Vyzkoušejte si zpracování

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11791
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#706

Příspěvek od Psion »

majklus: Základ je fotit obrázky kvalitní technikou, ale pak taky ty obrázky dělat na kvalitním displeji, jinak to je stejné jako lejt 100 oktanový benzín do elektrocentrály.

Vzal jsem tiff a dal jsem tomu 15 minut, ale určitě se to dá udělat mnohem lépe.

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11791
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#707

Příspěvek od Psion »

Ja si říkal kdy se ozveš :)

Zajímavé porovnání http://www.mistisoftware.com/astronomy/ ... arison.htm
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 971
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Vyzkoušejte si zpracování

#708

Příspěvek od majklus »

Chlapi, máte to moc pěkný.
Teď jsem z toho takovej rozčarovanej, fakt se snažím, ale prostě mi to zpracování pořád nejde.
Gradienty mi taky vadí, myslím, že by mohly být parazitním světlem, tubus mám už rozebranej, chci ho vyčernit či vyclonit. Snad to pomůže.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11791
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#709

Příspěvek od Psion »

Ty tam budeš mít na horší obloze vždycky, navíc ti tam stíní i šachta foťáku.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Vyzkoušejte si zpracování

#710

Příspěvek od Howking »

Můj pokus o zpracování.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Vyzkoušejte si zpracování

#711

Příspěvek od Howking »

si najdi na AF fotky například Canonem 300D a porovnej to se svými výsledky telefonem. Opravdu si myslíš, že se to dá vůbec nějak porovnat ? - ale to já netvrdím, že mohu srovnávat mobil s jakýmkoli digitálem. Já jen že to co se mi daří teď s mobilem mi za komančů na dostupné filmy nešlo.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11791
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#712

Příspěvek od Psion »

Tak jsem tomu věnoval ještě 10 minut.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24389
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vyzkoušejte si zpracování

#713

Příspěvek od MilAN »


- ale to já netvrdím, že mohu srovnávat mobil s jakýmkoli digitálem. Já jen že to co se mi daří teď s mobilem mi za komančů na dostupné filmy nešlo.Zhruba to, co šlo udělat prvními digitály, šlo i na film.Proč jsi fotil na Fomu 400,nemusíme nad řešit.Byl jsi asi jediný. To nebyl film vhodný na astro, zrovna tak jako černobílý Fomapan. Kdo trochu fotil, tohle věděl. A , ačkoliv to nebylo jednoduché, daly se sehnat skoro všechny materiály. ( samozřejmě, za méně lidovou cenu).A hlavně, podle toho, co jsi chtěl fotit, se ty materiály vybíraly a také zpracovávaly. Gradační křivka,Schwarzschildův koeficient, dynamika a způsob vyvolávání, spektrální citlivost - to vše šlo vybrat a ovlivnit.Kdo tohle neuměl, nemohl dělat astronomickou fotografii. No a vydřžet alespoň hodinu pointovat - a hezky ručně. Martin tady předvedlí focení na film s digitálním zpracováním. Ale ještě 5 roků zpět se to dělalo bez té digitalizace a skládání více expozic. A šlo to. Jen se to muselo tedy uměl.To, co dnes vypadne z digitálu bez jakýchkoliv znalostí a umění s tím něco udělat, na to se dříve už muselo dost umět a makat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Vyzkoušejte si zpracování

#714

Příspěvek od Howking »

Proč jsi fotil na Fomu 400,nemusíme nad řešit.Byl jsi asi jediný.- bylo mi 14ct. Internet nebyl, informaci nula. Z mi známých astronomů nikdo fotit nezkoušel. Prostě jsem zapojil selský rozum a zkoušel jak mi to přišlo logické. A na drahé materiály jsem neměl. Byl zázrak, že jsem sehnal to Rindovo 160/1200 zrcadlo a dobrodinec pan Vlček mi vyrobil montáž z komínové roury  a svařených jeklů a vysoustružil okulárový výtah (kterému jsem základnu odlil z dentakrylu) a objímku na zrcadlo. Držák sekundáru jsem vyráběl z PVC a pointační dalekohled z darovaných čoček od Pana Žantovského v papírové rouře od koberce :D
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

Vyzkoušejte si zpracování

#715

Příspěvek od ogami »

Taky jsem se v tom postoural a tady je vysledek ... az na ten gradient pekny snimek ;)

Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
ufo
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 11. 2015, 00:04

Vyzkoušejte si zpracování

#716

Příspěvek od ufo »

http://ulozto.cz/xCUF55xL/nx500-85mmm31-zip

Zdravim, ak by mal niekto chut a cas, chcel by som vidiet co sa da z takychto snimok dostat. Nieje tam nic vynimocne, iba M31 fotena v centra mesta fotoaparatom SAMSUNG NX500 a Canon objektiv 85/1,8 na montazi MEADE ETX70/AT bez pointacie. Skusal som to s Deepskystacker, ale nerozumiem, preco mi vyslednu snimku urobi vo velkosti len 3200x2100 ked vstupne snimky z 28MPX fotoaparatu davam vo velkosti 6500x4300.
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Vyzkoušejte si zpracování

#717

Příspěvek od alex.sky »

http://ulozto.cz/xCUF55xL/nx500-85mmm31-zip

Zdravim, ak by mal niekto chut a cas, chcel by som vidiet co sa da z takychto snimok dostat. Nieje tam nic vynimocne, iba M31 fotena v centra mesta fotoaparatom SAMSUNG NX500 a Canon objektiv 85/1,8 na montazi MEADE ETX70/AT bez pointacie. Skusal som to s  Deepskystacker, ale nerozumiem, preco mi vyslednu snimku urobi vo velkosti len 3200x2100 ked vstupne snimky z 28MPX fotoaparatu davam vo velkosti 6500x4300.Zdravím!

Skúsil som to v PixInsight, výsledok:


Vzhľadom na malý počet tak krátkych expozícií a ešte pri ISO 800, sa čudujem, že to dáva niečo  :D

Boli použité:
- aj biasy aj darkflaty... ale aj tak mi hlásil že masterdark mi nekoreloval s fotkami...
- odčítanie pozadia
- odšumenie  :(
- rozostrenie...
- jemne HDR
- zmenšené na polovicu
- farby som neposúval, len som zvýraznil.

Inak mi DSS nechcel zregistrovať, lebo asi sa počas fotenia pootáčal zoom...
Asi ani zaostrené to nebolo úplne presne, prvé výsledky boli s deravými hviezdami, čo odstránila dekonvolúcia

Zatiaľ.
Ak si mal niečo, skús to hodiť sem  ;)
alex
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
ufo
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 11. 2015, 00:04

Vyzkoušejte si zpracování

#718

Příspěvek od ufo »

Alex, dakujem za pokus, paci sa mi to. Ako pises, na tak male mnozstvo snimkov a ze to bolo fotene z centra mesta a dve poulicne lampy 15m odo mna som spokojny. Neviem teraz dostat tiff na jpg tak dam len adresu na moj pokus z DSS v TIFF. Musim to este vyskusat s inym DSS nastavenim a nejako sa priblizit k tvojmu vysledku.

http://ulozto.cz/xFLdNqQo/autosaveph-tif
Uživatelský avatar
ufo
Příspěvky: 12
Registrován: 18. 11. 2015, 00:04

Vyzkoušejte si zpracování

#719

Příspěvek od ufo »

Zdravim Alex, nemozem sa pohnut s pozadim . Na tvojej uprave je cele pozadie rovnomerne cierne a mne sa stale v spodne casti zosvetluje / poulicne lampy / nemohol by si mi Tu alebo na email, napisat presny postup, ako si odstranil a vykompenzoval to svetlejsie a inak zafarbene pozadie zo spodnej casti mojho snimku. Stiahol som si free PixInsight LE 1.02, ale neviem sa v tom orientovat. Vopred dakujem.
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

Vyzkoušejte si zpracování

#720

Příspěvek od alex.sky »

Zdravím!
To bol ten vyššie spomínaný 2. bod: odčítanie pozadia.
PixInsight vie vytvoriť obrázok pozadia na základe hromady definovaných bodov na pozadí. To sa potom môže napr. odčítať z fotky.
PS nemám a keby si mal, neviem Ti pomôcť napr. tam by si ako mal postupovať.
Keby som Ti z tej zverejnenej fotky vytvoril a poslal to pozadie, vedel by si to z Tvojej verzie odčítať?
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Odpovědět