkon..

A k tomu lucky imagingu...já nějak nevím:-) Vím že to Pavlovi Bohmovi to úžasně funguje (s malým rychlým Atikem), vím že to fungovalo i tobě. Ale mě nějak vnitřně drásá představa, že bych exponoval sekundu a potom bych 20 sekund čekal až se snímek stáhne. Poměr čistého čekacího a fotícího času je příšernej:-) No ale nikdy neříkej nikdy, třeba jednoho dne taky budu mastit 500 x 1s

A ještě dodatek pro ostatní, který si právě říkají že Konihlav a Oko1 jsou magoři. I Pavel i já jsme začínali s malinkatýma dalekohledama, a koukněte kam tenhle koníček vede.... Bacha na to:-)
Astrograf 300/f3 - f4,5, SW Esprit ED 100 F5,5 reduced to F4, Moravian G2-8300, Dobson 250/1400, TV Nagler 7mm a Panoptic 24mm, BDP Hyperion 17mm, BDP Scopos 35mm, WO 7x50
Montáž G53F a HEQ5, Lacerta Mgen2 guider
Uživatelský avatar
deavi
Příspěvky: 1589
Registrován: 01. 03. 2005, 04:38

GSO RC Astrograph

#15

Příspěvek od deavi »

Pánové, já vám určitě rozumím. Nejoptimálnější stejně bude home made v karbonu s průměrem 400-500mm. Aspon já půjdu touto cestou a na stavbu tak šíleného dalekohledu se těším. Ale i tak to spolkne fůru peněz a času, ale rozhodně mám v plánu delší expozice než jednosekundovky.
Na dofocení mého SH2 katalogu stejně jinou cestou jít nemůžu, protože některé objekty nevezmu ani 200mm Astrografem :'(, což jsem si původně myslel.
http://www.astronom.cz/deavi/
EQ-8, Newton AG 300/1140mm, f:3,8, ASA OK3 focuser+ ASA 3'' Wynne 0.95x, ZWO OAG68 + ZWO ASI 174 mini, ZWO ASI 6200MC PRO. Powerbox Pegasus Advance
Odpovědět