Vojenské újezdy

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Vojenské újezdy

#16

Příspěvek od Konihlav »

jsou lidi, kteri porad o necem mluvi, ale nikdy nic realneho neudelaji. Pak jsou Ti, kteri maji dobry napad a neboji se minimalne pokusit o jeho realizaci - vysledek samozrejme neni garantovan, ale uz ta snaha sama o sobe je chvalihodna.

Takze ja drzim palce!!! urcite bych se sam na takove misto velmi rad podival.

Jen by to chtelo aby 1. nerusil na obloze Mesic a 2. byla alespon trochu jasna obloha. Bohuzel, kombinace obojiho je takrka vyloucena, alespon ted pres podzim, zimu, jaro... :-/
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Vojenské újezdy

#17

Příspěvek od ladin »

Hlavne abysme s tema desetipalcovejma dobsonama nevypadali jako nepratelska divize v palebnem postaveni na obzoru.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Vojenské újezdy

#18

Příspěvek od Homer »

Konihlav :
Souhlasím. A pak jsou ještě ti, kteří musí odžít dalších pár let života, aby pochopili, že kamna mohou pálit :-).
Snažil jsem se o věcnou připomínku k pohybu po vojenském prostoru na základě svých zkušenosí a Vaše ironie není na místě.
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Vojenské újezdy

#19

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

?? Ja posledni Konihlavuv prispevek pochopil tak, ze prave chvali snahu neco delat na zaklade dobreho napadu, i kdyby to nevyslo...
Narozdil od jinych, kteri jen kecaji a nic neudelaji. Ovsem zde probirane je prvni pripad a tak to podle me Konihlav myslel...
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Vojenské újezdy

#20

Příspěvek od Kami »

Po Brdech jsem jezdil v 98 co by voják a to i v noci. Zejména v okolí Strašic a od Rokycan.Občas se jezdilo na Příbram,zejména házet ostrejma granátama. Nějaké větší akce z pohledu dělostřelectva se v Brdech nekonaly.Když naši tankáni potřebovali testovat střelbu vložkama,tak se uzavírala jen část Brd,zhruba 5km2 od Strašic.Kam jezdili dělostřelci z Rokycan už nevím.
Z pohledu Boletic bych to viděl taky horší.Běžně se tam jezdilo na vyvedení pro manévry veškeré armády ČR. Střílelo se všude.Jednou jsme se museli rychle zdekovat,neb náš major to zblbnul a naše stanoviště bylo zrovna v místech dopadu střel těžkého dělostřelectva.
Sem tam se nacházela nějaká munice.Já osobně jsem našel,naštěstí jen cvičnou raketu z minometu. Když budete jezdit na kraje těchto vojenských prostorů,není čeho se obávat.
Jinak obloha byla celkem v pohodě,ale Nirvána to však nebyla.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Vojenské újezdy

#21

Příspěvek od Konihlav »

AlienMM: presne tak, chvalim Milanovu snahu. Jeste jsem tam zapomnel pridat novy smajlik, co ted umim [smiley=thumbup.gif] [smiley=thumbup.gif] [smiley=thumbup.gif]

Homer: Tvuj (tykam, nebot predpokladam, ze zde na foru jsme si vsichni rovni +- ;-)) prispevek jsem nepochopil. Mozna ani Ty jsi spravne nepochopil ten muj. Ale coz, to neni preci dulezite, neni to k tematu. Konec OT.

:-)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Vojenské újezdy

#22

Příspěvek od Homer »

Konihlav: Pokud si nerozumíme, je to lepší situace, než kdybychom si těmito větami rozuměli dobře  :).
Vykání je pro mne výrazem slušnosti ke člověku, kterého jsem nikdy neviděl, nikoliv signál nadřazenosti - jsem v tomto ohledu staromilec...Tykání vždy a všem zde už kdysi bylo. Rovněž konec OT a omluva...
Uživatelský avatar
nacelnik
Příspěvky: 126
Registrován: 12. 12. 2003, 18:19

Vojenské újezdy

#23

Příspěvek od nacelnik »

S Brdy bych mohl pomoci trochu navést a přiblížit, jaký je současný stav.

Přístup: Propustky normálně vydává vojenský újezd Jince. Teď tedy spíš moc nevydávají nové a horko těžko se daří lidem prodlužovat stávající. Pokud by samozřejmě byla tlačenka ze shora, asi by to šlo. Jinak jsem v tomto ohledu pesimista.
Bez propustky se smí jen do vyznačených okrajových částí o víkendech a svátcích a to jen pěšky nebo na kole. Pro motorová vozidla platí zákaz trvale. Tzn. je to jen pro skalní a techniku si hodit na záda.:-(

Pohyb vojska: V noci většinou na rozdíl od nás spí. Vyjímkou je jen několik dní v roce, kdy mají nějaké větší cvičení. Jinak je tam klid.

Munice: Kromě dopadových ploch se zpravidla nikde nic neválí a pokud náhodou někde něco ulítne, bývá to časem armádou posbíráno. Sám jsem ostrého ještě nic nenašel, leda cvičné, ty nechávají ležet.
Ostatně pro pozorování si vybírám volnou plochu, kde není metrová tráva a tak vidím, kam šlapu. Takže v tom bych problém absolutně neviděl. Navštěvuji Brdy dost často, tak vím, jak to je.

Pozorovací místa: Je to dost těžké najít dostatečně velký otevřený prostor s volným horizontem. Typicky jsou to dopadové plochy, ale tam je ofic. vstup jen na "super"propustku. Tu mají zpravidla jen, kromě nějakých vyjímek, vojáci. Tam nejezdím ani já, protože, kdyby mě tam načapali, jsou hodně nepříjemní.
Jinde si myslím, by se to nechalo ukecat. Tím nechci říct, že se tam může. Chce to znát terén, podmínky, kde se vojáci pohybují, atd... Prostě nejde to zjednodušit.

Světelné znečištění: Severní strana je zasažená Prahou (SV), Berounem, Hořovicemi (S), Rokycany a Plzní (Z). Od JV trochu Příbram. Párkrát jsem byl v centrální části. Tam ruší poměrně hodně na V Příbram. Jižní část Brd bude lepší, ale PB+PHA na V a Plzeň(SV) bude určitě vidět. Tam jsem ale v noci nebyl.

Ty 3 vytipované lokality (jestli jsem podle souřadnic dobře identifikoval):
1) Koruna: zalesněno, možná trochu někde nějaká paseka.
2) Tok: cílová plocha - nedoporučuji z výše uvedených důvodů.
3) Třemšín: také hodně lesů.

Zítra bych dal nějaké tipy...
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Vojenské újezdy

#24

Příspěvek od sofram »

Děkuji za přiblížení současné situace. Ono to opravdu již není jako za bolševika. Za tipy budu moc vděčný protože tvoje znalost prostoru je v tomto ohledu neocenitelná. Pokud by to šlo potřeboval bych ta dvě tři místa tak do příštího úterý než pujdu na GŠ na jednání či přatelské pohovoření o možnostech vstupu. Milan Drbohlav P.S. Pokud jsem to dobře pochopil vrchol Toku je dopadová plocha či lépe byla dopadovou plochou?
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vojenské újezdy

#25

Příspěvek od vla »

Byl jsem se nedávno podívat na "povolené území" v okolí padrťských rybníků. Civilisté vzali oblast útokem, takže se pohybovali prakticky v celé jižní části újezdu zcela volně. Kontrola žádná, některá místa pro pozorování docela zajímavá, např zde: Loc: 49°40'7.56"N, 13°46'18.065"E,
prakticky cokoli co není zalesněné je dopadová plocha. Některé jsou normálně využívány a sklízeny jako louky, takže snad i bez zbytků munice. Jediný "hlídač" v jakési divné uniformě, dokonce se šňůrkami dozorčího byl u "záchytného parkoviště" u obce Skořice. Z budky vylezl až když jsme přijeli vyloženě k němu a sdělil nám, že bychom tam být neměli. Na dotaz o možnosti nočního vjezdu odpověděl, že by tam v noci nejezdil, protože je říje a probíhá lov jelenů. Značná část cest je kvalitní asfaltová. V zásadě se domnívám, že v dané oblasti je možno nalézt volně přístupná a kvalitní pozorovací stanoviště i mimo vojenský újezd, např toto u Třemšína:Loc: 49°32'27.4"N, 13°46'59.867"E, ostatně je zde již v minulosti popsáno. A pokud by někdo chtěl mít opravdové povolení nalezl jsem nedávno toto: http://www.basemakers.cz/povoleni.aspx.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
nacelnik
Příspěvky: 126
Registrován: 12. 12. 2003, 18:19

Vojenské újezdy

#26

Příspěvek od nacelnik »

S výběrem pozorovacích lokalit je to těžké. Ty ideální místa (volný obzor, vysoká nadmořská výška, slušný terén, vzdálenost od světel. znečištění) jsou v podstatě jen dopadové plochy.

Potencionálně jsou tu tři druhy nebezpečí. 1) nevybuchlá munice, 2) ostré střelby, 3) policie / vojenská policie (VP).
ad 1): Nevybuchlá munice se téměř nevyskytuje a kdyby náhodou ležel dělostřelecký granát na cestě, tak si ho určitě všimnete a asi do něj nebudete kopat, že jo.. Nepředpokládám, že někdo bude chtít pozorovat v metrové trávě a bažinách, kde by se eventuelně něco skrývat mohlo... Za cca 20 let, co navštěvuji Brdy jsem zatím na nic nešlápnul. Nevyskytují se zde ani místa, jako v jiných VP, kde byly Rusové a munice se všude válelo, že se opravdu o ní zakopávalo. Z tohoto hlediska je to poměrně bezpečný turistický a houbařský ráj.
ad 2): Pokud jsou ostré střelby, tak vždy přístupové cesty jsou uzavřené a hlídané ostrahou. Většinou se to týká jen nějaké části VP. Lesem se samozřejmě projít dá i při střelbách, tam nikdo nehlídá, ale myslím, že každý si to rozmyslí, když mu nad hlavou začnou hvízdat dělostřelecké granáty a hodně rychle odtamtud zmizí. Takže při zdravém rozumu ani střelby nejsou hrozbou. A z 90% se střílí za denního světla, v noci spíše vyjímečně.
ad 3): Nejhorší hrozba je pak, jak jinak, od lidí - policie / VP. Policie ČR zpravidla kontroluje na hlavních průjezdních cestách propustky motoristů a případně pokutuje. K pěším a cyklistům jsou poměrně benevolentní. Na kole jsem jel okolo nich a vůbec jsem je nezajímal. VP je podstatně horší a jsou schopní babičku na houbách eskortovat. No trochu přeháním, ale pokud je vidím, tak mizím do lesa. Umí být fakt hodně důležití - kdo byl na vojně, zná gumy...

Takže dopadové plochy jsou pasé... Párkrát jsem to risknul, ale dobrý pocit jsem z toho neměl... A ani s propustkou se tam nesmí...

Zbytek VP je v podstatě souvislý les, sem tam nějaká louka nebo paseka. Tzn. zpravidla v nějakém směru omezený obzor. V podstatě všude bude trochu rušit světelné znečištění z Prahy, Příbrami, Plzně. Nicméně ve srovnání s místy mimo VP je tu podstatně tmavší obloha. Provoz je kromě několika hlavních průjezdních tahů naprosto minimální - tzn. žádné rušení adaptace na tmu. Přístup je po asfaltu, případně po slušných šotolinách. Normální auto to zvládá v pohodě.

Co mě napadá za vhodná místa:
Hrachoviště: Velká plocha sloužící jako autodrom s dostatkem vhodných míst pro pozorování. Omezený J obzor asi 10°. Moje oblíbené místo, sice ne ideální, ale mám to blízko.
http://www.mapy.cz/#mm=FP@x=131866688@y=134907520@z=14

Pozorovatelna Hřebeny: Na okraji lesa, takže viditelná cca polovina oblohy. Sever zastíněn lesem, na jih skalnatý sráz. Ruší Příbram. Nejsem si jistý, jestli to není už bráno jako dopadovka.
http://www.mapy.cz/#mm=FP@x=131921664@y=134810528@z=16

Letiště: Betonová plocha 50x300m obklopená lesem. Kolem dokola cca 20° zastíněno. Hodně tmavé místo, jelikož stromy odstiňují světelné zněčištění.
http://www.mapy.cz/#mm=FP@x=131797216@y=134760704@z=15

Brdce: Nějaké paseky by se našly, ale bude omezeno také hodně lesem.
http://www.mapy.cz/#mm=FP@x=131773888@y=134515968@z=14

Na Rovinách: Louka uprostřed lesů + křižovatka cest (0-provoz), špatný obzor, ale bude to tam hodně tmavé.
http://www.mapy.cz/#mm=FP@x=131652384@y=134470816@z=15

Padrtě: Je to dopadová plocha, ale nevím přesně, kde je hranice. Někde na louce nahoře u lesa by se určitě dalo. Dole u rybníka bude vlhko. Západ otevřený, na východě vzrostlý les.
http://www.mapy.cz/#mm=FP@x=131579264@y=134447872@z=14

Jižní část mimo VP je hodně zalesněná a nenapadá mě momentálně žádné vhodné stanoviště.

Když mi dáte trochu dopředu vědět, jsem ochoten dělat průvodce po Brdech.
Uživatelský avatar
nacelnik
Příspěvky: 126
Registrován: 12. 12. 2003, 18:19

Vojenské újezdy

#27

Příspěvek od nacelnik »

Pokud jsem to dobře pochopil vrchol Toku je dopadová plocha či lépe byla dopadovou plochou?  
Těsně vedle je hodně používaná dopadovka a samotný vrchol je malinko bokem, ale i tak je to v oblasti označené jako dopadovka. Stejně tak jako cca 300m západně docela slušná šotolina.
Na kole nebo pěšky jsem tam několikrát ročně, ale s autem si to nelajznu.

Zítra tam zrovna jedu, tak to okouknu, jak je to přesně...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vojenské újezdy

#28

Příspěvek od vla »

Ještě by bylo dobré zvážit načasování průzkumné aktivity. Vzhledem k blížícímu se zimnímu období bude většina brdských kopců zřejmě běžně nedostupná. Letos v dubnu tam bylo ještě kolem metru sněhu, takže mimo cesty nebyla šance. A pokud by se někam jelo na průzkum, můj transportér (bohužel ne obrněný) je k dispozici i s řidičem.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Vojenské újezdy

#29

Příspěvek od sofram »

Dobrá připomínka. Musíme si říc kdy bude reálně měření či pozorování pokud budeme mít povolení na nějakém velmi, velmi dobrém místě vůbec  možné. Tady spoléhám na zkušenosti náčelníka který terén zná.  Transportér je vítán. Pro dopravu a průzkum vynikající. Dík Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
nacelnik
Příspěvky: 126
Registrován: 12. 12. 2003, 18:19

Vojenské újezdy

#30

Příspěvek od nacelnik »

S tím sněhem to není zas tak divoké. Do vánoc málo kdy napadne, aby se dalo vyjít na běžkách (tzn. aspoň 20cm). A i pak vojáci docela pravidelně cesty pluhují, takže sjízdné to je téměř celoročně.
Nicméně asi smysluplné, by bylo provést měření ještě před sněhem. Světlo odražené od sněhu by asi mělo na měření vliv.
Odpovědět