Pravidelné pozorování u Prahy

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pravidelné pozorování u Prahy

#1

Příspěvek od Psion »

Včera jsme byli s kolegou pozorovat u Prahy (Loděnice u Berouna) na dobrém vyvýšeném místě a musím říci, že je to bezvadné místo a dlouhodobě testované. Kdo by se tedy chtěl zúčastnit pozorování je určitě vítán.   :hi:
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Pravidelné pozorování u Prahy

#2

Příspěvek od greatgig »

Rád bych se příležitostně podíval tím Dobsonem 203/1200, vyjedete zase někdy za Prahu?

Potíž je v tom, že se taková akce rozhoduje zřejmě podle počasí na poslední chvíli. Ale tento víkend to vypadá na slušné počasí.

Standa
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Pravidelné pozorování u Prahy

#3

Příspěvek od Achernar »

taky bych se zucastnil ,bydlim tam nedaleko. Lze tam nejak dojet autem az na ten kopec, abych ten tezky dalekohled (refraktor 140/1200) nemusel nest v zubech?
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
jj
Příspěvky: 41
Registrován: 31. 05. 2004, 18:55

Pravidelné pozorování u Prahy

#4

Příspěvek od jj »

Ahoj,
v posledni dobe jsem ponekud pretizen ale na druhou stranu uz mne zacina svrbet oko. Kdyby ste podnikali vypad, dejte mi taky vedet.
Mozna by nebylo od veci vymyslet neco jako hromadnou SMS pro snadnou, rychlou a levnou aktivaci zajemcu?
Mirek Jindra
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pravidelné pozorování u Prahy

#5

Příspěvek od vla »

Achernar napsal: taky bych se zucastnil ,bydlim tam nedaleko. Lze tam nejak dojet autem az na ten kopec, abych ten tezky dalekohled (refraktor 140/1200) nemusel nest v zubech? Samozřejmě příjezd až na místo autem, chystám se vyrazit při nejbližším vyjasnění. Tvým dalekohledem bych se opravdu rád podíval.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pravidelné pozorování u Prahy

#6

Příspěvek od Psion »

Pokud bude rozumné počasí zastavil bych se taky ;)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pravidelné pozorování u Prahy

#7

Příspěvek od vla »

Dle předpovědi má být snad dnes jasno a Měsíc ještě snesitelný, takže upřesnění místa pozorování Loděnice- Bubovice. Pokud pojedete od Prahy použijte sjezd Loděnice podjet dálnici a dát se do kopce směr Bubovice a stále po hlavní do kopce, jakmile vyjedete na kopec zahnout na polní cestu doprava, je tam poničený zákaz vjezdu a možná ještě značka chráněné oblasti a je to vidět na poslední chvíli. Je to příjezdová cesta k několika chatám. Ta odbočka je přesně na vrcholu a jakmile odbočíte asi po 10m do mírného kopečka (spíše takový nájezd) jste na pozorovací louce. Čím dále odjedete od silnice tím lépe. Počítat s tím, že tam ještě bude sníh a pokud ne tak asi dost bláta i když je to zatravněné. Nechci popisovat odkud kam je jaký výhled, jaké je světelné znečistění atd, každý máme jiné možnosti a představy, já jezdím v zimě sem a v létě o trochu dál, ale tam se v zimě nedá vjet pro příliš velký kopec.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Zdenek F.
Příspěvky: 46
Registrován: 14. 07. 2003, 20:54

Pravidelné pozorování u Prahy

#8

Příspěvek od Zdenek F. »

Ahoj Vla, myslím že Tě v tom dnes nenechám. Už dlouho jsem neviděl pořádně Měsíc ;)
Zdeněk F.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pravidelné pozorování u Prahy

#9

Příspěvek od Psion »

Pro orientaci přikládám mapku pozorovacího stanoviště
Uživatelský avatar
PaF
Příspěvky: 61
Registrován: 16. 03. 2004, 15:03

Pravidelné pozorování u Prahy

#10

Příspěvek od PaF »

Nenašel by se tu někdo z východního konce Prahy na společné pozorování?
Loděnice už je mi trochu z ruky.. (ale v létě bych se stavil ;D )
PaF - kousek za Prahou
SW MAK 127 na montáži GSO s pohonem RA, Oberwerk 11x70
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Pravidelné pozorování u Prahy

#11

Příspěvek od Achernar »

Vla:
ted jsem seč sem zase dlouho nepodival ja, samozrejme muju dalekohled je zajemcum k disposici, tak az zas pojedete, napiste mi nejlepe sms 603322903, diky, zucastnim se rad.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pravidelné pozorování u Prahy

#12

Příspěvek od vla »

Achernar napsal: Vla:
ted jsem seč sem zase dlouho nepodival ja, samozrejme muju dalekohled je zajemcum k disposici, tak az zas pojedete, napiste mi nejlepe sms 603322903, diky, zucastnim se rad.Dnes tam budu, počítám tak od 20.30 hod. max. do půlnoci. Ještě upřesnění pro případné zájemce, nejedná se organizované srazy prostě se tam čas od času náhodně scházím s několika dalšími astronomy amatéry, místo se nám celkem líbí, tak jsme ho zveřejnili pro ty co něco takového hledají.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Aja
Příspěvky: 60
Registrován: 19. 07. 2005, 18:08

Pravidelné pozorování u Prahy

#13

Příspěvek od Aja »

Hoja hoj, tady je to nejaky mrtvy.. Ale kdybyste delali nejakej pozorovaci mejdan v patek nebo sobotu na kopci u Lodenice a nevadila vam dalsi spolecnost, tak pisnete!

Zajimalo by me strasne srovnani Newtona 200 s paralaktickou a Dobsona 250, jesli nekdo mate.. Chtela bych jednoho z nich koupit, ale nechce se mi takhle naslepo.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pravidelné pozorování u Prahy

#14

Příspěvek od vla »

Jezdíme prakticky pořád, teď v létě na kopec u Tobolky, stačí jasné počasí a nesvítit Měsíc. Cesta je jednoduchá, dálnice sjezd 18, směrem na Koledník, tam zahnout směr Tobolka a naproti Tobolskému Vrchu na polní cestu do kopce jmenuje se to Na Kamenicích. Na mapě na Seznamu je to dobře vidět  zadej Tobolka  a velikost mapy tuším 5. Vyrazíme jen co se zbavíme Měsíce. Dalekohledy různé podle toho kdo zdrovna přijede. Dám Ti kdyžtak vědět.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pravidelné pozorování u Prahy

#15

Příspěvek od Psion »

Aja napsal: Hoja hoj, tady je to nejaky mrtvy.. Ale kdybyste delali nejakej pozorovaci mejdan v patek nebo sobotu na kopci u Lodenice a nevadila vam dalsi spolecnost, tak pisnete!

Zajimalo by me strasne srovnani Newtona 200 s paralaktickou a Dobsona 250, jesli nekdo mate.. Chtela bych jednoho z nich koupit, ale nechce se mi takhle naslepo.

Tento týden to nevidím moc dobře vzhledem k počasí a měsíci ale ke konci příštího týdne by to už mohlo být lepší.

Co se týká srovnání dobsona s paralaktikou, bylo zde již mnohokrát popsáno. Já nevidím v paralakt. montáži žádnou výhodu pro pozorování, protože pro 200/1200 nebo 250/1250 mm dalekohled jakžtakž stabilní montáž bude stát 15-22 tisíc (HEQ-5, EQ-6) a ostatní montáže jsou jako "třasořitky", které se nemohou s dobsonkou měřit. Po vyndání dobsonky z auta lze pozorovat do 60 sekund a zrovna tak trvá uklizení. U EQ montáže to je mnohem náročnější na sestavení, ustavení atd.. nehledě na to, že okulár se dostává do různých i nesmyslných poloh (které se dají částečně eliminovat vhodným nastavením dalekohledu v třmenech). Pro pozorování jsem 100% přesvědčen, že dobsonka je prostě nejlepší. V budoucnu se dá dalekohled namontovat na jinou montáž bez problémů.
Odpovědět