Jaký pointační dalekohled používáte?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jaký pointační dalekohled používáte?

#16

Příspěvek od MMys »

Jo, pokud mu nějak vyztužíš nebo natvrdo zafixuješ ten šíleně rozviklaný výtah (tedy pokud tam pořád je ten příšerný). A taky zafixovat dobře kabely od pointační kamery (aby netahaly za výtah).

Uvědom si, že ti kamera nesmí uhnout v ohnisku toho pointeru v průběhu expozice o nějké jednotky mikronů (jakákoli chyba její polohy se v ohnisku newtona znásobí 750/300x).

Další důležitá věc je spojení pointéru s newtonem. Také musí být tuhé.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Jaký pointační dalekohled používáte?

#17

Příspěvek od pavelseb »

já používám SW 70/500 a říkal jsem si že by toto mohla možná lepší varianta. Taková kompaktnější varianta. On ten výtah u toho SW není taky kdoví co a myslel jsem že by to mohla být "betelnější" varianta při takové konstrukci. Ale nejsem si jist....
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Tomáš Chaloupka
Příspěvky: 31
Registrován: 14. 12. 2014, 21:19
Bydliště: Neumarkt in der Oberpfalz
Věk: 42

Jaký pointační dalekohled používáte?

#18

Příspěvek od Tomáš Chaloupka »

Já mám taky ten SW 70/500 a na něm prodlužovací tubusek a kamerku ASI 120MM. Jasně, ten výtah není nic extra ale ta kamerka je lehoučká. S utaženým fixačním šroubkem na tom výtahu se to nehne. Navíc ten dalekohled s pointačnímy kruhy a upevňovací lištou má méně než 1 Kg ! Což primární dalekohled ''na zádech'' skoro nepozná a lépe se to vyvažuje. :)
TS PHOTOLINE APO 102/700 -Flat3, SW 70/500, TS N 150/1400, EQ6 Syntrek, RoboFocus RF3, CCD Kamera Starlight XPress SXV-H9, ASI 120MM, Atik Filtrkolo 5x1,25'' Astronomic L-RGB typ-2c, Baader H-alpha 7nm, Astrodon OIII 5nm, Point.okular Baader 12,5mm
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Jaký pointační dalekohled používáte?

#19

Příspěvek od ms »

Hladacik SW 50mm + Lacerta. Lahke, tuhe, napevno zosrubovane. Nasadim to na hocijaky dalekohlad a ide to. Najvacsi som pouzil newton 254/1200. Nech mi nikto nehovori ze to nemoze fungovat, uz som to pocul Najprv treba skusit jednoduche veci a komplikovat si zivot az ked to je nutne.
Krteček
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 09. 2016, 00:36

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#20

Příspěvek od Krteček »

Zdravím, chtěl bych znát Váš názor na SW 80/400 ,rád bych si ho pořídil jako pointační dalekohled k N 300/1250, s pointační kamerkou Atik 16ic. Záleží mi na váze a zároveň na dostatečném rozlišení pro astrofoto.

dekuji za Vaše odpovědi
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#21

Příspěvek od MMys »

300/1250 si už zaslouží pointaci přes OAG (Off Axis Guider). Tedy určitě, pokud je to klasický plechový newton. Snad jedině nějaký extra robustní přístroj, který netrpí průhyby (všeho, pavouka, uložení zrcadla, tubusu) tak pak by to jít mohlo, po omezený čas 5-10min. Já měl s poměrně robustním newtonem vlastní výroby také potíže. Přešel jsem na pointaci pře OAG a mám klid.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Krteček
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 09. 2016, 00:36

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#22

Příspěvek od Krteček »

Děkuji za odpověď je to velice pekné a elegantní řešení. Jen při pohledu na výber OAGu jsem tak nějak na vážkách, který bude ten správný. Ceny jsou od 3000 - X, můžeš nastínit jak velký bude rozdíl mezi levným a drahým. Třeba, tento od Baaderu se mi zda vyhovujici i když cena je vyšší než ten SW 80/400, ale uznavam vysledne reseni je o mnoho lepší.

http://www.supra-dalekohledy.cz/prislus ... -4141.html
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#23

Příspěvek od Bill »

Krteček píše:je to velice pekné a elegantní řešení.
Je. Má to nicméně několik ale:

1) Martin má 3" výtah a korektor. I na kraji pole budou hvězdy mít rozumný tvar. U mého stroje na kraji jsou už taková divná "prasátka". Nicméně i tak se na ty obrazce pointace chytá - ale ukazuje hodně nízké S/N nebo co je to za parametr kvality hvězdy u PHD. Se slabší hvězdou by to asi nemuselo fungovat vůbec

2) Martin má extrémně přesnou montáž s třecími převody. Může dělat pointační kamerou expozice 10s nebo i delší. Já mám EQ6 - za dobrého seeingu dělám expozice 1s. (za špatného nefotím dlouhým ohniskem a OAG nepotřebuji)

Najít dobrou pointační hvězdu na kraji špatně kompenzovaného pole postiženého vinětací při expozici 1s je bojovka. Ale je fakt, že já jsem OAG zkoušel u Vixenu se světelnosti F9. Asi to s lepší světelnosti takový problém nebude.

Prostě pro mne je OAG totální opruz a raději budu dělat poloviční nebo čtvrtinové expozice, jenom abych se tomu vyhnul. S přesností chodu (mé) EQ6 je delší pointační dalekohled než hledáček zbytečnost - i s tím hledáčkem se dostanu na hranici seeingu a lepší už by bylo asi jenom TDM nebo AO.

Takže může to být "velice pekné a elegantní řešení" - ale taky nemusí.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#24

Příspěvek od MilAN »

Také záleží na tom, čím budeš fotit v tom Newtonu - jak veliké pixely bude mít snímací kamera. Na montáži EQ6, resp. AZ EQ6 mám odzkoušeno, že stačí i 7,5x horší rozlišení na pixel pointačního oproti snímacímu dalekohledu. I s výrazně delším ohniskem pointačního dalekohledu jsem nedosáhl lepšího výsledku pointace u těchto montáží
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#25

Příspěvek od MMys »

To co píše Bill je pochopitelně pravda. V OAGu věšinou dělám 3-4sec. expozice (kvůli eliminaci seeingu, šly by i kartší), od doby co mám pointační kamerku Lodestar, S QHY5 II to byl problém, na jarní obloze někdy fakt až 10sec., čož už může být průšvih u EQ6, spíš tutově bude.
Měl jsem OAG i na G2 a 2" Paracorru, s kamerou G2-8300, tam to už bylo horší, ale použít to šlo (s QHY5II). S vysoce citlivou kamerou (současné QHY s EXMOR senzory) by to šlo asi v pohodě i na horší montáži, s kratšími expozicemi. Jenomže OAG u G2-8300 kamery měl zrcátko blíže k optické ose, než ty univerzální OAG-y určené k DSLR a podobně. Takže záleží, čím fotíš. CCD kamera s integrovaným OAG-em je na tom většinou lépe, než univerzální OAG.

Použitelnost OAGu stojí a padá na vykorigovaném poli a vinětaci, a hodně pomůže vysoce citlivá kamera. Tyhle požadavky to ale bohužel prodražují. Popiš trochu víc, co máš v plánu.

Pokud použiješ pointační dalekohled, tak je nutná opravdu dobrá tuhost celé soustavy a vzájemného spojení. Jinak je to k vzteku.

Pomohly by fotky nebo detailní popis toho newtona, řešení pavouka, typ výtahu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Krteček
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 09. 2016, 00:36

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#26

Příspěvek od Krteček »

Tak se zdá, že rozhodování bude větším problémem, než jsem si ještě před týdnem myslel.

Sestava na kterou chci použít, pointační dalekohled, ppř. OAG :

Newton: GSO 254/1250 Newton 2" Crayford 1:10 OTA /omlouvam se výše jsem uváděl špatnou informaci/

montáž: Sky-Watcher NEQ6W PRO SynScan
pointace: Atik 16IC

Předpokládal jsem, že před koupí pointační dalekohled, budu muset minimalně nechat vyrobit lištu na které jsou přichyceny upínací kruhy dalekohledu, originál lišta je příliš krátká, takže je pak celá roura dosti citliva na dotek . Zvětšením vzdálenosti upínacích kruhů možná docílim větší stabylity.

Atik 16IC: Tuto kamerku jsem nedávno úspěšně pořídil zde na foru pro mé začátky focení, avšak do budoucna ji chci použít jako pointační a výber fotokamery je zatím
ve hvězdách, i když by se mi líbyla a možná jednou bude ZVO ASI1600 MMC nebo color.

Předem děkuji za Vaše Informace :)
Naposledy upravil(a) Krteček dne 11. 07. 2017, 18:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#27

Příspěvek od MilAN »

V tom případě bych nechal koupi pointačního dalekohledu event. OAGu až podle kamery. A také vycházel z možností montáže -odchylka lepší než +/- 1" je spíš přání než skutečnost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#28

Příspěvek od MMys »

Nechci ti do toho moc kecat, ale ohnisko 1250mm na EQ6, kor s 250-kou (což je obrovská účinná ploch na vítr) a ASI-1600 s těmi jejími malými pixely fakt není moc dobrý nápad. Dokázal bych si to představit v uzavřené kopuli, s odřenýma ušima. Ale v terénu ani náhodu. Tam je silně optimistiaká i ta Milanova jedna úhlová vteřina.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#29

Příspěvek od MilAN »

Ven samozřejmě ( Karell nebude asi souhlasit) radši ani náhodou, pokud má být focení zábava a ne trápení se. Pokud tedy kameru ASI 1600, tak spíš MM , a při focení binovat 2x2. Samozřejmě ještě záleží na použitém komakorektoru. Ale rozlišení pod 1"/pixel má význam pouze ve speciálních případech a určitě nevede jednoduše k hezkým snímkům a vyžaduje spíš krátké expozice. Jen si to opravdu neumím představit v terénu, takový masochista nejsem.
P.S.: Ta +/- 1" odchylka při pointaci je myšlena tak, že to je technické maximum té montáže
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Krteček
Příspěvky: 26
Registrován: 17. 09. 2016, 00:36

Re: Jaký pointační dalekohled používáte?

#30

Příspěvek od Krteček »

a dilema se prohlubuje... :|

chci jen z pohledu laika nadhodit, že montáž váží 36kg, GSO 254/1250 20kg, max. zatížení je 30 kg pokud přidám cca: 2,5 kg refratkor, 2x camera pointer a foto max: 2kg + nezbytná další protiváha 5,1 kg.

pokud dobře počítám tak jsem na maximálním zatížení což je 66 kg, myslím že po úpravě úchytu (upínacích kruhů) dalekohledu k montáži můžu dosáhnout s užitečným zatížením solidní tuhosti celé soustavy.

už mě kůli Vám napadají věci jako, dvě dvoumetrové tyče a mezi nimi plachta contra vítr.
:roll:

opravdu to stále nebude stačit? :| a
jak jinak ještě vystužit celou soustavu vůči povětrnostním podmínkám?
Naposledy upravil(a) Krteček dne 12. 07. 2017, 02:20, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět