Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Při f=30 mm využíváš plnou aperturu 100mm, na rozdíl od okulárů s f=40 mm, kdy jen 75mm. Vinětace je stejná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Pokud je cena silně nadsazená toho dílu, tak si ho nech vyrobit u nás
Je u nás nějaký šikovný výrobce, který by na zakázku redukci (T2-Denkmeier) vyrobil?
Pozn. Denkmeier závit je rozměrově 1,25", ale má jiné stoupání...
Je u nás nějaký šikovný výrobce, který by na zakázku redukci (T2-Denkmeier) vyrobil?
Pozn. Denkmeier závit je rozměrově 1,25", ale má jiné stoupání...

Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Taky jsem s tím bojoval
, teda nevím jestli s tím samým ale s něčím podobným - abych mohl bino nasadit i na 1,25" trubku a použít ji v Luntovi... Nakonec jsem obětoval kovový barelek ze SW plosselu a nechal tam vysoustružit ten správný závit... Určitě to není problém, jen nevím kde (já to dělal přes známého).
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
- Psion
- Příspěvky: 12969
- Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
- Bydliště: Praha
- Věk: 63
- Kontaktovat uživatele:
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Je u nás nějaký šikovný výrobce, který by na zakázku redukci (T2-Denkmeier) vyrobil?
Pozn. Denkmeier závit je rozměrově 1,25", ale má jiné stoupání...
Stačí vzít oba kusy které chceš redukcí propojit, vybrat materiál a rozměry a zajít buď k Foto Škoda nebo k Pazderovi (oba ve Vodičkově ul. v Praze) a oni to vyrobí. Pak je tady pár šikovných lidí, kteří mají přístup k soustruhu a mohou se ozvat sami v případě zájmu.
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Stačí vzít oba kusy které chceš redukcí propojit, vybrat materiál a rozměry a zajít buď k Foto Škoda nebo k Pazderovi (oba ve Vodičkově ul. v Praze) a oni to vyrobí. Pak je tady pár šikovných lidí, kteří mají přístup k soustruhu a mohou se ozvat sami v případě zájmu.
Díky moc za tip!
Jinak mě na CN dostalo bino PVS-7 (noční vidění):
"...When a PVS-7 is fitted with a state-of-the-art Gen 3 thin-film image intensifier, the intensifier amplifies incoming light by a factor of at least 50,000 times. Globular star clusters explode with brilliance. Emission nebulae show substantial detail if a narrow band H-alpha filter is introduced in front of the PVS-7. Edge-on galaxies approach photographic quality..."
http://www.cloudynights.com/topic/47224 ... sos/page-6

Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Tak se mi díky neuvěřitelné ochotě jednoho zdejšího kolegy (nevím, zda by mu nevadilo jej jmenovat), který mi zdarma vyrobil perfektní redukci Denkmeier závit - Baader T2 hranol, podařilo spojit binohlavu s modifikovaným refraktorem 102/500 bez OCS rozptylného členu, tj. při nativním zvětšení, bez násobícího faktoru. Díky tomu dosáhnu nízkého zvětšení a obrovského zorného pole.
Mám teď plně ekvivalent zalomeného bina 12,5 x 70 s 40mm GSO plossly (zorné pole 3,4st (!)) či 25 x 70 s ERFLE 20mm (reálné zorné pole 2,8st, zdánlivé 70st).
Pozn. dle příspěvku Milana o stránku dříve je však možné, že maximální reálné pole bude jen 3,1st. kvůli limitu 1,25" okulárů, i tak se mi to zdá pohádkové.
Na fotografii níže (omlouvám špatnou kvalitu z mobilu) je vidět, jak jsem binohlavu přes redukci napojil na Baader T2 hranol (optická dráha jen 38mm, nejkratší z hranolů!) a z hranolu bezpečně 2" nosem do výtahu - upevněno dvěma šrouby.
Díky 2" výstupu je celek precizně a hlavně bezpečně připevněn.
Zkusil jsem těsně před setměním pohled na 5km vzdálený kopec a obraz je špičkovej, bez aberace a na hony kvalitou předčí levné triedry 20 x 80 apod. A reálné zorné pole 3,4 resp 2,8 st je famózní! Díky 2" výstupu s filtrovým závitem jde našroubovat 2" UHC a to bude něco na velké mlhoviny...
V zaostření mám dle použitých okulárů rezervu cca 10mm - 1mm.
Tímto jsem úspěšně dokončil svůj téměř roční projekt implementace kvalitní binohlavy na modifikovaný refraktor bez násobícího optického členu, tj. při nativním zvětšení. Začal jsem mikroskopovou binohlavou z Zeisse a skončil nákupem Denkmeieru, refraktoru, jeho zkrácením, koupí Baader hranolu, sehnáním redukce.
Hrozně se těším na pohled z Jizerek do pásu Orionu v třech stupních zorného pole s UHC 8-)
Mám teď plně ekvivalent zalomeného bina 12,5 x 70 s 40mm GSO plossly (zorné pole 3,4st (!)) či 25 x 70 s ERFLE 20mm (reálné zorné pole 2,8st, zdánlivé 70st).
Pozn. dle příspěvku Milana o stránku dříve je však možné, že maximální reálné pole bude jen 3,1st. kvůli limitu 1,25" okulárů, i tak se mi to zdá pohádkové.
Na fotografii níže (omlouvám špatnou kvalitu z mobilu) je vidět, jak jsem binohlavu přes redukci napojil na Baader T2 hranol (optická dráha jen 38mm, nejkratší z hranolů!) a z hranolu bezpečně 2" nosem do výtahu - upevněno dvěma šrouby.
Díky 2" výstupu je celek precizně a hlavně bezpečně připevněn.
Zkusil jsem těsně před setměním pohled na 5km vzdálený kopec a obraz je špičkovej, bez aberace a na hony kvalitou předčí levné triedry 20 x 80 apod. A reálné zorné pole 3,4 resp 2,8 st je famózní! Díky 2" výstupu s filtrovým závitem jde našroubovat 2" UHC a to bude něco na velké mlhoviny...
V zaostření mám dle použitých okulárů rezervu cca 10mm - 1mm.
Tímto jsem úspěšně dokončil svůj téměř roční projekt implementace kvalitní binohlavy na modifikovaný refraktor bez násobícího optického členu, tj. při nativním zvětšení. Začal jsem mikroskopovou binohlavou z Zeisse a skončil nákupem Denkmeieru, refraktoru, jeho zkrácením, koupí Baader hranolu, sehnáním redukce.
Hrozně se těším na pohled z Jizerek do pásu Orionu v třech stupních zorného pole s UHC 8-)

Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Gratuluji, vypada to moc pekne a jsem rad, ze se binohlava takhle libi. Myslim, ze v pripade potreby to slo jeste cele o par centimetru zkratit. Mohl by jsi mit misto te cerne koncovky na refraku primo kratkou redukci mezi T2 zavitem na hranolu a zavitem na okularovem vytahu (pokud je to teda obdobny system jako u BlackDiamond ED100). Opticka delka by se zkratila docela vyrazne. Ale to by pak binohlava nesla moc rotovat.
Nebo druhe reseni, ktere by rotaci umoznovalo, je pres Baader bajonet s protikusem + ta redukce na okularovy vytah, tady by se usetrilo asi jen par milimetru, ty by ale mohly byt u nejakeho okularu dulezite.
Nebo druhe reseni, ktere by rotaci umoznovalo, je pres Baader bajonet s protikusem + ta redukce na okularovy vytah, tady by se usetrilo asi jen par milimetru, ty by ale mohly byt u nejakeho okularu dulezite.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Ahoj Sašo,
děkuju. Mám z celého projektu radost. Naštěstí zaostřím s jakýmikoliv okuláry. Moje zkušenost je, že právě GSO plossly 40mm mají největší back-focus, kde mám rezervu jen 1mm na nekonečno. S ostatními okuláry je rezerva kolem 10mm.
Dodnes si říkám, že při zkracování tubusu jsem měl tak trochu štěstí na délku zkrácení, kterou jsem si vybral. Stačilo o kousek méně řezat a měl bych problém.
Dle rad kolegů z CN jsem zkrátil patřičně i výtah, abych pobral co nejvíce bočních paprsků a zbytečně si nesnižoval efektivní průměr objektivu (vlivem zkrácení tubusu u tak světelného refraktoru).
S došlými prodlužovacími tubusky 1,25" nyní bez problémů zaostřím na nejnižší zvětšení i na dobsonu 12" a to je moc pěkné pokoukání. Už jsem pozoroval na 12" s binem galaxie a musím říci, že právě 12" f/5 se mi zdá k binohlavě jako ideální apertura a světelnost. Pohled je to skvělej a rozhodně není méně vidět, jak se občas tvrdí. Možná u 8" ano, ale u 12" je efekt obou očí natolik silný, že nahradí i ztrátu světla na každé oko na polovinu kvůli děliči v binohlavě. Denkmeier má špičkovou propustnost světla, na DSO jak dělanou.
Již jsem psal jinde, že jsem porovnával na tom samém dalekohledu v ten samý čas dojem z monokulárního vidění NGC 7331 a pak přes binohlavu a fakt je, že detaily jsem viděl stejné, ne-li lepší v binu. Je však důležité nepatrně snížit zvětšení v binu oproti mono pozorování a tím více zesvětlit pozorovaný objekt (ovšem na úkor jeho menší úhlové velikosti v zorném poli)!
děkuju. Mám z celého projektu radost. Naštěstí zaostřím s jakýmikoliv okuláry. Moje zkušenost je, že právě GSO plossly 40mm mají největší back-focus, kde mám rezervu jen 1mm na nekonečno. S ostatními okuláry je rezerva kolem 10mm.
Dodnes si říkám, že při zkracování tubusu jsem měl tak trochu štěstí na délku zkrácení, kterou jsem si vybral. Stačilo o kousek méně řezat a měl bych problém.
Dle rad kolegů z CN jsem zkrátil patřičně i výtah, abych pobral co nejvíce bočních paprsků a zbytečně si nesnižoval efektivní průměr objektivu (vlivem zkrácení tubusu u tak světelného refraktoru).
S došlými prodlužovacími tubusky 1,25" nyní bez problémů zaostřím na nejnižší zvětšení i na dobsonu 12" a to je moc pěkné pokoukání. Už jsem pozoroval na 12" s binem galaxie a musím říci, že právě 12" f/5 se mi zdá k binohlavě jako ideální apertura a světelnost. Pohled je to skvělej a rozhodně není méně vidět, jak se občas tvrdí. Možná u 8" ano, ale u 12" je efekt obou očí natolik silný, že nahradí i ztrátu světla na každé oko na polovinu kvůli děliči v binohlavě. Denkmeier má špičkovou propustnost světla, na DSO jak dělanou.
Již jsem psal jinde, že jsem porovnával na tom samém dalekohledu v ten samý čas dojem z monokulárního vidění NGC 7331 a pak přes binohlavu a fakt je, že detaily jsem viděl stejné, ne-li lepší v binu. Je však důležité nepatrně snížit zvětšení v binu oproti mono pozorování a tím více zesvětlit pozorovaný objekt (ovšem na úkor jeho menší úhlové velikosti v zorném poli)!

Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
, zdánlivé 70st).
Já už těm tvým propočtům přestávám rozumět. Předpokládám, že státe upravuješ původní dalekohled 100/500, potom tyhle termíny o ekvivalentním a nativním - tomu už snad rozumíš jen ty.
Já už těm tvým propočtům přestávám rozumět. Předpokládám, že státe upravuješ původní dalekohled 100/500, potom tyhle termíny o ekvivalentním a nativním - tomu už snad rozumíš jen ty.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Milane, nevím, co je na mých výpočtech nesrozumitelného.
1) termín nativní, neboli původní ohniskové vzdálenosti a tím zvětšení dle použitého okuláru. Prostě je vynechán korekční (rozptylný) člen, vytahující ohnisko ven z tubusu (možnost zaostření u jinak nemodifikovaného dalekohledu za cenu zvýšení ohniskové vzdálenosti a tím zvětšení při použití stejných okulárů). Tj. použitím okulárů 20mm v binohlavě získám zvětšení 500/20=25x. Je to tedy ve smyslu nativního zvětšení danou kombinací 500mm ohniskové vzdálenosti teleskopu a 20mm okulárů. Tedy bez násobení jinak použitím korekčního členu.
2) termín ekvivalent - 102/500 v mém provedení s použitou binohlavou a okuláry se bude chovat ziskem světla a zvětšením podobně, jako uvedené triedry. Tj. podobnost s 20 x 80 či 12 x 70. Prostě ekvivalentní triedru, ovšem s 90st zalomením. Výhoda je jasná - za cenu zlomkovou kvalitního lomeného binokulárního dalekohledu.
3) 102/500 jsem od prvotní modifikace neupravoval. Jen jsem odstranil 2" zenitové zrcátko a díky nevídané (dnes již) ochotě jednoho kolegy zde z AF, s pomocí jím vytvořené nové redukce, se mi podařilo zaostřit bez OCS členu, což není tak úplně jednoduché u refraktorů.
Stejně si myslím, že sis jen rýpnul a myslel to ironicky.
Jelikož si myslím, že mnou vytvořená sestava může být zajímavou a relativně levnou inspirací pro ostatní, kdož touží po zalomeném binokuláru (a že nás je hodně zde na AF) a nehodlají utratit desítky tisíc kč, připadalo mi docela vhodné příspěvek(y) napsat. Já díky ostatním jsem se inspiroval a jsem nadšen z výsledku za velice rozumné peníze. ;) Věřím, že někdo půjde podobnou cestou. Sám jsem si musel zjistit SPOUSTU informací, bohužel povětšinou jen na zahraničních webech. Tyto informace by měly být sdíleny, proto to sem dávám. Podobně ve vedlejším vláknu o CCTV kameře z Číny za 15 stovek. Je skoro zadarmo a díky nejmodernějšímu Sony čipu (1/3" SONY 960H EXview HAD CCD II) neskutečně citlivá. Navíc prodejce zdarma nabízí možnost sejmutí IR filtru a kamera je tak citlivá i na IR oblast světla. Pro hraní s dalekohledy ideální.
To, že jste mě se Psionem sejmuli jak psa, mi nevadí. Důležité je, že třeba někdo, kdo nechce utratit 30 tisíc za chlazenou špičkovou CCD / modifikovat Phillipsku / kupovat za stejných 15 stovek málo citlivou USB planetární kameru, si tuto kameru koupí a dobře mu poslouží pro účely hraní a prvotního seznámení. Ostatně utvrdil jsem se v tomto při spojení s 500/2500, kdy planetární mlhoviny na 5s expozici s malým gainem byly špičkové a detailní na TV. I zde si myslím, že má můj příspěvek místo díky informační hodnotě. A můžete si do mě s Psionem rýpat jak chcete... Jinak nic to nemění na tom, že si vážím Tvých cenných rad a řídím se jimi (viz má poptávka po 32mm plosslu do binohlavy na maximalizaci využití 1,25" výstupu v binohlavě).
1) termín nativní, neboli původní ohniskové vzdálenosti a tím zvětšení dle použitého okuláru. Prostě je vynechán korekční (rozptylný) člen, vytahující ohnisko ven z tubusu (možnost zaostření u jinak nemodifikovaného dalekohledu za cenu zvýšení ohniskové vzdálenosti a tím zvětšení při použití stejných okulárů). Tj. použitím okulárů 20mm v binohlavě získám zvětšení 500/20=25x. Je to tedy ve smyslu nativního zvětšení danou kombinací 500mm ohniskové vzdálenosti teleskopu a 20mm okulárů. Tedy bez násobení jinak použitím korekčního členu.
2) termín ekvivalent - 102/500 v mém provedení s použitou binohlavou a okuláry se bude chovat ziskem světla a zvětšením podobně, jako uvedené triedry. Tj. podobnost s 20 x 80 či 12 x 70. Prostě ekvivalentní triedru, ovšem s 90st zalomením. Výhoda je jasná - za cenu zlomkovou kvalitního lomeného binokulárního dalekohledu.
3) 102/500 jsem od prvotní modifikace neupravoval. Jen jsem odstranil 2" zenitové zrcátko a díky nevídané (dnes již) ochotě jednoho kolegy zde z AF, s pomocí jím vytvořené nové redukce, se mi podařilo zaostřit bez OCS členu, což není tak úplně jednoduché u refraktorů.
Stejně si myslím, že sis jen rýpnul a myslel to ironicky.
Jelikož si myslím, že mnou vytvořená sestava může být zajímavou a relativně levnou inspirací pro ostatní, kdož touží po zalomeném binokuláru (a že nás je hodně zde na AF) a nehodlají utratit desítky tisíc kč, připadalo mi docela vhodné příspěvek(y) napsat. Já díky ostatním jsem se inspiroval a jsem nadšen z výsledku za velice rozumné peníze. ;) Věřím, že někdo půjde podobnou cestou. Sám jsem si musel zjistit SPOUSTU informací, bohužel povětšinou jen na zahraničních webech. Tyto informace by měly být sdíleny, proto to sem dávám. Podobně ve vedlejším vláknu o CCTV kameře z Číny za 15 stovek. Je skoro zadarmo a díky nejmodernějšímu Sony čipu (1/3" SONY 960H EXview HAD CCD II) neskutečně citlivá. Navíc prodejce zdarma nabízí možnost sejmutí IR filtru a kamera je tak citlivá i na IR oblast světla. Pro hraní s dalekohledy ideální.
To, že jste mě se Psionem sejmuli jak psa, mi nevadí. Důležité je, že třeba někdo, kdo nechce utratit 30 tisíc za chlazenou špičkovou CCD / modifikovat Phillipsku / kupovat za stejných 15 stovek málo citlivou USB planetární kameru, si tuto kameru koupí a dobře mu poslouží pro účely hraní a prvotního seznámení. Ostatně utvrdil jsem se v tomto při spojení s 500/2500, kdy planetární mlhoviny na 5s expozici s malým gainem byly špičkové a detailní na TV. I zde si myslím, že má můj příspěvek místo díky informační hodnotě. A můžete si do mě s Psionem rýpat jak chcete... Jinak nic to nemění na tom, že si vážím Tvých cenných rad a řídím se jimi (viz má poptávka po 32mm plosslu do binohlavy na maximalizaci využití 1,25" výstupu v binohlavě).

Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Milane, nevím, co je na mých výpočtech nesrozumitelného.
je přece zbytečné si vymýšlet termíny. Máš prostě dalekohled 100/500 s binohlavou. Čeho to je ekvivalent, je jen tvůj výmysl.
Pokud jde o rozlišení, je to 100mm, Pokud jde o dosah v bodových zdrojích, běžně se udává že je minimálně stejný, jako při mono ve stejném objektivu. Pokud jde o plošné objekty, něco jiného by byl exaktní výpočet a naprosto něco jiného je vjem očima( opět tu existují jakési matematické příměry, které se to snaží "zvědečtit " )
Ale to píšu o tvé kombinaci při zvětšení 25x. ale při zvětšení 12,5x určitě nevyužíváš aperturu 100, takže ani ten teoretický ekvivalent to nebude těch 70 mm.
S těmi 40 mm GSO ( ani žádními jinými okuláry s barelem 1 1/4" !!!!) nedosáhneš zorné pole tvého dalekohledu 3,4 °, i když to sem budeš stále psát.
Termín Back fokus u okuláru jsi si zase vymyslel jen ty, zrovna jako nativní zvětšení. Dovedu tomu mu rozumět ( resp. pochopit co asi chceš říct,) ale proč tu zavádíš ty nesmysly ?
je přece zbytečné si vymýšlet termíny. Máš prostě dalekohled 100/500 s binohlavou. Čeho to je ekvivalent, je jen tvůj výmysl.
Pokud jde o rozlišení, je to 100mm, Pokud jde o dosah v bodových zdrojích, běžně se udává že je minimálně stejný, jako při mono ve stejném objektivu. Pokud jde o plošné objekty, něco jiného by byl exaktní výpočet a naprosto něco jiného je vjem očima( opět tu existují jakési matematické příměry, které se to snaží "zvědečtit " )
Ale to píšu o tvé kombinaci při zvětšení 25x. ale při zvětšení 12,5x určitě nevyužíváš aperturu 100, takže ani ten teoretický ekvivalent to nebude těch 70 mm.
S těmi 40 mm GSO ( ani žádními jinými okuláry s barelem 1 1/4" !!!!) nedosáhneš zorné pole tvého dalekohledu 3,4 °, i když to sem budeš stále psát.
Termín Back fokus u okuláru jsi si zase vymyslel jen ty, zrovna jako nativní zvětšení. Dovedu tomu mu rozumět ( resp. pochopit co asi chceš říct,) ale proč tu zavádíš ty nesmysly ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Milane, pokud tedy zavádím, dle Tvých slov, nesmysly, prosím o jejich korekci na pravou míru, pokud máš čas a chuť tuto korekci sem napsat. Respektive jak by správně mělo mé sdělení být napsáno, aby neobsahovalo nesmysly. Pokud to takto je, je mi to líto, mé znalosti jsou oproti Tvým omezené a rád se poučím. I přes případné nesmysly (které možná opravíš) si myslím, že informační hodnota tu je. Po Tvém vysvětlení se budu snažit držet zažitých termínů, ale nejprve bude zřejmě třeba osvěty z Tvé strany. Nebo je lepší, než informativní příspěvky s jistými nedokonale zvolenými termíny, raději nepsat nic a nechat ostatní tápat, jako jsem si tím prošel já (nyní se bavím jen o výše uvedeném binokulárním řešení)? Ví každý, že hranol s nejkratší optickou délkou je právě Baader T2? Ví každý, že kromě řezání tubusu je třeba i řezat výtah kvůli bočním paprskům? Ví každý, jak velký je rozdíl mikroskopové hlavy od té, určené přímo na DSO? Díky.

Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Mám z celého projektu radost
Ahoj Ladisi, taky mám z Tvého projektu radost a hlavně že se ti podařilo to dotáhnout do konce a můžeš pozorovat !
Já těm výpočtům nerozumím, takže to neřeším ... ono spíš pro mě bude vždycky důležité jak se do toho kouká a co člověk dokáže vidět ... a o co příjemněji se dívá přes věcičku, kterou sis sám sestavil.
Vůbec nepochybuji o tom, že to musí být bomba, už máš něco napozorováno jak Dobešema tak jinýma kukátkama ..
Já myslím, že jakékoliv zalomené bino za rozumné peníze je třeba podporovat ! ::)
Ahoj Ladisi, taky mám z Tvého projektu radost a hlavně že se ti podařilo to dotáhnout do konce a můžeš pozorovat !
Já těm výpočtům nerozumím, takže to neřeším ... ono spíš pro mě bude vždycky důležité jak se do toho kouká a co člověk dokáže vidět ... a o co příjemněji se dívá přes věcičku, kterou sis sám sestavil.
Vůbec nepochybuji o tom, že to musí být bomba, už máš něco napozorováno jak Dobešema tak jinýma kukátkama ..
Já myslím, že jakékoliv zalomené bino za rozumné peníze je třeba podporovat ! ::)
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Já myslím, že jakékoliv zalomené bino za rozumné peníze je třeba podporovat ! Roll Eyes
Rekmariku, děkuju. Já si myslím to samé, proto jsem v rámci celého projektu postupně přidával nové a nové informace z mé strany. Třeba to někomu pomůže.
Samozřejmě jsem chtěl nejprve koupit Somet binar, ale je za rozumné peníze již nesehnatelný. Proto jsem přemýšlel, jak dál a výše uvedený výsledek je částečnou alternativou (menší zisk oproti Sometu samozřejmě), ovšem za pár korun. Refraktor z bazaru za pár korun, binohlava též bazarová a nijak drahá, hranol za "dvojku". Navíc binohlavu lze použít i k "dobešům" a to sakra pěkně 8-)
Mám v plánu ještě něco dalšího a to plnou náhradu Somet binaru (ziskem), mám totiž doma dva stejné refraktory 102/500, ale kvůli pracovnímu vytížení teď na to není čas...
Rekmariku, děkuju. Já si myslím to samé, proto jsem v rámci celého projektu postupně přidával nové a nové informace z mé strany. Třeba to někomu pomůže.
Samozřejmě jsem chtěl nejprve koupit Somet binar, ale je za rozumné peníze již nesehnatelný. Proto jsem přemýšlel, jak dál a výše uvedený výsledek je částečnou alternativou (menší zisk oproti Sometu samozřejmě), ovšem za pár korun. Refraktor z bazaru za pár korun, binohlava též bazarová a nijak drahá, hranol za "dvojku". Navíc binohlavu lze použít i k "dobešům" a to sakra pěkně 8-)
Mám v plánu ještě něco dalšího a to plnou náhradu Somet binaru (ziskem), mám totiž doma dva stejné refraktory 102/500, ale kvůli pracovnímu vytížení teď na to není čas...

Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Binohlavy - zkušenosti, srovnání...
Nevím jak lze operovat nízkou cenou při ceně uvedené binohlavy. Jako řešení dobrý, ale levný?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.