Polární záře - video

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Polární záře - video

#1

Příspěvek od gsokuba »

http://www.youtube.com/watch?v=YdLwu-MBWts může být toto způsobeno aktivitou slunce?
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Polární záře - video

#2

Příspěvek od MMys »

V současné době pochybuji. V poslední době žádná větší CME takové třídy, která by to byla schopná vyvolat, nebyla.

Podle mě šlo o bouřku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře - video

#3

Příspěvek od MaG »

Videokamerou se běžná polární záře ani nedá natočit, tady jsou vidět záblesky ze silné vzdálené bouře. Polární záře navíc nemění svůj jas a vzhled tak rychle, jako to dělají záblesky při bouřce. Polární zář spíš pomalu zjasňuje a zase pohasíná a trochu mění barvy, je-li opravdu silná.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Josef  II

Polární záře - video

#4

Příspěvek od Josef  II »

Jen bych chtěl malinko opravit tvrzení,že změny v polární záři jsou pomalé,není to tak,např. polární záře 17.listopadu 1989,která byla velkého rozsahu a měl jsem možnost být jejím přímým účastníkem ukazovala bleskově velké červené závoje ,které se mi promítaly kolmo nade mnou,mizely a objevovaly se okamžitě.Dojem pomalých změn může vzniknout u slabších polárních září,které vidíme nad severním horizontem.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře - video

#5

Příspěvek od MaG »

Moje slova nebyla pochopena, já pro změnu mluvil o polárních zářích, jako byla ta 20. listopadu 2003, kdy mi sahala až k jihu a nad hlavou se postupně měnila, jak co do tvaru a barev tak co do rozsahu. Jenže - měnila se postupně, v řádu sekund, ne zlomků sekund, jako je tomu u záblesků při bouřce. Myslím, že jde tedy o nedorozumnění a já si jen přeji, aby to mohl vidět každý. Ty jasné sloupy a pruhy, co jsou na některých fotkách vidět jsou opravdu každých pár sekund jinde a jiné, ale to neznamená, že by tam jednu sekundu byl a druhou ne.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární záře - video

#6

Příspěvek od MilAN »

Videokamerou se běžná polární záře ani nedá natočit, .Seš si tak jistý ? :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře - video

#7

Příspěvek od MaG »

Vcelku ano, jsem si jist, něco jsem už v noci zkusil točit.. protože ty zas narážíš na něco jiného než já - já reaguji na to video v odkazu a takovou kamerou normální záři nenatočíš. U té superjasné jsem si myslel, že by to bylo hodně utopené v šumu. A to že jsou technicky reálné možnosti, jak to natočit jsem do toho nezahrnul. Běžná kamera se na to podle mně nechytí, musel bych to na něčem zkusit. Ale to už zbytečně rozebíráme ve špatnm tématu něco, co budu muset přenést jinam ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Polární záře - video

#8

Příspěvek od daghtus »

Nezda sa mi, ze by v to video v odkaze bolo real-time. Podla mna to je pekne zrychlene, takze ziadne zlomky sekundy. Pravdepodobne to naozaj bola obycajna burka. Ionizovany plyn dokaze robit vselijake farby.
Uživatelský avatar
gsokuba
Příspěvky: 559
Registrován: 16. 09. 2008, 18:11

Polární záře - video

#9

Příspěvek od gsokuba »

no Podle mýho to teda zrychlený vůbec neni, tim jsem si jistej, no řekněte kdy naposledy jste viděli bouřku s barevnejma bleskama nebo kdy vám nešlo nastartovat auto během bouřky, a taky to způsobilo přepětí sítě takže bylo 5000 odběratelů bez proudu. já viděl barevný blesky jenom jednou a to když jsem koukal v tv na to jak vybouchla sv.Helena a to teda byli barvy, ale tam taková situace nenastala, napadá mě akorát náká geomagnetická bouře, podle mýho to mohlo bejt podpořený aktivitou slunce, protože zrova v ty dny byla slušna aktivita na slunci a 18.11 byla menší CME a 21.11 odpoledne taky a ta bouřka byla 21.11 v noci, takže já podezírám slunce i když vám se to bude zdát jako blbost.
MY TELESCOPES & MONTAGE: TS Newton gso 750/150mm / Skywatcher 80/400mm / HEQ-5-Synscan
EYEPIECES: Plössl 20 mm /University Optics Ortho 9mm /Zeiss Genuine Ortho 5mm
FILTERS: UHC / Moon / Yellow / UV/IR block
CAMERAS: Canon 450D / QHY5 autoguider
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře - video

#10

Příspěvek od MaG »

Dobrá, řekněme že polární záře se dá natočit na solidní běžnou videokameru, ale toto prostě není polární záře :)

Mimochodem, silné geomagnetické bouře způsobují nejsilnější erupce, řekněme třídy X nebo aspoň silná M-ka. Na Slunci však nic takového nenastalo. Tak kde by se asi silná polární záře vzala, že? Prostě tohle se Sluncem nemělo nic společné.

Co se týče 21.11. tak aktivitu září popisuje např. Kp index a ten když je kolem 7, začíná to být zajímavé, a když je 8 nebo 9, začíná to být ta nejlepší záře. Takže když je Kp index 2 nebo 3, nestojí ta aktivita za řeč, to je možná tak záře ve vysokých šířkách a ne moc silná.

http://www.solen.info/solar/indices.html
Tady vidíš, že 21.11. nebyl Kp vyšší než 3. Přitom v dnech předtím nenastala ani erupce třídy C!
Date K indices (3-hour intervals) Min-max solar wind speed (km/sec) Number of C, M, X flares
20091121 31332222 355-586 0,0,0

Podle Spaceweather.com byla vidět polární záře pouze ve vysokých šířkách. Ta nemohla mít vliv na nic, s bouřemi to těžko bude souviset, o tom jsem nikdy neslyšel.
http://spaceweather.com/aurora/gallery_ ... _page2.htm

Jinak když se na ty záblesky podíváte, je vidět, že každou chvíli vychází z jiného místa, přesně jako při silné bouřce. Barvu bych vysvětlil tím, co bylo mezi bleskem a námi, už jste viděli oranžové blýskavice a bílé blesky? Já viděl obojí, proto nechápu, proč se to vůbec spojuje s polární září??
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět