UFOcapture

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

UFOcapture

#1

Příspěvek od Hajs »

Zkouším tento program pro snímání meteorů ale narazil jsem na problém pokud chci výstup uložit např do divx(xvid) tak nevím kde nastavit kompresi pro kodek. Defaultne je nastavená na hodně nízký bitrate a to degraduje výsledné video. Nevíte někdo jak toto nastavit ?
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

UFOcapture

#2

Příspěvek od ceres »

Celkom nerozumiem otazke...

Pri snimani meteorov si UFO Capture uklada sam a vo formate nekomprimovaneho avi. Samozrejme, je tam i funkcia "record", pomocou ktorej mozem jednoducho snimat, ale opat len do nekomprimovaneho avi, ktore snima s frekvenciou, aku si nastavim podla CCTV kamery, standardne 25 fps. Tam ziadny bitrate nepotrebujem, pretoze avi je nekomprimovane, cize vo full rozliseni (teda pri obvyklom rozliseni 720x576 pixelov a 25 fps ma zaznam meteoru obycajne cca 50 MB). Na taketo snimanie nie je vhodne pouzivat ziadnu kompresiu.

Na snimanie do komprimovaneho videa mozno pouzit napriklad HandyAvi, kde mozno nastavit rozne kodeky a tento soft ma aj tool na vyhladavanie meteorov z nahraneho videa "ex post". Je vsak potom problem so standardizovanym spracovanim takychto meteorov, lebo UFO Analyzer na vyhodnocovanie zaznamov z UFO Capture potrebuje urcite subory, zaznamenane programom pri snimani.

Teda treba napisat, o co vlastne sa snazis. Snimanie meteorov pomocou UFO Capture je velmi produktivne, potrebuje vsak prvotne presne nastavenia a vyzaduje si dodrzanie urcitych pravidiel, aby aj nasledne spracovanie dalo zmysluplne vysledky. Inak to cele nema vyznam...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

UFOcapture

#3

Příspěvek od Hajs »

Zkouším záznam se dvěma kamerama (tzn. 2x spuštěná aplikace ufocapture, každá obsluhuje jednu kameru ) a narazil jsem na to že pokud obě mají nastaveno na ukládání do nekomprimovaného avi, a obě začnou zaznamenávat, tak se uloží korektně video jen z jedné kamery.  Jeden záznam je tedy v pořádku 2. se třeba v pulce zasekne.. Zřejmě to nezvládne zapsat na HDD.
Ale pokud nastavím u jedné kamery nekomprimované avi a u druhé divx tak se uloží obě videa. Takže mi jde o to zkusit nastavit kopresi taky aby bylo ještě zvladatelné zapsat data na disk a aby neutrpěla kvalita záznamu..
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

UFOcapture

#4

Příspěvek od ceres »

toto ma niekolko nadrhelov:

1. aby to korektne mohlo fungovat, musela by byt kazda z kamier pripojena cez vlastnu kartu a zaznam z kazdej z nich by musel ist na iny HDD (nie na inu particiu toho isteho HDD, ale na iny fyzicky disk). Inak to nezvlada nielen HDD, ale ani DirectX, cez ktory UFO Capture ovlada kamery.
2. akakolvek kompresia videa je v tomto pripade neziaduca
3. odporucam precitat si forum k UFO - http://sonotaco.jp/forum/viewforum.php? ... 29d5065a81

Pre zaujimavost len popisem "optimalnu" zostavu a nastavenie pre snimanie meteorov pomocou UFO Capture

kamera: WAT902H2 ultimate s nastaveniami AGC: LO, GAMMA: OFF, BLC: OFF, SHUTTER ON-8(EI)
objektiv: Fujinon YV2.7x2.9LRD-SA2 alebo Fujinon V2.8×2.8LA-2, oba v rozsahu 6 az 8 mm, lebo su urcene pre 1/3" cipy
A/D prevodnik: Canopus ADVC-55

Samozrejme, mozno pouzit aj inu kameru/objektiv/prevodnik, ale utrpi citlivost aparatury. Napriklad kamera s 1/3" cipom zachyti o 40 % menej svetla ako 1/2" kamera, objektiv so svetelnostou f/1,4 ma o 110 % mensiu citlivost ako objektiv s f/0,95, bezny A/D prevodnik v televiznej karte ma straty v signale zhruba 30 % oproti odporucanemu Canopusu. To znamena, ze napriklad zostava s kamerou Watec 902H3Ultimate a standardnym objektivom s f/1,4 po pripojeni cez beznu TV-kartu zachyti metasy  tak do +2,0 mag (pri optimalne jasnej oblohe, samozrejme, v zavislosti od rychlosti metasov a spravneho nastavenia UFO Capture), ale odporucana zostava sa dostane az do +3,5 mag. To pri beznom rozlozeni jasnosti mateorov v hlavnych rojoch znamena polovicnu ucinnost...

Este pikoska na zaver:
Existuje este citlivejsia kamera, nez je WAT902H2ultimate. Vola sa VNC 743 (http://www.ircameras.com/vision200.html), stoji 995 $ a citlivost ma 0.00005 Lux pri f/1,4...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

UFOcapture

#5

Příspěvek od Hajs »

díky za rady, forum sonotaca pročítám..
S tím 2 diskem to zkusím a uvidím jak to pujde.
Jinak zatím mám 2 kamery Watec wat-137lh, jedna připojená přes Video-in v televizní kartě Ati tv wonder, a druhá přes usb převodník easycap. Sestava to není nijak vysoce citlivá, ale na pokusy to stačí:)
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

UFOcapture

#6

Příspěvek od ceres »

Inak, viac o snimani meteorov videokamerami a budovani pozorovatelskej siete budeme hovorit na jarnom seminari na AGO v Modre v dnoch 23. az 25. aprila V pripade vazneho zaujmu je mozne sa prist pozriet...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

UFOcapture

#7

Příspěvek od Konihlav »

bookmark:
http://forums.ni.com/t5/Machine-Vision/ ... 792/page/2

- zkoumam, zda by UFOcapture fungovalo s kamerama od PTG, zda se ze ano, jednak viz bookmark a jednak mi SonotaCo napsal:
The point is whether the driver provides DirectShow
compatible un-compressed video capture interface with
appropriate format (UYUV or else) or not.
I have no information about Point Grey so far.
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: UFOcapture

#8

Příspěvek od Vrána »

Zdravím všechny příznivce meteorů
odešel mi počítač s windows xp,na novým už mám 10 a chci se zeptat skušených jestli lze UFOV2 rozchodit se starým registračním klíčem.I když by měla být skušební doba 30 dnů hned po mě chce registraci.ale se starým klíčem to nejde.Tak nevím co je špatně.Prosím poraďte-
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: UFOcapture

#9

Příspěvek od Vrána »

Vyřízeno, už to běhá,zeťák to zvládnul levou zadní,ale nevím jak.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

qhy5IIL a UFO Capture

#10

Příspěvek od BiF »

Našel by se tu někdo, kdo používá pro sledování meteorů kamerku QHY5IIL spolu s UFO Capture?
Potřeboval bych poradit s nastavením...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: qhy5IIL a UFO Capture

#11

Příspěvek od Vrána »

Chci skusit podobnou sestavu.UFO mě zatím šlape s touhle kamerou v režimu WDM native,ale je potřeba nastavit rozlišení 640x480.Nastavení zisku někdy dělá problémy,ale to základní nastavení by mělo asi stačit,protože letadla mi detekuje celkem spolehlivě a meteory zatím nebyly k dispozici.Kameru mám teprve 3 měsíce a nebyla příležitost si pohrát,Moje představa byla v použití objektivu f 1.25mm F 2.0 180° ze Supry jako celooblohovka.Používám prodlužovák 10m s možností přídavného napájení,ale není potřeba.Až něco chytím tak se ozvu.Kameru mám QHY 5IIL-C tedy v barvě.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: qhy5IIL a UFO Capture

#12

Příspěvek od BiF »

Já jsem to před několika lety dost intenzivně zkoušel, ale k úspěšnému provozu jsem do nedotáhl- UFO s touto kamerkou prostě nechtělo spolupracovat- obraz zrcadlově obrácený (ten nejmenší problém), zisk kamery velmi malý (zobrazené hvězdy měli max. 3-4 mag, zisk nešel nastavit větší, přestože v jiných aplikacích jsem se stejnou expozicí zobrazoval hvězdy 7-8mag). Tak jsem toho nakonec nechal...

Řešil jsem to tenkrát i s Jakubem Koukalem a jinými, ale k ničemu jsme se moc nedobrali. Už se ho nějakou dobu snažím kontaktovat, bohužel se mi to nedaří.

Třeba se od té doby podařilo tyto problémy vyřešit, proto se zkouším ptát tady- leží mi doma dvě kamerky ladem...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: qhy5IIL a UFO Capture

#13

Příspěvek od Vrána »

Používám na NB Window 10 a kameru mi UFO našlo hned.ale měl jsem nastaveno rozlišení pro CCTV 720x576 a takhle to nefungovalo.Když jsem nastavil rozlišení 640x480,tak obraz naskočil.Jen nastavení zisku a expozice dělalo problémy a pořád to padalo do základního nastavení gain 20,exposure 30.Pokud jsem ale jel s posuvníkama pomalu abych dal programu čas,tak se to chytlo a fungovalo to vcelku spolehlivě a při gain 98 a exposure 7s nebyl problém s uvedeným objektivem rozlišit jednotlivá souhvězdí a jak jsem psal tak letadla byla detekována spolehlivě.Já sice anglicky neumím,ale přes překladač jsem pochopil,že někde v návodu k UFO je napsáno že s těmito kameramy není kampatibilní,ale mě připadá,že byl vydán nový ovladač ke kameře a ten už s ním dokáže spolupracovat trochu líp.Jestli se nepokazí počasí skusím večer natoči oblohu a dám to sem k posouzení.
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: UFOcapture

#14

Příspěvek od Vrána »

Vzhledem k počasí sem dám jen obrazovku gain 99,exposure 750.Měsíc je těšce přepálenej,ale nějaký hvězdičky už jsou znát.Foceno narychlo z parapetu okna.
https://www.astro.cz/galerie/d/70492-1/Bez+n__zvu.png
Nastavení detekce už je věc jiná,ale mělo by to fungovat.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: UFOcapture

#15

Příspěvek od BiF »

Jak jsem zjistil, tak tuto kamerku používají ve ValMezu na spektra meteorů. Bohužel ty problémy s tou citlivostí se podle nich dodnes nepodařilo odstranit, ale na spektra těch nejjasnějších to prý stačí.

Psal jsi, že to provozuješ na velikost 640x480. Pokud se nepletu, tak v tomto režimu není obraz přesamplovaný z plného rozlišení na menší, ale že se jedná o výřez. Není to škoda přijít o polovinu obrazu?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Odpovědět