Kolimace refraktoru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Josef  II

Kolimace refraktoru

#61

Příspěvek od Josef  II »

Samozřejmě ,že to amatérsky jde,je to v podstatě velmi jednoduché,stačí jedna LED dioda,trochu cviku,mít možnost kolimovat objektiv,ta odchylka od ideálu na ose je nepatrná,používám to,již léta a obraz je vždy prakticky dokonalý.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#62

Příspěvek od vitek.kl »

No, tak jsem se na to zkoušel trochu podívat a zjistil jsem, že problém by možná nebyl zkolimovat objektiv, ale že absolutně nejsem schopem kolimovat okulárový výtah. Ať tam umisťuji laser jakkoli nebo ať povoluju či utahuju šroubky jak chci, tak paprsek jde úplně mimo střed tubusu, i když mám objektiv vyšroubovaný.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Kolimace refraktoru

#63

Příspěvek od Habl »

Kolimoval jsem objektiv s ohniskem 1650 mm bez ledky na hvězdu, včetně okulárového výtahu napřímo. Ohnisko se promítalo na matnici. Zdrojem byla poměrně jasná hvězda. Matnice byla označena uprostřed malým tenkým křížkem (obdoba kroužku u newtonova zrcadla) Vlastní kolimaci jsem prováděl u objektivu pomocí 3 přítlačných a 3 odtažných šroubků po 120°. Na matnici jsem vycentroval přes lupu obraz přesně na kříž. Přesnost byla cca 2 mm, což dostačuje.

Pokud je dobře slícovaná objímka s objektivem a okulárový výtah s tubusem, tak není žádný problém, tak stačí krátké šroubky M3 s 6 mm volného závitu.

Souosost byla provedena na hledáčku s 10x zvětšením na kříži okuláru.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#64

Příspěvek od axel »

To vitek.kl
Pokud jsi povolil ty tři šroubky po obvodu tubusu blízko okulárového výtahu ,pak stačilo už jen naklápěním tělesa okulárového výtahu ustavit do potřebné polohy. Následně přiměřeně šroubky utáhnout.
SW je konstruován tak, že jmenovitý průměr tělesa okuláru je o cca 2mm menší než průměr tubusu do kterého je zasunut. Otvory pro šroubky v tělese tubusu jsou rovněž o cca 1mm větší. Dále je pod každým šroubkem mezi tělesem okuláru a tubusu distanční podložka z umělé hmoty o tloušce , která se rovná rozdílu průměru otvoru v tubusu a tělesa objektivu Toje cca 1mm.
Tato konstrukce umožnuje přiměřený pohyb v ose x,y,z který je dostatečný pro kolimaci okuláru k bjektivu.
Tento popis platí jen pro refrakrory SW!






Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#65

Příspěvek od vitek.kl »

Tak to jsem zkoušel, ale nejde to. Možná je problém, že je to řízlé, aby to šlo s binohlavou, i když mi to dělal odborně pan Holubec v továrně na soustruhu, tak to možná bude problém, ale žádných podložek jsem si ani tak nevšiml. Možná bude dobré maličko zvětšit ty otvory na tubusu pro upevnění výtahu, jelikož po zkrácení jsou vyvrtány hodně napřesno. Zkusím si s tím pohrát.
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#66

Příspěvek od axel »

Je to příklad liknavého přístupu , nebo snad i neznalosti. Provést takovou úpravu a připravit Tě tak o možnost kolimace. Pokud šlo o zkrácení tubusu, bylo velmi jednoduché zachovat původní konstrukční řešení! Zvětšení otvorů pro šrouby Ti neumožní potřebný rozsah kolimace.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace refraktoru

#67

Příspěvek od MilAN »

J Zvětšení otvorů pro šrouby Ti neumožní potřebný rozsah kolimace.
Asi nemáš uvedený dalekohled před sebou. Ale u tohoto dalekohledu je jediná možnost kolimace okulárové části pouze tím, že se zvětší díry - tak to je ostatně u toho dalekohledu uděláno z výroby také. Objektiv je bez možnosti kolimace a jeho poloha je zabezpečena pouze kolmostí závitu na tubusu tak, jak se povedl ve výrobě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#68

Příspěvek od axel »

Samozřejmě máš pravdu! Já na moji povahu bych nabídl udělat vylepšení možnosti kolimace jak jsem popsal. Byla byto otázka jedné malé pracovní operace, když už je součást upnuta v soustruhu! :D
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#69

Příspěvek od axel »

To MiLAN!

Chvilku jsem čekal jestli těch 8000 je skutečnost? Je ! Dovol mi ,abych Ti k blahopřál k dosažení vskutku vijímečného a pro nás všechny přínosného snažení! Každý z nás na AF si z Těch 8000 příspěvků vybral určitě alespon jeden ! Přeji Ti abys napsal ještě Těch dalších několik tisíc , aby se dostalo na všechny!
K tomu Ti přeji zdraví a trpělivot .

axel







axel
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace refraktoru

#70

Příspěvek od MilAN »

Díky.
Ale některé členy zde moje příspěvky vytáčejí k nepříčetnosti :), nerad bych, aby utrpěl něčí duševní stav
Konec OT
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#71

Příspěvek od vitek.kl »

Je to příklad liknavého přístupu , nebo snad i neznalosti. Provést takovou úpravu a připravit Tě tak o možnost kolimace. Pokud šlo o zkrácení tubusu, bylo velmi jednoduché zachovat původní konstrukční řešení! Zvětšení otvorů pro šrouby Ti neumožní potřebný rozsah kolimace.
Prosím axela, aby byl trochu opatrnější ve svých vyjádřeních. Dalekohled mi přišel od pana Holubce naprosto v pořádku. I po zkrácení byl dokonale kolimován. S prací pana Holubce jsem byl vždy maximálně spokojen. To, že se tam něco rozhodilo je důsledek pádu a toho, že jsem utahoval tření výtahu. Oproti původnímu konstrukčnímu řešení se na dalekohledu nic nezměnilo. Změnila se jen délka tubusu. Dokonce i průměr, rozteč a orientace dírek na tubusu byly zachovány. Žádné podložky pod šroubky tam nikdy nebyly, měl jsem to předtím rozebrané, nic takového odtamtud nevypadlo. A ještě jedno bych chtěl uvést na pravou míru. Nebylo to kráceno na soustruhu. Špatně jsem to pochopil. Nejsem technický typ. Ale bylo to kráceno rozhodně továrním způsobem. Ne někde na koleně. Ten dalekohled prostě už ze své podstaty nemá moc možností nějakého nastavování. Rozhodně bych se ohradil proti tomu, že se jedná o nějaké šlendriánské úpravy.
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#72

Příspěvek od axel »

Nemáš tedy problém s kolimací? Tak potom je všechno OK ! Můj názor je takový jaký je a není nutné jej respektovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Kolimace refraktoru

#73

Příspěvek od MilAN »

Je to příklad liknavého přístupu , nebo snad i neznalosti. Provést takovou úpravu a připravit Tě tak o možnost kolimace. Pokud šlo o zkrácení tubusu, bylo velmi jednoduché zachovat původní konstrukční řešení! Zvětšení otvorů pro šrouby Ti neumožní potřebný rozsah kolimace.
Nezlob se na mě, ale na tomhle příspěvku není ani jediné tvrzení pravdivé. A vitek.kl se podle mě celkem oprávněně proti němu ohrazuje, protože to, co a jak příspěvek vyjadřuje, je celkem sprostá pomluva.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Kolimace refraktoru

#74

Příspěvek od vitek.kl »

Nemáš tedy problém s kolimací? Tak potom je všechno OK ! Můj názor je takový jaký je a není nutné jej respektovat.Problém s kolimací mám, ale byl by stejný, i kdyby pan Holubec žádné úpravy neprovedl. Prostě nevidím žádné pochybení pana Holubce.
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Kolimace refraktoru

#75

Příspěvek od axel »

Trvám na svém tvrzení, že nedobře provedená úprava zůstane nekvalitní ,jinak by už dávno byla provedená kolimace. Je to můj názor! A to neměnný!
Odpovědět