Výroba RA motoru

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
micer
Příspěvky: 40
Registrován: 23. 03. 2004, 03:59

Výroba RA motoru

#16

Příspěvek od micer »

Pepek napsal:

Jinak - za kolik byste pustil ten pohon?

PS: Máte někde k dispozici foto?
Ozvu se mailem.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11709
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Výroba RA motoru

#17

Příspěvek od Psion »

Pepek napsal:
Při té ceně ( a pokud to jinak nepůjde) se s myšlenkou motorku patrně rozloučím-minimálně na delší dobu. Myslel jsem, že výroba je vcelku běžná, že na netu někde najdu nějaké schéma atd. Ale vidím, že si to všichni spíše kupují. Jinak díky za radu, možná zkusím ten "experiment", který mi navrh vla. Vyrobit pohon není úplně jednoduché a navíc ne každý se do toho chce pouštět, protože je k tomu potřeba slušné strojové a přístrojové vybavení. Když si vezmu, ze chci montáž nejenom vést za objektem ale i trochu pointovat, pak je lepší dát rovnou 3000,- než 500,- a 20 hodin práce a shánění věcí (nehledě na benzín atd..) Myslím, že pro klasické pozorování bohatě stačí "ruční pohon", protože pak až budeš korigovat sice elektrický, ale špatný pohon, tak to bude horší než korigovat mechanický (tam stačí otočit rukou kolečkem), pokud nebudeš mít ovládání pohonu vpřed a vzad s rychlejším chodem.
Na druhou stranu, pokud tě baví "bastlení" tak se dá udělat cokoli a pak už doporučuji rovnou udělat k pohonu i novou montáž, protože ta kupovaná nestojí za moc pro takhle velký dalekohled :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24357
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výroba RA motoru

#18

Příspěvek od MilAN »

Psion napsal:

Na druhou stranu, pokud tě baví "bastlení" tak se dá udělat cokoli a pak už doporučuji rovnou udělat k pohonu i novou montáž, protože ta kupovaná nestojí za moc pro takhle velký dalekohled :-)Dalším krokem bude GoTo a pak už zbývá jen to ovládat z postele ....
Ale napřed se s tím dalekohledem ještě zkus trochu podívat po obloze.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Výroba RA motoru

#19

Příspěvek od Pepek »

Psion napsal:
Vyrobit pohon není úplně jednoduché a navíc ne každý se do toho chce pouštět, protože je k tomu potřeba slušné strojové a přístrojové vybavení. Když si vezmu, ze chci montáž nejenom vést za objektem ale i trochu pointovat, pak je lepší dát rovnou 3000,- než 500,- a 20 hodin práce a shánění věcí (nehledě na benzín atd..) Myslím, že pro klasické pozorování bohatě stačí "ruční pohon", protože pak až budeš korigovat sice elektrický, ale špatný pohon, tak to bude horší než korigovat mechanický (tam stačí otočit rukou kolečkem), pokud nebudeš mít ovládání pohonu vpřed a vzad s rychlejším chodem.
Na druhou stranu, pokud tě baví "bastlení" tak se dá udělat cokoli a pak už doporučuji rovnou udělat k pohonu i novou montáž, protože ta kupovaná nestojí za moc pro takhle velký dalekohled :-)
Asi koupím ten pohon, který mi nabízel Micer. Je to originál jednoduchý pohonek, ale má regulaci směru i rychlosti. Takže bych se neměl setkat s těmi problémy, kdy budu neustále motor odpojovat a připojovat. Já si myslím, že pro mě ta montáž je dostačující. Ano, pro zkušenější astronomy či dokonce fotografy by to bylo slabé, ale já mezi takové nepatřím.

to Milan: Ne, GoTo mě neláká - chci se dívat. Jenom mě láká to motorické udržení objektu v zorném poli. Tzn. abych se mohl co nejvíce dívat.
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Výroba RA motoru

#20

Příspěvek od HonzaS »

Jako "levné" řešení pro pohon RA mě napadají tato ne-komerční řešení:

Stěračový motor:
~~~~~~~~~~~~
+ snadná dostupnost na vrakáči
+ velký točivý moment
- velká vůle šneku při otočení směru
- velká rychlost otáčení
- vzhledem ke komutátorovému motoru špatná možnost regulace otáček (pouze změnou napětí)
(sám používám stěračový motor z favorita hnaný 6V hermetickým PB akumulátorem z kleklé UPSky na rotování kuřat na zahradě - testováno 3ks kuřat, nebo 1 krůta)

Motor pro pohon hlav v tiskárně:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
+ také slušná dostupnost
+ velká přesnost provedení
+ krokový motor obvykle 100/200 kroků/otáčku
+ obvykle převodovka s přímým ozubením kolem 1:20
+ možnost přesného řízení
- možná malá mechanická pevnost (plastového) ozubení vzhledem k požadovanému točivému momentu

Motor pro pohon snímače skeneru:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
* platí zhruba totéž, co pro tiskárnu
+ převodovka bývá 1:100 a víc
(před týdnem jsem zrovna jeden hodil do koše i s převodovkou , vánoční úklid)

Tyto tři výše uvedené sestavy lze pořídít prakticky grátis - bude to stát pouze čas.

Dodatek - ovládání:
~~~~~~~~~~~~~~
Pokud nejsi příznivcem elektroniky, konkrétně programování jednočipů, pak pro ovládání klasického čtyř-cívkového krokového motoru stačí následující diskrétní řešení:
Zdroj impulsů s vhodným děličem frekvence (např. CMOS 4060 s nějakým vhodným externím RC členem potenciometr + svitkový kondenzátor, kvůli stabilitě)
Připojit dekodér 1 z 4 (adresování jednotlivých fází motoru) třeba zase CMOS 4555, tento nakonec posílit klasickými darlingtonovými NPN tranzistory s TTL/CMOS vstupem třeba ULN2003 (8ks v jednom pouzdře 0.5A).
+ Celkem 5! ks součástek za cca 50,- , dráty, baterie 12V, možná nějaké blokovací kondezátory.
+ výhoda CMOS je také v tom, že je lze připojit rovnou na 12V bez stabilizace.
+ práce na jedno odpoledne i pro nezkušeného bastlíře

! upozornění: před stavbou elektroniky je nutná znalost zapojení motoru - ne každý má čtyři fáze vyvedené samostatně (obvykle 5-8 drátů). Někdy je zapojen do můstku, což vyžaduje složitějží budič (obvykle 4 dráty) nebo rozebrání motoru a vyvedení vhodných vodičů ven .
PS: pokud by byl zájem, mohu navrhout elektrické schéma s výše uvedenými součástkami - pro mě je to práce na 10-15 minut.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Výroba RA motoru

#21

Příspěvek od Pepek »

HonzaS napsal: Jako "levné" řešení pro pohon RA mě napadají tato ne-komerční řešení:

Stěračový motor:
~~~~~~~~~~~~
+ snadná dostupnost na vrakáči
+ velký točivý moment
- velká vůle šneku při otočení směru
- velká rychlost otáčení
- vzhledem ke komutátorovému motoru špatná možnost regulace otáček (pouze změnou napětí)
(sám používám stěračový motor z favorita hnaný 6V hermetickým PB akumulátorem z kleklé UPSky na rotování kuřat na zahradě - testováno 3ks kuřat, nebo 1 krůta)

Motor pro pohon hlav v tiskárně:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
+ také slušná dostupnost
+ velká přesnost provedení
+ krokový motor obvykle 100/200 kroků/otáčku
+ obvykle převodovka s přímým ozubením kolem 1:20
+ možnost přesného řízení
- možná malá mechanická pevnost (plastového) ozubení vzhledem k požadovanému točivému momentu

Motor pro pohon snímače skeneru:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
* platí zhruba totéž, co pro tiskárnu
+ převodovka bývá 1:100 a víc
(před týdnem jsem zrovna jeden hodil do koše i s převodovkou , vánoční úklid)

Tyto tři výše uvedené sestavy lze pořídít prakticky grátis - bude to stát pouze čas.

Dodatek - ovládání:
~~~~~~~~~~~~~~
Pokud nejsi příznivcem elektroniky, konkrétně programování jednočipů, pak pro ovládání klasického čtyř-cívkového krokového motoru stačí následující diskrétní řešení:
Zdroj impulsů s vhodným děličem frekvence (např. CMOS 4060 s nějakým vhodným externím RC členem potenciometr + svitkový kondenzátor, kvůli stabilitě)
Připojit dekodér 1 z 4 (adresování jednotlivých fází motoru) třeba zase CMOS 4555, tento nakonec posílit klasickými darlingtonovými NPN tranzistory s TTL/CMOS vstupem třeba ULN2003 (8ks v jednom pouzdře 0.5A).
+ Celkem 5! ks součástek za cca 50,- , dráty, baterie 12V, možná nějaké blokovací kondezátory.
+ výhoda CMOS je také v tom, že je lze připojit rovnou na 12V bez stabilizace.
+ práce na jedno odpoledne i pro nezkušeného bastlíře

! upozornění: před stavbou elektroniky je nutná znalost zapojení motoru - ne každý má čtyři fáze vyvedené samostatně (obvykle 5-8 drátů). Někdy je zapojen do můstku, což vyžaduje složitějží budič (obvykle 4 dráty) nebo rozebrání motoru a vyvedení vhodných vodičů ven .
PS: pokud by byl zájem, mohu navrhout elektrické schéma s výše uvedenými součástkami - pro mě je to práce na 10-15 minut.

HonzaS
To schéma by mě zajímalo - bude tam pak možnost změny rychlosti či směru?
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Výroba RA motoru

#22

Příspěvek od HonzaS »

Plynulá změna rychlosti určitě (potenciometr)
Změna směru:
- buďto použití dalšího čítače s možností změny směru čítání (4029) a jeden jednoduchý přepínač
- nebo jeden 4-násobný přepínač pro "přehození" fází motoru -> lze aplikovat před proudovým budičem, aby mohl být přepínač miniaturní - nízkoproudový.

Otázkou je, jestli je opravdu nezbytně nutné přepínat směr otáčení.

Pokud tě to schéma opravdu zajímá tak mi to sem napiš, pustím se do toho.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Výroba RA motoru

#23

Příspěvek od Pepek »

HonzaS napsal: Plynulá změna rychlosti určitě (potenciometr)
Změna směru:
- buďto použití dalšího čítače s možností změny směru čítání  (4029) a jeden jednoduchý přepínač
- nebo jeden 4-násobný přepínač pro "přehození" fází motoru -> lze aplikovat před proudovým budičem, aby mohl být přepínač miniaturní - nízkoproudový.

Otázkou je, jestli je opravdu nezbytně nutné přepínat směr otáčení.

Pokud tě to schéma opravdu zajímá tak mi to sem napiš, pustím se do toho.

HonzaS
Ano, zajímá mě to. Ten směr by byl asi nutný, kdyby se to urychlovalo, aby to šlo motorem spravit.
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Výroba RA motoru

#24

Příspěvek od Frenk »

Ano, zajímá mě to. Ten směr by byl asi nutný.....

Změna směru je zbytečná,když se to bude urychlovat tak prostě pohon vypneš a když se to spomalý tak přidáš na potenciometru,Já sám mám podobnou regulaci(mot.ze stěrače)a ten přepínač jsem snad jěště nepotřeboval,a navíc tím odpada že by ti vadila vůle na převodech.
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Výroba RA motoru

#25

Příspěvek od HonzaS »

Právě jsem dokončil schéma zapojení diskrétní verze, je tam i ten přepínač směru.

link je zde: http://canon.unas.cz/schematics/schema-stepper.gif

Trvalo mi to poněkud déle, neboť jsem schéma opatřil i komentáři pro ty méně zkušené.

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
HonzaS
Příspěvky: 536
Registrován: 08. 11. 2004, 04:46
Bydliště: Druzcov

Výroba RA motoru

#26

Příspěvek od HonzaS »

Pro ucelení jsem ještě nakreslil "katalogové" schéma lineárního stabilizátoru vhodného např. pro stěračový motor. S výstupem cca 2-11V při napájení 12V.

http://canon.unas.cz/schematics/schema-linear.gif

:-)

HonzaS
ED80, Dobson 16" a další bordel
johny

Výroba RA motoru

#27

Příspěvek od johny »

ja by som sa prihovoril za komercne riesenie. 99EUR, pohon na jednu os, potenciometer na regulaciu rychlosti (predsa len v zime je montaz tuhsia a treba vyvinut vacsiu silu), prepinac na severnu a juznu pologulu (co ak tam nahodou pojdem ) a vydrzalo to sledovat objekt aj niekolko desiatok minut. bola to uplna slast najma pri vacsom zvacseni.

nedokazem si predstavit, ze by som si to isiel skladat sam. teoreticke vedomosti mam, v praxi som ale radsej vysolil viac a mam z toho tiez potesenie.

ale drzim palce vsetym co sa do toho pustia na vlastnu past !
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Výroba RA motoru

#28

Příspěvek od Pepek »

johny napsal: ja by som sa prihovoril za komercne riesenie. 99EUR, pohon na jednu os, potenciometer na regulaciu rychlosti (predsa len v zime je montaz tuhsia a treba vyvinut vacsiu silu), prepinac na severnu a juznu pologulu (co ak tam nahodou pojdem ) a vydrzalo to sledovat objekt aj niekolko desiatok minut. bola to uplna slast najma pri vacsom zvacseni.

nedokazem si predstavit, ze by som si to isiel skladat sam. teoreticke vedomosti mam, v praxi som ale radsej vysolil viac a mam z toho tiez potesenie.

ale drzim palce vsetym co sa do toho pustia na vlastnu past !
Nakonec jsem se pro komerční výrobek rozhodl, zejména když mi micer nabídl jednoduchý pohon za mnohem lidovější cenu. Potenciometr na regulaci rychlosti to má, změnu polokoule taky. Co více si začátečník jako já může přát. Připojení taky snadné - na ovladač jemných pohybů rektascenze. Počítám s tím, že to dorazí někdy začátkem nového roku (teď je stejně zataženo), pak to vyzkouším a určitě se pochlubím - jednak tedy a jednak podám podrobnější "reportáž" na svých stránkách.
Odpovědět