Saturn 2008

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Brcooo
Příspěvky: 72
Registrován: 06. 06. 2007, 02:08

Saturn 2008

#31

Příspěvek od Brcooo »

;Dpresne tak....ja len ze da sa aj tak....v teple domova...a jepravda ze pri najvecsom zvecseni to nebolo nic moc ani cez to okno.... ;D
Typek
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 07. 2007, 20:07

Saturn 2008

#32

Příspěvek od Typek »

Dnes jsem se dívla na Saturn z balkónu protože nebyl čas jít někam ven ale i když seeing moc dobře odhadovat neumím mohlo to být shruba kolem 2-3 což při pozorování lídlákem stačí :)
Postupně sem se přes všechny zvětšení dostal až k tomu že sem tam šoupl i ten převracecí člen 1,5x a dostal se na zv. 175x To už se projevil seeing a ostrý obraz byl pouze chvílemi ale tuším jsem viděl mezeru mezi prstencey a planetou.. nic co by bilo do očí ale vidět to bylo ;)
Po tom co sem se dost nakochal sem musel chtě nechtě s pozorováním končit protože soused pode mnou si šel na balkon na ranní cigaretku a dveře za sebou zavirat neumi a pohled na saturn vypadal spíš jako kdyb se na moři pohupovala žlutá kačenka do vany ;D
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Saturn 2008

#33

Příspěvek od hamr »

Včera večer jsem se podíval zase po delší době jen tak Lídlákem na Saturn a Mars a byl jsem už po x-té příjemně překvapen kvalitou obrazu toho "problémového" přístroje :D.
Zvětšení 33-100x - zoomový okulár 7-21mm. Obraz pěkně ostrý. U Saturnu tušitelný 1 oblačný pás, pěkně Titan. U Marsu kotouček hodně malý, viditelné skvrny albedových útvarů, tvar, ale nerozeznatelný (je už na 100x moc malinký).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Brcooo
Příspěvky: 72
Registrován: 06. 06. 2007, 02:08

Saturn 2008

#34

Příspěvek od Brcooo »

ale tuším jsem viděl mezeru mezi prstencey a planetou.. nic co by bilo do očí ale vidět to bylo Wink

ja som videl us pri strednom okulari cez okno a radiator medzeru medzi prstencom a saturnom....asi bol vtedz fakt fajn seeing...skoda ze sa mi nechcelo ist von...do ten HNUSNEJ kosy
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 109
Registrován: 28. 12. 2006, 20:36

Saturn 2008

#35

Příspěvek od Arion »


Neviem preco sa mnoho ludi na tomto fore cuduje tak vazne tym nasim diletantskym pozorovaniam cez zavrete okno ked naozaj sa da cez to celkom dobre vidiet {videl som tak aj M1 lidlakom hoci som si isiel oci vydrapit ale pri pohybovani dalekohladom tam ten fliacik bol a nie je to vada na mojej sietnici ani na optike lebo som ju tak sledoval viackrat} uvedomujem si obmedzenia takehoto pozorovania, ale predsa mnoho z nas je naozaj skutocnych laikov a nepotrebujeme robit vedecke vyskumy, ide o tu radost a ak nemame balkon tak toto je v zime jedine riesenie ak si samozrejme nechceme pred pozorovanim cez otvorene okno nechat kompletne prisposobit cely byt vonkajsej teplote. Vychadzat s dalekohladom von koli tym par minutam na ktore sa v poslednom case zvykne vyjasnit sa naozaj neoplati.
Este chcem povedat, ze si vazim vsetkych vaznych astronomov poloprofesionalov a profikov, lebo sam sa stretavam v oblasti v ktorej posobim { a nie je to astronomia} s takymto diletantstvom, ale na druhej strane v tom vidiet mnoho zapalu a nadsenia aj ked to nie su profesionalne vhlady. V kazdej oblasti je velmi dobre ked posobi v rovnovahe intelekt so srdcom, my davame do toho asi iba vela srdca {ktore niekedy dokaze viac ako suchy intelekt}
Tu su fotografie saturnu cez zavrete okno sice som ich uz robil davnejsie, ale len tak pre ilustraciu ze to nie je az taky horor. Dovod, ze boli snimane cez okno je ten, ze mam iba pocitac, cez ktory spracuvam signal z kamery a pocitac sa akosi vonku zapojit neda, chcelo by to veeeelmi dlhu predlzovacku
Saturn cez lidl:
cez Konus motormax90

Vsetky albumy {vacsinou cez zavrete okno} http://album.volny.cz/arion/
Pozdravujem vsetkych mojich kolegov pozaokennych astronomov!!!!!
..Ospravedlnujem sa za tento filozoficky prispevok, ak myslite ze nie je vhodny do tejto rubriky a narusuje vaznost fora mozte vymazat nenahnevam sa, pre mna je astronomia relax, nikomu nou nechcem nic dokazovat, to prenechavam vacsim borcom...Dakujem za pochopenie.
Lidloskop 70/700, Skywatcher 90/910
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5415
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Saturn 2008

#36

Příspěvek od vla »

Já bych to naopak viděl jako skvělou ukázku jak hrozné jsou výsledky při pozorování přes okno. Jen doufám, že nevyvolám řadu příspěvků na téma: ale já to viděl daleko lépe.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 109
Registrován: 28. 12. 2006, 20:36

Saturn 2008

#37

Příspěvek od Arion »


Vyvolal si ... Videl som to daleko lepsie ale neviem to spracovat fotograficky to boli moje vobec prve pokusy bez akychkolvek skusenosti a rad, improvizoval som...
Lidloskop 70/700, Skywatcher 90/910
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Saturn 2008

#38

Příspěvek od hamr »

Vím jak je těžké vyfotit Saturn a jeli to přes Lídlák a okno, tak to není vůbec špatné a přes ten Konus ještě lepší a věřím, že vizuelní pohled je daleko lepší. Já beru to pozorování přes okno jako nouzovku (musí to být teda nové okno s izolačním dvojsklem - přes staré špaletové okno je pozorovat NEMOŽNÉ!!), ale jde to, jinak samozřejmě preferuju pozorování venku ;).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Saturn 2008

#39

Příspěvek od Kami »

Jaký-koliv další optický člen (v tomto případě okno)výsledný obraz trochu zhorší.Nehledě rozdílu teplot mezi venkovním prostorem a teplotou místnosti. Když vemu ty naše 40 let stará okna, kde protější okno na baráku není čtverec,ale zdeformovaný kosočtverec,tak je nesmysl doufat,že bude dalekohledem něco solidně vidět.
Současné technologie výroby okeních skel jsou však už na tak dobré úrovni,že náladové pozorování za malých zvětšení lze provozovat. U planet je však potřeba větších zvětšení a tak nemůžeme předpokládat brilantní obraz s nejmenšími detaily na planetárním kotoučku.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

Saturn 2008

#40

Příspěvek od JHA - Durko »

Ludia neblbnite!

Ja by som sa hanbil vobec niekde na verejnosti priznat, ze som pozoroval dalekohladom cez okno! To uplne postrada zmysel astronomie, kazdy normalny astronom amater sa snazi vymackat zo svojho skromneho pristroja maximum (tak po otpickej stranke ako aj z hladiska vhodneho stanovista).Aj ked pozorovacie miesto je casto kompromisnou volbou s ohladom na obmedzenia casu a prenosnosti dalekohladu, pozerat cez okno je uz za hranicou zmysluplnosti takejto aktivity.

To je ako keby mi hrala v obyvacke vazna hudba na kvalitnej zostave a ja ju budem pocuvat zo splane, lebo sa mi nechce vstat z postele...  :(

Ak chcete, navrhujem vytvorit novu temu napr. : Co som videl cez okno... ::)

Ospravedlnujem sa za off topic, ale niekedy sa to neda...
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Saturn 2008

#41

Příspěvek od Martin Vyskočil »

A ja si zas myslim, ze je to uplne jedno. At si kazdej pozoruje jak chce. Jen kvuli tomu, ze nekdo kouka pres okno by se mel "stehovat" do jinyho tematu? To se mi nelibi. Neporusuje zadna pravidla a ani neodbiha prilis od tematu >:(
Mimochodem je na danem pozorovateli, zda uprednostni pohodli nebo kvalitu obrazu. Navic nepochybuju, ze chodi i pozorovat normalne ven. A i kdyby nechodil, je to jeho vec.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Saturn 2008

#42

Příspěvek od ladis »

Martin Vyskocil napsal: A ja si zas myslim, ze je to uplne jedno. At si kazdej pozoruje jak chce. Jen kvuli tomu, ze nekdo kouka pres okno by se mel "stehovat" do jinyho tematu? To se mi nelibi. Neporusuje zadna pravidla a ani neodbiha prilis od tematu >:(
Mimochodem je na danem pozorovateli, zda uprednostni pohodli nebo kvalitu obrazu. Navic nepochybuju, ze chodi i pozorovat normalne ven. A i kdyby nechodil, je to jeho vec.

Tak tak. Pockejte, az nekdo najde novou kometu pres okno... ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Saturn 2008

#43

Příspěvek od zbignieww »

Ano,ano , to ma byt predevsim RADOST ! Vratim se k mojemu pripadu , kdyz jsem Saturna pozoroval mizernym zvetsenim 25x , triedrem . Kdyz jsem sel spat , bylo zamraceno , beznadejne . Spanek ne a ne , tak jsem vstal a do okna. Super obloha, tak ten triedr i...RADOST !
Totiz ja jsem si neuvedomoval , że pres te nowe tabule okenni obraz bude tak pomerne dobry !
A coz kdy nekdo je nemocny , steska se mu za oblohou...?
Nedelejme s toho vedy , spravne wylicil to Martin Vyskocil kdyz rekl , że nepohybuje o tom , że dotycny chodi też pozorovat ven .

Zdravim ! :D
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Saturn 2008

#44

Příspěvek od Eryn »

Arion napsal:  
  Neviem preco sa mnoho ludi na tomto fore cuduje tak vazne tym nasim diletantskym pozorovaniam cez zavrete okno ked naozaj sa da cez to celkom dobre vidiet {videl som tak aj M1 lidlakom hoci som si isiel oci vydrapit ale pri pohybovani dalekohladom tam ten fliacik bol a nie je to vada na mojej sietnici ani na optike lebo som ju tak sledoval viackrat} uvedomujem si obmedzenia takehoto pozorovania, ale predsa mnoho z nas je naozaj skutocnych laikov a nepotrebujeme robit vedecke vyskumy, ide o tu radost a ak nemame balkon tak  toto je v zime jedine riesenie ak si samozrejme nechceme pred pozorovanim cez otvorene okno nechat kompletne prisposobit cely byt vonkajsej teplote. Vychadzat s dalekohladom von koli tym par minutam na ktore sa v poslednom case zvykne vyjasnit sa naozaj neoplati.    
Este chcem povedat, ze si vazim vsetkych vaznych astronomov poloprofesionalov a profikov, lebo sam sa stretavam v oblasti v ktorej posobim { a nie je to astronomia} s takymto diletantstvom, ale na druhej strane v tom vidiet mnoho zapalu a nadsenia aj ked to nie su profesionalne vhlady. V kazdej oblasti je velmi dobre ked posobi v rovnovahe intelekt so srdcom, my davame do toho asi iba vela srdca {ktore niekedy dokaze viac ako suchy intelekt}
 Tu su fotografie saturnu cez zavrete okno sice som ich uz robil davnejsie, ale len tak pre ilustraciu ze to nie je az taky horor. Dovod, ze boli snimane cez okno je ten, ze mam iba pocitac, cez ktory spracuvam signal z kamery a pocitac sa akosi vonku zapojit neda, chcelo by to veeeelmi dlhu predlzovacku
Saturn cez lidl:
cez Konus motormax90

Vsetky albumy {vacsinou cez zavrete okno} http://album.volny.cz/arion/
Pozdravujem vsetkych mojich kolegov pozaokennych astronomov!!!!!
..Ospravedlnujem sa za tento filozoficky prispevok, ak myslite ze nie je vhodny do tejto rubriky a narusuje vaznost fora mozte vymazat nenahnevam sa, pre mna je astronomia relax, nikomu nou nechcem nic dokazovat, to prenechavam vacsim borcom...Dakujem za pochopenie.
Ja s týmto úplne súhlasím. Nie je predsa nič zlé na tom pozorovať cez okno. Ja som minulý rok, keď Saturn bolo vídať z nášho okna, využila túto možnosť veľmi často, pretože mňa od vonkajšieho priestoru nedelia len steny, ale ešte sedem poschodí a naviac ďalekohľad aj s pohonom je taký ťažký, že ho v žiadnom prípade nezvládnem sama preniesť na nejaké rozumné stanovisko.

Nedávno sme na PŠA mali pozorovanie za mestom s 25-centimetrovým Newtonom. Deep-sky boli neporovnateľne lepšie, ale u planét som si nijakú zmenu nevšimla. Či som pozorovala svojím 15-cm Celestronom cez okno doma, alebo týmto 25-centimetrovým Celestronom vonku a navyše v tme, na Marse som v oboch prípadoch nevidela teda vôbec žiadne detaily... čo sa týka Saturnu, tak aby som mu nekrivdila, videla som o 1 mesiac viac, ako cez okno, ale inak to nebolo teda nijaké úžasné zlepšenie. Asi máme kvalitné okná.
Uživatelský avatar
Arion
Příspěvky: 109
Registrován: 28. 12. 2006, 20:36

Saturn 2008

#45

Příspěvek od Arion »


Tak som sa konecne polepsil, vdaka tomu, ze sa polepsila aj obloha. Po polnoci sa vyjasnilo, takze som siel otestovat V O N K U moj novy {na fore z ruky kupeny} Celestron 102/1000. Saturn bol dnes velmi pekny napriek nie velmi dobremu seeingu a dost silnemu vetru, ktory mi trochu rozhojdaval obraz v dalekohlade lebo som ho zatial osadil na lidlacky stativ dokial nezozeniem nan nieco pevnejsie. Po takej hodine vietor ustal a obloha sa uplne vycistila tak sa dalo zazriet aj cassiniho delenie a oblacny pas na planete. Inak som za dve hodiny pozorovania vymrzol do kosti, ale slub som dodrzal...{..som si tak vonku spomenul, ze ako super je to pozorovat z domu v teple ;D ;D ;D}
Lidloskop 70/700, Skywatcher 90/910
Odpovědět