Problémy s pointací

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#106

Příspěvek od Konihlav »

to je dneska zase den. Zkousim H-a z Prahy a mam cim dal vetsi hvezdy a nevim cim to je, protoze zaostreno mam perfektne, vyvazeno (rozvazeno take), spojka utazena mirne, napeti montaze vysoke, zaostreny i pointer rozumne, proste vse jak ma byt a uz jsem ztratil asi 4 expozice... no a ted jsem na to prisel - kabely!!! kabel od pointeru visi uz ve vzduchu a taha vzhuru klubko dalsich, coz zpusobuje obcas vyznamny pnuti a kmit a hvezdy jako carky...

ja nevim, clovek uz to dela tretim rokem, a vzdy ho neco prekvapi... nevim, zda to je normalni ;D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#107

Příspěvek od MilAN »

Ty si nedáš opravdu poradit - zkus to bezdrátově ..... :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#108

Příspěvek od Konihlav »

hele Milane potes me a rekni, ze i v Tvem hezkem veku udelas nekdy kravinu a divis se proc, pritom reseni je snadne... at vim, ze nejsem sam :-)

uz jsem si dnes rikal, ze na to prdim a zitra jedu na Sumavu at to stoji co to stoji, ze to musi byt seeing, ze mi pointace 30 stupnu nad horizontem takhle blbne...

mimochodem proda (nebo daruje - na soucastky) se malokuk SW 80/400, ale musim nejprve overit, ze neni rozbity - ukazuje divne hvezdy jako do trojuhelniku, misto tecky... (zejmena, kdyz je rozostreno). A na zem mi nespadl, proste volake cudne (nebo to je tim, ze nemam rovnac a pozicionerem jsem na kraji pole).

Pritom o vikendu jsem nemel potize pointovat ohnisko 2800mm :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#109

Příspěvek od MilAN »

Pavle, musím se přiznat, že kraviny dělám stále. Když něco funguje, je to podezřelé, zvláště, když nevím proč :)
Příroda, to je náš největší nepřítel. Všimni si, že když jdeš do kopce, vždycky se staví proti tobě :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#110

Příspěvek od Konihlav »

jen takovy dotaz na ujisteni se. Vim, ze spravna odpoved je nedokonale ustavena montaz. Nicmene drift (ujizdeni pole) mam v presne v ose DE a protahle hvezdy presne v ose RA??? jsem normalni? P.S.: ohnisko 2800mm :-/ vcerejsi komplet fiasko za celou noc me zas dalo na zadek :-/ proc ja to vubec delam...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#111

Příspěvek od Konihlav »

a jeste jedna otazka - pocitani uhlovych jednotek mi totiz cini velke potize - jak ne/presne mam ustaveno, kdyz mam drift (posun) o 1 pixel za cca 60 sekund expozice, kdyz 1 pixel je 1.32" arcsec? Ohnisko 2800mm, pixely 18um. Lze toto nejak "referencne" vycislit? s odprostenim se od pruhybu v sestave a milionu dalsich vlivu ovlivnujicich vysledek.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#112

Příspěvek od MilAN »

Záleží jednak na složkách toho pohybu ( RA ,DEC) tak i na poloze na obloze. Potom by šly vyčíslit nutné korekce v ustavení (ALT/AZ). Vzorce najdeš u ustavení montáže - (někde u metody podle rotace pole u Polárky.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#113

Příspěvek od KpS »

Na mírně neustavené montáži a bez pointace opíše hvězda za hvězdný den v zorném poli elipsu (odhlížím od refrakce a toho, že ji nelze pozorovat 24h). Je tedy jasné, že dvakrát má drift pouze v deklinaci a dvakrát pouze v rektascenci. Jak je ta elipsa velká a ve kterém jejím místě se hvězda právě nachází, závisí na velikosti neustavení v šířce a v azimutu a na deklinaci hvězdy a jejím hodinovém úhlu. Když budu předpokládat, že drift v deklinaci byl nula, pak vyčíslit chyby v ustavení lze, ale bylo by třeba znát deklinaci a hodinový úhel.

MilAN byl rychlejší. Vzorce jsou zde.
Karel
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#114

Příspěvek od Konihlav »

no jo, vzorce nicmene diky za odpoved.

Fotil jsem 106tku od asi 23hod do 2. Prave ze jsem zkousel rotaci pole, ale jelikoz se na severni polokouli v oblasti polarky nevyznam, tak jsem to zmastil a nechal to radeji na PH, coz tedy neni na vetsi ohnisko vhodne...

jako pruzracnost byla vcera dobra, ale seeing o to horsi. Nicmene par tipu co priste zkusit uz jsem dal dohromady. Pointovat dlouhe ohnisko je umeni, kteremu se musim naucit.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Problémy s pointací

#115

Příspěvek od Konihlav »

KpS: zajimave, budu o tom muset popremyslet. ad vzorce - sice mam zakladnich 5 trid skoly, ale jak to slo z diskretnich do analogovych hodnot, tak jsem byl namydlenej...

skoda, ze forum nezere obrazky, bych sem uploadnul drift - nakonec se drift po hodine zmenil a slo to jinym smerem...

jinak minuly tyden se mi podarilo delat 5ti minutovky a ted jen 2 minutovky pritom pointuji na hvezdu V POLI (!) nikoli mimo pole! u tech 5ti minutovek bylo hezky videt, ze kraje jsou trosku do kulata a hvezdy uprostred zcela OK, ale ted mely vsechny hvezdy protazeni ve stejnem smeru...

otestuji dotazeni hlavy a vuli v ose (pritom vyvazene, resp. tezsi zavazi na vychode jsem mel). Nu coz, jednou se dari a 5x ne ;D

jo a odkaz:
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... ewsIndex=1
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#116

Příspěvek od MilAN »

Pokud jsi ale fotil dlouhým ohniskem, tak stáčení pole neuvidíš a pokud máš nějaký pohyb, ta by ho měl zlikvidovat AG. Čili, s rozumně neustavenou montáží musí být výsledek OK, pokud dobře funguje pointace ( a je zapnutá :))
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1487
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Problémy s pointací

#117

Příspěvek od hokle »

Takhle vypada standartne muj prubeh pointace v PHD:-(

Na podzim jsem myslel, ze vyvazeni dalekohledu pomohlo. Ale byla to asi docasna nahoda, ze pointace krasne bezela. Je uplne jedno, jestli pointuju 250mm Newtona nebo 80mm refraktor. Vysledny graf je v podstate stejny. RA osa bezi podle meho ocekavani, ale DE je nejak v pr..

Uz jsem byl tak zoufaly, ze mam EQsvestku rozebranou (pouze DE osu). Vycistim ji, promazu lithiovou vazelinou a dosteluju vule a doraz mezi snekem a snekovym kolem. Mam podezreni, ze mam prave velkou vuli mezi snekem a kolem, protoze pri zmene pohybu DE osy pri natavene rychlosti 1X se zacne dalekohled pohybovat zadanym smerem po nejake dobe. Snad pomuze nastaveni spravneho dorazu sneku ke kolu pomoci spodniho cerviku. Samotny dalekohled na DE ose fyzickou vuli nema. Zkousel jsem nastavovat Backlash na rucce i v EQmodu, ale bez uspechu.
Ruzne nastavovani v PHD k uspokojivym vysledkum take nevede. Pokud by nekoho napadlo co zkontrolovat na rozebrane montazi, budu za kazdou radu vdecny. Stale verim, ze procisteni a serizeni montaze pomuze a vrati se mi chut do foceni.
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Problémy s pointací

#118

Příspěvek od alien5 »

Mam prozbu na majitele EQ6 SS , pri urcovani hodinoveho uhlu polarky jaky mate cas oproti stellariu posunuty ? o kolik ? samozrejme na polohu praha soucasny letni cas myslim urceni ze ovladace k EQ6 .. diky moc cusik
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Problémy s pointací

#119

Příspěvek od MilAN »

Nic neposunuješ, máš tam nastaveny zemepisné souřadnice, s tím si sw poradí sám .Nastavuješ pásmový čas - buď normální nebo letní a taky to tak v ručce zatrhneš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Problémy s pointací

#120

Příspěvek od alien5 »

Ja nemam ten velky ovladac mam syntrek jde mi o to ze stelarium mi ukazuje jiny cas nez EQdirect a jiny nez ten programek vyrobenej na urcovani hodinoveho uhlu polarky, tak me zajima kdo ma tento velky ovladac GO-TO jaky je rozdil oproti temto programum.Melo by to by stejne se stelariem. diky ;)
Odpovědět