vesmir.webz.cz - kritika

Reakce na články, náměty, kritika, oslavné ódy
Odpovědět
Uživatelský avatar
David Tannert
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 06. 2009, 15:59

vesmir.webz.cz - kritika

#1

Příspěvek od David Tannert »

Potřebuju kritiku na mojí nově udělanou webovku, která je na této adrese:

http://www.vesmir.webz.cz

Kritiku unesu, právě proto zakládám toto nové téma, potřebuji hlásit hlavně chyby, protože věřím, že jich je tam relativně dost. Text na tyto stránky totiž nepíšu od teď, ale již z dřívějších dob, kdy jsem ještě nevěděl, že se dají kopírovat z Worldu (MS) a tak jsem text psal přímo do zdrojového HTML kódu.

Kritiku nemusíte samosebou zavádět jen do textu, ale také do designu apod.

Za pořádnou kritiku přebděžně děkuji ;)
Newton 165/1200
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

vesmir.webz.cz - kritika

#2

Příspěvek od Prazan »

Byl bych opatrnější při takto letmém srovnání refraktor/reflektor. Z té zkratky, kterou jsi v kapitole Vesmír vypíchl, vyplynul akorát nesmysl, že refraktor je snad obecně levnější než reflektor.
Nepročetl jsem ten web celý - tohle mě ale praštilo do očí.
Jinak jsem osobně pro jednodušeji koncipované weby (co se grafiky, dechberoucích skriptů a podobných věcí týče). To je ale asi věc osobního názoru. Koukám, že stejně jako já bojuješ s rozvržením. Text se ti hned pod levým menu zasouvá pod něj (Opera) - nevím, jestli je to úmysl. V případě mého webu rozhodně ne a hodlám s tím něco udělat.

Držím palce v dalším snažení :-)

edit: V kapitole souhvězdí je nějaká chybka v CSS stylech. V Opeře nevidím v tabulce souhvězdí patřičný název, dokud na něj nenajedu myší.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
Uživatelský avatar
Kokes
Příspěvky: 86
Registrován: 25. 07. 2008, 02:33

vesmir.webz.cz - kritika

#3

Příspěvek od Kokes »

Obsah je na začiatok slušný, ale môj prehliadač (FF/linux) nevie automaticky detekovať kódovanie, takže kým si neprepnem kódovanie ručne na win1250, tak nevidím diakritiku, len štvorčeky. Asi tam máš nejaké špeciálne fonty alebo ho nemáš špecifikované v zdrojáku. A zrejme kôli tomuto "nedostatku" je veľmi pomalé vykreslovanie stránky pri skrolovaní.
SW ED80 / Vixen 8x56
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

vesmir.webz.cz - kritika

#4

Příspěvek od g »

Parse error: parse error in /3w/webz.cz/v/vesmir/kalendar.php on line 127

stránka: http://www.vesmir.webz.cz/tabulky.php - zcela prázdná

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
David Tannert
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 06. 2009, 15:59

vesmir.webz.cz - kritika

#5

Příspěvek od David Tannert »

Musím se přiznat, že jsem se na mnoho věcí neměl čas podívat. Textu je tam fakt hodně a psal jsem ho částečně v době, kdy jsem s astronomií začínal, uvedené chyby zde se snažím poopravovat.

Je také pravda, že jsem neměl čas mnoho věcí napsat a to je případ třeba těch tabulek.

Zatím děkuji za názory, je podivuhodné za jak krátkou dobu se zde nashromáždilo tolik názorů (+- 2hod) :o
Newton 165/1200
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

vesmir.webz.cz - kritika

#6

Příspěvek od Stratus »

Nejvíce mě zarazila stránka Dalekohledy. Drtivá většina z nás nakupuje ve zcela jiných, na astronomii specializovaných obchodech nebo přímo u soukromých výrobců.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

vesmir.webz.cz - kritika

#7

Příspěvek od MaG »

Mně není vůbec jasný účel webu/webů. Ano, také jsem tak začínal, ale teď nemáme rok 1999. Tohle bych chápal jako práci na téma webové stránky na nějakém stupni ZŠ nebo SŠ, tam bych to jako učitel ocenil kladně, s výhradami k obsahu, ale tady to postrádá smysl dál rozvíjet. Podobné a mnohem lepší weby dávno existují.

Úmyslně to píšu tak kriticky aby bylo jasné, že z mého pohledu jde o špatně vynaložený čas.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

vesmir.webz.cz - kritika

#8

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Nejvíce mě zarazila stránka Dalekohledy. Drtivá většina z nás nakupuje ve zcela jiných, na astronomii specializovaných obchodech nebo přímo u soukromých výrobců.
Já tam žádnou takovou nenašel - nekliknul jsi na google reklamu v záhlaví? :)

Jinak souhlasím s MaGem, že je to celkově k ničemu - před deseti lety bylo zajímavé dělat takovéhle věci prostě proto, že to bylo na internetu, ale dneska je to na úrovni toho, když jsme si tehdy doma kreslili do notýsků... Internet je zcela běžná věc a amatérskými stránkami o čemkoliv, které nikdo nemá zájem, chuť ani čas číst, vysloveně překypuje.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1829
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

vesmir.webz.cz - kritika

#9

Příspěvek od aquarius »

Mě se stránky líbí, kdysi mi bylo taky 15 let a vím, jak se mladý člověk dokáže nadchnout.
David jistě časem doplní vlastní pozorování, fotografie a vytvoří osobní stránku.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
David Tannert
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 06. 2009, 15:59

vesmir.webz.cz - kritika

#10

Příspěvek od David Tannert »

To je sice pravda, ale jednak si tímto osvěžuji staré poznatky a jednak mám tendence hledat nové věci v knihách apod. Jinak s tím máte pravdu, ale je tu ještě jedna věcička a to ta, že se tímto na webu ukazuji jako astronom co umí trochu HTML. Mé stránky (co si pamatuju) mnoho lidí (neastronomů) využilo jako podklad pro referát, co mě docela těší, protože v dnešní době se mnoha lidem nechce do knihovny, tak zapnou internet a hledají, pak najdou stránku a vesmír je (třeba) nadchne. Však si určitě pamatujete (to já tu ještě nebyl), když přiletěla ta kometa, teď si nemůžu vzpomenout na název, a mnoho lidí se náhle začalo zajímat o oblohu - jde tam vlastně o princip toho, aby se lidi více zajímali. :)
Newton 165/1200
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

vesmir.webz.cz - kritika

#11

Příspěvek od Tharos »

Mé kritiky se budou lišit podle toho, jak moc „ošklivý“ (zde synonimum pro konstruktivně kritický) bych v nich měl být ;).

Budu-li hodný: Stránky jsou fajn. Určitě je pro Tebe přínosem, že ses do nich pustil, a mnohému ses při jejich tvorbě přiučil. A i kdyby nic jiného, to přece stačí. :)

Budu-li kritický: Stejně jako MaG a Honza se musím ohradit proti smyslu podobných stránek. Dost možná jediný význam, jaký budou v praxi mít, je, že se autor jejich tvorbou něčemu přiučil. Proto bych ale úplně zrušil ten projekt VAID, protože ten, takhle formulovaný, podle mě skutečně smysl postrádá...

Budu-li ostře kritický: K předchozí kritice doplním následující: z technického hlediska bych stránky situoval někam do roku 1990-1995. A prostředí webů za těch více než patnáct let skutečně prošlo rozsáhlým vývojem... Být na Tvém místě:

* Od základu bych změnil přístup ke psaní kódu. Nastudoval bych si, co je CSS a jak se má tento jazyk používat (stránky jsou teď jakýsi hybrid mezi starým a novým přístupem ke kodeřině, což je skoro nejhorší situace :)), co je to validita kódu, DTD, kdy je a není vhodné používat JavaScript… no, mohl bych dloouho pokračovat :). Zkrátka a jednoduše, je rok 2009, ne 1995…

* Typografie! Ale sorry, na tom já jsem prostě pedant ;D. Nicméně věz, že: spojovník (-, zkrátka to, co máš na klávesnici vedle pravého shiftu) není to, co pomlčka (–, ta na klávesnici bohužel vůbec není) a používá se úplně jinde, než pomlčka. Dále věz, že v českém jazyze se používají „tyto uvozovky“ a tři tečky (...) nejsou to, co výpustka (…), která by se taky měla na místo tří teček používat. Tady na fóru to nevadí, ale když si na pár podobných pravidel zvykneš, jednou pro Tebe budou mít cenu zlata. Zapůsobíš dobře, když třeba jednou na VŠ odevzdáš práci, která nebude mít jenom informační kvality, ale i nějaké typografické.

* Na češtině tam taky máš ještě co málo vylepšit :). Třeba oslovení „vy“ se nepíše s velkým „v“, když je v obceném významu (tj. když nevykáš nikomu konkrétnímu).

No a prostě tak. Doufám, že jsem Tě neodradil :). V takovém případě bych vzal zpět vše, kromě první části nazvané budu-li hodný :).
Uživatelský avatar
David Tannert
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 06. 2009, 15:59

vesmir.webz.cz - kritika

#12

Příspěvek od David Tannert »

Za tuto nevídanou kritiku děkuji, na internetové jazyky podobné HTML už se dívám (SQL, javascript, PHP, CSS apod.),

-chyby psané v oslovení (velké písmeno) si opravím, to mě totiž při psaní nenapadlo.

-Projekt VAID je zatím nedokončený, ale stále více lidí mi říká to samé: „je to blbost a ztráta času“.

-psaní chyb ve výslovnosti je otázkou nepozornosti a občasného překliku na klávesnici, kterému bych nedával až takovou váhu ajko to tu píši, ale musím jej uvést ve známost.

-ještě bych potřeboval poradit takovou blbost, která mě trápí, ale nemám na ni čas. Pokud zná nějaký zdejší astronom jazyk HTML nebo CSS, nechť mi prosím poradí (v krázkosti kódu) jak mám udržet text v (třeba) 10px od ostatního (okraje stránky, tabulky, obrázku apod.), je to prkotina, která se dá vyřešit krátkým kódem, ale nevím jak bych tento kód nazval, aby mi vyhledávače (jakpsatweb.cz) nalezly daný HTML kód. Za tuto věc děkuji, stejně jako za kritiku celých stránek.

Newton 165/1200
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

vesmir.webz.cz - kritika

#13

Příspěvek od Tharos »

Různá odsazení se CSS vytvářejí vlastností margin, eventuelně padding, která má ale ještě trošku jiný význam. Je to klasická vlastnost, takže použití je klasicky selektor {vlastnost:hodnota jednotka;}.

Hele, měl bych jedno doporučení :). Jestli se chceš věnovat webům víc, kodeřina (tzn. nakódování HTML/XHTML a CSS) je dobrá vstupní brána. Doporučil bych se podívat na některé zdarma dostupné a kvalitní šablony. Spoustu jich najdeš například tady, kdy zrovna z tohoto serveru je většina i dobře nakódovaných. Stáhni si některé z nich na disk a otevři si jejich XHTML a CSS kód a zkoumej je. To ti dá opravdu hodně, v nich uvidíš, jak se dnes přistupuje k webům.

No a další zdroje... Existujou výborné knihy, například kniha o CSS od P. Staníčka (alias Pixy), ale i spousta dobrý zdrojů na internetu. Vcelku zdařilé jsou například tutoriály na w3schools.com (nejsou přímo od W3C konzorcia, ale jsou kvalitní a pokrývají většinu technologií, se kterými se dá na webu setkat).

P.S.: SQL, javascript, PHP, CSS - ani jeden z těchto jazyků není v žádném případě podobný jazyku HTML ;D. To jsou všechno jazyky, které mají své samostatné místo na slunci a každý je dost odlišný od ostatních.
Uživatelský avatar
David Tannert
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 06. 2009, 15:59

vesmir.webz.cz - kritika

#14

Příspěvek od David Tannert »

To sice vím, ale všechny tyto jazyky se používají na internetu, proto je beru, že jsou podobné :)
Newton 165/1200
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

vesmir.webz.cz - kritika

#15

Příspěvek od MaG »

Davide promiň že jsem byl tak kritický, asi to souviselo s tím, co jsi žádal. Když se na to podívám, že máš zájem se přiučit, jak vylepšit tvorbu webu a jak být užitečný na poli astronomie, pak je to solidní první krok. Teď si ale musíš vybrat kudy dál. Nepůjde jen o to udělat pěkný web (to zvládneš, až se zahloubáš především do CSS - pro začátek). Horší je, že pár pěkných webů bez zajímavého obsahu tu už bylo za těch 10 let co si dělám web já. To říkám s plnou kritikou toho, že vím, že můj web je zastaralý a neodpovídá již úplně původnímu účelu. Nicméně kovářova kobyla.. a proto mám samozřejmě jinde i lepší weby :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět