Dalekohled na dálkové ovládání

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Dalekohled na dálkové ovládání

#106

Příspěvek od robokop »

zdravim vespolek, kolega mi psal ze se tu nekdo pta jak je na tom ten projekt, takze situace je nasledujici: prototyp dokoncen vysledek je lepsi nez jsem vubec ocekaval vzhledem k mechanickym prohreskum kterych jsem se musel dopustit, soucasne realizuji dva dalekohledy z toho jeden je pulmetr a ten druhej, nechte se prekvapit (predesilam ze to je hodne dlouhodoba zalezitost)

k tem strankam omlouvam se ze jsou v dezolatnim stavu ale v poslednich dnech na to nemam ani cas ani penize a ani chut kdyz mi nikdo neuhradi ani cestovni naklady, to radsi svuj cas investuji jinam
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dalekohled na dálkové ovládání

#107

Příspěvek od MilAN »

Stránky jsou dobré, ale asi je někdo vyměnil ...
http://hvezdarna.jicin.cz/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Dalekohled na dálkové ovládání

#108

Příspěvek od SKYMASTER »

Pokud by nekdo stavel roboticky dalekohled, tak mozna jedny z nejvice zkusenosti mame my tu na SKYMASTERu http://www.skymaster.cz, ale skutecne to neni na pokec v astroforu. Mozna prijet, ztravit hezky vecer, pokecat co se povedlo, co ne a odjet s nejakou konkretni predstavou :o
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
abarta
Příspěvky: 5
Registrován: 22. 05. 2005, 21:07

Dalekohled na dálkové ovládání

#109

Příspěvek od abarta »

Práve som srávil 2 hodiny čítaním tejto diskusie, preplnenej rôznymi názormi. Teraz mám však pocit, že RoboCop sa rozhodol na niečom zamakať ( i keď musím priznať že nepredložil okrem domčeka ktory som nevidel žiadny obrázok ani graf či tabulku svojich meraní či iný dôkaz) a pár ľudí sa tu rozhodlo že to čo robí je za každú cenu naprd (pardon) a zosmiešniť jeho snaženie.
Aj ja patrím k perfekcionistom a navyše som dosť manuálne zručný. Sám som vybrúsil ako 17 ročný dobré zrkadlo 120/1200( premerané optikom v meopte), zhotovil si vidlicovú montáž s pohonom krokovým motorom. Netvrdím že bola úžasná, ale pozoroval som týmto strojom nejaký ten týždeň k plnej spokojnosti. Moje cenové náklady boli pri tom rádove v stovkách korún, aj to najdrahšia položka bola metalíza v spreji.
Ak by som v tej dobe mal 50.000 na ďalekohlad ktore by mi nechýbali inde, kupoval by som.
Každý z Vás má možnosť zohnať si väčšinu potrebných dielcov na nejaký priemerný ďalekohlad ( optika sa dá kúpiť pomerne lacno). Zabudli ste na seriál v KOZMOSE
80-tych rokov? Boli tam naozaj montáže postavené za minimálne náklady v celkom rozumnej kvalite. A vtedajšia dostupnosť mnohých vecí bola ďaleko nižšia!
Samozrejme to chce v rozobratom cirkulári vidieť tú vhodnú os, v zavlažovacej Al rúre z poľa perfektný tubus a spomenúť si na spolužiaka zo základky čo robí zo sústruhom.
To je ten 280 korunový domček! Keď chcete ísť do obchodu a utrácať, vyjde materiál 15.000 (príklad) a šte to niekto musí zložiť. Robokop nepísal návod! On sa proste poobzeral okolo seba, dal murárom flašku za okno a má domček za 280 korún.A to skladanie ho asi celkom baví, mal s toho hobby. A vy ste ho ofrflali ako keby ho ukradol! To je len Vaša lenivosť a prípadne neschopnosť, že po všetko bežíte do obchodu. Mnohí by iste mali radšej taký domček, i ked trochu smiešny, ako trapošiť s montážou na odstavnom parkovisku pri ceste alebo uprostred poľa zadarmo... Takže toľko. Dúfam, že robocop nám ukáže čoskoro svoju montáž, aspoň čiastočne funkčnú a želám ti veľa úspechov. Nedaj sa odradiť, ak niekto závidí a jeho rozhľad siaha tak po komerčne dostupné veci.

P.S: Ešte ma tak napadlo... Svojho času som čital nejakú ruskú knižku, ktorej autor sa zaoberal výrobou mikromodelov, napr. šachovnice s figúrkami 3,5 x 3,5 mm. Nie NC strojom! Napríklad tam opísal metódu, ako prevŕtať doma vlas po dĺžke. Napadá Vás niečo strašne komlikované na spôsob sústruhu? Skoro, ale jednoduché: Vlas prilepil na os motorčeka s regulovateľnými otáčkami (súoso) Pri vhodných otáčkach sa vlas sám vystredí. A teraz si yhotovíte z medeného drátika hopinatý vrták (pod lupou "rozotretím" konca. Stále Však môžete namietať, že to neudrží súososť pri vŕtaní. Nemáte pravdu! Keď viete že vlas má po celej dĺžke v strede mäkkú dreň, tá sama bude vrták viesť, stačí ho len pod lupou "strčiť" do dierky na konci vlasu. Naozaj to ide a nie je to nič komplikované.
Čo som tým chcel povedať? Že neriešiteľnosť akéhokoľvek problému je daná najmä našimi medzerami v šírke problematiky a niekedy hľadaním komplikovaných riešení keď existujú jednoduché. Zato, že niečo sa štandardne používa roky a všade (napr. autopointer), neznamená to že sa jeho funkcia nedá nahradiť lepšie a spolahlivejšie. Bez toho by predsa neexistoval vývoj!

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dalekohled na dálkové ovládání

#110

Příspěvek od MilAN »

Na rozdíl od Tebe jsem měl možnost vidět "domeček" i dalekohled , který se má robotizovat.A k tomu, co tu někteří z nás napsali, bych již nic nedodával. Za rok bych se chtěj do Jíčina podívat , jestli se lze dalekohledem alespoň podívat. Za peníze daňových poplatníků to je hezký přepych . dalekohled je sice velký, ale není pro návštěvníky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
abarta
Příspěvky: 5
Registrován: 22. 05. 2005, 21:07

Dalekohled na dálkové ovládání

#111

Příspěvek od abarta »

Celkom súhlasím, že ľudová hvezdáreň má už v názve, že je pre ľudí... Ale ak som to správne pochopil, nebol to RoboCop čo to zvoral s tou montážou tak, že okulár je 4 m vysoko. A je pravda, že nikto z nás by si nezobral na hlavu tú zodpovednosť, že niektorý návštevník si ublíži. I keď si zároveň myslím, že expozície cez CCD a pozeranie na notebooku sú pre návštevníkov o málo viac pútavé ako premietanie diákov.No ale je to stále lepšie. Možno by riešenie spočívalo v akomsi lešení, trebars pojazdnom ako majú maliari.
Nestotožňujem sa vo všetkom z robocopom, len ma zaráža, že jeden z nás prišiel s teoreticky obhájiteľným nápadom (aspoň on si to vie obhájiť), dokonca ho začal realizovať a všetci ho hneď poslali do p. s tým, že to nejde a basta. Nikto nič konštruktívne k téme nenapísal - ku konkrétnemu a novému riešeniu! Je najlahšie roymýšlať ako niečo nejde. Čo tak spojiť hlavy a vymyslieť ako to ide???
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Dalekohled na dálkové ovládání

#112

Příspěvek od SKYMASTER »

Na SKYMASTERu je C14 zatim v tomto stavu:

kopule se otaci pomoci motoru, ktere zatim nejdou ridit dalkove ale pujdou

dalekohled jiz lze ridit, zaostrovat a ovladat kameru z kterehokoliv mista na svete

ale prace je jeste dost ::)
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#113

Příspěvek od Jackxl »

V dnešní době montáží s ovládáním přes wi-fi a fotoaparátů rovněž ovládaných přes wi-fi si nemyslím, že ovládání dalekohledu a pořizování nepointovaných fotek na dálku je nějaký příliš drahý a nereálný problém.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#114

Příspěvek od biker.fm »

Jackxl píše:V dnešní době montáží s ovládáním přes wi-fi a fotoaparátů rovněž ovládaných přes wi-fi si nemyslím, že ovládání dalekohledu a pořizování nepointovaných fotek na dálku je nějaký příliš drahý a nereálný problém.
V podstate je to levnejsi nez by nekteri cekali. Staci nainstamovat INDI na nejaky pocitac na ktery je pripojena montaz, kamera a na nej se pripojit pres WiFi. Misto pocitacr muze byt i Raspberry (osobne vyzkouseno a uspesne provozovano) . Informace k instalaci je zde uvedene v samostatnem vlakne.
Vzdalene ovladani montaze a foceni lze tedy poridit za mene jak 1000,- Kc. :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#115

Příspěvek od Bill »

Já jenom nechápu, proč řešíte 13 let starý příspěvek... Uživatel byl naposledy přihlášený před 4 lety.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#116

Příspěvek od biker.fm »

Ja jsem reagoval na dnesni prispevek od uzivatele jackxl.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#117

Příspěvek od Jackxl »

Bill píše:Já jenom nechápu, proč řešíte 13 let starý příspěvek... Uživatel byl naposledy přihlášený před 4 lety.
Protože řeším podobnou situaci. Akorát nepotřebuji ovládat dalekohled na chatě, ale na zahradě hned u baráku a nechci z okna tahat několika metrové kabely. Taky jsem chtěl upozornit na to, že dnes už je taková věc v pohodě proveditelná.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#118

Příspěvek od MilAN »

Jak jsi se ale dočetl, šlo to už před 12 roky, jen to musí někdo udělat = zrovna jako dnes :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#119

Příspěvek od LukasNestak »

Poprosil by som o akýkoľvek názor, radu, prípadne skúsenosť s diaľkovým ovládaním.
Mám v úmysle cez toto leto spojazdniť celú zostavu na diaľkové ovládanie cez vzdialený prístup "NB vonku - PC v izbe". Konkrétne by som chcel ovládať montáž, hlavnú a pointačnú kameru. Primárna kamera bude DSLR alebo OSC, pointačná ASI 120MM cez ASCOM, montáž Losmandy G11 gemini 1.
Ostrenie by som pravdepodobne riešil vždy ručne na začiatku snímania. Celé by som to chcel ovládať cez powerline "mám s nimi dlhoročné pozitívne skúsenosti". Meral som silu signálu od izby po koniec predlžovačky, kde bude napojená zostava a vyšlo stabilných 100Mbit/s.
Myslíte že je to dostatočná rýchlosť pre vzdialené ovládanie + prenos nasnímaných dát? Wifi mi nebolo odporúčané a USB sa mi moc nechce ťahať.
Najviac sa obávam preklopenia cez meridián a s tým súvisiace problémy.
Ako najlepšie spravovať káble aby bola 100%ná istota že sa nezapletú?
Prípadne aké problémy môžem očakávať a ako sa im vyvarovať?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na dálkové ovládání

#120

Příspěvek od nosuh »

No když uz delat teleskop ovladany na dalku, nechapu proc ostrit na zacatku každého pozorovani ruco..pohon ovladany přes ASCOM te presne zaostri podle prumeru terciku hvezd daleko presnejc, muzes preostrovat v prubehu noci i při vymene filtru, vse se ovlada automaticky..a da se sehnat i celkem lacino (https://www.deepskydad.com/autofocuser - 160EUR) - sam ho mam a funguje bezvadne.
prolozeni montaze uz celkem resi SGP Pro a jsou i první verze APT, které to taky umi i se vsema ukonama před a po ( zastaveni pointace, prolozeni, plate solve a dorovnani, nova kalibrace a opetovne spusteni pointace)..
V realu jsem se tak daleko osobne nedostal, ale ty moznosti jsou uz i dnes..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět