Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#31

Příspěvek od g »

..ještě jsou tam textilní poutka. Jedna strana pružiny má neuzavřené očko, tou se protáhne textilní pevné poutko. Uzavřená strana pružiny drží tubus, textilní očko pak dobsonovu bedýnku. Napnutí pružiny není velké a pevnost je dostatečná. Se svým bývalým 300/1500 jsem neměl žádný problém...
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#32

Příspěvek od Aladin »

Pokud by na spodním kolíku bylo navlečeno to textilní poutko, tak není co řešit. Ale na všech nákresech je tam přímo očko pružiny a poutko volně visí. Taky pořád nevím, na co je na tubusu ten šroub na ruční otáčení. Měl jsem za to, že za poutko se pružina napne a očkem nasadí na kolík. Ale očko je malé, nejde nasadit!
Trochu ho roztáhnu a budeto...
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
Martinxpv
Příspěvky: 145
Registrován: 20. 08. 2009, 09:55

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#33

Příspěvek od Martinxpv »

Vzhledem k tomu že SW 300mm plnotubus už není možné v obchodech sehnat mi zbývá na výběr buď SW flex nebo GSO plnotubus, pořád o tom něco čtu a pořád nevím pro co se rozhodnout. Je horší BK7 nebo nezakrytý tubus? BK7 se více rozpíná a možná pomaleji temperuje, když se teplota mění v průběhu celé noci o více stupňů to pak asi se k vyrovnání více přiblíží pyrex, je ten rozdíl znatelný při vizuálním pozorování? Je BK7 měkčí a může se více deformovat při nakápění dalekohledu? u GSO je uloženo na 9bodech, na kolika je uloženo u SW jsem nenašel. Možná se mi to jen zdá ale není to málo na tak už poměrně větší zrcadlo? Ještě by mě zajímalo proč např. SW 200 má udávanou přesnost lambda/8 a 300 už jenom l/6 , je to dáno tím že u větší plochy se nedosáhne takové přesnoti? Takže menší zrcadlo pak múže být kvalitnější než větší? Vím že může myslím tím spíše že v tomto případě bude u 200ky obraz ostřejsí než u 300ky? Už jsem z toho nějaký zmatený. Vím že nejlepší co se kvality optiky týká by byl asi dobson od OO deluxe ale to už je cena zase jinde.
GSO GSD980 300/1500mm ,NWT 114/900 + EQMON2, 114/500 + AZ.
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#34

Příspěvek od mkcz »

To Martinxpv:

Je potřeba k tomu přistupovat s trošku větším odstupem :); především nepodléhej chiméře, že menší a kvalitnější zrcadlo Ti nahradí větší průměr téměř srovnatelného zrcadla podle parametru zlomků lambdy. Pokud mezi těmi zrcadly bude jen opravdu malý odstup v kvalitě, potom není důvod pořizovat si menší průměr. Na toto téma tady v poslední době bylo napsáno pár informací hlavně v souvislosti s praktickým pozorováním. Ten větší průměr bude ve finále lepší. Dále si neodpustím zopakovat, že pojem "lambda/x" není samospasitelný a zrcadlo lambda/4, kdy ten "výstupek" bude někde v prostředku zastíněný sekundárem, může dávat lepší obraz než zrcadlo hodnocené pouze tímto parametrem, o hodnotě lamda/8, protože tento parametr nebere v potaz nic jného o tom zrcadle. Kdyby tomu tak nebylo, neexistoval by například pojem "Strehl ratio".

Potom kolikrát ročně mohu naplno využít možnosti zrcadla se Strehlem 0,98 a nejkvalitnějšími okuláry ? A kolik za něj zaplatím ?
Tím neříkám, že nemá cenu mít špičkovou optiku - to v žádném případě - pouze je potřeba znát reálie a podle toho a vlastních finančních možností se zařídit. Můžu mít v garáži Porsche a pokud mi nevadí, že jeho skvělé jízdní vlastnosti na našich dálnicích využiju tak možná v kratším úseku ve směru od Prahy na Plzeň, tak potom je to OK.

Jinak plnotubus lépe chrání optiku před negativními, vnějšími vlivy.

S pozdravem mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#35

Příspěvek od g »

Rozhodl jsem si pořídit přenosný univerzální dalekohled s dobrým mechanickým provedením. Výběr byl celkem jednoduchý, z běžně dostupných dobsonů malé velikosti plní mé předpoklady jen Meade lightbridge v současnosti se skvělou nabídkou výborných širokoúhlých okuláru v ceně a GSO v provedení de-luxe. Optiku zatím nemohu hodnotit (seeing), ale jedná se v obou případech o výrobek GSO s garantovanou kvalitou lepší než 1/4 lambda na vlnoplochu (1/8) typicky pak dokonce 1/6 lambda na vlnoplochu (1/12) a zlepšenou odraznosti 91% s delší životnosti (optiku mám v plánu vyměnit za OrionOptics 200/1200 1/10 lambda). Z nepotřeby skládání takto malého přístroje jsem z více příčin nakonec zvolil plnotubus GSO, přestože volba Meade je cenově zřetelně výhodnější z důvodu akčních okulárů.
Za necelých 11-tis. korun dostávám výrobek mechanicky výborně, nadstandardně provedený. Hlavní lahůdkou je uložení pohybu ve výšce na dvou jehlových ložiskách (CNC výroba) s možnosti lehce vyvážit přístroj. Pohyb v azimutu je řešen na ložiskových válečcích dovolující snadné ovládání přístroje i kolem zenitu. Nastavit a seřídit jde tuhost chodu jak ve výšce, tak v azimutu. Tubus vyroben z pevného plechu je dobře vyčerněn včetně všech šroubků a výtahu jak nebývá zvykem, s pěkně udělaným tenkým a pevným pavoukem a technicky dobře navrženým uchycením sekundáru. Uložení primáru je tříbodové s možností jemné, pomalé kolimace a fixace nastavení, přichycení uložení k dolnímu obrysu tubusu zde rovněž není odfláknuto. Masivní a tichý větráček napájený 6-ti tužkovými bateriemi pokrývá značnou část spodní části uchycení objektivu. Bílý tubus vně je nezvykle hladký. Dalším silným nadstandardem je dvoj rychlostní výtah typu crayford, který ani s paracorrem a různými okuláry nezasahuje do cesty optickému svazku a stačí rozsahem i pro 2'' okuláry (od 1,25'' ortho, přes plőssly, radian, i erfle f=26mm). Matné kompletní začernění výtahu jsem již zmínil. Chod je naprosto plynulý, jemné doostření mi přináší radost. Velmi dobrý hledáček se zelenými antireflexními vrstvami a dobrým zobrazením hvězd v poli jen podtrhuje celkové výborné mechanické provedení přístroje.
http://www.obloha.webzdarma.cz/temp/GSO ... 200_F6.jpg
obrázky byly staženy z webu: http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... fnung.html
kde hlavní obrázek ukazuje stále původní a ne modifikované provedení stejné jako v případě:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... --10-.html
dovezeno přes: http://www.astrocomes.wz.cz/
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Martinxpv
Příspěvky: 145
Registrován: 20. 08. 2009, 09:55

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#36

Příspěvek od Martinxpv »

Tak jsem se po půl roce vybírání dalekohledu dostal ke GSO 300/1500 DeLUXE Rozhodl jsem se pro něj pro zde zmiňované dobré mechanické provedení, otáčet jde opravdu lehce a možnost přibždění jehličkového ložiska je dobrá věc stejně jako možnost posunutí těžiště. Provedení je shodné s přístrojem jaký popisuje G. nademnou zde. Rozměry jsem nijak překvapen nebyl ale působí mohutně Překvapila mě spíše hmotnost, tedy ne že by byla nějak vysoká ale tubus je prostě objemný a projít s tím dveřmi nebo se vytočit ve sklepě abych nikde nebouchnul s tím že mi trochu kouže v rukou je pak náročnější. Tubus v krabici i montáž se mi do 3dvř. auta vejdou i bez sklápění přední sedačky bez problémů, to jen tak pro info. Pana G.N. který nechtěl veřit že by se mi tam takovýto dalekohled i s montáží vešel. Snad podmínky brzy dovolí pozorovat a budu se moci podělit a zkušenosti s používáním tohoto dalekohledu.
GSO GSD980 300/1500mm ,NWT 114/900 + EQMON2, 114/500 + AZ.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#37

Příspěvek od stana »

Myslím si, že ta "řehole" toho, že tříkilo plnotubus je zavazející krám, tak teda dle mého je to ještě nacpatelné do auta a asi to vláčení se s tím "krámem" stojí za to.../Za ten pohled/
Kdo si to nemyslí, ať si koupí divadelní kukátko...
Výrobce jestli GSO či Skáj-vočr je jedno..
P.S. Za menší "trupku" bych rozhodně neměnil.. :)
P.S. Jo a hezké svátky a čisté nebe.. :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#38

Příspěvek od Feon »

Ahojte,
Plati stale aj po 10 rokoch zaver tejto diskusie? Teda, ze je v principe jedno ci Dobson SW alebo GSO Dobson (co sa optiky a spracovania tyka)?
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#39

Příspěvek od Artaban »

Feon : http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3736.html Tenhle model má valivé ložisko, okulárový výtah konstrukce CRAYFORD (bezvůlový), ventilátor pod zrcadlem pro rychlejší temperaci a vyvažování dalekohledu. Jsou s tím dobré zkušenosti.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#40

Příspěvek od Feon »

Som uplny zaciatocnik a po nejakom tom case venovanom prieskumu moznosti, ocakavani, podmienok a financnom limite mi vysiel Newton 200/1200 na montazi Dobson.
Teraz som vo faze preverovania roznych vyrobcov pre tuto zostavu. 300 by uz pre mna bola na zaciatok moc... pri tych 200-kach tusim boli rozdiely medzi SW a GSO minimalne, myslim ze cenovo su GSO trosku drahsie...tak som sa chcel spytat ci su rozdiely v tejto kategorii (200 mm) stale minimalne, ako sa zhodli pani v tom 2009 ;)
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#41

Příspěvek od Artaban »

Dvoustovka od GSO http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 17834.html nemá jen valivé ložisko, což je škoda, jinak je stejná, jak 300mm od GSO. Tedy pořád je v tomto ohledu lepší, jak SW. Moje volba by byla GSO.
SW má zrcadlo s Pyrexu, které má menší roztažnost, takže se tolik nezbortí, když ještě není vytemperované, ale temperovat se musí stejně. GSO má výhodu větráčku pod zrcadlem pro rychlejší temperaci a další výhoda je, že když ho zapneš, tak trošku slepší seeing v tubusu tím jak usměrní pohyb vzduchu. Taky se mi více zamlouvá volba okulárů u GSO.
Koupením SW ale nějakou zásadní chybu neuděláš, jen ten od GSO, je už trošku vymakanější.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#42

Příspěvek od MilAN »

U 200-ky bych neřešil ani azimutální ložisko ani posuv na vyvážení. ale vzhledem k tomu, že bude asi menší přístroj skladován v bytě, dal bych přednost pyrexovému zrcadlu. Jinak opticky rozdíl asi nikdo bez měření nepozná, i tak budou rozdíly kus od kusu.Ale v obou případech je to opticky víc než dobré a neměl bych strach sáhnout po kterémkoliv z nich.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#43

Příspěvek od Feon »

Artaban píše:Dvoustovka od GSO nemá jen valivé ložisko, což je škoda, jinak je stejná, jak 300mm od GSO.
Ano, to bola aj moja otazka v inej teme k Dobsonom, ci sa samotne trecie plochy casom nevyderu, cim by to uz v nastavenej polohe nedrzalo... medzitym som sa docital, ze SW ma na montazi dotahovacie rucky, ktorymi sa da trenie zvysit a zafixovat tubus v danej polohe. Loziska by tiez nemuseli byt zle, potom by ale uz bola fixacia polohy nevyhnutna... v kazdom pripade u 200 je to teda jedno.
Artaban píše: SW má zrcadlo s Pyrexu, které má menší roztažnost, takže se tolik nezbortí, když ještě není vytemperované, ale temperovat se musí stejně. GSO má výhodu větráčku pod zrcadlem pro rychlejší temperaci a další výhoda je, že když ho zapneš, tak trošku slepší seeing v tubusu tím jak usměrní pohyb vzduchu. Taky se mi více zamlouvá volba okulárů u GSO.
MilAN píše:U 200-ky bych neřešil ani azimutální ložisko ani posuv na vyvážení. ale vzhledem k tomu, že bude asi menší přístroj skladován v bytě, dal bych přednost pyrexovému zrcadlu.
Ako pise MilAN, aj ja som Pyrex u SW povazoval za vyhodu (dalekohlad bude asi v dome, aj ked je tu aj priestrannejsi nevykurovany zahradny domcek, kde je ale vyznamnejsia pasnost, ked ho pouzivam) navyse pasivne systemy (bez aktivneho chladenia) mavaju vyssiu spolahlivost. Ale na druhej strane, aj to co popisuje Artaban (dvojrychlostny vytah, vyber okularov) ma svoju vahu :roll: asi vyberiem podla farby :lol:

Vdaka za komenty, pozriem dostupnost u predajcov popripade ci nebude nejaky hacik v doprave a skusim este nacitat nieco o okularoch a vytahu (dvojrychlostny vs klasika).
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#44

Příspěvek od adam.trhon »

Nevím, jak má řešené uložení dalekohledu v montáži SkyWatcher, ale u GSO 300/1500 DeLuxe jsem s tím moc spokojený nebyl. Dalekohled se mi v uložení houpal, obrázky zde: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 33#p396133

Vyvažování je sice pěkné, ale když je dalekohled v montáži, tak se k těm šroubům nedá dostat :lol: Respektive ke dvěma ano, ale jen pokud se dalekoled otočí nahoru. Takže pro vyvažování se dalekohled musí vyndat.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#45

Příspěvek od Feon »

adam.trhon píše:Nevím, jak má řešené uložení dalekohledu v montáži SkyWatcher.....Vyvažování je sice pěkné, ale když je dalekohled v montáži, tak se k těm šroubům nedá dostat :lol: Respektive ke dvěma ano, ale jen pokud se dalekoled otočí nahoru. Takže pro vyvažování se dalekohled musí vyndat.
Podľa týchto fotiek (http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 75#p211575) by malo byť uloženie u SW o niečo stabilnejšie...v každom prípade som nakoniec poslal dotaz do Supry na SW. Tak uvidíme ;) V každom prípade vďaka všetkým za čas a reakcie na otázky, keď bude niečo doma, určite sa ešte ozvem 8-)
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Odpovědět