Losmandy G-11 Gemini

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#16

Příspěvek od MartinV. »

Tak jsem dnes oživil Losmandy G-11 GoTo + Gemini Telescope .net + CdC 276. Až tedy na ukecaného Sama (Mluví na vás PC kam dalekohled najíždí apod. - dá se vypnout) jsem z řízení montáže na dálku včetně modelování a nastavování parametrů či Aligmentu, parkování .... unešenej. Ještě QHY5 a robofocus a můžu provozovat astrofotografii na dálku. Jen ty podmínky, ty podmínky ... :'(




MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#17

Příspěvek od MartinV. »

Takže zatím jsem našel jednu krpu. Při fci Meridian flip vyhazuje Gemini net chybu a spadne. Funkce se však provede.
Co na to koní hlava? Můžeš se na to podívat u sebe jestli ti to dělá taky?

M.
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#18

Příspěvek od MMys »

Ještě QHY5 a robofocus a můžu provozovat astrofotografii na dálku.
No, a ještě rotátor na Taka. Jinak na dálku nenastavíš kompozici, což je dost kruté omezení, které se dá obejít nejvýš mozaikou a případným ořezem.

Našel jsem třeba tohle:
http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=8391

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 907
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Losmandy G-11 Gemini

#19

Příspěvek od LKamarad »

Tak jsem včera/dneska konečně poprvé vytáh G11ku do terénu. Nejprve mě vyděsilo že to při standardním Sidereal chodu z neznámýho důvodu šlo asi jen poloviční rychlostí než mělo. To jsem naštěstí vyřešil dalším "Cold Start" při použití GPS modulu. Tak jsem to nakop v základní poloze s objektivem směřujícím na polárku..OK ... pak že zkusím Bright Stat Alignment - vybral jsem Deneba a už si to šrotí směrem ke karambolu na motor - vyp sem to vypínačem v posledním milimetru .... :o
Nuž chodit to začlo jinak správně a tak jsem to namířil kamsi lehce nad rovník a že vyzkouším TV guider od MMys ..... Výsledkem bylo že ať jsem dělal co jsem dělal (měnil direction RA i DE, obě osy najednou/zvlášť ..... asi hodina marnejch pokusů) tak to tu hvězdu po záhadný trajektorii podobající se písmenu V vyhnalo mimo kříž.

Tak jsem to zkusil bez pointace asi 200sec expozicí na Altaira mým Vepřem:
www.horolezec.cz/uschovna/Astro/Altair_ ... tovano.jpg
Je to ustaveno pouze pomocí polárního hledáčku zcentrovanýho na určitou polohu v ose montáže (vůle vymezena vysoustruženou vlepenou duralovou vložkou s tolerancí 0.01mm).
Je vidět že je to trošku hnutý  :-/
Cca ve 23 hod vylez knedlík tak sem ho taky cvak:
www.horolezec.cz/uschovna/Astro/Mesic_G ... ISO100.jpg


Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#20

Příspěvek od Konihlav »

MartinV: hezke. No co ja na to? nic ja to sice mam uz dlouho nainstalovane a zrejme funkcni, ale spojeni s planetariem moc nepouzivam. Asi jsem ze stare skoly a pouzivam rucni ovladac nebot presnost GoTo je vyborna a na nastaveni kompozice mi staci expozice 5-10 vterin a bin 4x4 a Ha filtr, takze to mam snadne - resp. mel jsem. Ted testuji velkou kameru, ktera nema zadnou citlivost na Ha a jsem z toho jaksi rozrusen, protoze je to snad horsi nez DSLR...

predpokladam, Martine, na finalni nastaveni kompozice delas nejakou vice vterinovou (minutovou?) expozici ne? Myslim, ze zakladni problem je udelat prvotni kompozici a pak je to snadne, dalsi noc se jiz registruji na pole predtim, ale udelat to prvni pole poradne se mi v posledni dobe moc nedari...

rotator je super vec, ale dokud ja musim vzdy vse znova sestavit a rozebrat to nepripada v uvahu. Rozchodit RoboFocus je take umeni, takze na to mam ja jeste 10 let cas ;-)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#21

Příspěvek od Konihlav »

LKamarad: tak ja se nakonec vcera taky dostal do terenu (delal jsem na 2 montazich, 2 pocitacich, 4 kamerach, 3 vyhrivanich atd. zaroven a byl to zahul jako prase). Prvni problem byl, ze obe foto konfigurace mely premieru. Na Losmandy jsem menil DE o 90 stupnu, cimz se mi zmenily limity (safety limits) a musel jsem je zresetovat (takze priste nastavuji znova). Nejlepsi je limity smazat komplet a kdyz das nejaky Slew command, tak kontrolovat kam to jede a nez to zarazi (uz se mi stalo x krat z pocatku, ze mi motory narazily, ale nic se nestalo, jen se to vyplo ;-)) tak tlacitkem asi zpet to zastavis (interrupted) a das menu->setup->mount parameters->safety limits->set safety limit. Pak das novy GoTo prikaz a montaz najede opacne, tj. dobre a nezarazi se.
Jinak klasika u me je po zapnuti menu->alignment->bright star->Deneb/Vega podle situace na ktere strane od meridianu budu fotit->GoTo, pak rucne prejet a vycentrovat a pak v menu potvrdit ->alignment->synchronize->Deneb :-)
pripadne muzes vyuzit jakykoli GoTo prikaz k nalezeni objektu a pak dat (je to jako additional synchronize, ale pozor zmena, tuto polozku v menu nepouzivam) menu->alignment->synchronize->(last goto name target)->Aligned!
tim si zlepsis GoTo model. Vetsinou pouzivam 1 hvezdu ;-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#22

Příspěvek od MMys »

Tak jsem to zkusil bez pointace asi 200sec expozicí na Altaira mým Vepřem:
http://www.horolezec.cz/uschovna/Astro/ ... tovano.jpg
Je to ustaveno pouze pomocí polárního hledáčku zcentrovanýho na určitou polohu v ose montáže (vůle vymezena vysoustruženou vlepenou duralovou vložkou s tolerancí 0.01mm).
To nevypadá vůbec špatně. Vepřík kreslí krásně (jsem DEB.L že jsme se toho tenkrát zbavili). Co je kde hnutý ? Vždyť je to takřka dokonalý.

TVGuider  jsme doufám vyřešili, takže přístě už bude nějakej snímeček naostro ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#23

Příspěvek od MartinV. »

predpokladam, Martine, na finalni nastaveni kompozice delas nejakou vice vterinovou (minutovou?) expozici ne? Myslim, ze zakladni problem je udelat prvotni kompozici a pak je to snadne, dalsi noc se jiz registruji na pole predtim, ale udelat to prvni pole poradne se mi v posledni dobe moc nedari...
Původně jsem to tak děla, ale nyní to dělám úplně jinak. Pro nastavení kompozice používám cdc, kde mám nastavenou velikost zorného pole pro konfiguraci, kterou v tu dobu fotografuji a zároveň už nastavenou kompozici (i do mozaiek) včetně vyobrazení polí na shotu z wikisky.org
Postup mám takový:
- Connect Losmandy Gemini Goto + PC
- Aligment Goto stačí na 1 hvězdu a její vycentrování do středu zorného pole při LV na monitoru PC, synchronizace se cdc
- Zaměření dostatečně jasné hvězdy v blízkosti fotografovaného objektu a vycentrování do středu zorného pole v LV fotoaparátu na monitoru PC synchronizace se cdc
- polem dalekohledu pak najedu na uloženou kompozici - vše v cdc.
- a pak už rovnou fotím
Nemusím dělat žádné zkušební expozice sedí to jak přibité včetně i při fotografování mozaiek a trvá to jen chvíli.

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#24

Příspěvek od Konihlav »

MartinV: ano, to je rozumny a hezky postup. Jen mi tam chybi prave jedna vec - rotator mas? jde mi o to, ze ja najdu snadno objekt co chci (proste najedu ovladacem na objekt), testovacne 5 vterin vyfotim (s Ha filtrem a bin 4x4 hned vidim uplne vse co me zajima, ovsem jen s Atikem 314L+, ktery je super citlivy). Pak mirne popojedu montazi tak, aby byl objekt tam kde v poli ho chci mit (coz se dozvim ze StarryNight + FOV indikatoru dle f.l. a velikosti cipu) a pak povolim rotator a rucne nastavim finalni kompozici. Pripadne si alt+tab prepinam mezi StarryNight a oknem z MaxIma. Samozrejme mam (nekdy) i oba programy propojene, takze co vyfotim se mi ukaze v planetariu, ale prave ze ja pouzivam 2 montaze a 2 laptopy a pokazde mam jinou konfiguraci, tak to nemam jeste ve stabilnim stavu...
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#25

Příspěvek od MartinV. »

Natočení kamery řeším doma. Ve spojení cdc + wikisky.org si zobrazím výsledek přesně tak jak ho chci včetně natočení kamery. Na dalekohledu mám stupnici natočení kamery takže úhel natočení si nastavím už i na dalekohledu. Natočení kamery nastavuji buď masivním prstencem (rotatorem) a nebo alternativně přes upínací kruh.  Většinou mi kompozice vychází 0° nebo 90°. Tento úhel má navíc tu výhodu, že i po přeložení vychází kompozice pořád stejně. V opačném případě po přeložení zaměření objektu musíš ještě provést natočení kamery.
Ve výsledku jediného co dělám v terénu je najetí na objekt, žádné natáčení, ale rovnou zaostření a fotografování.

MartinV

Edit: Navíc když už máš nastavenou kompozici musíš velmi opatrně provést natočení kamery. Být tebou si raději doma udělám kvalitní přípravu. Prostě si sednou k PC a to co nastavíš doma pak musíš dodržet v terénu. Jinak se tak akorát budeš zbytečně zdržovat a ztrácet čas. Pokud si uděláš kvalitní stupnici s odečtem cca po 5-10° tak máš vystaráno. Natočit si kameru můžeš rovnou hned.
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#26

Příspěvek od Konihlav »

musíš ještě provést natočení kameryted budu trochu jako MilAN a dovolim si poznamku k tomu "musis". Nemusim, muzu. Nemusim a nedelam to proto, ze je pro me snazsi udelat rotaci snimku az doma pri zpracovavani (dokonce myslim, ze ani to delat nemusim, ze si MaxIm DL s tim sam poradi a otoci si to aby mu vse souhlasilo). Takze rotace kamery po meridian flipu mi prijde jako blbost, kdyz to lze resit pres SW - proste si predchozi obrazek otocim o 180 stupnu a na ten se znova "registruji".

nicmene to mas promyslene pekne, takze [smiley=thumbup.gif]
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#27

Příspěvek od Konihlav »

Natočení kamery řeším doma.jo to me v zapeti napadlo ;-)
Uživatelský avatar
MartinV.
Příspěvky: 1327
Registrován: 12. 06. 2013, 10:11

Losmandy G-11 Gemini

#28

Příspěvek od MartinV. »

Tak se tedy omlouvám ... M ů ž e š. Připadám si jako na právech. Ale doufám, že jsi pochopil co jsem tím myslel.

Takze rotace kamery po meridian flipu mi prijde jako blbost, kdyz to lze resit pres SW - proste si predchozi obrazek otocim o 180 stupnu a na ten se znova "registruji".0° 90° už jsem to psal výše ... ano pochopil jsi to správně.
A jak budeš řešit když budeš mít nastavených např. 45st. natočení kamery. Po přeložení ti vzniknou dvě překřížené pole  ;D

MartinV
Osobní stránky: http://dslr-astrophotography.cz/
FSQ 106ED, Losmandy G-11 GoTo L4 (Ascom Gemini telescope.NET), EOS 40Dmod, Lunático EZG60, Lacerta MGEN, QHY5L II, SQM-L, Lenovo x200
Poz. stanoviště: Kamenný vrch, Stránské, Norberčany, Morav
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Losmandy G-11 Gemini

#29

Příspěvek od Konihlav »

A jak budeš řešit když budeš mít nastavených např. 45st. natočení kamery. Po přeložení ti vzniknou dvě překřížené poletak asi bysme potrebovali soudce, tj. treti stranu, aby rekla svuj nazor.

Muj je ten, ze je uplne jedno, jak mas kameru orientovanou, zda na 37.5 stupne nebo 279.1 stupne nebo jakkoli jinak, proste obrazek co fotim vypada uplne stejne po meridian flipu (po prelozeni montaze) jako ten predchozi s tim, ze je pouze a pouze otocen o 180 stupnu. Zatim takto fotim vzdy a nikdy jsem s tim problem nemel. Jak rikam, nemusim snimky ani rotovat, jen jeden si cvicne otocim, abych videl, zda mi to souhlasi na pixel presne a pripadne ty 2-3 pixely dozenu ovladacem. Ja si s rozlisenim 1300x1000 nemuzu dovolit ztratit byt jediny pixel :-)

jsme uz trosku OT, tak doufam, ze je vse jasne.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Losmandy G-11 Gemini

#30

Příspěvek od MilAN »

Není přeci opravdu co řešit - při proložení se přeci otočí dalekohled o přesně 180° - zrovna tak si ho otočíš SW při zpracování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět