jsem Z

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Kuba
Příspěvky: 18
Registrován: 27. 06. 2009, 10:44

jsem Z

#16

Příspěvek od Kuba »

Mne doporučili asi nejrozumnější, binokulární variantu, koupil jsem si triedr 8x40 (8,2°). Asi nejlepší je se naučit souhvězdí apod. než si kupovat co největší dalekohled hned, triedrem sice nikoho neuchvátíš ale aspoň za 1000 korun poznáš, jestli tento koníček má cenu.
s@fo.de

jsem Z

#17

Příspěvek od s@fo.de »

Zdravím tě. Zkus podrobněji popsat, co konkrétně chceš pozorovat (měsíc, planety, DSO), jestli chceš fotit nebo ne, kolik na to máš peněz, kde budeš pozorovat, jestli můžeš s dalekohledem "cestovat za tmou", jak jsi mobilní a pak se snad dočkáš konkrétnější rady.
Ze všeho nejdřív si ale nastuduj výše zmíněné texty. Bez toho to nemá smysl.
A jen tak na okraj - to rozhodování asi nebude nic jednoduchého  ;D
ahoj, chci pozorovat kupohvezdy,planety,mesic,galaxie. chci se zeptat zda-li koupim dobry Newton za 10 000,-?v tom ze bude splnovat co nejvice tech podminek ktere jsem oznacil za zacatku.Fotit rozhodne nechci,(tedy zatim mozna ;D ) aleauto by bylo a v Komorni lhotce nebo v Rece (v MSZ kraji) je tmy dostatek a neni problem tam prebyvat i vikendove.
s@fo.de

jsem Z

#18

Příspěvek od s@fo.de »

Mne doporučili asi nejrozumnější, binokulární variantu, koupil jsem si triedr 8x40 (8,2°). Asi nejlepší je se naučit souhvězdí apod. než si kupovat co největší dalekohled hned, triedrem sice nikoho neuchvátíš ale aspoň za 1000 korun poznáš, jestli tento koníček má cenu.jo ja vesmir obdivuju s fascinaci od mala.jen jsem nemel tu moznost(financni) si koupit dalekohled.jsem rad ze ta doba se pomalicku priblizuje. ;)
Kuba
Příspěvky: 18
Registrován: 27. 06. 2009, 10:44

jsem Z

#19

Příspěvek od Kuba »

Tak jestli už máš jasno tak to jo. Já plánuju dobsona SW 200/1000, pokud k těm 10 000 pridas 900 tak bych mozna bral http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... uot-pyrex/ pokud nechces fotit...
s@fo.de

jsem Z

#20

Příspěvek od s@fo.de »

muze mi nekdo ohodnotit tento dalekohled? http://www.binox.cz/102mm-refraktory-co ... q3-2/,muze byt s nim videt planety,mesic a hvezdokupy? ma maly prumer objektivu:(
A co prosim vas znamena?Teleskop?je v tom nejaky rozdil?mezi teleskopem a dalekohledem? a jaky vliv ma nazev : Sky-Watcher? dekuji
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 44

jsem Z

#21

Příspěvek od Lukemon »

Kup si dobsona minimálně 200/1200 pokud teda neplánuješ fotit, ten refra je tak akorát na planety a hodně jasný DSO (mlhoviny,galaxie).

Teleskop a dalekohled je snad to samí.

Jestli chseš ale ten refra tak bych možná skusil tohle,ale nevím co F/8 udělá s velkým zvětšením.
http://www.binox.cz/120mm-refraktory-co ... sk1201eq5/
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
s@fo.de

jsem Z

#22

Příspěvek od s@fo.de »

jo diky ten refraktor zni slibne ale mam pocit ze je lepsi ten dobson,me hodne bere to ze ten dobson ma 200mm objektiv a ten refraktor jen 120mm.
mohl by mi nekdo dat vlastni prirovnani? zdali ten ci onen?
me totiz vrta hlavou ten dobson, jak si poradim s tim podstavcem. kdyz ten dobson namontuju na krabici, nemohu ho preci polozit na siknou plochu kdyz pojedu nekam na hory. ten refraktor mi v tomhle ohledu nedela starosti.
jinak bych vas chtel poprosit jeste o jednu radu , muze mi nekdo vysvetlit charakteristiku "svetelnosti" mam namylsi to pismeno s/ a hlavne to cislo.co je lespi aby bylo nizsi ci vyssi?a kde je ta svetelnost. moc vam dekuji
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

jsem Z

#23

Příspěvek od MaG »

Zdar.

Jako každý začátečník máš hlavně problém, že na výběr je dnes příliš mnoho typů za příliš dobré ceny Dřív člověk pokukoval po jednom dalekohledu a byl rád, když na něj vůbec měl. :)

Podle dosavadních reakcí si nejsem jist, zda jsi byl zatím jen málo trpělivý, nebo zda nevíš, kde hledat informace, ale opravdu nejvíc by ti v rozhodování pomohlo, kdybys obětoval asi 10 minut a přečetl si nějaký článek o dalekohledech.

Pěkný seriál vychází na webu Jihlavské astronomické společnosti, doufám, že si najdeš čas aspoň na první díl.
http://www.jiast.cz/clanky/teleskopie-i ... ma-amatera

Jistě ale čekáš i rychlou radu. Ta ale neexistuje. Není možné říct, že je lepší refraktor nebo reflektor. Oba ukazují stejně dobře. Výhoda reflektorů je větší průměr za dobrou cenu.

Začátečník ale stejně dobře ocení jak malý refraktor na stativu (azimutální montáž), stejně jako velký zrcadlový dalekohled na dobsonově montáži (např. dobson 200/1200).

Pokud cítíš, že budeš ode dneška trpělivější, a cílevědomější, než jsi zatím předvedl, pak zvaž koupi dobsona 254/1200. Nabízí za těch 10900 nejlepší obraz - uvidíš velmi hezky planety i slabé objekty.
Pokud však máš zatím pocit, že jsi vůbec rád, když to zvládneš namířit, zcaž pozorovací dalekohled. Na závadu by nemusel být ani krátký refraktor 102/500, rozumnou alternativou by mohl být ještě nějaký 150/750 (zrcadlový typu newton).

Vzhledem k úvaze koukat se bych preferoval vyhnout se různým EQ montážím, stačí ti jednoduchá - azimutální (dobson je také azimutální).

Tak jsem zvědav na to, jak to teď uchopíš :)

P.S.
- dobsona postavíš na zem bez problému i na horách, my co jsme z hor to známe :)

- světelnost chápej jako údaj zajímavý spíše pro fotografy, tobě může být jedno zda tam bude f/4 nebo f/8 protože při stejném zvětšení bude světelnost stejná. Např. dalekohled s ohniskem 1200 bude dávat stejnou světelnost při zvětšení 100x jako dalekohled s ohniskem 500, pokud i na něm bude zvětšení 100x (tedy na prvním s okulárem 12 mm a an druhém s okulárem 5 mm) - na obraze to tedy nepoznáš. Obecně ale při f/4 a pod. rostou nároky na přesnost optiky. Při f/6 či f/8 je to už skoro jedno, Čína to umí vyrobit skvěle.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
s@fo.de

jsem Z

#24

Příspěvek od s@fo.de »

jo diky, ja si ctu vse mozne a vim co bych tak zrejme chtel. rad si poctu i ten casopis ktery si mi doporucil. a co se tyce toho dobsona toho podlozeni. kdyz ja ho preci namontuji na drevenou krabici nebo nejakou stokrlicku tak ho preci musim podlozit nejak, stativ se da preci nastavit(trojnozka) ale u dobsona nevim. mam hodne spadeno na toho dobsona ale ten dalekohled ketry jsem uvedl v odkaze jsem chtel jen porovnat od zkuseneho pozorovatele zdali neprohloupim pri jeho koupi. dekuji
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

jsem Z

#25

Příspěvek od stana »

Dobson se na krabici nemontuje! Dobson je ta krabice.. ;)
A když bys ho stavěl na nějakou extrémně křivou zem, tak stačí podložit šutrem.. :D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
s@fo.de

jsem Z

#26

Příspěvek od s@fo.de »

Dobson se na krabici nemontuje! Dobson je ta krabice.. ;)
A když bys ho stavěl na nějakou extrémně křivou zem, tak stačí podložit šutrem.. :D?? tomu nerozumim. dyt ten podstavec jsou preci dve na sobe polozene desky v koulaten provedeni ktere se toci a ta spodni cast se montuje na neco ne?? nebo ne??
Uživatelský avatar
Baldion
Příspěvky: 31
Registrován: 11. 08. 2009, 09:59

jsem Z

#27

Příspěvek od Baldion »

a ta spodni cast se montuje na neco ne?? Ta spodní část se už rovnou staví na zem. Ono je to celé dost vysoké, takže už není potřeba to na nic montovat.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

jsem Z

#28

Příspěvek od stana »


Foto demonstrující rozdíl mezi ...no však víte.. ;)
P.S. Na žádnou další bednu/štokrli se už ta "Dobson bedna" nedává..
/Jako je to pro neznalého věci a estéta možná škaredé kačátko, ale na vizuální okuk oblohy nemá chybu../
P.S. A když koukáme i tím druhým kukrem, tak stejně je lehce povolen a natáčíme na montáži tubus ručně, kam je potřeba... ;)
/Prostě paralakt. montáž ano! Ale na focení..Jinak na vizuál leda zavazí..-můj názor/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
s@fo.de

jsem Z

#29

Příspěvek od s@fo.de »

hmm, pekny. tak uz tomu rozumim. nema to nekdy pri otaceni tendenci se prevratit a spadnout na stranu?
jeste by mne zajimalo kupoval si nekdo z vas dalekohled pres postovni balik?nebo pres nejakou dorucovaci sluzbu?a nebo jste si ho koupili osobne a jeli pro nej treba pres pulku CR.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

jsem Z

#30

Příspěvek od stana »

hmm, pekny. tak uz tomu rozumim. nema to nekdy pri otaceni tendenci se prevazit a spadnout na stranu?No to spíš, když se klátím na barové stoličce u pozorování, tak se spíš o Dobsona chytám, abych neskončil někde na zádech v záhonku..
Teda ne že bych byl třeba OUT, ale stačí zapíchnutá noha od židle do hlíny mimo beton a huš je letecký den..
O.K. Řeknu to jinak: Nemá! Ostatně už jsi někdy zkoušel převrátit kolotoč?
;D
P.S. Seriózní místní republikový prodejce ti to zašle na dobírku a je to bez problémů..Leda bys chtěl nějaké komentáře od prodejce, tak pak musíš/můžeš zajet přímo do prodejny..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět