Vyvážení paralaktiky

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Vyvážení paralaktiky

#1

Příspěvek od Pepek »

Chtěl bych se zeptat na následující věc - snažím se tady vyvážit paralaktiku. Ale při uvolněné aretaci rektascenze se mi to stále naklání ve směru dalekohledu, i když mám protiváhu až na konci. Více závaží taky není. Co s tím. Nebo je tohle normální a váha se projevuje jen při aretované rektascenzi?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vyvážení paralaktiky

#2

Příspěvek od vla »

Při optimálním vyvážení by měl dalekohled zůstat v takové poloze do které ho ručně ustavíš a to s povolenými aretacemi obou os. Doporučuji jednu aretaci utáhnout a vyvážit dalekohled v jedné ose, tedy utáhni hodinovou osu a vyvaž dalekohled v ose deklinační posuvem tubusu dalekohledu v objímkách, až se ti to povede utáhni deklin. osu a povol hodinovou a vyvaž protizávažím. Deklinační určitě musíš vyvážit, hodinovou bys měl taky pokud je závaží až na konci je malé a nutno přidělat další.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Vyvážení paralaktiky

#3

Příspěvek od Pepek »

vla napsal: Při optimálním vyvážení by měl dalekohled zůstat v takové poloze do které ho ručně ustavíš a to s povolenými aretacemi obou os. Doporučuji jednu aretaci utáhnout a vyvážit dalekohled v jedné ose, tedy utáhni hodinovou osu a vyvaž dalekohled v ose deklinační posuvem tubusu dalekohledu v objímkách, až se ti to povede utáhni deklin. osu a povol hodinovou a vyvaž protizávažím. Deklinační určitě musíš vyvážit, hodinovou bys měl taky pokud je závaží až na konci je malé a nutno přidělat další.
Deklinační vyvážena je, s tím není problém. Problém je s tou hodinovou. Dá se případně nějaké závaží sehnat nebo snadno vyrobit (za normální cenu - peníze jsem dal za dalekohled)?

PS: Je to ten Optisan 750/150, takže je možné, že je ten tubus na tu montáž příliš těžký. Jinak je pro mě ta montáž v pohodě - klepl jsem do toho a hned se to ustálilo.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vyvážení paralaktiky

#4

Příspěvek od vla »

Je to divné, zkusil bych nejprve konzultaci s prodejcem, třeba z něj nějaké závaží dostaneš zadarmo, pokud je to jak píšeš, měl by to řešit on. Dokoupit samotné závaží bývá dost drahé, odhad 1-2 tisíce kč, takže pokud se nedohodneš musíš vyrobit. Pokud je nevyvážení malé mohl bys použít prakticky jakýkoli kus železa a přišroubovat ho na konec osy protizávaží pojistným šroubkem, který má v originále zabránit případnému vypadnutí závaží, nebude to hezké, ale levné. Jinak ve feroně nechat uříznout kus kulatiny a vyvrtat díru o trochu větší než je osa závaží a přidat, to by v materiálu vyšlo tak na stovku.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Vyvážení paralaktiky

#5

Příspěvek od Pepek »

vla napsal: Je to divné, zkusil bych nejprve konzultaci s prodejcem, třeba z něj nějaké závaží dostaneš zadarmo, pokud je to jak píšeš, měl by to řešit on. Dokoupit samotné závaží bývá dost drahé, odhad 1-2 tisíce kč, takže pokud se nedohodneš musíš vyrobit. Pokud je nevyvážení malé mohl bys použít prakticky jakýkoli kus železa a přišroubovat ho na konec osy protizávaží pojistným šroubkem, který má v originále zabránit případnému vypadnutí závaží, nebude to hezké, ale levné. Jinak ve feroně nechat uříznout kus kulatiny a vyvrtat díru o trochu větší než je osa závaží a přidat, to by v materiálu vyšlo tak na stovku.
No vida, tohle mě nenapadlo. Zítra skočím do té Ferony a koupím. Jinak to je originál sada, která se prodává. Ne samotný tubus a montáž. Takže s tím asi moc dělat nepůjde. Možná bych to mohl vrátit, ale jinak se mi to zdá OK a vracet bych to nechtěl.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vyvážení paralaktiky

#6

Příspěvek od vla »

Právě proto, že to je originál komplet, by to měl vyřešit prodejce, buď ať Ti přidá závaží, nebo zkus slevu, připrav se, např. si vytiskni část nabídky celestron. cz s cenami přídavných závaží a s tím argumentuj. Myslím, že jsi psal nulové výrobní možnosti, musíš vyrobit díru dost velkého průměru na tu osu a taky díru se závitem na aretaci toho závaží. Možná by šlo na originál závaží taky jen něco přilepit. Pokud máš prodejce na dosah začni u něho, nic tím neztratíš, jen můžeš získat, případně si to nech u něj sestavit ať ten problém vidí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Vyvážení paralaktiky

#7

Příspěvek od Pepek »

vla napsal: Právě proto, že to je originál komplet, by to měl vyřešit prodejce, buď  ať Ti přidá závaží, nebo zkus slevu, připrav se, např. si vytiskni část nabídky celestron. cz s cenami přídavných závaží a s tím argumentuj. Myslím, že jsi psal nulové výrobní možnosti, musíš vyrobit díru dost velkého průměru na tu osu a taky díru se závitem na aretaci toho závaží. Možná by šlo na originál závaží taky jen něco přilepit. Pokud máš prodejce na dosah začni u něho, nic tím neztratíš, jen můžeš získat, případně si to nech u něj sestavit ať ten problém vidí.
Koupil jsem to dneska v Polsku. Ale už jsem zkusil poslat mail s popisem problému, takže se uvidí. Jinak bych mohl říct doma - otec pracuje ve firmě, kde dělají se železem, takže by snad něco vymyslel. Zkoušel jsem to dovažovat - vzal jsem tašku a dával do ní předměty až to bylo v rovnováze - stačila jedna poměrně malá kniha, takže nerovnováha není velká.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vyvážení paralaktiky

#8

Příspěvek od vla »

Zkus si udělat ještě výpočet rovnováhy na páce, mě se pořád nechce věřit, že by tam dali malé závaží, poláci píšou váhu tubusu 3,5 kg, já nevím, ale závaží se snad ani menší nedělají, aspoň to co tam mají na obrázku vypadá dost velké, takže by to mělo stačit.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Vyvážení paralaktiky

#9

Příspěvek od Pepek »

vla napsal: Zkus si udělat ještě výpočet rovnováhy na páce, mě se pořád nechce věřit, že by tam dali malé závaží, poláci píšou váhu tubusu 3,5 kg, já nevím, ale závaží se snad ani menší nedělají, aspoň to co tam mají na obrázku vypadá dost velké, takže by to mělo stačit.
Možná mělo, ale nestačí. Stále se to naklání na stranu tubusu. A když tam něco dodám, tak je to vyvážené. No, uvidím, co mi odepíšou. Podle toho se zařídím.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vyvážení paralaktiky

#10

Příspěvek od vla »

Pepek napsal:

Možná mělo, ale nestačí. Stále se to naklání na stranu tubusu. A když tam něco dodám, tak je to vyvážené. No, uvidím, co mi odepíšou. Podle toho se zařídím.Tak držím palce .
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Vyvážení paralaktiky

#11

Příspěvek od MP »

Ale s tim vyvazenim to zase nemusis prehanet - pokud je to par deka, tak to nech byt, stejne se to zmeni s pouzitim jineho okularu apod. Mirne nevyvazeni je napr. u motorizovanych montazi naopak uzitecne - prevody tahnou jen jednim smerem a neprojevuje se vule. Jde o to, aby sla mirne utahnout aretace tak, aby slo dalekohledem volne hybat rukou a pritom aby se nehybal sam.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Vyvážení paralaktiky

#12

Příspěvek od Pepek »

MP napsal: Ale s tim vyvazenim to zase nemusis prehanet - pokud je to par deka, tak to nech byt, stejne se to zmeni s pouzitim jineho okularu apod. Mirne nevyvazeni je napr. u motorizovanych montazi naopak uzitecne - prevody tahnou jen jednim smerem a neprojevuje se vule. Jde o to, aby sla mirne utahnout aretace tak, aby slo dalekohledem volne hybat rukou a pritom aby se nehybal sam.

To jde. Ta motorizovaná montáž se mě netýká - bylo by sice užitečné připojit hodinový stroje, nicméně ten je asi dražší, než můj dalekohled. Ale to závaží nebude problémem. Po konzultaci s otcem bylo dohodnuto, že mi takové závaží vyrobí v práci z nějaké silnější kulatiny.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vyvážení paralaktiky

#13

Příspěvek od vla »

Nech si ho udělat s rezervou, aby vyvážilo i případný foťák pro focení měsíce atd., to bude další cca 1 kg na straně dalekohledu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pepek
Příspěvky: 219
Registrován: 27. 10. 2004, 03:29

Vyvážení paralaktiky

#14

Příspěvek od Pepek »

vla napsal: Nech si ho udělat s rezervou, aby vyvážilo i případný foťák pro focení měsíce atd., to bude další cca 1 kg na straně dalekohledu.
Samozřejmě jsem s tím počítal. Během týdne to proměříme a potom se to vyrobí. Zatím s tím budu pozorovat tak, jak to je. Je lepší to udělat pořádně než potom přidělávat další. Ale 1kg na foťák mi připadá moc - můj digitál má cca. 300g.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vyvážení paralaktiky

#15

Příspěvek od vla »

Pepek napsal:

Samozřejmě jsem s tím počítal. Během týdne to proměříme a potom se to vyrobí. Zatím s tím budu pozorovat tak, jak to je. Je lepší to udělat pořádně než potom přidělávat další. Ale 1kg na foťák mi připadá moc - můj digitál má cca. 300g. Jistě, ale bude tam okulár a nějaký přípravek na uchycení foťáku, takže se to nasčítá, spíš jsem Tě chtěl navést, když už to děláš, abys myslel s rezervou do budoucna, třeba i 2" okuláry jestli tam jdou váží klidně 0,5 kg, atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět