Dalekohled pro začátečníka
Dalekohled pro začátečníka
Hlavně by to chtělo doplnit co chceš pozorovat, odkud, světelná zátěž, požadavky na převozitelnost atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Dalekohled pro začátečníka
Kup si Dobsona 300 a neřeš! K tomu nějaké fajné okuláry a je to!
;D
Ups...
To je moje rada a ten "krám" mám doma a naprostá spokojenost!

Teda radím pro okukovače oblohy a ne fotiče...Tam je to složitější a na peněženku o mnoho náročnější..
P.S. Začátečník sem, začátečník tam..Za chvilku budeš plavat jak ryba ve vodě! Tak nač si kupovat nějakou hračku..Při pohledu tříkilem na M-13 sedneš na zadek a vvvo ttomm to jjee!
Asi vím, o čem melu! Ono na Dobsonu nesu větší hledáček-malokuka 80/400 a můžu srovnávat..
P.S. Malé sráče nebrat!! ;D
/Jako hledáček je malokuk vinikající a dobrý na plošně velké otevřené hvězdokupy/
;D
Ups...
To je moje rada a ten "krám" mám doma a naprostá spokojenost!
Teda radím pro okukovače oblohy a ne fotiče...Tam je to složitější a na peněženku o mnoho náročnější..
P.S. Začátečník sem, začátečník tam..Za chvilku budeš plavat jak ryba ve vodě! Tak nač si kupovat nějakou hračku..Při pohledu tříkilem na M-13 sedneš na zadek a vvvo ttomm to jjee!
Asi vím, o čem melu! Ono na Dobsonu nesu větší hledáček-malokuka 80/400 a můžu srovnávat..
P.S. Malé sráče nebrat!! ;D
/Jako hledáček je malokuk vinikající a dobrý na plošně velké otevřené hvězdokupy/
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Dalekohled pro začátečníka
Vítej mezi námi. Než ti někdo bude moci rozumě poradit, chtělo by to doplnit ještě nějaké údaje (viz. http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1221076549).
zejména:
- jaké máš zkušenosti s pozorováním a znalosti astronomie
- máš už nějaké vybavení
- jaké jsou podmínky v místě kde budeš pozorovat (hlavně světelné znečištění)
- budeš dalekohled muset na pozorování převážet?
- chceš se na nějakou oblast astronomie specializovat? (např. planety a Měsíc, DSO, fotografie ....)
a možná další údaje, které by mohly výběr ovlivnit, ale my je nemůžeme znát
Jinak za tu cenu se dá poříd již velmi pěkný přístroj, možná bych osobně volil dva různé pro různé použití a podmínky, ale to uvidíme až nám napíšeš více.
zejména:
- jaké máš zkušenosti s pozorováním a znalosti astronomie
- máš už nějaké vybavení
- jaké jsou podmínky v místě kde budeš pozorovat (hlavně světelné znečištění)
- budeš dalekohled muset na pozorování převážet?
- chceš se na nějakou oblast astronomie specializovat? (např. planety a Měsíc, DSO, fotografie ....)
a možná další údaje, které by mohly výběr ovlivnit, ale my je nemůžeme znát
Jinak za tu cenu se dá poříd již velmi pěkný přístroj, možná bych osobně volil dva různé pro různé použití a podmínky, ale to uvidíme až nám napíšeš více.
Dalekohled pro začátečníka
Blbé je, že čtyřkila už jsou hodně drahá...Je tam šílený cenový skok.. :'(
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Dalekohled pro začátečníka
Buď vítán na astro fóru,
v první orientaci o jaký astronomicý dalekohled a co od něj můžete očekávat naleznete na těchto webových stránkách:
http://www.astro.cz/rady/vybaveni/dalekohled
Po té lépe položíte svůj dotaz o jaký druh přístroje máte zájem a jak ho chcete využívat.
Habl
v první orientaci o jaký astronomicý dalekohled a co od něj můžete očekávat naleznete na těchto webových stránkách:
http://www.astro.cz/rady/vybaveni/dalekohled
Po té lépe položíte svůj dotaz o jaký druh přístroje máte zájem a jak ho chcete využívat.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Dalekohled pro začátečníka
V dané cenové relaci by se dal určitě koupit větší průměr. Jde o to jestli chceš něco takového malého a kompaktního jak ukazuješ nebo by ti nevadil třeba Dobson 300? Nebo teda katadioptr, ale na EQ montáži o průměru 150, 180 nebo 200 (Cassegrain, Maksutov). Tam by ses taky do ceny vešel.
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Dalekohled pro začátečníka
Díky moc za vaši odezvu, jsem naprostý amatér, mým cílem je si v noci sednout před barák a koukat na hvzdy, galaxie i měsíc...(asi hodně zkreslená představa). Bydlíme skoro na samotě u lesa, v noci žádné osvětlení. Přiznávám, že ten Meade ETX-125PE se mi prostě líbí jak vypadá, ale netuším co od něj můžu očekávat.
- Honza Ebr (honza42)
- Příspěvky: 3582
- Registrován: 20. 10. 2004, 14:48
Dalekohled pro začátečníka
Jestli se ti dalekohled líbí, tak je to sazmořejmě vždycky fajn a klidně s ním můžeš být spokojen! Je ale dobré vědět, jak je to s tou tvojí představou - dalekohled má průměr 127 mm, což je na většinu objektů velmi málo.
Na jedu stranu je lekhý a naváděný, takže si s nim můžeš skutečně sednout před barák a koukat. uvidíš krátery na Měsíci, prstence Saturna, nějaké detaily na Jupiteru, nějakou tu hvězdokupu a pokud máš dobrou tmou i nějakou tu mlhovinu.
Nepočítej ale se žádnými detaily v galaxiích, jen velmi omezenými v mlhovinách, kulové hvězdokupy spíš jako obláčky než spousta hvězd, planetární mlhoviny spíš jen jako slabé hvězdičky atd... Pro pozorování více než pár nejjasnějších objektů je potřebba větší průměr.
Na jedu stranu je lekhý a naváděný, takže si s nim můžeš skutečně sednout před barák a koukat. uvidíš krátery na Měsíci, prstence Saturna, nějaké detaily na Jupiteru, nějakou tu hvězdokupu a pokud máš dobrou tmou i nějakou tu mlhovinu.
Nepočítej ale se žádnými detaily v galaxiích, jen velmi omezenými v mlhovinách, kulové hvězdokupy spíš jako obláčky než spousta hvězd, planetární mlhoviny spíš jen jako slabé hvězdičky atd... Pro pozorování více než pár nejjasnějších objektů je potřebba větší průměr.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 250D a R50, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, Meopta S2 82HD, TAL MT-3S
Dalekohled pro začátečníka
JJ! Možná napoví info, co má každý dole uvedeno jako výbavu..A je to obraz toho, k čemu tak nějak časem a zkušenostmi a ke spokojenosti došli místní okukovači a osobně nejsem vyjímka..
P.S. Na krásu dalekohledu bych moc nebral ohled, i když ...No, to je fuk..Osobně jsem zaparkoval u Dobsona a nic menšího nechci..Spíš většího, ale to bych musel vyhrát v loterii..
P.S. Na krásu dalekohledu bych moc nebral ohled, i když ...No, to je fuk..Osobně jsem zaparkoval u Dobsona a nic menšího nechci..Spíš většího, ale to bych musel vyhrát v loterii..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Dalekohled pro začátečníka
No dobrý, tam ale myslím budeš už u těch 8" nad cenový limit. Proto jsem psal o té kombinaci s EQ motáží. Ta sestava je levnější než ta vidlice.
http://www.moty.cz/index.php?show=zbozi ... Cassegrain
http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html
http://www.moty.cz/index.php?show=zbozi ... Cassegrain
http://www.celestron.cz/dalekohledy/ast ... ontaz.html
EQ 6R na pilíři + achromát Bresser 127/1200 na hvězdárně, ASI 224 barevná
Dalekohled pro začátečníka
to : fochris:
To jsi ale na dvojnásobku Tvého limitu
Průměr 200 mm už ukáže trochu více z DS objektů. Pokud cheš ale poznávta více a vidět i nějaké podrobnosti - struktury, je nutné začínat na průměru 250 mm.
To jsi ale na dvojnásobku Tvého limitu
Průměr 200 mm už ukáže trochu více z DS objektů. Pokud cheš ale poznávta více a vidět i nějaké podrobnosti - struktury, je nutné začínat na průměru 250 mm.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Dalekohled pro začátečníka
No já vím, že už je to mooooc peněz. Ale je mi sympatické, že je "all in one" řešení. Postavím na zahradě, zmáčknu čudlík a už budu moct koukat. Díval jsem se i na Meade stránky a galerii fotek vytvořených LX90 8" a to rozlišení se mi už docela zamlouvá.
Dalekohled pro začátečníka
Problém je, že to co je na fotkách (pokud jde o DSO,) zdaleka neodpovídá pohledu okem. Tam, kde jsou na fotkách úžasné struktury, oko zaregistruje pouze mlhavý flek, maximálně s náznakem nejednolitosti toho fleku S rostoucí velikostí dalekohledu se ty viditelné detaily násobí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Dalekohled pro začátečníka
Když už se ti líbí na vidli tento kukr, tak přitlač na peněženku a ber "tlustší" Bertu..Aspoň 250mm..
Jinak jsou to dle mého názoru pouze vymakané elektronikou ale furt hračky..
Nebo aspoň průměr 200 mm..
Průměr ničím nenahradíš...
Jinak jsou to dle mého názoru pouze vymakané elektronikou ale furt hračky..
Nebo aspoň průměr 200 mm..
Průměr ničím nenahradíš...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...