SW Dobson 12 Flex-tube

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

SW Dobson 12 Flex-tube

#136

Příspěvek od Jazzmen »

Zdravim. Neviem, ci je toto vlakno este "zive". Nechce sa mi vytvarat nove, kedze aj tu je rec o dobsonoch. Planujem si zaobstarat 8"skywatchera. Som zaciatocnik, v podstate co sa tyka dalekohladov, uplny. Najprv som mal vyhliadnuteho toho s pevnym tubusom, ale potom som sa rozhodol ze by mi viac mozno vyhovoval flex s AT. Chcem sa spyta, ci je ten autotracking u dobsonov uzitocny a ci to moc neskace pri velkych zvacseniach. Mne osobne by nevadilo ani manualne posuvanie, bavi ma lovit veci po oblohe, skor to chcem pre pohodlnost a pre zenu a deti aby aj oni z toho pozerania daco mali . Potom sa chcem spytat, ci je ten handrovy kryt na tu odkrytu cast dolezity alebo sa da existovat aj bez toho :)? Ako sa najlepsie v zimnych mesiacoch vyhnut omrzaniu a roseniu? A este sa obavam trochu prvej kolimacie . Za vsetky rady a odpovede dakujem...
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
skeve
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 01. 2010, 19:17

SW Dobson 12 Flex-tube

#137

Příspěvek od skeve »

Ahojky, mám flexu 10" a tak Ti snad na nějaké otázky odpovím. Né tedy na tu co se týče autotrackingu, s tím zkušenosti opravdu nemám, ale myslím si, že ruční postrkování je v poho, a za pár pozorovaní to zvládneš. Co se týče toho hadrového krytu, tak jsem si ho udělal, aby se mi na zrcadlo tolik neprašilo, aby mi do dalekohledu nevniklo parazitní světlo a aby mi pohyb vzduchu neovlivňoval obraz. Co se týče pozorování v zimních měsících a následným orošení zrcadel, tak vím, že na to existují vehementy co Ti zrcadla zahřívají a tak eliminují tento problém, ale o tom Ti musí napsat někdo, kdo to vlastní. Já mám udělanou pouze s karimatky rosnici a ta docela pomáhá. Mimochodem s karimatky mám taky udělaný ten kryt na otevřenou část dalekohledu. A konečně ta obávaná kolimace. Dám Ti jednu radu, neboj se ji. Není to zas taková hrůza, jak se někde můžeš dočíst. Pokud si o ní něco nastuduješ a příspěvků o ní je tu dostatek, tak pochopíš, jak ji dobře udělat. Ja jí dělám pomocí udělaného kolimačního okuláru s krabičky od fotografického filmu a pak pro kontrolu použiji laserový kolimátor. Celá procedura trvá do pěti minut. Najdi si tu o tom příspěvky a študuj. Jen ještě jedna rada, pokud už budeš kupovat dalekohled a řekne Ti to tu skoro každý, tak kupuj co největší průměr. Taky jsem, než jsem si koupil dalekohled co teď mám chtěl koupit 8" a po přečtení astro fora jsem šel do 10" a teď lituji, že jsem nemířil ještě víš. Je také důležité, jaké maš pozorovací podmínky, pokud maš možnost pozorovat pod tmavou oblohou, tak jdi do většího průměru. Výsledek stojí za to.
SW 254/1200 dobson, binokulár 20x80 UHC, okuláry: Nagler 7mm, Nagler 9mm, Nagler 13mm, Panoptic 24mm,  Hyperion 5mm, Powermate 2,5x průměr 1,25“,  SP 10, 25, měsíční filr, laserový kolimátor.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

SW Dobson 12 Flex-tube

#138

Příspěvek od stana »

Nedá mi to, ale 8-palec Dobson a flex? To máš Velorex?!
;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

SW Dobson 12 Flex-tube

#139

Příspěvek od Habl »

Planujem si zaobstarat 8"skywatchera. Som zaciatocnik, v podstate co sa tyka dalekohladov, uplny. Najprv som mal vyhliadnuteho toho s pevnym tubusom, ale potom som sa rozhodol ze by mi viac mozno vyhovoval flex s AT. Chcem sa spyta, ci je ten autotracking u dobsonov uzitocny a ci to moc neskace pri velkych zvacseniach. Mne osobne by nevadilo ani manualne posuvanie,
Rozdíl mezi provedením "flex-tube" a "plnotubus" není nic podstatného co by jsi měl zvažovat. U mne jsem raději u 10" dobsona raději volil z důvodu jednoduší přepravy autem na pozorovací stanoviště skladnější verzi. Pokud pozoruješ přístrojem z lokality kde neruší příliš osvětlení, tak je to jedno. Ten rukávec na tubus poslouží, tam kde především vadí osvětlení...
Jinak jsem se ani nesetkal s tím, že by se musel z důvodu vysunutí tubusu newtona musel častěji kolimovat...
Pokud si zvykneš i na dodávaný optický hledáček (nutná souosost obou dalekohledů) a jeho používání, tak by jsem nevolil ani "autotraking"...
Někdo raději vyhledává objekty na obloze podle hledáčku "RED DOT"...

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

SW Dobson 12 Flex-tube

#140

Příspěvek od Jazzmen »

Dakujem velmi pekne za mnozstvo postrehov. ono ten flex 8" som volil hlavne kvoli tomu AT a pokial viem tak plnotubus sa s AT nevyraba. Ale tak mozno sa ozaj oplati radsej 10" bez AT. zas ja by som bral aj 12" , len financie mam obmedzene a zase ako som spomenul som uplny zaciatocnik takze najprv sa chcem s pozorovanim oboznamit. Pozorovacie podmienky mam priemerne. byvam asi 10 km juzne od 100000 mesta. takze smerom na sever je obloha dost presvetlena. nastastie juzna cast je dost tmava. medzna magnituda volnym okom je okolo 5 max 5,5. A predpokladam, ze budem cestovat za tmou obcas :)
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
MilanM
Příspěvky: 96
Registrován: 17. 07. 2010, 11:15

SW Dobson 12 Flex-tube

#141

Příspěvek od MilanM »

zdravim,
jen bych podotknul,ze Autotracking neni o vyhledavani objektu ale o sledovani objektu.Najit to musim vzdycky rucne pokud nemam GOTO.
Osobne si myslim,ze AT je docela fajn vec (az na ty prachy).jasne ze ruco posouvani se da v pohode zvladnout,ale AT podle me dost zlepsuje komfort pozorovani,hlavne ve vice lidech kdy neni nutny to porad postuchovat.
Myslim,ze At ma vetsi prinos pri pozorovani planet kdy clovek dlouze vykoukava detaily a hodi se kdyz je planeta porad ve stredu zorneho pole.
Sky Watcher Heritage 130/650 , TS HR Planetary 6+4mm , setove 10+25mm ,triedr 10x50
Uživatelský avatar
skeve
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 01. 2010, 19:17

SW Dobson 12 Flex-tube

#142

Příspěvek od skeve »

Moje rada, běž opravdu radši do té 10". Ta se Ti do auta v pohodě vejde a můžeš tak vyjíždět za tmavou oblohou.
SW 254/1200 dobson, binokulár 20x80 UHC, okuláry: Nagler 7mm, Nagler 9mm, Nagler 13mm, Panoptic 24mm,  Hyperion 5mm, Powermate 2,5x průměr 1,25“,  SP 10, 25, měsíční filr, laserový kolimátor.
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

SW Dobson 12 Flex-tube

#143

Příspěvek od Jazzmen »

zdravim,
jen bych podotknul,ze Autotracking neni o vyhledavani objektu ale o sledovani objektu.Najit to musim vzdycky rucne pokud nemam GOTO.
Osobne si myslim,ze AT je docela fajn vec (az na ty prachy).jasne ze ruco posouvani se da v pohode zvladnout,ale AT podle me dost zlepsuje komfort pozorovani,hlavne ve vice lidech kdy neni nutny to porad postuchovat.
Myslim,ze At ma vetsi prinos pri pozorovani planet kdy clovek dlouze vykoukava detaily a hodi se kdyz je planeta porad ve stredu zorneho pole.

Viem, že AT je len sledovanie, ale práve po GOTO netúžim, lebo pre mňa je väčšie dobrodružstvo hľadať tie objekty Ten AT zvažujem práve kvôli druhým a hlavne pohodliu na sledovanie. Možno by stála za zváženie aj 10" s AT ale to už zas niekto môže povedať že nech idem do 12" No uvidím, pre čo sa nakoniec rozhodnem. Chcem sa minimálne celý rok zoznámiť s oblohou. Intenzívne ju sledujem od marca. A hlavne uvidím, ako "komfortne" sa mi bude pozerať tam hore pri -10°C . Možno si to nakoniec aj "rozmyslím" . Uf, a ťeraz ešte niečo k aktuálne smutnej téme. Na nebi nám pribudli mladé hviezdy Ja budem hladať tú s označením #38. R.I.P
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
cacik
Příspěvky: 261
Registrován: 21. 04. 2007, 04:55

SW Dobson 12 Flex-tube

#144

Příspěvek od cacik »

Já připojím svůj názor. Pokud začínáš a rozhoduješ se mezi 10" a 12",chceš poznávat oblohu atd....šel bych do 250tky - ukáže hodně. Cenový rozdíl mezi 250tkou a 300 je výrazný. Proto bych se klonil k 10" a až se to vše naučíš a poznáš,tak bych uploadoval na 350 a budeš fakt spokojen. 10ti palec nebude konečný dalekohled,budeš si vyčítat,že jsi nevzal 12 - ale ten finanční rozdíl je velký a jít výš z 300vky je menší rozdíl a radost,než z 250tky - sorry,já to tak cítím.Tedy rozdíl vizuální......optimum je uploadovat z 250 na 400 light......ale to přijde samo :)
refr. 70/325,SC 6,triedr Zeiss 7x50,SW Flexi-tube 300,Lumicon UHC,barlow Ultima,
okuláry: ATC 4,Speer waler 7,6mm,Nagler 11,Ultrascopic 15,TV Panoptic 24,TV plossl 25,ATC 32, Hyperion 31, Explore 4,7 a 6,7

ve výstavbě ultralight 178/890 ATC optika
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

SW Dobson 12 Flex-tube

#145

Příspěvek od stana »

O.K. Ono cenový rozdíl mezi 300 a 350 až 400 je ještě výraznější a už tolik muziky tam nebude. Pak už je to spíš o pozorovacích možnostech.
A když to trochu přeženu, tak čiperné tříkilo někde na vysokém kopci ukáže víc než čtyř-kilo někde na placáku. To je ale všem jasné, jestli ne, tak to rád zopakuju, protože mi připadá, že se až moc ženem za průměrem a měli bychom se hnát spíš s "menším" kukrem do kopců..
U Jóviše! To jsem ale pokrytec.. :D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

SW Dobson 12 Flex-tube

#146

Příspěvek od ladis »

To ses, Stano! ;)

Ne vazne, uz 8" ukaze opravdu hodne pod tmavou oblohou (napr. spiralni ramena galaxii)! Jako optimum vidim neco kolem 12" pod dobrou oblohou. Pak uz je to hodne o vaze a mobilite...

Na druhou stranu podivej, cim casto pozoruje Sasa (EDcko) a co vse ma vykoukano! Ne nadarmo se rika, ze nejlepsi je dalekohled, kterym se nejcasteji pozoruje...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět