Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4639
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#361

Příspěvek od Sasa3 »

to Jezo: ja mam takove to hledani na slepo taky rad. Pro maly dalekohled je idealni Pocket Sky Atlas, kde byl proveden docela solidni vyber objektu a vetsina zde zanesenych objektu je vykoukatelna i v malych dalekohledech. Ted uz mam prece jenom vetsinu okoukanou a obcas si takhle nahodne vybiram objekty z Uranometrie 2000,0. Tam uz je ta uspesnost v malych dalekohledech mnohem mensi, ale obcas na neco necekaneho narazim.

Jinak k NGC 6426, no nevim, tohle zrovna neni na poli kulovek nejaka vypalovacka. Ja byl rad, ze jsem ji vubec v 10cm dalekohledu vykoukal. Jestli te nadchla tahle, tak zkus M13...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4639
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#362

Příspěvek od Sasa3 »

Test malokuku:
http://www.astroam.estranky.cz/clanky/p ... 0-400.html
Hezky report. Nechces to presunout do tohohle vlakna venovaneho DSO v malych dalekohledech?

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1340569687

Tady to rychle zapadne.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Jarní a letní pozorování

#363

Příspěvek od Regulus »

NGC 7293 - Helix (PN, Aqr): asi bych se o ni ani nepokoušel, nicméně když kolegové na hodonínském astrosrazu zahlásili úspěch, tak jsem se o ni také pokusil. Při zv. 67x + Baader UHC-S jsem si všiml, že jeden kraj zorného pole je o něco jasnější - a když jsem se pořádně zadíval, tak to skutečně byla tato rozlehlá PN. Vzhledem k tomu, že byla ještě relativně nízko nad obzorem a že byla směrem, kde ruší čepice Brna tak se k ní ještě vrátím; nejlépe s ještě menším zvětšením.
Tož to je fajn že se zadařilo. Ten Helix jsme na srazu viděli s OIII, ale v (špatných) podmínkách kde pozoruju je viditelná i s UHC-E od Astronomiku (bez filtru ani ťuk), což by mělo být něco podobného jako UHC-S. Ta mlhovina je opravdu macek ;D
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Jarní a letní pozorování

#364

Příspěvek od Ježo »

@Sasa3: Ona opravdu vypalovačka není - právě o to větší radost byla z toho, když jsem ji uviděl - jako slabý obláček.

(Na vysvětlenou: hvězdokupy, zvlášť kulové, mě obecně moc neberou, zejména ty Messierovy mi přijdou docela podobné - ještě nejsem natolik zkušený, abych si užíval rozdílů mezi (např.) M10, M12 a M14. Ty malé flíčky mě baví o hodně víc.)
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Jarní a letní pozorování

#365

Příspěvek od Buby »

Počasí poslední dobou přeje, a tak pozoruji poměrně často, i když se většinou jen kochám známými objekty. Vzhledem k tomu, že poslední dobou přeje seeing, doplnil jsem svůj seznam pozorovaných objektů o několik planetárek.

NGC 6905 - poměrně známá a jasná planetárka, na kterou občas kouknu, pro své zabarvení si vysloužila název Modrý záblesk. Při 358x se jevila jako kruhová plocha okolo centrální hvězdy se slabším a nepravidelným halem okolo jasného centrálního disku

NGC 6886 - maličká planetárka, ve všech zvětšeních stelární, nereagovala na UHC filtr, to, že jsem ji viděl, jsem zjistil až později identifikací zapamatovaného pole

NGC 6879 - další stelární planetárka, identifikována díky ,,blikání,, při aplikaci UHC

NGC 6891 - menší planetárka, vzhledově mi připomínala Eskymáka v menším zvětšení, jasná centrální oblast a slabší kruhové halo okolo

Během včerejšího pozorování na Švarné Hance v Beskydech jsem pozoroval další planetárky.

Helix - obří planetárka, bez UHC viditelná vcelku bez problémů, s UHC byla hezky rozeznatelná prstencová struktura, prsten nebyl všude stejně jasný, na dvou místech byl téměř přerušený

NGC 6563 - planetárka v deklinaci -34 ° , poměrně rozlehlá s nízkou plošnou jasností, vypadala jako kruhová plocha, trochu se mi zdálo, že je její disk v jedné části nějaký vykouslý

NGC 246 - velká planetárka ve Verlybě, měla relativně nízkou plošnou jasnost a její asi 5' velký disk obsahoval hned několik poměrně jasných hvězd, které poměrně výrazně rušily

V podmínkách, jaké včera v Beskydech panovaly, jsem zkoušel i mlhoviny. Po několika neúspěších v případě několika Sharplessek ve střelci jsem si důkladně projel oblast mlhovin Srdce a Duše. Tvar Srdce krásně viditelný, mlhovina byla docela snadná, Duše byla o něco málo slabší, ale také byla pěkně rozeznatelná a stejně jako Srdce vykazovala podobný vzhled, jak je známa z fotografií.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
TomasSVK
Příspěvky: 288
Registrován: 10. 11. 2008, 16:13

Jarní a letní pozorování

#366

Příspěvek od TomasSVK »

Konecne sa mi podarilo vybehnut po velmi dlhom case na rozsiahlejsie pozorovanie nocnej oblohy. Vybehli sme asi 80 km za Ba smerom na trnavu. Medzi pozorovane objekty patrili tieto:
Guľ. hviezdokopy: M11, M71, M56, M92, M13, M15
Otvorené hvk. : NGC 884, 869, NGC 1432
Hmloviny : M27, M57
Galaxie : M33, M31, M32, M110, NGC 404

Toto je moje prve pozorovanie pri ktorom som dosiahol take mnozstvo objektov na nocnej oblohe. Velmi velkym pomocnikom mi bola hv. mapa, bez ktorej by som nedosiahol taky uspech. Velka vdaka zucastnenym  Vojtovi, Robovi a Petovi.
Aj nejaky Peto bol s nami? :)
SkyWatcher 254/1200
26mm setovy SkyWatcher 52°, 13mm Hyperion 68°, 6mm SkyWatcher Planetary WA 58°, Polarizacny filter, Farebne filtre #12,21, BAADER AstroSolar™ folia
Uživatelský avatar
freex
Příspěvky: 567
Registrován: 25. 07. 2011, 12:22

Jarní a letní pozorování

#367

Příspěvek od freex »

Buby ja ti závidím :)
Minule som sa púšťal do NGC 7293 ale nemohol som ju nájsť.
Dnes sa do nej pustím.
Nedá mi ale nenapísať včerajší zážitok :)
Nie je to až zasa taký zážitok. Ide o to, že v Žiline sa asi konečne spametali Včera bola obloha fantastická a LP zo ZA moc nerušilo.

Mliečna dráha bola široká okolo 15st. niekde viac niekde menej Dám taký priemer  15st. Bola to nádhera. Inokedy ju vidím iba okolo 10st. širokú a bez nejakých zreteľných detailov. Včera som videl nejaké detaily v podobe stmavení.  Mliečnú dráhu bolo skoro vidieť po celej dlžke ( nad obzorom z JZ strany odkiaľ svieti LP zo Žiliny to už nebolo také dobré) , inokedy iba necelá 3/4 .

To je asi všetko, pretože som včera nepozoroval Potreboval som sa vyspať
Dnes ale frčím Zážitky vám napíšem zajtra :)
Sky Watcher Newton 8" ,refraktor 50 f/3 (vlastná výroba), trieder MLC 8x40
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5579
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#368

Příspěvek od Karell »

Freexi, buď tak hodný a šetři těmi smajlíky.
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Jarní a letní pozorování

#369

Příspěvek od psmolly »

To Sasa: Dobrý nápad. Stalo se :)
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
vagascan
Příspěvky: 121
Registrován: 14. 12. 2010, 13:24
Bydliště: Bratislava

Jarní a letní pozorování

#370

Příspěvek od vagascan »

Inac som zabudol dodat ze galaiu v andromede sme videli aj bez pouzitiate leskopou
Sky-Watcher 254/1200, okulare set SP 25, 10, 6 mm 66° multi coated long eye relief. Trieder Turist 12x40, 30 mW green laser
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Jarní a letní pozorování

#371

Příspěvek od TomTom »

Tak já taky přidám jedno starší, zato docela dost bohaté pozorování. Došel jsem ke konečnému číslu 56 objektů odpozorovaných, a to během 3 hodin a 35 minut. Pozoroval jsem na chalupě pod tak tmavou oblohou, jakou jsem ještě nikdy nezažil ... úplně přesně nevím, jak se dělí Závojová mlhovina, takže to číšlo může být o jedno, dvě větší ...

15.08.2012 _ 21.15-23.50 SELČ ... velice tmavá obloha ... MHV někde kolem 6.1mag, ale nejsem si tím úplně jist ... (dělal jsem to totiž poprvé) ...

Nebudu zde rozepisovat všechny objekty, protože to nemá nijak velký význam, takže je zde jenom vypíšu a k těm, které se mi nejvíce líbily přidám i nějaký delší komentář. Takže tak ...

M13, M92, ISS, M4, M8, M20, M21, M18, M24, M22,M28, NGC752, M34, NGC869, NGC884, M11, M107, M2, NGC712, M55, M10, M12, M15, M71, M30, M56, NGC6553, 6642, M72, M51, NGC5195, NGC6530, M5, M27, M81, M82, M76, NGC7009, M31, M110, M32, M16, M33, NGC281, IC1396, IC5070, NGC7000, M17, Albireo, Neptun, Saturn, Mars, NGC6992, NGC6995, NGC6960 a Pickeringův trojúhelník ... toť vše

Nejhezčí ze všech objektů byl celý komplex Závojové mlhoviny. Všechyn detaily s OIIIkou nádherně vyskákaly a tak jak jsem to viděl, tak to bylo přesně jako z fotek. A Pickeringův trojúhelník? To bylo to stejné, byl jsem strašně rád, že mi obloha povolila takto tento objekt vidět, takže jsem si aji chvilku zatančil na muziku, kterou jsem měl puštenou na ntb. Koukal jsem hlavně při 43x, ale když jsem nasadil Meada (75x), tak to všechno bylo vidět, ještě detailněji ... Takže úplná nádhera, viděl jsem úžasné struktury, mi známé do té doby jedině z fotek ...

Dalším objektem, který byl úžasný, Severní Amerika (obloha byla v zenitu strašně moc tmavá). Při 43x, s OIIIkou a i přesto se mi celá nevlezla do zorného pole. Byla to prostě vypalovačka již na první pohled. Záliv byl úžasbý a icelkvoě se dalo nádherně vykoukat celé obrysy postupným popojížděním dalekohledu.

Z hvězdokup mě nadchla snad jen M5 (když nepočítám M13, ktzerá byla jako vždy naprosto úžasná). Naopak jako zklamání vidím M55, kdy jsem z toho moc neměl.

Samozřejmě byly vidět úžasné struktury v M51, M81, M82, M27. Také jsem byl velice potěšen docela jasnými náznaky spirál v M33. Z planet jsem poprvé viděl Neptun a uzavřel jsem tím celý kruh planet Sluneční soustavy. Taky jsem byl potěšen jasným obrysem NGC7009. Jasně, že jsem koukal i do Střelce, kterého mám nad jasně čistým jižním obzorem a objekty jako je M20, M8, M16, M17 byly taky nádherné, ale nad tím vším převyšovala Závojovka.

Tak jsem vyčerpal všechny své zbytky sil a jdu spát. Mějte se pěkně a užívejte si krás oblohy ...
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4639
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#372

Příspěvek od Sasa3 »

Vcera zvecera obloha nestala za moc - opar, seeing ve vysce Mesice taky nic moc. Nakonec jsem se rozhodl misto Mesice protahnout AS80/1200 na tesnejsich dvojhvezdach. Jako rozcvicku jsem si dal pi Aql (6.3+6.9, 1.4"). Pri 200x (CZJ 6mm ortho) byla krasne rozlisena, dokonce sla videt dve separatni zjasneni.

Na to, ze se jedna o hvezdu na hranici Dawesova limitu dalekohledu, to vypadalo docela nadejne. Tak jsem se pustil do mi Cygni (4.7+6.2, 1.9"). Tu jsem loni za trochu horsich podminek v tomhle dalekohledu nerozlisil. Vcera to bylo jine kafe. Dvojhvezda sla rozlisit pri trose soustredeni po temer celou dobu. Pri 200x to byl takovy snehulak, dve dotykajici se kulicky, ta jedna mnohem slabsi (odhadem o 2 magnitudy). Obrazek jak z knizky (nebo programu Abberator). Proste krasa.

Po tomto uspechu jsem se rozhodl zkusit neco, co by melo byt uz zretelne za limitem 80mm dalekohledu: 36 And (6.1+6.5, 1.0"). Tady jsem se opravdu nechytal, jak pri 200x tak  i pri 235x (Pentax XO5). Nicmene pri ceste od delta And k 36 And jsem natrefil na jinou krasnou dvojhvezdu 65 Psc (6.3+6.3, 4.3"). Tento krasny par sel rozlisit i v mem "vyhledavacim" okularu - ATC 40mm Kelner. Pri zvetseni 30x to byly dve nadherne bile temer se dotykajici jehlicky s prtavou temnou mezirkou mezi sebou. Nadhera. Mimochodem jsem si tim otestoval, ze rozlisovaci schopnost oka mam u jasnych bodovych zdroju nejmene 130".

Tu noc jsem jeste zkouknul znov AG Peg, coz je velmi zajimava promenna hvezda (pravdepodobne symbioticka rekurentni nova, jestli si to pamatuji dobre). V poslednim stoleti prosla vyraznou spektralni zmenou. Pozoroval jsem ji potreti a mam pocit, ze se za necely tyden zjasnila z 9.3 na 8.9. To muze ale trochu litat, jednak jsem nezkuseny a jednak  jsem provadel mereni v ruznych dalekohledech (od 63mm do 100mm). Zajimave je, jak se meni relativni jasnost paru srovnavacich hvezd. Prvni noc jsem mezi dvemi hvezdami jasnosti 8.2 a 8.7 nevidel v 63mm prakticky zadny rozdil. Ve vetsich prumerech mi prijde rozdil 0.5 magnitudy zretelne viditelny. Mozna je to tim, ze v 63mm je potreba zapojit uz bocni pohled. Ne kazdy smer bocniho pohledu je stejne citlivy. Navic se posouva citlivost k modre barve. Zajimave je, ze ona hvezda 8.2 magnitudy je docela cervena. Doma jsem zjistil, ze ma B-V index 1.0. To muze byt dalsi duvod, proc mi prisly obe srovnavaci hvezdy stejne jasne. No nic, to byla jen takova odbocka.

Celkovy zapis z noci je tady.

Jinak trochu nestiham. Pozoroval jsem jeste jednu noc, nic vyjmecneho. Konecne jsem snad spatril kulovku NGC6366 (v 100mm dalekohledu velmi tezka ducharina) a pokousel jsem se lovit vice mene uspesne nektere cleny skupiny galaxii NGC7448. Vic kdyz tak tady.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Ježo
Příspěvky: 195
Registrován: 23. 11. 2010, 11:43

Jarní a letní pozorování

#373

Příspěvek od Ježo »

Pár poznámek ze včerejšího pozorování: Dobson 200/1000, okuláry Cel Ax LX 15mm (67x), ES 82° 8.8mm (114x) a Vix LV 4mm (250x), Baader UHC-S a čelovka s vybitýma baterkama  :-/

NGC 6818 (PN, Sgr) - již při zvětšení 67x je vidět jako kotouček, při větších zvětšeních se mi nepodařilo vykoukat nějaké detaily

NGC 6822 - Barnardova galaxie (Gal, Sgr) - neviděl jsem ji; když si teď hledám, co je to za objekt, tak mě napadá, že nějaká "podezřelá mlha" tam někde byla, nicméně na spolehlivou identifikaci to prostě nebylo

M75 (GC, Sgr) - nejlepší byla při zvětšení 114x, při pozorování bočním pohledem se mi zdála být mnohem větší

M55 (GC, Sgr) - viditelná i v hledáčku, při zvětšení 67x i 114x se zdá, jakoby z ní vystupovaly hvězdy, rozlehlá, slabá

NGC 6543 - Kočičí oko (PN, Dra) - poznatelná i při zv. 67x, nejlepší při zv. 250x, kdy se zdá, jako by tato planetárka byla "mramorovaná"

NGC 6826 - Blikající mlhovina (PN, Dra) - poznatelná i při zv. 67x, nejlepší při zv. 250x, bočním pohledem se zdá být patrná i nějaká struktura

NGC 7008 - Embryo (PN, Cyg) - rozlehlejší PN, která mne nadchla, nejlepší při zv. 114x bez UHC-S, vypadá jako přívěšek blízké dvojice hvězd, při pozorném pohledu se začala rozpadat na několik žmolků

NGC 7027 (PN, Cyg) - tato PN potřebovala zvětšení 250x, při kterém byla stále jasná a zřetelně protažená, další detaily se nepodařily, možná při větším zvětšení?

NGC 7048 (PN, Dra) - nejlepší při zvětšení 114x, slabá mlhovina bez detailu

NGC 6960, 6992, 6995 - Řasy (PN, Dra) - zážitek, jako vždy, když je něco poprvé - když jsem našel Západní řasu, tak jsem si málem ucvrkl, když jsem našel Východní, tak podruhé; viditelné při zv. 67x i bez UHC-S, většinu času jsem ale trávil s nasazeným filtrem; Západní řasa jevila i struktury, trochu ručila blízká 52 Cyg; Východní Řasa ještě výraznější, dlouhá přes cca 3 zorné pole; Pickeringův trojúhelník neidentifikován

NGC 7293 - Helix (PN, Aqr) - 67x + UHC-S: je vidět slabé tlusté kolečko PN a pár hvězd se na něj promítajících, ale z ČR toho asi víc nevykoukám

M74 (Gal, Psc) - já si stěžoval na nevýrazný Helix?  :)

Pozorování i způsob zaznamenávání poznámek byl bohužel ovlivněn vybitými baterkami v čelovce, takže poznámky nemají moc šťávy. Škoda, jinak byla překvapivě pěkná noc...
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Uživatelský avatar
freex
Příspěvky: 567
Registrován: 25. 07. 2011, 12:22

Jarní a letní pozorování

#374

Příspěvek od freex »

Tak včera som po dlhom čase vybehol von prekontrolovať nejaké tie DSO: Išiel som len na hodinku ale bol som nadšený :)

Začal by som asi riasovkov (tuším že NGC 6995 ). Pekne viditeľná. Náznak nejakých slabších štruktúr. ale bez filtra to fakt asi nepôjde Ostatné riasy sa mi asi schovali :/

Potom som sa zameral na moju obľubenú m27čku.
Krása... Hmlovina sa javila ako na fotke. Mal som pocit, že vidím nejaké vnútorne štruktúry. Ale i tak to bola paráda. Centrálna časť jasná, pekne viditeľná. Slabšie časti boli tiež dobre viditeľné u s priamim pohľadom. Všímol som si však, že nevidím len samotnú m27čku, ale aj jemné okolie. Prvý krát sa mi to podarilo  zazrieť a bol som unesený. Chcem však upozorniť, že stále svietili pouličné lampy ! Asi bola extremne čistá obloha, aj keď seeing moc neprial.  ;D

Pootočil som rúrou aj ma m57. Hmlovina viditeľná priamim pohľadom pri každom zväčšení. Snažil som sa v strede hmloviny vypozorovať hviezdu, ale nezadarilo sa :/
ďalšia na rade bola m31tka s okolím. Kresby ktoré som tu dával berte s rezervou Akurát včera som ju videl v plnej kráse. Galaxia sa mi ani celá nezmestí do zorného poľa Viditeľné boli aj 2 špirály a nejaké jemné náznaky po bokoch.
Snažil som sa vypozorovať detaily aj na dvoch susedných galaxiach ale nič úchvatného som tam nevidel
Išiel som teda na m33. Táto ma včera ale sklamala. Inokedy ju vidím s náznakmi špirál, ale včera to bola len taká slabá škvrna... Možno som pozoroval cez prechádzajúce mraky. Ťažko povedať, pretože potom som sa k nej už nevrátil...
Ďalej som pozrel m13tku, m15tku, m71tku a double clusters.
K tým asi nejdem nič písať Možno iba že to bola parádna podívaná :)

Skúsil som pohľadať znovu pacmana , bublinku a mačacie oko. Nič som nenašiel... Asi na to bude potreba kúpiť UHCčko....
Sklamaný z toho že som ich znovu nenašiel som to radšej zabalil a išiel spať

Sky Watcher Newton 8" ,refraktor 50 f/3 (vlastná výroba), trieder MLC 8x40
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4639
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jarní a letní pozorování

#375

Příspěvek od Sasa3 »


Skúsil som pohľadať znovu pacmana , bublinku a mačacie oko. Nič som nenašiel... Asi na to bude potreba kúpiť UHCčko....

Kocici oko je vypalovacka, pri hledani jde spis o to mit poradnou mapu ( i kdyz zrovna tahle planetarka se da rozeznat od hvezdy i pri malem zvetseni). Na ni UHC nepotrebujes.

Ty ostatni objekty jsou horsi, ale i ten Pacman se da bez UHC (UHC ale docela pomuze). U Bublinky to byla skoro nutnost, ta je este o rad horsi. Jinak jeste zkus treba NGC6888, ta je v narocnosti tak nekde mezi Pacmanem a Bublinkou.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět