Ustavení azimutální GoTo montáže

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
AlesU
Příspěvky: 226
Registrován: 30. 05. 2007, 17:37
Bydliště: Přelouč
Věk: 53

Ustavení azimutální GoTo montáže

#16

Příspěvek od AlesU »

Jestli to dobře chápu, tak Nexstar SE je schopný najet i na první hvězdu ? To CPC neumí, nebo alespoň si to myslím, že ne.
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 5269
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 59

Ustavení azimutální GoTo montáže

#17

Příspěvek od dvader »

Jestli to dobře chápu, tak Nexstar SE je schopný najet i na první hvězdu ?  To CPC neumí, nebo alespoň si to myslím, že ne.To určitě ne, ovladač je stejný a SW také - to je asi jen nějaké nedorozumění. Tahle podrobná příručka http://www.nexstarsite.com/download/man ... sGuide.zip popisuje všechny GoTo systémy Celestronu a nic takového tam není...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18573
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Ustavení azimutální GoTo montáže

#18

Příspěvek od MMys »

Aha, koukám na to. Všechny určitě ne. Evidentně je to pro polo a plné vidlice jiné než pro paralaktiky. Třeba CG5 natočíš do výchozí polohy (označené indexy) a na první hvězdu jede sama.

To tady skutečně chybí. Je tam buď ustavení na slepo na tři libovolné jasné objekty, nebo na dvě hvězdy s tím že první musíš najít ručně.

U toho ustavení na 3 jasné objekty zmiňují ustavení trojnožky vodorovně, ale vysloveně píší, že nemusí být nijak přesné a nemá prý vliv na následné GO-TO + tracking. (což je samozřejmě jasné a tvrdíme to od začátku).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 5269
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 59

Ustavení azimutální GoTo montáže

#19

Příspěvek od dvader »

Aha, koukám na to. Všechny určitě ne.Ano, sorry, vypadlo mi z toho "všechny azimutální"...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 18573
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 53
Kontaktovat uživatele:

Ustavení azimutální GoTo montáže

#20

Příspěvek od MMys »

No je to zvláštní, naivně jsem předpokládal, že řídící systém je univerzální, v jádru stejný pro EQ i AZ montáže (když i vidlice lze provozavat v EQ módu).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 5269
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 59

Ustavení azimutální GoTo montáže

#21

Příspěvek od dvader »

Tak jsem se koukal do originálního návodu k CPC a je to skutečně shodné. V tom podrobném návodu vytvořeném p. Swansonem totiž chybí postup ustavování v EQ módu. V originálním návodu to je a tubus se musí zorientovat (v deklinaci pomocí značek na vidlici, v hodinovém úhlu musí tubus mířit na Meridián) a pak dalekohled najede na první hvězdu sám...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět