Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 163
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Jaký koupit okulár?

#421

Příspěvek od billy »

Zdravím, má niekto skúsenosti s používaním okulárov od Tele Vue s nástavcom pre korekciu astigmatizmu? Výhody pozorovania bez použitia okuliarov, tada napriamo s použitím DIOPTRX sú v popise uvedené. Dnes už však dostať kúpiť aj kontaktné šošovky, ktoré túto očnú vadu korigujú, a ktoré ja bežne pri športových aktivitách používam. Keďže ale nemám praktickú skúsenosť s DIOPTRX, neviem sa rozhodnúť, či do týchto okulárov s možnosťou použitia DIOPTRX investovať.
Uživatelský avatar
haplo602
Příspěvky: 102
Registrován: 20. 02. 2014, 00:47

Jaký koupit okulár?

#422

Příspěvek od haplo602 »



S tymto suhlasim :-))) Moj problem je, ze si nemam velmi kde odskusat ako to bude vyzerat vo vysledku. takisto co sa tyka svetelnych refrakov a CA, niekto napise ze to je nepouzitelne a desne farebne, dalsi na to iste napise ze CA tam sice je ale nijak vyrazne rusive (rovnaky teleskop a +/- rovnake zvacsenie na rovnakom objekte).

takisto som momentalne v pozicii, kde uvedene veci mozem ziskat za velmi vyhodnu cenu a odpredajom aj pouzitych ktore mi nebudu vyhovovat v podstate zarobim. ale stale by som najradsej kupil nieco co budem aj vyuzivat.

napada ma alternativa 7,18,25mm + UHC filter (miesto barlow a 5mm) v tom pripade dokonca nejake peniaze usetrim :-)
Zasielka mi dorazila (nakoniec som to nechal v povodnej zostave). Prvy dojem je vyborny, okulare budia dojem kvalitnej konstrukcie, vnutrajsok je cely vycierneny (aj ked pomerne lesklou farbou), upinacie "nosy" (jak sa to spravne vola ?) maju mikro clony po celej dlzke okrem filtroveho zavitu.

Kus ma sklamal Baader hranol, pri zbeznej prehliadke vidno defekty vnutri konstrukcie (ako keby opadala farba na bokoch hranola), musim to rozobrat a pozriet sa na to.

Otestoval som to len zbezne na susedovej lampe kedze je komplet zatiahnute, prvy dojem je vyrazne zlepsenie oproti doterajsiemu zrkadlu a plosl okularu.
Celestron 15x70 Skymaster, Bresser AR 102S/600, TS Individual 152/990
Celestron X-cel LX 25,18,7,5
Uživatelský avatar
m62
Příspěvky: 37
Registrován: 03. 12. 2013, 15:51

Jaký koupit okulár?

#423

Příspěvek od m62 »

Prosím o doporučení okulárů pro APM 100 Semi Apo.Používám okuláry dodané s dalekohledem: T-S 8mm ERFLE 70° WA a druhý pár bez označení,asi 20mm.Chtěl bych je doplnit nějakými kvalitnějšími.Máte někdo odzkoušeno,se kterými okuláry si dalekohled rozumí a na jaké max. zvětšení se dá rozumně dojít.
Díky všem za rady.
m62
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7217
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Jaký koupit okulár?

#424

Příspěvek od Artaban »

Moc majitelů APM 100 tady asi nebude, tak jaké je ohnisko refráku? Jak asi široké zorné pole potřebuješ? Kolik hodláš investovat?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
m62
Příspěvky: 37
Registrován: 03. 12. 2013, 15:51

Jaký koupit okulár?

#425

Příspěvek od m62 »

Ohnisko je 500 mm,raději bych něco s širším polem.Co se týká investice,asi ne to úplně nejdražší,ale vím,že za kvalitu se platí.Tak aby okuláry nebyly dražší než dalekohled.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24388
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký koupit okulár?

#426

Příspěvek od MilAN »

To přeci záleží na tom,jaké chceš zvětšení, nebo výstupní pupilu nebo pole. Na tom , co s tím okulárem chceš pozorovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Jaký koupit okulár?

#427

Příspěvek od Buby »

hnisko je 500 mm,raději bych něco s širším polem.Co se týká investice,asi ne to úplně nejdražší,ale vím,že za kvalitu se platí.Tak aby okuláry nebyly dražší než dalekohled.
http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... sp?idk=372

Čau, můžeš zkusit třeba tyhle ES, mám zkušenosti především s 82° řadou, která je dle mého za ty prachy dost povedená a zobrazení je mírně lepší ( hlavně v krajích), než Meade UWA podobné konstrukce, ale vyšší ceny, jinak zkoušel jsem ohniska 4,7 6,7 11 14 a 24 mm, všechny vykazovaly podobné charakteristiky, tzn hvězdy bodové asi v 90 % pole (testováno na 80/400 achromátu, takže ta bodovost hvězd tam je určitě menší, než ty dosáhneš na apochromátu). Měl jsem možnost také s 24 mm kouskem (ten je už 2") a paracorrem pozorovat M42 v extrémně světelném newtonu 200/730 a obraz stále parádní ve většině pole a na ten pohled nezapomenu snad do konce života (i když sám vlastním větší přístroj, tak tak velkého zorného pole se svým okuláry nedosáhnu)

Ta 100° - přes tu jsem nekoukal, nicméně četl jsem pár recenzí, které poukazovaly na fakt, že tento okulár je odvozeninou od legendárního TV Ethos, dokonce má stejně uspořádanou soustavu čoček (rentgen), odlišuje se v použitých antireflexních vrstvách a vizuálně je to téměř bez rozdílu

Měl jsem tu čest koukat se 100° Ethosem a paráda, ale tak to už je na tobě, jestli ti to za ty peníze stojí.

Jinak kvalitních a ne moc drahých okulárů je víc, např. co si pamatuju Antares speers-waler 82°, ale už je to dávno, co jsem do nich koukal ;)
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
m62
Příspěvky: 37
Registrován: 03. 12. 2013, 15:51

Jaký koupit okulár?

#428

Příspěvek od m62 »

S okulárem 8mm(zvětšení asi 62x) je už obraz dost tmavý,ale ještě se to dá.Jít do větších zvětšení asi nemá cenu,možná s velmi kvalitním okulárem.Myslím,že zvětšení tak 40 až 50x je optimum pro tento dalekohled.
Takže něco okolo 10 mm.Taky mně trošku zlobí astigmatismus,tak abych tam ještě nacpal brýle.
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Jaký koupit okulár?

#429

Příspěvek od Buby »

S okulárem 8mm(zvětšení asi 62x) je už obraz dost tmavý,ale ještě se to dá.Jít do větších zvětšení asi nemá cenu,možná s velmi kvalitním okulárem.Myslím,že zvětšení tak 40 až 50x je optimum pro tento dalekohled.
Takže něco okolo 10 mm.Taky mně trošku zlobí astigmatismus,tak abych tam ještě nacpal brýle.
Tak takový dalekohled si myslím má výhodu především v dosažitelném velkém zorném poli ( např při zv. 20x dostaneš při 82° okuláru 4 ° čistého pole), kdy je radost s tím projíždět mléčnou dráhu a pozorovat hvězdokupy, mlhoviny,....

Ty ES mají trošku kratší výstupní pupilu, odhadem tak 12-14 mm, což je při pozorování bez brýlí tak akorát, s brýlema se obávám že to už bude horší. Např. Hyperion má výstupní pupilu okolo 20 mm, tak tam bys asi brýle už narval, ale ten okulár má jednak menší pole (68°) a navíc mi příjde, že v krajích je prostě horší než ten ES, minimálně na F5 refráku a F5 newtonu, které vlastním.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7217
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Jaký koupit okulár?

#430

Příspěvek od Artaban »

na jaké max. zvětšení se dá rozumně dojít.
Jestli to je Semi APO, tak barevná vada bude podobná, jako u achromátu F7. V tom případě by použitelné zvěštšení mohlo být do asi 120x.  Není to moc, ale na prsten u Saturnu, oblačné pásy na Jupiteru a spoustu detailů na Měsíci to stačí.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
m62
Příspěvky: 37
Registrován: 03. 12. 2013, 15:51

Jaký koupit okulár?

#431

Příspěvek od m62 »

Myslím ,že naložím dalekohled a vyrazím do obchodu zkoušet jeden okulár za druhým.Samozřejmě po řádném rozmyšlení a užším výběru.I když to půjde vyzkoušet jen ve dne.
Uživatelský avatar
m62
Příspěvky: 37
Registrován: 03. 12. 2013, 15:51

Jaký koupit okulár?

#432

Příspěvek od m62 »

Díky všem za rady,určitě z toho něco vyberu.
Uživatelský avatar
michalostravice
Příspěvky: 51
Registrován: 25. 12. 2014, 01:45

Jaký koupit okulár?

#433

Příspěvek od michalostravice »

Zdravím na fóru. Potřeboval bych poradit s výběrem okulárů. Jako začátečník jsem se rozhodl pro Dobson 254mm a v sade jsou dva 43x a 120x. Uvažuji o dokoupení 92x a 200x, připadne ještě další. Dalekohled chci kupovat na binox.cz a značky SW Pyrex.
Netroufnu si vybrat sám, protože to bude má první sestava. Na stránkách mají okuláry SW okolo 1000 Kč a vůbec netuším, jaká je jejich kvalita.
Dobson GSO 254/1250
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7217
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Jaký koupit okulár?

#434

Příspěvek od Artaban »

michalostravice: Asi budeš kupovat ty levnější že? Na větší zvětšení bych doporučil SWA Planetary. http://www.binox.cz/okulary-sky-watcher ... 1-25-quot/

Ohniska 8 a 6mm zvětšení 150x a 200x, nebo 7 a 5mm zvětšení 171x a 240x. Spíš bych doporučil druhou možnost tedy 7 a 5mm okuláry.

Na menší zvětšení např. Baader Hyperion 13mm http://www.binox.cz/okulary-baader-hyperion/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
marshalx
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 11. 2008, 03:45
Bydliště: Otrokovice
Věk: 43
Kontaktovat uživatele:

Jaký koupit okulár?

#435

Příspěvek od marshalx »

Ahoj.
Mám Maksutov 127/1500 (bez okulárů) a vybírám základní okuláry pro začátek.
Vyzkoušel jsem dalekohled se setovým Super Plosslem 25mm (60x) a obraz byl v krajích trochu rozmazaný a HLAVNĚ když jsem pohnul okem tak obraz RYCHLE MIZEL. Poté jsem vyzkoušel Hyperion 17mm a rozdíl byl velký, obraz i do okrajů byl ostrý a HLAVNĚ při pohybu okem do strany šel stále vidět.

A tak se chci zeptat co by jste mi doporučili za okuláry?
Hyperiony 68°
SKY-WATCHER PLANETARY 58° WA PLÖSSL
OKULÁR T-S PLANETARY HR 60°

Prostě částku nechci dát vyšší než bude vzhledem k dalekohledu nutné.

1) Bude velký rozdíl mezi setovým Super plosslem 25mm a SW(T-S) Planetary 25mm? Např s tím pohybem oka?
2) Bude velký rozdíl mezi Hyperiony a SW(T-S) Planetary?
3) Pokud nějaké doporučíte, tak by mě zajímalo jakou řadu si koupit, abych pokryl běžné používání.

Děkuji za odpovědi.
Celestron XLT Newton 150/750mm / CG-4 s pohonem / Hyperion 25, 17, 8, 5 / UHC profi Astronomik / GSO moon filtr / Solar filtr
Odpovědět