Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1336

Příspěvek od Jasnovidec »

Díky Slávku

nepoinuju, jo všimnul jsem si teď, že to nemám přesně na polárce, stálo mi to celý den na zahradě a zem přes den trochu polevila, tak se to asi propadlo.

To že nepointuju se může projevit teda i tím, že se mi dvojí hvězdy? Většinou jsem tam měl u každé hvězdy slabšího bratříčka?

tak jdu na další pokus.
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1337

Příspěvek od MMys »

Jo, přesně tak. Takovéhle časy už bez pointace nepůjdou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1338

Příspěvek od Slávek »

Takové to zdvojení zhězd taky může způsobit i konstrukce té montáže. Já už měl 2 HEQ pětky a u obou je Dec osa relativně volná a jsou dokonce slyšet jemné docvaky, když s tím zahýbu. Na to se mi osvěčilo nechat dalekohled v Dec ose nevyvážený, aby si jakoby ten dalekohled sednul na jednu stranu, nebo mírně dotlačit šneka, ale pokud si tím nejsi jistý, raději to nedělej. Takže vyvážit protizávažím co nejlíp, ale nedávat dalekohled na lištu přesně do těžiště, ale ne o moc. Když to vyvážíš i v té volnější dec ose přesně, může se to trochu "kvrdlat" pak na to foukne, ono to poskočí a udělá to další hvězdu.
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1339

Příspěvek od Jasnovidec »

ok, esíčka na 4 min. exp. nejsou (předtím jsem ji natáhl na 8 min.)- vyřešeno novým ustavením, snad i přesnější, sestřičky tam jsou pořád, ty teda vyřeší pointace? Vyvážený to moc nemám, protože závaží mám jen 5 kg a to lidlák i se zrcadlovkou fakt nedá. Až se dovybavím.

A okolo hvězd mám modré kolečka - to je zase barevná vada lidláku? Nečekám od toho zázraky, jen zkouším fotit s tím co zrovna mám.
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1340

Příspěvek od Slávek »

Pointace by to vyřešit mohla, ale i s tou pointací je dobré nechat Dec osu trochu nenvyváženou (to myslím doporučil někde i MMys)

nevím, co jiného může ty sesterské hvězdy dělat. Je tam holt někde nějaký nechtěný pohyb/cuknutí.

Ano, je to barevná vada. S tím bohužel na takto "kvalitním" dalekohledu asi nejde rozumě nic udělat.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1341

Příspěvek od stana85 »

SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1342

Příspěvek od Jasnovidec »

tak můj včerejší pokus dopadl takto:

http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 115959.jpg

focené ze zahrady, která je v bezprostřední blízkosti Strakonické zbrojovky, mléčnou dráhu by člověk hledal marně...
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1343

Příspěvek od Slávek »

Včera jsem si myslel, že to nedopadne vůbec z toho co si tu psal, že máš za "problémy". Musím ale říct, že vzhledem ke kvalitě dalekohledu, absenci pointace, světelnosti apod. to dopadlo poměrně slušně ani to není moc ujetý, ale chtělo by to ještě trochu vyvážit barevně, nakalibrovat flatem (nebo zkusit odladit vignetaci v editoru) a malinko mě tam ještě tahá ten až moc utlumený střed M42, takový ten jakoby šedý střed, klidně ho nech trochu přepálenej, než takto.
(a asi by to chtělo dát do sekce Snímky/M42 - Orion)
Jasnovidec
Příspěvky: 345
Registrován: 28. 03. 2010, 14:49
Kontaktovat uživatele:

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1344

Příspěvek od Jasnovidec »

Díky, ten večer jsem zkoušel ještě koňskou hlavu a plamínek, ale 270s s ISO 1600 bylo asi málo, nějak z toho nemůžu nic moc vytáhnout, teda poznám hlavu, poznám plamínek, ale moc se na to koukat nedá. :)
Astronoobík v akci, lidlskop + triedr NIKON 16x50 CF ACTION VII. Celestron 20x80, HEQ-5, SW ED 80/600 ED, dobson SW 250/1200
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1345

Příspěvek od stana85 »

No tak díky za nic
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1346

Příspěvek od Slávek »

Já o tom bohužel nic nevím, ale mě samotného by ten dotaz zajímal, protože bych si někdy taky rád vyzkoušel planetární foto.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1347

Příspěvek od mitovka »

Stana85,

skus mrknúť napríklad sem:


z tých čo si linkoval by som Ti nedoporučoval ani jednu, možno QHY5 ale o tej by Ti konkrétne vedel popísať napríklad Rick (Roman).

mitovka
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1348

Příspěvek od Bill »

Stana85:

Tady je celé vlákno: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1328700386

Mrkni se na astrofotky.cz, čím fotí ostatní. Ale většinou je to některá DMK + filtry.

Bill
M:736 750 113
Uživatelský avatar
DaveN
Příspěvky: 45
Registrován: 23. 01. 2013, 23:48

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1349

Příspěvek od DaveN »

Zdravím! Obracím se na Vás s prosbou o radu
Pořídil jsem si ke konci roku Newtona 150/1200mm f8 na EXOS2 Goto paral. montáži.
Po pozorování Měsíce a Jupiteru mě začalo být jasné, že je to pro mě málo a že budu chtít fotit... snažím se teď (až tedy zase bude počasí) o nějaké "DSO" objekty.
Používám SONY NEX-5N fotoaparát který šroubuju na okulárový výtah přes T2 kroužek, ale myslím si (tedy prd vím - nechám si poradit) že potřebuji delší expozice, fotil jsem asi 3x a nejdelší expozice s mým ustavením šlo dělat v závislosti na poloze dalekohledu max 80vteřin (Andromeda), Mlhovina v Orionu pak cca 15 vteřin, pak už to natahovalo hvězdičky do čárek a tak jsem naháněl vysokým ISO -> moc šumu

Obávám se že pointačním okulárem přes off-axis guider bych si do toho pořád strkal, přece jen ta montáž není úplně tuhá, což beru že je v dané cenové relaci normální… a tak asi jedině autopointace.
Uvažoval jsem tedy pak o OAG spolu s autopointační CCD kamerkou.
A tady je ten dotaz - myslíte že to tak bude dobře fungovat?
Respektive je to dobré řešení či lépe řešit dalším pointačním dalekohledem s CCD kamerkou?
Mě se líbí ten OAG s autoguiderem... že to bude jednodušší, ale nechám si určitě poradit.

Přikládám první pokusy, není to nějak editované/ upravované.

http://sprstemvnose.rajce.idnes.cz/prvn ... C03938.jpg
http://sprstemvnose.rajce.idnes.cz/prvn ... C03953.jpg


Díky za jakoukoliv radu jak na to, můj cíl je teď udělat pro začátek nějaký slušnější obrázek té Andromedy a Orionu.
VIXEN R200S 800mm f4;Paracorr 2;tele-extender R200S 1500mm f7,5
filtr kolo 2" ORION;Sony NEX5N moded & a6000
SY 12mm f2;135mm f2; Loxia 35mm f2
Losmandy GM8S RA OVISION
Lacerta M-Gen+ORION hledáček
SW 120mm+bino+AZ4
CANON IS 15x50
Bresser 10x50
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Astrofotografie - dotazy začínajících

#1350

Příspěvek od Slávek »

Pokud jsou finance, rozhodně bych se přiklonil k nějaké variantě autopointace. Přes okulár je to při nejmenším o záda. Nepohodlné, časově náročné a dost svazující, byť nejlevnější řešení. Dále jsou na výběr 2 "digitální" možnosti. Obě se dají řešit buď (1) - pořízením pointační kamerky a tu připojit do notebooku/počítače s příslušným SW, nebo (2) - koupením autoguideru, což je pointační kamerka i s hardwarem a softwarem komlpet, takže odpadá potřeba notebooku. Pak je tedy otázka kam to, či ono dát? OAG odebírá světlo z hlavního dalekohledu, což má výhodu v tom, že netřeba dalšího dalekohledu, je to lehčí a jednodušší, ale hlavní kámen úrazu je tom, že to není moc flexibilní a pokud není hvězda v poli kamerky, musí se hledat. S tím OAG je velmi malý prostor pro nějaké hledání hvězdy, protože každým pohybem (celého dalekohledu) se snahou najít hvězdu si víc kazíš kompozici (a podle mě se to na ohnisku 1200mm f8 asi může stávat celkem často, že tam nebude vhodná pointační hvězda) takže je tu pak řešení koupě dalšího dalekohledu, který se umístí k hlavnímu. Nemusí být zdaleka tak velký, ohnisko stačí cca poloviční. Samotný dalekohled ještě ale nemusí znamenat 100% záruku nalezení hvězdy, takže i zde je potřeba občas trochy hledání, ale jelikož mi to nebude kazit fotografickou kompozici, mohu hledat mnohem víc. Jsou 2 možnosti jak hledat. 1. je pořídit relativně levný pozicioner s kterým budu moct hýbat kamerkou (dalekohledem už ne) a vhodnou hvězdu najít tedy v poli pointačního dalekohledu. Nebo 2. možnost je mít kamerku na pointačním dalekohledu napevno a hýbat celým dalekohledem skrze tzv. pointační kruhy. Co ti vyhoví nejvíc je na tobě, ale asi nejpoužívanější systém je dnes pro fotiče autoguider a další dalekohled ideálně v pointačních kruzích, což mám já a jsem s tím spokojen. Z autoguiderů se dnes asi nejvíc doporučuje Lacerta, osobně s ní ale zkušenost nemám. měl jsem LVI smart guider, ale ten moc nedporučuju (je složitější na zapojení a je celkem "líný") Dnes mám SW synguider (který je teda taky asi nejlevnější variantou) a funguje s ohledem na cenu velmi dobře, byť je očesaný o některé funkce, zase je o to jednodušší na použití. Ještě důležitá věc k tomu OAG - nevím, jak velké pole ten dalekohled (150/1200) vyprodukuje a jestli tam vůbec nějaký prostor pro ten OAG vlastně zůstane.
Odpovědět