Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
maxxiboy
Příspěvky: 2
Registrován: 14. 02. 2006, 18:47

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#1

Příspěvek od maxxiboy »

Zdravím Vás!
Chci si postavit svůj první dalekohled, protože na nový nemám a jelikož taky nemám moc peněz, tak by měl býl velmi, velmi jednoduchý. Kdysi jsem měl doma návod na stavbu -> v postatě jen dvě trubky a na každém konci čočka. jak se trubky dávaly k sobě nebo od sebe, tak se zaostřovalo a rozostřovalo. Náklady byly asi 500, to by byla pohoda. Chci teprve začít, tak se nechci pouštět do něčeho složitého. Že bude obraz vzhůru nohama je mi jasné, ale neva mi to. Chci to jen na koukanou, ale kdyby se přes něj dalo i fotit, byl bych rád, mám dobré foto vybavení.
Předem všem moc děkuju za tipy!
Zdenda

PS: Prosím o návody na stavbu, ne na obchody, částečně je to i můj sen, postavit si jej sám :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#2

Příspěvek od MMys »

Jaký chceš návod ? Vždyť jsi ho sám napsal, dvě trubky, do sebe zasouvací, na každém konci čočka. Přesné provedení přeci už záleží na tom, co dům a dílna dá. Zapoj fantazii. Návod na takovouhle věc přeci nepotřebuješ. A tím, že to sám postavíš, poznáš, jak to vlastně funguje.

Pokud se chceš aspoň trochu pokoukat, tak si zkus někde v bazarech nebo po kamarádech sehnat alespoň nějaký starý okulár (z mikroskopu, rozbitého triedru), protože s jednou čočkou jako okulárem to opravdu nebude skoro k použití.

Mimochodem, když už máš ty stavěcí choutky, v různých obchodech (Lidl, Tesco, Carefour a podobně...) se objevují i dalekohledy v cenovém rozsahu 500-1000Kč, které mají jako objektiv alespoň dublet (dvojčlenný objektiv) a to bude kreslit výrazně lépe, než jednoduchá čočka. Ten dalekohled jinak není nic moc, takže je spousta množností, jak se s ním při přestavbě vyřádit.

Vím, že píšeš, že nechceš kupovat, ale ber to tak, že za minimální cenu získáš díly, ze kterých si klidně můžeš ten dalekohled postavit, ale z lepší optiky, než nějaké brýlové čočky. Taky rozbité triedry (hlavně ty větší) mohou být zdrojem poměrně slušného objektivu, který mnohonásobně předčí jednoduchou čočku-spojku.

Na focení takovým dalekohledem ale raději honem rychle zapomeň.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
maxxiboy
Příspěvky: 2
Registrován: 14. 02. 2006, 18:47

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#3

Příspěvek od maxxiboy »

Mne šlo hlavně o hodnoty těch čoček apod :)!
Ale asi je fakt, že bude lepší koupit ten šunt a vyřádit se s ním, alespoň na něm uvidím pricip jak to funguje.
Díky za tip ;)!
Zdenda
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#4

Příspěvek od VK »

Existuje literatura, ve které potřebný návod lze buď přímo najít, nebo z ní návod "vyčíst": například:

Erhart, J. - Erhart, V.: Amatérské astronomické dalekohledy, SNTL, Praha 1989 (2. vyd.)

Bouška, J.: Astronomie jednoduchých prostředků, SNTL, Praha 1954

Kolář, J. - Procházka, O. - Zahálka, J.: Amatérské astronomické přístroje, HaP hl. m. Prahy 1988

Zejména poslední titul obsahuje dlouhý seznam odkazů na články v Říši hvězd (v menší míře i Kozmosu).

V. K.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#5

Příspěvek od MaG »

Podle toho co píšeš, je pro tebe vážně ideální sehnat velice "levný" dalekohled z hypermarketu tak do té tisícikoruny a pokud budeš chtít, trochu si vyhrát s některými jeho komponentami. Krom čoček tak můžeš získat jednoduchý okulárový výtaj a pod.

Nápad se sehnáním okuláru k mikroskopu je výborný, má vždy mnohem lepší podání než brýlové čočky. Dokonce bych pro tebe přinejhorším i jeden měl, ale jsem neřád, musel by se vyčistit, dělal jsem s ním už lecjaké kousky.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 374
Registrován: 15. 02. 2005, 18:01

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#6

Příspěvek od Bob »

Mikroskopické okuláry můžu taky doporučit.občas je používám.Ve fotobazaru v Praze u Pazdery jich mají plný šuplík a ceny se pohybují do 350,-Kč podle ohniskové vzdálenosti.Trochu problém je natrefit na ty s kratším ohniskem.Označeny jsou hodnotou zvětšení,např. 10x,20x apod.Přepočet ohniskové vzdálenosti je pak 250:zvětšení.Např. okulár označený 10x má ohniskovou vzdálenost 250:10=25mm.Bob.
Orion Optics UK 500/2000
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#7

Příspěvek od Jan Vratny »

Dobry den vespolek,

predem uvedu, ze jsem tu novacek, tak doufam, ze jsem umistil dotaz do spravne sekce, pokud ne, moderator snad promine ;)

Rozmyslim, ze si "jen tak pro radost" amatersky postavim dalekohled, a obcas se s nim podivam na oblohu. Teorii jsem studoval, neco uz mam ve fazi navrhu, ale stale plavu v jedne veci - vystupni pupila mi vychazi asi 2,5 mm. Neni to malo? Nidke jsem se nedocetl, jak to s ni je. Vim, ze nema byt vetsi nez zornicka - zbytecne se sviti mimo oko. Ale co kdyz je takto mensi, uvidim tam "neco"? Precijen bude-li to oko ve tme roztazene na 7mm, zakryje ta 2,5mm sotva osminu plochy zornice. Tomuhle moc nerozumim, tak uvitam radu zkusenejsich.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#8

Příspěvek od BiF »

Výstupní pupila je závislá na vstupní pupile a zvětšení. Přesně jak jsi napsal, neměla by být větší než zornička, z druhé strany to asi není omezené- 2.5 mm nebude žádný problém (to hold vyjde podle použitého zvětšení)...
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#9

Příspěvek od Jan Vratny »

V tak rychlou odpoved jsem ani nedoufal, diky!
Tak to jsem rad, ze to bude ok. Jen abych tomu rozumel - kdyz je pupila mensi, nez zornicka, co to pro me znamena? Ze vidim v okularu jen krouzek a vsechno je v nem?
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#10

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

ono i z druhé strany to vlatsně omezené je, ale ne přímo "pupilou", ale difrakčním limitem - jenže numericky je to úměrné.

maximální rozumné zvětšení je tak dvojnásobek průměru v milimetrech, takže pak má výstupní pupila 0.5 mm - a pod to teda nemá cenu moc jít.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#11

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tak to jsem rad, ze to bude ok. Jen abych tomu rozumel - kdyz je pupila mensi, nez zornicka, co to pro me znamena? Ze vidim v okularu jen krouzek a vsechno je v nem?
nenene, vizuálně to prakticky nepoznáš (jen když je pupila hodně malá, začíná být citlivá na bordel na oční čočce okuláru). je to stejné, jako že nevidíš prst těsně před dalekohledem - světlo z každého směrů prochází naráz všemi body pupily (je to úplně jinde, než kam má oko zaostřeno).

PS: omlouvám se za dva příspěvky, spojit už to z důvodu na straně fóra nemůžu
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#12

Příspěvek od Jan Vratny »

Tak to jsou hned dve dobre zpravy Asi si to budu jeste muset jeste parkrakt namalovat, abych tomu radne porozumel.
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#13

Příspěvek od hamr »

To tam budeš mít nějaké pevně dané zvětšení? Pokud budeš měnit okuláry bude se ti měnit i výstupní pupila. Ta se vypočte jako průměr objektivu:zvětšením. Takže když mám např. dalekohled o průměru 100mm a zvětšení 25x bude pupila 4mm. Když vyměním okulár a budu mít zvětšení 50x bude pupila 2mm.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Jan Vratny
Příspěvky: 197
Registrován: 06. 09. 2009, 15:40

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#14

Příspěvek od Jan Vratny »

Jj, teorii mam nastudovanou, vsak me optika ve fyzice na gymplu celkem bavila. Okular planuju jeden, ale treba si pak udelam druhy s vetsi pupilou. Ja to chci postavit jen tak pro radost a vyzkouset si to. Nemam ambice na profi teleskop, ale jestli me to chytne, buh vi, jak to zkonci. Prvotni napad vychazi z tohohle galileoskopu, navedl me na to nedavno google, kdyz mel galileo 400lete vyroci.

Plan je asi tento: 75mm odpadni trubka, objektiv 800mm, okular ze dvou cocek po 40mm. Kdyz je dam k sobe na centimetr, vychazi mi tam cca 22mm okular a pupila neco pres 2mm. Kdyz je dam od sebe 2cm, vychazi pupila neco pres 2,5mm.

Tak a ted mi to muzete zdrbat, proc to nepujde Z optiky mam slibenou cenovou nabidku na cocky, hlavne na ty dve +25D 40mm prumer se pani moc netvarila, ze pry to asi bude dost drahe..
SkyWatcher dobson 1200/200, FristScope, bastlo-brejlak, triedr cccp 12x40, rozdelany newtonek a mini anastigmat.
Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Stavba jednoduchého dalekohledu z brýlových čoček

#15

Příspěvek od :o( »

Tak a ted mi to muzete zdrbat, proc to nepujdeZ optiky mam slibenou cenovou nabidku na cocky, hlavne na ty dve +25D 40mm prumer se pani moc netvarila, ze pry to asi bude dost drahe..  Před nějakým časem
(asi deseti lety )jsem scháněl také čočku - polotovar na brýle.
Potřeboval jsem ohnisko 100 mm tedy 10 dioptrií.

A tady POZOR OČNÍ OPTICI POČÍTAJÍ DIOPTRIE JINAK !

sice mi žádný neuměl říct jak ale věděli, že  to je jinak.
Pak jsem schodou náhod v jedné optice na Palackého nábřeží v Praze narazil na studenta brigádníka a ten to věděl a poradil. Myslím, že to bylo 12 "brýlových" dioptrií. Dokonce tam i jednu takovou měli. byla kazová, tady na okraji lechce štíplá a prodali mi jí za poloviční cenu za 500 Kč.
Byl jsem štěstnej a spokojenej, že jsem konečně sehnal co jsem potřeboval. Fungovala, ohnisko bylo správné.
:D
Na malou sérii jsme těch čoček potřebovali asi 20.
Na netu se mi po dlouhém hledání povedlo najít zastoupenní výrobce Zeiss a světe div se
TAM JSME TY ČOČKY KOUPILI PO 50 KORUNÁCH !

z toho plynou dvě rady
1) když ti oční optik tvrdí, že ta čočka má 25 dioptrií, tak mu nevěř
2) když ti tvrdí, že ti dá supr cenu á 500 Kč , tak mu taky nevěř
Odpovědět