Celestron CPC

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 862
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 60

Celestron CPC

#91

Příspěvek od Janek »

I když to není přímo ze CPC, je to ze Schmidtky. Když jsem ji po několika dnech uklízel z pod plachty s překvapením jsem zjistil, že vodu mám vevnitř. Inu pod plachtou se neměla kam odpařit a tak si kondenzovala všude tedy i uvnitř. Tak vytáhnout špuník a vypustit ...  :)

Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
AlesU
Příspěvky: 226
Registrován: 30. 05. 2007, 17:37
Bydliště: Přelouč
Věk: 50

Celestron CPC

#92

Příspěvek od AlesU »

Od října je k dispozici nová verze hand control firmware - 4.18 Zde je bližší popis změn a novinek:

An important upgrade with many new features and fixes.  The hand control now calculates positions with respect to precession - in other words, previously all coordinates were J2000 while this version uses JNow.  Polar alignment routine is now under the Align menu and allows alignments on stars other than Polaris.  Additionally, after polar alignment, the scope no longer requires a new alignment.  Fixes problems with Southern Hemisphere alignments.  Pressing ALIGN while in the Named Stars menu now takes you to the Align menu.  Sets slew rate to 5 upon waking from hibernation.  The Factory Settings menu item now resets all motor control settings (as well as the hand control settings) and will force the user to restart the system.  The hand control is now locked when performing a motor control upgrade via the port on the bottom of the hand control.  Added two PC control commands: one to undo any current "Sync", the other to retrieve the local sidereal time from the hand control.  Fixes a bug which changes rate if a direction button is pressed after the RATE button.  Fixes a rare problem updating the motor control through the hand control.  Corrects Abell objects with negative magnitudes.
Zdroj: www.nexstarsite.com

Na tomto webu je ke stažení i velmi pěkně zpracovaný návod s detailním popisem všech funkcí, nyní aktualizovaný pro nový firmware. http://www.nexstarsite.com/download/man ... sGuide.zip
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4543
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#93

Příspěvek od dvader »

Dík za upozornění :)
Na víkend jedeme pozorovat a tak to možná odzkouším...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#94

Příspěvek od votrelec »

Vazeni pani CPC-ckari.
Poprosim o radu ohladom softwaroveho kabla co som dostal k CPC 800-vke. Pravdepodobne je to RS232. Na mojom noteboku (Asus F3Q) hladam vstup pre tento kabel a nikde nic! Ako ste prosim Vas riesili tento maly technicky problemik.
CPC-cko uz mam doma a je v poriadku takze p.Kamenicky ma potesil a odviedol kus profesionalnej prace.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5633
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Celestron CPC

#95

Příspěvek od Konihlav »

votrelec: existuje takova vecicka, ktere se rika RS232 -> USB konvertor, takze kabel zapojis do RS232 portu a ten pak pres USB do pocitace delame to tak vsichni s novejsimi laptopy. Jinak taky existuje i RS232 -> PCIExpress ci jiny prevodnik pro pripojeni k PC, coz treba pouzivam ja, abych vyuzil rozsirujici port (PCIExpress, PCMCIA apod.) a usetril USB port...

vypada to asi takhle:
http://www.delock.com/produkte/gruppen/ ... 61460.html
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Celestron CPC

#96

Příspěvek od Karell »

Pozor ovšem na to, že některé redukce USB -> RS232 nepracují korektně. Takovou mám alespoň já zkušenost. Naopak, hned první redukce PCMCIA -> RS232 pracuje naprosto korektně, takže bych předpokládal i bezproblémovost novějších PCI-Express->RS232 redukcí.
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#97

Příspěvek od votrelec »

Dakujem Vám Páni za radu. Badat ze nie som technicky typ ale dozeniem ;).
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4543
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#98

Příspěvek od dvader »

Tak jsem se konečně dostal k update firmware. Měl jsem totiž problémy se vzájemnou kompatibilitou HC a MC firmware. HC 4.13 s MC 5.14 nechodil dobře (tracking chodil trhavě a cvakalo v tom). Takže jsem používal kombinaci HC 4.13 a MC 5.07.
V týdnu jsem to obojí zvedl na poslední verze, HC 4.18 a MC 5.14, a po včerejším pozorování se zdá, že vše běhá dobře. :)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
votrelec
Příspěvky: 253
Registrován: 10. 04. 2009, 09:36

Celestron CPC

#99

Příspěvek od votrelec »

Vazeni "Cepecečkari"
Nenajde sa v " Nasich " radoch niekdo zo Slovenska kto vlastni CPC-cko? Zapasim s vlastnou neschopnostou a vyzera to akorat na navstevu niekoho zo Slovenska. "Slovaci,ozvite sa"!!! Dakujem
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Celestron CPC

#100

Příspěvek od mamol »

CPCčkaři! Prosím o pomoc:
Před měsícem jsem si pořídil nový CPC 1100 XLT, GPS. Vzhledem k počasí se mi nepodřilo jej pořádně odzkoušet dříve než tento týden a bohužel se mi nepodařilo jej rozhýbat. :'(
Problém je s ustanovením a vypadá následovně:
1.Sky Align je vždy chybné. Vybírám jasné hvězdy (např. Aldebaran, Rigel, Capella) ale vždy dostanu chybové hlášení "Alignment failed".

2.Auto 2-star Align. Najedu na první hvězdu (např. Rigel) a potvrdím. Pak na displeji vyberu Capellu dalekohled se začne azimutálně otáčet ke Capelle, po chvilce zastaví a začne se otáčet nižší rychlostí opět azimutálně opačným směrem. Po cca 5 minutách pomalého otáčení, se otočí zhruba o 180° od Capelly, výškově se při tom vůbec nepohne a tváří se že ji našel. Pokud potvrdím Align, dostanu opět hlášku Alignment failed. Pokud najedu na Capellu ručne, taktéž "failed"

3. Two Star Align - Po zaměření dvou jasných hvězd vždy hlásí chybu - stejně jako u Sky Align

4. One Star Align. Zkoušel jsem ve dne - Nasměroval jsem dalekohled přibližně na Polárku a potvrdil. Dalekohled potvrdil úspěšné ustanovení. Tak jsem jej nechal vyhledat Merkur. Dalekohled se opět otočil pouze azimutálně o cca 200° (na jihozápad) ačkoliv bylo 10 hod. dopoledne. Pak jsem jej zkoušel poslat zpět na Polárku. Tentokrát se nasměroval přibližně do zenitu.

GPS funguje, ukazuje správnou polohu, čas je nastaven správně včetně čas. pásma. Tracking - Mode je nastaven na ALT-AZ, hodinový stroj jede, ruční řízení je funkční v obou osách.

Na doporučení p. Zahajského (Celestron.cz) jsem vyčistil kontakty a přehrál oba firmware (hand control v. 4.18 i motor control v. 5.14). Zlepšení jsem opět nedosáhnul.

Nezapoměl jsem ještě na něco? Předem moc dík za pomoc. M.

Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4543
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#101

Příspěvek od dvader »

Tak to je divné...
Jseš si jistý, že máš správně časovou zónu? Nemáš spletené +1 a -1?
Další, co bych zkusil, je ustavit to pomocí SW ovladače z počítače, ten HW ovladač vůbec nepřipojovat - tohle ale vyžaduje jiný typ propojovacího kabelu.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Celestron CPC

#102

Příspěvek od mamol »

Časovou zónu mám +1. No ale zaráží mě, že se mi nechce vrátit ani na Polárku, na kterou udělám 1star align. To ovládání s PC mě taktéž napadlo, zkusím to, nicméně nechci furt tahat noťas do mrazu a rád bych aby CPC fungoval tak jak má. Není třeba nastavit ještě něco dalšího?
Jo ještě jedna věc - pokud jdu do Menu - Tracking - Mode, vždy se mi nejdřív zobrazí OFF, i když tam při předchozím vstupu potvrdím ALT-AZ. Máš to taky tak?
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4543
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Celestron CPC

#103

Příspěvek od dvader »

Já jsem myslel to ovládání z PC jen jako test - jestli to bude chodit v pořádku nebo ne.
To s tím Tracking Mode teď nezkontroluji, nemám dalekohled u sebe.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Celestron CPC

#104

Příspěvek od zdenek »

Zkus nasledujici:
- proved (klidne fiktivne ve dne) Alignment na 1 hvezdu
- nech zobrazit AltAz souradnice a pohni dalekohledem

Meni se souradnice v Alt, nebo zustava stale jedna a taz hodnota? Pusobi to na mne dojmem, ze rucka nedostava informace o snimaci otaceni v Alt (to muze byt od spatne zasunutuhe konektoru na zakl. desce CPC az po spatny snimac otaceni.
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Celestron CPC

#105

Příspěvek od mamol »

Zkus nasledujici:
- proved (klidne fiktivne ve dne) Alignment na 1 hvezdu
- nech zobrazit AltAz souradnice a pohni dalekohledem

Meni se souradnice v Alt, nebo zustava stale jedna a taz hodnota? Pusobi  to na mne dojmem, ze rucka nedostava informace o snimaci otaceni v Alt (to muze byt od spatne zasunutuhe konektoru na zakl. desce CPC az po spatny snimac otaceni.
Díky za radu! Díky Tobě jsem našel, v čem je problém. Souřadnice se totiž během pohybu samovolně vynulují. Navíc, po provedení Alignmentu vynechává výškový pohon (i při ručním pojezdu) a chová se jako by byl zaseklý. Bez Alignmentu (na ručně) však funguje.
Bude problém v ovladači ("kalkulačce")?
Zkoušel jsem i NexRemote přes PC (zapojený do ovladače) a chová se to stejně.
Dvader mi radil, že mám připojit PC bez ovladače. Slot pro datový kabel označený PC na dalekohledu sice je, ale nikde, ani na internetu jsem nenašel jak to má fungovat. Zkoušel jsem to propojit ale samozřejmě nic... Nezkoušel jsi to?
M.
PS: dost mě mrzí, že to na prodejně nevyzkoušeli, než mi to poslali...
Odpovědět