Průzkum veřejného mínění, dotazník

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#286

Příspěvek od Lukina »

Pozor, nepsal jsem přímo masové médium, psal jsem významné SmileyPro me aby medium bylo vyznamne musi byt masove. Medium, ktere se zajima je o urcitou cast populace neni tolik vyznamne jako to masove. Tedy, kdyz se neco napise v Astropise nebo na CAS nikdy to nebude mit preci ten dopad, jako kdyz se to napise na iDnes nebo do Lidovek nebo kdyz to nova bude davat pred Vaskem Tittlebachem.

Jasny vimperk.eu je pro vas zajimavejsi, protoze tam mate asi vetsi pravdepodobnost otisknuti, zverejneni, nez kdyz s tim pobezite za panem Fridrichem do CT. Navic s tim oslovite i neastronomy (problem astropisu nebo stranek CAS). Jo, urcite by se o tom napsalo, ale byla to by to takova narazova zprava. Asi jako, ze v utery 7. 12. 2010 bude -5 st. C (s trochou nadsazky).

Ale to neni nic proti tomu, ze pro vas jsou partneri jinde nez na Kavcich horach, na Barrandove nebo na Palmovce. To ja chapu a vlastne je to tak spravne.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 691
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#287

Příspěvek od Tharos »

Navic s tim oslovite i neastronomy (problem astropisu nebo stranek CAS).Ono jde o to oslovit především neastronomy, astronomy (kriticky malou a v podstatě vzdělanou cílovou skupinu) není nutné oslovovat. Chci znovu připomenout, že ten připravovaný web rozhodně nemá být primárně pro astronomy. Astronomické důvody pro lepší svícení tam mají mít úplně stejnou váhu, jako důvody neastronomické.

Já bych tenhle náš dialog zakončil, už sklouzává někam, kam je zbytečné sklouznout. Jestli souhlasíš, uzavřel bych to takto: určitě se shodneme, že je ideální osvětu a vzdělávání zacílit na co největší počet lidí. Já samozřejmě souhlasím s tím, že přes masmédia lze plácnout opravdu mraky much jednou ranou. Skrz regionální média a nemasová média je to větší piplačka, i když teoreticky lze oslovit skoro stejný počet lidí. Projekt je nyní ve fázi, kdy je krajně nepravděpodobné, že by na něj odkazovala nějaká masmédia, ale už by se mohlo stát, že by na něj odkázalo například nějaké regionální médium. Nemyslím si, že by to v tuto chvíli bylo dobře, a proto jsem psal tu malou výzvu.

Až bude finální verzi na světě, každý ohlas o něm v médiích mu bude k dobru a bude jedno, se bude jednat o masmédium či o regionální médium.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#288

Příspěvek od Lukina »

Vim, ze se musi oslovovat predevsim neastronomove, proto pisu, ze publikovani nekde v astropise nebo v astro.cz je prakticky uplne k nicemu. Zajimalo by me, jak ten web budete predstavovat neastronomicke verejnosti. Paklize to bude prostrednictvim lokalnich zpravojadcu (vimperk.eu) bude pro postihnuti cele CR potreba more a more casu a usili. V minulosti jsme zde resili svetelne znecisteni jako tema pro urcity druhy tistenych periodik.

Jinak souhlasim, ja nejsme v nicem moc v rozporu, jen rikam svuj nazor, ktery cil ma stejny, jen se lisi ty cesty.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 691
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#289

Příspěvek od Tharos »

Je nepřeberné množství kanálů, jak povědomí o webu šířit mezi cílové osoby (nechci říct mezi širokou veřejnost, protože například pro zkvalitnění osvětlení v obci jde spíše o oslovení několika jednotlivců). Řeknu pár příkladů:
Slyšel jsem, že na sídlišti v našem městě se bude příští rok rekonstruovat VO (hypotetický příklad, nemluvím o Vimperku). Chci oslovit zastupitelstvo obce a iniciovat to, aby nové osvětlení bylo kvalitní. Připravím tedy nějaké materiály, sejdu se se starostou/radními a na konci setkání je odkážu na to, že mnohem více další informací je dostupných na tom a tom webu.
Uspořádám veřejné pozorování v našem městě a uspořádám k němu i seminář. V tom si popovídáme o astrotechnice, o tom, co jsme viděli, a na konec semináře můžu v deseti minutách načít problematiku světelného znečištění, aby lidé věděli, že něco takového hvězdáře trápí. V deseti minutách toho až tak moc odpřednášet nestihnu, a tak lidi odkážu, že další informace jsou tady a tady. Kam je odkázat dnes? Na anglické stránky IDA?
Veškeré nově připravované materiály z hvězdáren a podobně mohou nést odkaz na ten web.
Budu chtít zapracovat na tom, aby například na Šumavě vznikla chráněná oblast nočního prostředí. Opět, sejdu se s managementem parku, odprezentuji jim nějaká měření, popovídám si s nimi o tom, jak je to jinde ve světě, o tom, že by to na Šumavě mělo význam... a na závěr je pro další informace opět můžu odkázat na ten web.
Vyhledávače
Regionální média

No a já bych mohl ještě dlouze pokračovat, jak všelijak se ten web dostane k cílové skupině. Ono ten web nelze brát jako nějakou kampaň, on má mít spíše charakter kvalitní znalostní báze, na kterou se kdokoliv může odkazovat. Nic takového teď v ČR neexistuje a je to zásadní nedostatek. Třeba s tou obcí - co když to starostu zaujme a bude chtít vědět více? Máme se scházet jednou týdně? Ne, ideální je, aby si o problematice mohl přečíst něco sám. No a máme něco takového kvalitního v českém jazyce? Troufám si říci, že ne.

Ten portál sám o sobě nemá být primárním šiřitelem osvěty, tou je vhodné, aby byli astronomové a další zájemci. Ten portál má být jen něčím kvalitním, na co se mohou odkazovat, z čeho mohou čerpat, kam mohou nasměrovávat zájemce - má být něčím, co tu osvětu bude zezadu podporovat.

P.S. Jsme silně OT, možná by to chtělo někam tu naši diskusi přesunout. Třeba do vlákna Světelné znečištění v médiích?
Uživatelský avatar
trif
Příspěvky: 65
Registrován: 31. 03. 2008, 17:49

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#290

Příspěvek od trif »

Konkrétně tento dotazník by právě měli spíše vyplňovat lidé z AF a ti, kteří jsou s problematikou více seznámeni.Proč by měli tento dotazník vyplňovat jenom lidé z AF a "blízkého okolí"? To je přece v přímém rozporu se základní myšlenkou rozšířit dotazník veřejnosti. Ale myšlenka oddělit hlasy přicházející z AF a odjinud je dobrá. Což tedy kdyby se členové AF identifikovali tím, že do poznámky na konci napíší "AF".

Tharos, Michal.b: Musím se přiznat, že jsem nevěděl o chystaném spuštění zmiňovaného webu, jenom jsme využili nabízeného hostingu. Je fakt, že synchronizované spuštění by bývalo pro váš projekt nejlepší. My jsme už trochu spěchali, protože se dotazník poněkud vlekl. Za případné způsobené komplikace se omlouvám.

Jinak data se načítají zdá se v pořádku. Jestli jsou nějaké problémy s připojením, zobrazením atp.. tak dejte vědět. Neřešme už prosím obsah dotazníku, je mu věnováno předchozích 18 stran, milion verzí uveřejněných a dva miliony neuveřejněných ::) Do hlavičky příštího dotazníku napíšu: Není na světě člověk ten, jenž by se zavděčil lidem všem ;)
N200/800; EQ-6SS; ED80/600; Philips ToUcam 840K; EOS 30D; Atik 314L+; QHY-5mono; filtry
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#291

Příspěvek od denis.marc »

No dobře, tak např: Souhlasíte s tím, že by se mělo veřejné osvětlení v méně frekventovaných, vedlejších či okrajových ulicích tlumit nebo zhasínat (např. mezi půlnocí a 4 hodinou ranní)? Máte tam některé otázky, kde nabízíte odpověď: nevím/neumím posoudit zde taková možnost chybí a ještě chcete proč si někdo myslí něco, co si třeba vůbec nemyslí, protože když dáte dotazník laikovi, je možné, že o problém zhasínání/tlumení VO někdy a někde se do této chvíle nikdy nezajímal a tudiž na to ani nemusí mít žádný jednoznačný názor. To, že určitý počet lidí se o tento problém nezajímá nebo myslí, že o něm nemá dost informací k jednoznačné odpovědi chci svítit naplno/tlumit/zhasínat by mohlo být také zajímavé zjištění.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#292

Příspěvek od Homer »

Nezlobte se na mne, ale to je chytání lišky za ocas - lišky chytré a rychlé...
Poučení lze nalézt v metodách práce lobby, která chce prosadit své zájmy a nemyslím tím korupci. Jednou se použije výmluva na Brusel ( pravdivá, méně pravdivá či nepravdivá ) a nutnost implementace nařízení EU ( výměna baterií, záchodků, balení koblih, kanalizace atd.), jindy účelově pojaté "statistiky", zveličení marginálií a ignorace podstatných skutečností atd. Abyste mi rozuměli, nemyslím pracovat stejnými metodami, ale znát dobře protivníka a naučit se mu vhodně čelit. Co zde čtu k úspěchu nepovede.
Už myslím Jarek Nohavica zpívá " Pravda zvítězí, až dokáže to, co dokáže Lež"...
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#293

Příspěvek od Lukina »

Nezlobte se na mne, ale to je chytání lišky za ocas - lišky chytré a rychlé...
Poučení lze nalézt v metodách práce lobby, která chce prosadit své zájmy a nemyslím tím korupci. Jednou se použije výmluva na Brusel ( pravdivá, méně pravdivá či nepravdivá ) a nutnost implementace nařízení EU ( výměna baterií, záchodků, balení koblih, kanalizace atd.), jindy účelově pojaté "statistiky", zveličení marginálií a ignorace podstatných skutečností atd. Abyste mi rozuměli, nemyslím pracovat stejnými metodami, ale znát dobře protivníka a naučit se mu vhodně čelit. Co zde čtu k úspěchu nepovede.
Už myslím Jarek Nohavica zpívá " Pravda zvítězí, až dokáže to, co dokáže Lež"...
Sice ne primo s autory dotazniku (Regulus a trif) , ale s lidmi (no jen jednim, ale ten mluvi za ty dalsi zucastnene) jsem v kontaktu a i kdyz se mi nektere kroky zdaji jeste dost idealisticke (ale ta mira je u kazdeho cloveka jina) a muj nazor jak na to jit je taky jeste trosicku jiny (a oni ho narozdil od Vaseho vedi), tak si mylsim, ze takto postavene uz to ma nejakou nadeji na uspech. Nechteji bojovat globalne, ale staci jim dilci uspechy.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#294

Příspěvek od Regulus »

No a ještě chcete proč si někdo myslí něco, co si třeba vůbec nemyslí, protože když dáte dotazník laikovi, je možné, že o problém zhasínání/tlumení VO někdy a někde se do této chvíle nikdy nezajímal a tudiž na to ani nemusí mít žádný jednoznačný názor. To, že určitý počet lidí se o tento problém nezajímá nebo myslí, že o něm nemá dost informací k jednoznačné odpovědi chci svítit naplno/tlumit/zhasínat by mohlo být také zajímavé zjištění.No tak se to touto otázkou aspoň dozví Jak jsem se tak díval na první výsledky tak si s "proc si to myslíte" poradili respondeti velmi dobře  :) V nejhorším tam napíšou nějaký klikihák... Mě tam takovou vypisovací otázku nenapadlo dávat, to doporučila socioložka a už jsme to tam nakonec nechali... Když se mě takto na něco dotazník zeptá tak si na to názor udělat schopen jsem a i když to není kdoví jak fundované (díky tomu že je to pro mě nové téma) tak je přesnější na to odpovědět než na některé jiné otázky se kterýma jsem se v dotaznících setkal (např. kolik hodin jste strávil minulý týden chůzí ..)
Homerův příspěvek nějak nepobírám  :-?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#295

Příspěvek od Lukina »

No, mozna to bude proto, ze vetsina respondentu je cleny AF...No, spis by si s tim nekde mel Regule zastavit nejakou babicku, ktera te vidi porve a te se zeptat. Zkouset to na sobe je k nicemu, potrebujes nekoho,kdo tomu vubec, ale vubec nerozumi. Paklize se ten dotaznik nema jmenovat..."Co si mysli astronomove o svetelnem znecisteni"

Homer vlastne rika svuj nazor, ze bud dotaznik k nicemu nepovede (a to si myslim bohuzel taky) a nebo prace michala.b, sandtwort a tharose bude mit nulovy cil. Tam uz si  nejsem tak jistej, dokonce bych rekl, ze se neco, i kdyz zdanlive maleho, dokaze. Jsem rad, ze ta skupina nechce spasit svet, Evropu ani CR od svetelneho znecisteni uplne, ze ty jeji ukony budou relativne male, ale budou snad videt. Nebudou to vysledky, za ktere je tady bude AF a verejnost vyslovene placat po ramenou, ale neco se udela. Tedy podle toho, co jsem pres ICQ vykomunikoval.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#296

Příspěvek od Jan Vratny »

Mno, ja napriklad ten dotaznik davam vyplnit vyhradne lidem ze sveho okoli, kteri o astronimii vedi prd a sam jsem ho prave proto nevyplnoval.
A co je zvlastni, ty lidi problematika vesmes zajima, coz je myslim dobra zprava.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2890
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#297

Příspěvek od Homer »

Regulus :Homerův příspěvek nějak nepobírám    
Na začátek  
To bude tím, že postoje ve 29 letech a 55 letech bývají zpravidla odlišné. Je to docela přirozené. Jednou si na mne možná vzpomenete :-).
Už jsem to zde kdysi psal - nejsem pro rezignaci, ale obávám se, že protistrana disponuje nesouměřitelnými silami. Jaké je k dané problematice veřejné mínění je nasnadě i bez dotazníku - většině to je jedno nebo budou pro VO, protože v noci spí, nebo je v hospodě a alespoň pod lampami trefí domů...
Mno, ja napriklad ten dotaznik davam vyplnit vyhradne lidem ze sveho okoli, kteri o astronimii vedi prd a sam jsem ho prave proto nevyplnoval.
A co je zvlastni, ty lidi problematika vesmes zajima, coz je myslim dobra zprava. Zde bych se zamyslel nad tím, že známí či kamarádi nevyjádří své názory vždy svobodně a pravdivě, ale s přihlédnutím k tomu, že podvědomě chtějí vyhovět, neurazit a neublížit, předstírají zájem. Co si ale myslí doopravdy, je otázka. To známe ze života všichni.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#298

Příspěvek od Lukina »

Mno, ja napriklad ten dotaznik davam vyplnit vyhradne lidem ze sveho okoli, kteri o astronimii vedi prd a sam jsem ho prave proto nevyplnoval.
A co je zvlastni, ty lidi problematika vesmes zajima, coz je myslim dobra zprava.To je urcite dobra zprava, ale lide z tveho okoli te znaji. STEM taky nedava dotazniky zamestnancum, aby jim je vyplnovala rodina, kamaradi, sousedi.Ulice je neco jineho nez okoli. Pro objektivnost se musi zachytit ruzne socialni vrstvy, ktere ziji v ruznych castech mesta, musi se zachytit ruzne vekove vrstvy, ktere se pohybuji na verejnosti v jiny denni cas a na jinych mistech, musi se zachytit lide ruznych zajmovych skupin, kteri se taktez nepohybuji vzdy na jednom miste. Ono to neni o tom, to dat lidem v okoli a myslet si, ze tenhle vzorek odpovida cele spolecnosti.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#299

Příspěvek od Lukina »

Už jsem to zde kdysi psal - nejsem pro rezignaci, ale obávám se, že protistrana disponuje nesouměřitelnými silami. Jaké je k dané problematice veřejné mínění je nasnadě i bez dotazníku - většině to je jedno nebo budou pro VO, protože v noci spí, nebo je v hospodě a alespoň pod lampami trefí domů...A proto jsem rad, ze lidi okolo (snad se neurazi) slecny v maturitnim rocniku to pochopili a s timhle nebojuji.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Průzkum veřejného mínění, dotazník

#300

Příspěvek od Jan Vratny »

To mas samozrejme pravdu, online verze dotazniku je koneckoncu z podstaty omezena na lidi s pripojenim na net. Ja dotaznik vecpal kolegum v praci, a pak na jedno dalsi forum, kam chodim, ktere je zamerene uplne jinym smerem, a kde me neznaji osobne, jen jako nickname.

Ze to neni zcela reprezentativni vzorek populace, o tom se nepru, ale aspon nemaji nic spolecneho s astro tematikou. (nebo ne vic, nez je v bezne populaci)
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Odpovědět