Přenosný dalekohled

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Přenosný dalekohled

#31

Příspěvek od michal.b »

Da se MAK 127 nekde sehnat, v nabidce jsem ho nenasla..diky
Maji ho na Binoxu

a nebo u Teleskop Service a nechat si ho (zdarma) privezt od Supry.
Uživatelský avatar
Alena
Příspěvky: 16
Registrován: 02. 12. 2009, 12:36

Přenosný dalekohled

#32

Příspěvek od Alena »

Pardon, spatne jsem se podivala, diky.
Uživatelský avatar
ppavel
Příspěvky: 37
Registrován: 04. 07. 2008, 20:31

Přenosný dalekohled

#33

Příspěvek od ppavel »

Nevíte někdo, jestli je optická kvalita tohoto maku lepší než optická kvalita dalekohledu z ruského objektivu Rubinar 100/ 1000?
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Přenosný dalekohled

#34

Příspěvek od Tharos »

Napadl mě ještě jeden tip, který tady zatím nezazněl. Kdybys chtěl ušetřit a nejít například do Megrez EDčka, které už přece jenom něco stojí, velmi dobré ohlasy jsou na 114mm Orion StarBlasta. Je to jiný dalekohled, než Newton SW 114/500. Viděl jsem je oba a přestože jsou ze stejné fabriky, liší se a odlišnosti jsou ve prospěch Orionu (lepší držák sekundáru a mám dojem, že má i o něco delší tubus, čímž vychází lépe z hlediska osvětlení pole).

Oproti MAKům se mi líbí to krátké ohnisko. Docela jsem se s tím SW 114/500 vyblbl (přímo ten jsem měl), protože při použití 24mm Panoptiku dává skutečné pole přes tři a půl stupně (on má ten dalekohled totiž ohnisko kolem 450 mm) a to je bomba, například se s přehledem vejde do zorného pole celý Orionův pás.

Je zapotřebí počítat s komou, která k f/4 Newtonu prostě patří. S tou je to tak, že někomu vadí, někomu ne :). Osobně jsem takový střed - netěší mě, ale zase mi nevadí natolik, abych do jejího vyřešení investoval 8.5k :). Jinak ale kreslí díky plně parabolizovanému zrcadlu dobře.

Doplnění: No a pak ještě existuje relativně nově 150mm Orion StarBlast, který sice už není tak ultramobilní, ale zase představuje citelný skok v průměru a má světělnost f/5 (=kvalitnější pole).
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Přenosný dalekohled

#35

Příspěvek od Kami »

No já osobně,po pár zkušenostech,bych hledal něco lehkého,malého a zároveň levného i výkoného. Newton od 100mm se už do kapsy moc nedá.Sám jsem měl N114/450 a nesl jsem ho v batohu až na Kralický Sněžník (1423m.n.m)
 
http://kamii.webgarden.cz/image/8278761

Daleko skladnější a mobilnější se ukázal Malokuk.Tedy SK80/400.Je to opravdu výkoný a zároveň levný refraktorek. Už pohledu funčnosti a využitelnosti bych se neomezoval jen na AZ montáže. Volbou paralaktiky se vám otevře možnost focení s krátkými ohnisky a zmíněný Malokuk využít jako ponter,místo úkolu hlavního přístroje.

http://kamii.webgarden.cz/me-dalekohled ... ontaz.html

Jestli není problém s financemi,tak lze zvolit kvalitnější a několikanásobně finančně náročnější cestu ,v podobě drahého ED nebo APO dalekohledu i s perfektní paralaktikou.


SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Přenosný dalekohled

#36

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "ppavel" :

Ruský Rubinar není špatný, ale jeho doménou je fotografické použití - širší osvětlené pole ( kinofilm ), které je sice rovné, ale kvalita ostrosti není tak dobrá, jako u MAKa 127mm. Rubinar je velmi vhodný pro malá zvětšení ( lze použít širokoúhlové okuláry i dlouhých ohnisek ) na přehledná pozorování oblohy nebo na terestrická pozorování. Viděl jsem tento fotoobjektiv ve spojení se širokoúhlým okulárem Pentax 40mm, čímž vznikl výborný dalekohled 25 x 100.Má velmi slušný kontrast, protože má velmi dobře vyřešené odstínění parazit.světla. Nevýhodou může být tu a tam nedokonalé uchycení a kolimace primáru..

 SW MAK 127 má menší pole ( méně vhodný pro DSO - nelze použít šú okuláry s dl.ohniskem, kt. jsou i kvůli jeho světelnosti potřeba ), větší ostrost pro velká zvětšení. Pro pozemská pozorování je nevhodný, neboť  je mizerně odstíněn a parazitní světlo ve dne obraz značně "změkčuje" ( v noci to není tolik znát ).

 Pokud bych sháněl kompaktní a velmi univerzální dalakohled i na pozemská pozorování - pak jednoznačně Celestron SC 127mm.

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... dlove.html

Světelný zisk oproti výše zmiň. ED 80mm podstatně větší, velmi kompaktní a lehký ( méně než 3kg ), dostatečně velké pole pro malá zvětšení, lepší kontrast než MAK 127 od SW, Orion ( a to i v noci.. )
Uživatelský avatar
ppavel
Příspěvky: 37
Registrován: 04. 07. 2008, 20:31

Přenosný dalekohled

#37

Příspěvek od ppavel »

to Sirius_758:

Díkyza info! Ptal jsem se proto, že Rubinar občas používám na focení, ale zároveň se s ním příležitostně koukám na oblohu, což mě po letech zase začíná čím dál víc bavit. Proto přemýšlím, jestli mám Rubinar upravit na dalekohled /zatím vždy okulárový výtah improvizuju, stejně tak montáž/ anebo jestli mám shánět něco jinýho. Mimochodem, přes veškerou improvizaci jsem docela spokojený i s pohledem na planety /J, Sat./ a Měsíc - zvětšení odhaduji cca 90x.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Přenosný dalekohled

#38

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ano, ta zvětšení do stovky jsou v pohodě, nad 150x už to není ono a bude to kus od kusu.. Nevím jak teď, ale ta starší provedení měla problémy s kroucením primáru za nízkých teplot ( ..a téměř všechny starší MTO ), kdy duralová objímka sevřela zrcadlo :-/ A focení v létě venku na slunci bylo taky problematické, jak se ten černý buřtík pěkně zahřál, tak ten vícechodý závit dostal velkou vůli a vyosilo se to..

Taky byl problém s dostupností ohniska - pro jeho dostatečné vytažení pro použití zrcátka se musel objektiv upravit vyšroubováním zarážky zaostřování nebo použít barlow.. K mání bývalo k tomuto účelu příslušenství od fy ATC.

Zajímavé je, že německý TS nenabízí s ohniskem 1m Rubinar, ale MTO, což je Maksutov s barlowem-rovnačem vzadu. :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... onne-.html

Když jsem já oba tyto zmiňované teleobjektivy testoval, a ne jednou, Rubinar byl vždy lepší - ostřejší.
Uživatelský avatar
ppavel
Příspěvky: 37
Registrován: 04. 07. 2008, 20:31

Přenosný dalekohled

#39

Příspěvek od ppavel »

to Sirius_758: chtěl bych se zeptat ještě na jednu věc: je možné používat ED 80 jako teleobjektiv na formát APSC, třeba i s nějakým rovnačem? Tedy "terestricky", hlavně na focení dálkových pohledů.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Přenosný dalekohled

#40

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ano, objektiv ED 80ky je velmi kvalitní i pro použití teleobjektivu pro pozemské aplikace.. Zcela určitě na fóru někdo vkládal ukázkové fotky, jen si nepamatuji kdo a kde.. Slušné fotky budou i bez rovnače, pokud nebude člověk prohlížet rohy velmi zvětšené fotky s nosem na monitoru.. :). Ostrost blízko středu bude výborná. Omezujícím faktorem nebude kvalita objektivu, ale neklid vzduchu, který je v přízemních vrstvách často veliký.
Výborné fotografie lze pořizovat i digikompaktem za kvalitním okulárem, kdy lze docílit podstatně většího zvětšení. Všechny mé fotografie na www.astrofotky.cz jsou pořízeny takto afokálně pomocí ED100, což je kvalitativně stejný objektiv, jako u ED80.
Uživatelský avatar
Faraday
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 11. 2012, 22:14

Přenosný dalekohled

#41

Příspěvek od Faraday »

Zdravím,
poslední dobou mám určitý sen a to spojit mé dva krásné koníčky, turistiku a astronomii v jedno. Myslím to tak, že bych například vzal auto, vyrazil někam pod kopec, který bych pak následně před soumrakem s dalekohledem vylezl.
  Nevím teda jestli je to zrovna zrealizovatelný sen, ale proto možná se ptám váš zkušených, jestli by vůbec existovala taková nějaká sestava sloužící tomuto účelu. Uvažoval jsem nad několika:
1.) http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html

Chtěl bych se zeptat, vlezl by se mi takovýto dobson, do krosny například?

2) MAK 127 na AZ3

3) SCT 5" na AZ3

Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Přenosný dalekohled

#42

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Do krosny se vejde a po horách se dá nosit, poměrně ledacos :))

http://8mag.net/_detail/akcie/cestyzatm ... 05%3Astart
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Faraday
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 11. 2012, 22:14

Přenosný dalekohled

#43

Příspěvek od Faraday »

Do krosny se vejde a po horách se dá nosit, poměrně ledacos )

http://8mag.net/_detail/akcie/cestyzatm ... 1200.jpg?i...

Moc hezké fotky, děkuji... Takže jestli jsem správně pochopil, nemusím se obávat jít i do větších dobsonů :)
Uživatelský avatar
Faraday
Příspěvky: 28
Registrován: 11. 11. 2012, 22:14

Přenosný dalekohled

#44

Příspěvek od Faraday »

A jěště jedna otázka, v případě samotného pozorování tímto dobsonem 130/650, je potřeba si sebou brát nějaký měnší skládací stolík nebo to normálně položit na zem, sednout si k tomu a pozorovat, jak je to vůbec s pohodlím pozorování přes takhle malý dobson, děkuji :)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Přenosný dalekohled

#45

Příspěvek od stana »

Info pod čarou...Bez něčeho pod tohoto Dobsoníka/stolík, podstavec, pařez/ je to o ležení..Sednout leda na prdel..
;D
Ale v transportní poloze je velký jak větší krabice od bot..
Holt je to "stolní" Dobson..
:)
Dle mého názoru je to "největší, na hrbu přenosný" a výkonný dalekohled + stoličku sebou nebo pařez..
8-)
End of mesidž...
/Když budeš na hrbu vláčet viz výše, tak sedneš na pr..el ještě před pozorovacím stanovištěm...Já teda určitě/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět