Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Xmarth
Příspěvky: 111
Registrován: 27. 02. 2013, 13:57

Jaký koupit okulár?

#391

Příspěvek od Xmarth »

Milan: Flock - malé částečky vlákna, které se nanesou na povrch (flocking) pro vyčernění vnitřku okuláru poněkud nešťastný výraz (proto jsem psal vyčernění) ale jako antireflexní vrstva v tubusech ji známe, např. ve formě samolepící folie,, sametka,,.
Artaban: Hyperion 8mm jsem si nepořídil primárně jako planetární okulár i když rozhodně ukazuje lépe než SW/TS Planetary, Baader classic jsem zkoušel a vyhovuje mi (koukám ale po něčem co by se nabízelo ve více ohniscích), souhlasím s tvým názorem na šířku zorného pole, myslím že se to pro pozorování planet dobsonem s ručním posuvem trochu přehání, že malé zorné pole je velké minus. S trochou cviku a upraveným posuvem (ložiska) to nevidím jako velký problém.
Auriol 10x50. Nikon 3200 + 40mm 2,8 micro, 18-55mm, Tamron 70-300, Samyang 500/8.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký koupit okulár?

#392

Příspěvek od MilAN »

Xmarth :  tohle samozřejmě vím,  a  proto jsem napsal ten příspěvek a chtěl jsem od autora jednoduché vysvětlení, co  to  tazateli navrhuje / doporučuje..... Ne mně, ale  tázajícímu se nováčkovi. Dozvěděli jsme se , že čte anglicky ...
.
(Flocking  ale automaticky neznamená  že bude v černé barvě... a  hlavně flocking není nátěr černou barvou)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7206
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Jaký koupit okulár?

#393

Příspěvek od Artaban »

chalus: Souhlasím s kolegou MilANem a určitě by bylo dobré vzít dalekohled někam na strosetkání, kde by bylo možné zkusit různé okuláry. Já pozoruju hlavně planety a tak bych doporučil se zaměřit na okulár Delos http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 9&idp=2217 který mě překvapil, jak slušně ukazuje. Co říkaš na cenu, ale nevím.
Dá zvětšení 186x, což je dobré zvětšení na průměrný a dobrý seeing a tady by měl okulár ukazovat dostatečně kvalitně, protože by byl asi často v OV. Jistě by byl dobrý i na DSO. Třeba na kulovkách a planetárkách by byl užitečný.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Jaký koupit okulár?

#394

Příspěvek od Rekmarik »

Primárně DSO, tam bychchtěl něco lepšího. Představoval jsem si tři kousky do začátku
Asi by bylo dobré mít už představu o tom, jaké zorné pole by ti vyhovovalo případně jaká zvětšení a nebo ještě lépe jaká zorná pole na jaká zvětšení. Případně taky představu, jestli paracorr ano či ne.

Porozhlídnul bych se tady (ne pro nákup, ale pro představu kvalitních okulárů)
http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?ID=2

Ten Delos, o kterém píše Artaban je rozhodně velmi dobrý jak na planety (i s ohledem na zvětšení, které ti dá) tak na DSO.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký koupit okulár?

#395

Příspěvek od MilAN »

Nevíme, jestli tam půjde Paracorr, dalekohled je ,podle výrobce, přizpůsobený jejich komakorektoru, o němž tu také nejsou informace. S tímhle dalekohledem tu nejsou žádné zkušenosti.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
chalus
Příspěvky: 18
Registrován: 03. 10. 2011, 10:08

Jaký koupit okulár?

#396

Příspěvek od chalus »

MilAN : Teda do teť jsem se na dalekohlet těšil ale teť se pomalu bojím co příjde. Vybral jsem si ho pro jeho výbornou skladnost a nízkou váhu která je pro mě velmi důležitá. Ty 16" od Meade, Orion či SW jsou pro mě pořád velké ( v rozloženém stavu ) V této cenové skupině ( +- 2000 euro ) nic jiného stejně skladného a lehkého není. Optika bude " obyčejná " stejně jako u těch ostatních - čína. Tak alespoň ty okuláry ať stojí za to neboť jdou použít i později na jiných dalekohledech. Snad mi štěstí bude přát a až dalekohled odzkouším nějaký skromný report a pár fotek poskytnu a o dojmy podělím.

Zde dalekohled :
http://www.explorescientific.de/Telesko ... 406mm.html

Zde něco o tom koma korektoru :
http://www.explorescientific.de/Optisch ... ector.html

K tomu Paracorr - ta trubka s papouškem za 14 000 je už pro mě dost. Věřím že je dobrý, TV má skvělou pověst ale v tomhle se budu muset nechat překvapit od Explore :-)

Artaban : Vyjet někam na sraz je pro mě, při mé práci téméř nemožné i když moc a moc chci - jednou určitě. Ten okulár je mi sympatickej , půjdu do něj a k tomu ňejakej ten filtr a mám se z čeho odpíchnout. Věřím že pan Matoušek taky nějakou radu přihodí.

Moc děkuji za vaše reakce ale hlavně snahu pomoci . Chalus



Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký koupit okulár?

#397

Příspěvek od MilAN »

chalus: nechtěl jsem tě strašit ani vystrašit :), jen jsem chtěl říct, že ti tady nikdo nic s tím dalekohledem neporadí, protože ho známe, zrovna jako ty, asi jen z obrázků a z nic neříkajících popisků od výrobce. Optiky bych se určitě nebál - termín "obyčejná optika z Číny" uráží špičkovou kvalitu, kterou dostáváš za zhruba 1/2 -1/3 ceny optiky "nečínské " s podobnými parametry.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Jaký koupit okulár?

#398

Příspěvek od Rekmarik »

Představoval bych si onu sestavu v 2" provedení či že to v mém případě je vůbec možné s ohledem na rozpočet.

Ještě bych si dovolil reagovat na tuto představu: ta 2" sestava okulárů je to tak nutné ?
Nejsem si tak jistý, že 2" okulár bude v jedné cenové relaci stejně kvalitní nebo víc než jeho kolega 1,25"

Cena 2" okulárů a filtrů bude větší, a vetšinou tak dvojnásobná oproti menší variantě, takže je to asi zase o tom jaká zorná pole Ti vyhovují. Pokud nevyžaduješ 100° tak bych rozvážil, jestli nejít spíše do řady 1,25 a malá zvětšení, kde už 1,25 nebude tak doplnit 2"

Uživatelský avatar
dhhorak
Příspěvky: 93
Registrován: 08. 06. 2014, 19:53

Jaký koupit okulár?

#399

Příspěvek od dhhorak »

Vím že musí být na tohle zvětšení dobrý seeing. Myslíte že tyhle okuláry by se k tomuto průměru hodily? Nejsem si jistý. A ještě jedna otázka nevíte jaký by měl průměr Saturn? (I s prstencem) Chci je použít hlavně na planety
Dobson 200/1200 Rád pozoruji galaxie, mlhoviny, kulové hvězdokupy a planety ;) . Můj byvalý teleskop Firstscope 76/300
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7206
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Jaký koupit okulár?

#400

Příspěvek od Artaban »

Tohle bych vůbec neřešil. Zaměř se na důležitá zvětšení ( od asi 150x do asi 300x) a kvalitu okulárů. Taky přesnou kolimaci a pomůže i dobré stanoviště s lepším seeingem. Hodně pomůže kreslení planet. Honit se za max. zvětšením 2D, nebo ještě větší, je skoro k ničemu. Bude vidět jen velký kotouč planety, ale bez detailů.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Xmarth
Příspěvky: 111
Registrován: 27. 02. 2013, 13:57

Jaký koupit okulár?

#401

Příspěvek od Xmarth »

Obecně, ten 4mm využiješ výjimečně (např. na mars), ten 3mm prakticky vůbec, zvětšení 400x je sice 2D tedy teoretické maximum tvého dalekohledu ale v našich podmínkách ti to prakticky nedovolí seeing. Zjednodušeně řečeno při takovém zvětšení nezaostříš. Mám stejný dobson, pořiď si, pokud je již nemáš ohniska 5mm, 6mm, 7 až 9mm tím dostaneš prakticky použitelná zvětšení.
Zde odkazy na diskuse, kde se toto řeší, např.:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 5180369/30
nebo:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1324063490

je tu toho více, a dostatek příspěvků od zkušených, pročti si to.
Auriol 10x50. Nikon 3200 + 40mm 2,8 micro, 18-55mm, Tamron 70-300, Samyang 500/8.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jaký koupit okulár?

#402

Příspěvek od stana »

Zdravím, moje zkušenost s okuláry aspoň co se týká "světelných" dobsonů což bývá 1:4 až 1:6 /poměr průměru zrcadla ku ohniskové vzdálenosti../
Prostě u mého kukru dole v zápatí jsem využíval okuláry s ohnisky 19/13 a 8 mm + powermate2 x.
Vše 1,25 palec..
U 19 mm by se dalo nahradit i 24 mm okulárem,
Kdybych chtěl "ušetřit" tak si koupím E-13 a Powermate 2x.
:P
Clear sky.
:)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Jaký koupit okulár?

#403

Příspěvek od majklus »

Nevím kam to napsat, tak to dám sem, třeba se to někoumu hodí.

Nedávno jsem řešil potřebu nějakého delšího 2" okuláru pro snažší vyhledávání DSO a přehlídku rozsáhlejších objektů. Doposud jsem měl jen setový 28mm 2", co se mi podařilo o něm zjistit tak nejspíš Kellner 56°.

Pořídil jsem tedy SW Panaview 32mm, více než těch 2400Kč jsem investovat nemohl.
Nečekal jsem žádný zázrak, ale nakonec jsem mile překvapený, okulár je mechanicky poměrně dobře vyveden, šroubovací očnice je pohodlná a dobře se nastavuje. Ačkoli je okulár poměrně těžší, čekal jsem to horší - je to přecejen kus skla.
Pozorování je příjemné, okulár má 70° zorné pole, což mě při 1000mm ohnisku dáva cca 2,25°. Obraz je ostrý přibližně v polovině pole, směrem k okraji se zkreslení projevuje více, není to žádný nagler. Ale za ty peníze jsem více než spokojen, pohled na M31 nebo chí a h Cas je nádherný. Nevýhodou je nutná poměrně dlouhá aklimatizace na tmu aby okulár ukázal co umí - přece jen pupila přes 6mm...

Celkově doporučuju ke zvážení pro ty, co hledají nějaký dvoupalec s větším zorným polem a dobrou ergonomií a přitom se nechystají vyloupit banku (či založit vlastní  :) )
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Jaký koupit okulár?

#404

Příspěvek od Regulus »

SW Panaview 32mm Názor z druhé strany - já se tohoto okuláru po prvních pozorováních zbavil, protože na f/5 je ten obraz prostě bída...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Jaký koupit okulár?

#405

Příspěvek od Mash »

A co podobny okular Explore Scientific 30mm 2'' 70°
Cena je stejna, bude na tom lip? Ma nekdo zkusenosti zvlaste ve spojeni s F4.7 dobsonem?
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Odpovědět