Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Wirth
Příspěvky: 51
Registrován: 12. 08. 2009, 10:42

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#1

Příspěvek od Wirth »

Ospravedlnujem sa vopred ak som založil zbytočnú tému. Mám ale vážny záujem zakúpiť jeden z týchto dvoch dobsonov.

Niekde som sa dočítal, že sú určené prevažne na DSO, chcem sa ale spýtať či sa s nimi dajú pozrovať i planéty a ak áno v akých detaloch ich ukáže?, zaiste mám v pláne aj pozrovanie hmlovín a galaxií, len som mal pocit že tieto daľekohlady sú primárne určené len na DSO.

Viem možno divná otázka.  ::)

Vidím že ten dalekohlad má zákaldňu, dá sa s ním pohybovať i v horizontálnom, smere, pozdĺž svojej osy, bez toho ze by som ho musel celý otáčať?

Ospravedlnujem sa ešte raz až sa pýtam veľmi laicky. Bude môj prvý Dobson.   :)

S útou Wirth.

SW Dobson 254/1200
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#2

Příspěvek od Lukina »

Zdravim,

samozrejme, ze s nim muzes pozorovat i planety! V jakych detailech? V takovych, na co v bude stacit prumer 150mm, kvalita tvych okularu, vytrenovanost tveho zraku, ale hlavne hodnota (kvalita) seeingu. Otacis cely dalekohled bez te, zcela spodni desky. Zvladnes to jednim prstem, takze se toho neboj!
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Wirth
Příspěvky: 51
Registrován: 12. 08. 2009, 10:42

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#3

Příspěvek od Wirth »

Dakujem za odpoveď. To som chcel vedieť.

Ešte jedna otázka, skoro nikde som nenašiel fotky, že aký je zhruba velky ten 6 palcový a 8 palcový v porovnaní s človekom, i z hladiska uskladnenia. Priestor , mám kam ho dať. Len si neviem predtaviť tú veľkosť, keď budem pri tom stáť :). Ono, asi drobec to nieje.
SW Dobson 254/1200
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#4

Příspěvek od Lukina »

Drobek neni ani jeden. Ta roura je stejne dlouha, jen ta 8" je o 5 cm vetsi v prumeru. Kdybych mel doporucit, tak beru radsi tu 8". Ale je to na tobe, resp. na penezence.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 5272
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 59

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#5

Příspěvek od dvader »

Na této fotce si můžeš udělat představu o výšce:
http://www.astro.cz/galerie/v/uzivatele ... 3.JPG.html

Akorát to je 10", takže je masivnější...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
David Svatoš
Příspěvky: 422
Registrován: 22. 01. 2009, 23:31
Bydliště: Brno

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#6

Příspěvek od David Svatoš »

Určitě přišetři a ber ten 20cm. Těch 5cm navíc se pozná a zadalší, ten 20cm už má lepší hledáček a hlavně dvoupalcovej výtah ;)
Triedr:  BPC  7x35, 8x40, 20x60, Zeiss 8x30, 7x50, 10x50; Celestron 25x70
Dobson SW 200/1200,  Refra ED-80 na EQ3-2,  Lídlskop 70/700 na Astro-3,
Wirth
Příspěvky: 51
Registrován: 12. 08. 2009, 10:42

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#7

Příspěvek od Wirth »

Ďakujem :). Tak aspoň mám predstavu o veľkosti.

Zrejme zainvestujem do toho 8" .

Ďakujem za rady. :)
SW Dobson 254/1200
Uživatelský avatar
manwe
Příspěvky: 59
Registrován: 04. 01. 2010, 19:29

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#8

Příspěvek od manwe »

zneuziju toto vlakno kdyz uz je vytvorene -
jak je to s prenosnosti techto Dobsonu? premyslim o 20-25cm Dobsonu a premysim jestli radsi nejit do toho mensiho...
koukam ze ta 25ka (10'') vazi 11+11kg, coz je celkem sakra dost, jsou na to nejake obaly ktere se daji prenaset nebo ne?
na druhou stranu - uvidim toho o dost vic tou 10'' nez 8''? jestli se oplati jit do toho vetsiho...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#9

Příspěvek od Lukina »

na druhou stranu - uvidim toho o dost vic tou 10'' nez 8''? jestli se oplati jit do toho vetsiho...Spocitej si o kolik % vice svetla dalkohled "nashromazdi". Pres prumer vlak nejede.

Prenaseni: Ano, existuji ruzne obaly. At ty seriove vyrabene, u nas vsak nevim, kde se daji (jestli se vubec daji) sehnat az pres ruzne futraly, ktere si zhovotuji majitele sami. Jeden hezky nedavno predstavil caribic10 v sekci komentare.

Otazka vyberu dalekohledu je hodne siroka. Clovek si musi uvedomi jak moc to musi byt mobilni (budu vyjizdet, mam pevne stanoviste nebo to ponesu jen par metru na zahrade), co chci pozoravat, kolik do toho chci vrazit, budu fotit, ...?
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 46

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#10

Příspěvek od Lukemon »

to Manwe:

Lukina Ti již položil otázky na které si musíš odpovědět sám,ale pokud zrovna nestojíš u těchto dalekohledů těžko si na ně odpovíš,takže:

Pravda je že přes průměr nejede vlak a pokud víš že se tomu budeš věnovat jdi klidně do 10" za předpokladu že budeš pozorovat u svého domu na zahradě a že máš auto(10" se vejde snad do každého) na občasné vyjíždky,10" není na nějaké daleké přenášení ikdyž jsem ho měl už celí na rameni nedokážu si předsatvit ho nést na delší vzdálenost,8" na přepravu autem vyjde skoro na stejno a kolega David Svatoš který 8" přenáší z paneláku do auta je rád za 8" že se sním tak netahá jak s větším a o něco těžším 10".
Oba Dalekohledy jsou už pořádný roury s dobson bednou.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2974
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 46

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#11

Příspěvek od ladis »

Samotny dalekohled je lehky, ale bedna je tezka a 8" chce prevazet rozhodne autem...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#12

Příspěvek od stana »

Na ty nosiče v paneláku jsem asi zapomněl.../I když, věřím že výtah funguje/, ale chápu, že je to otravné a každé kilo se pronese...
Jinak jestli je to 8 nebo 10 '' Dobson, tak stejně to nikdo neponese někam na zádech na kopec, takže si myslím, že lepší vzít větší průměr a je to jen o tom poponášení z auta na plac nebo z chajdy na plac.
Ono i 6'' Dobson není jako do batohu...Do batohu to končí u Lídláka na hliníku azimutální montáži, takže ta debata zda jít kvůli velikosti či hmotnosti "radši" do 8'' či 10'' nebo nedejbože do vychrtlíka 6 '' - palce je dle mého čirá spekulace o ničem..
P.S.
6'' Dobson je blbost.. ::) I kvůli tomu 1,25'' výtahu, když už kvůli ničemu jinému.. :-?
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#13

Příspěvek od Lukina »

6'' Dobson je blbost.. Roll Eyes I kvůli tomu 1,25'' výtahu, když už kvůli ničemu jinému.. HuhCasto pouzivas 2" okulary?
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 45

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#14

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Drobně jsem pouklidil. Diskutujte prosím v mezích slušnosti!
Martin Vyskočil
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Sky-Watcher 6 Dobson a Sky-Watcher 8 Dobson

#15

Příspěvek od stana »

O.K.
Takže jinak!
2'' výtah pozorovatele neomezuje ve volbě okulárů...
Ohledně prvotní otázky..Za b) je rajt!
Za c) že 10 palec je ještě větší BINGO...Ale aspoň tu dvoustovku Dobsíka!
To je moje rada.. 8-)
P.S. Zdravím moderátora... >:( ;D Ále asi je to potřeba ty emotikuš trochu promáznout.. ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět