Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#16

Příspěvek od Aladin »

Dovolím se vrátit zpátky k tématu.
Je-li tu nějaký uživatel uváděného GSO Dobsona, mám pár otázek.
Jsou tam opravdu valivá ložiska ?
(Na SUPŘE to tvrdí i o všech FLEX-TUBE a ložiska má jenom 300.)
K čemu slouží pružina na boku uchycení ?
Jak se pohání ventilátor (baterie) ?
Při přenášení se popadne přímo roura - nepromáčkne se, neklouže to (rosa) ?
Čím se dalekohled otáčí - tahá se za okulárový výtah ?
(Omlouvám se za tak "laické otázky", můj FLEX-TUBE má tyče za které se dá přenést a madlo na navádění.)
Díky
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Radoslav_Konecny

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#17

Příspěvek od Radoslav_Konecny »

Minulý týden ke mně dorazil Dobson GSO 300/1500 De-Luxe.
Valivá ložiska jsou v obou osách,jsou dobře provedena ( hlavně deklinační ložisko s regulací )
Takže žádná pružina tam není. Stejně je proveden i menší 10 " ( De-Luxe )
Ventilátor pohání pouzdro na 6 tužkových baterek.
Tubus je spíše z tenčího plechu, ale nepromačkavá se. Pořídil jsem si pracovní rukavice s gelovými špuntíky a není problém ho přenášet.
Na tubus pod okulár. výtah jsem si přilepil dřevěnou úchytku na šuplíky do kuchyně ( nelakovanou - v zimě nestudí )
Otáčení jde velmi hladce, jedním prstem, byl jsem tím příjemně překvapen.
Tolik moje první zkušenosti,ještě největší slabina - dno tubusu ! Nutno nalepit nebo našroubovat gumové nožičky na držák zrcodla, aby tubus nestál na kolimačních šroubech. Spravilo to 6 ks gumových zarážek na dveře.
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#18

Příspěvek od Aladin »

Díky za velmi praktické rady při používání dobsona.
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
s@fo.de

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#19

Příspěvek od s@fo.de »

Dobry den,

pred vanoci jsem kupoval 10" SW Dobson (tedy, puvodne jsem chtel pouze tubus + EQ6, ale diky panu Zahajskemu ze Supra/Celestron Praha mam 2v1) a muzu jen podekovat.

Pracuji v oblasti obchodu/zahranicniho obchodu uz pomerne dlouho a opravdu dokazu ocenit profesionalni a seriozni pristup.

S pranim hezkeho dne
Ing. Petr Beran
Dobry den , mohu Vas poprosit o odkaz? dekuji
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#20

Příspěvek od Lukemon »

Dobry den , mohu Vas poprosit o odkaz? dekujiMyslíš tohle: www.celestron.cz
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Martinxpv
Příspěvky: 145
Registrován: 20. 08. 2009, 09:55

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#21

Příspěvek od Martinxpv »

Zdravím :)
Po 2 letech se 114kou a "kvalitními" okuláry Kellner na EQ1 jsem usoudil že dozrál čas na něco v čem uvidím víc než pár sotva viditelných mlhavých fleků a víc jak 2 sotva zřetelné pásy na jupiteru, po přečtení toho fóra padla volba na Dobsona 305. Počítám jak s pozorováním v zahradě tak s výjezdy za město. Volím mezi konkrétně SW a GSO, nemohu ale nikde najít přesné rozměry ( ať vím jestli to nacpu do auta) našel jsem jen k flexi ale tu zrovna nechci. Víte kde by to bylo napsáno nebo byl někdo tak hodný a změřil svou 305ku? Dále by mě zajímalo jestli např. SW nemá v nečem lepsí montáž, na obrázku se mi zdá taková lepsí alespoň vzhledem :D, je v něčem rozdíl nebo jsou naprosto stejné a stejně dobře se s něma dělá? Rozměry těch dalekohledů jsou taky stejné? Předem díky za odpověď :)
GSO GSD980 300/1500mm ,NWT 114/900 + EQMON2, 114/500 + AZ.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#22

Příspěvek od stana »

Moje Sky-Watcher 300 plnotubus je bez dobson bedny dlouhý cca 1,48 m a tlustý cca 0,37 m /průměr.
Ložisko v azimutu má valivé, v "deklinaci" teflonové kluzy.
U konkurence jsou valivá ložiska co vím obě...
Což ale u různě hmotných okulárů může být možná v tom druhém případě i na škodu a zavání to dodělávkou nějaké brzdy jestli už to teda nemá něco podobného rovnou..To nevím.
Ohledně nacpání do auta se podívej do topiku - fotky našich miláčků.. 8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Radoslav_Konecny

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#23

Příspěvek od Radoslav_Konecny »

Dovolím si upřesnit, v deklinační ose je možný hrubý posun osy na tubusu v rozmezí někol. cm, a pak i jemné přibrždění jehličkového ložiska.
Tubus s rockerboxu lze jednoduše vyndat pouze nadzvednutím, S-W je myslím nutno šroubovat.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#24

Příspěvek od g »

GSO jsem měl 300/1500, SW_150/1200 a zkoušel jsem 200/1200, dobsonová bedýnka je lepší od GSO
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#25

Příspěvek od Aladin »

Problémy s novým GSO Dobsonem.
Otáčení bedýnky po ložiscích jde plynule, ale utažení šroubu se mi asi po hodině používání opakovaně povolovalo. Dal jsem delší šroub a druhou matkou zajistil. Snad to pomůže. Okulárový výtah mi po vložení těžšího okuláru zajižděl zpátky, než jsem zjistil, že se síla přítlaku musí zřejmě pro každý okulár šroubkem nastavit.
Není mi jasné nasazování bočních pružin. Očko péra se na spodní kolík nevejde - nejde nasunout. Nebo se to musí na přenášení vyšroubovávat?
Dělal jsem první kolimaci (krabičkou od filmu). Dírku jsem vystředil s označeným středem na primáru. Ale obraz okulárového výtahu není ve středu sekundáru - vadí to?
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#26

Příspěvek od Lukemon »

le obraz okulárového výtahu není ve středu sekundáru - vadí to?No to asi vadit bude,pokud jde osa výrazně mimo střed sekundáru tak se v něm neodrazí všechno světlo nashromážděné objektivem do okuláru ale vyletí zpět do nebe(dalekohled by fungoval třeba jen ze 70%).Sekundáry jsou dělané tak aby byli co nejmenší a zároven tak veké aby odrazily všechno světlo do oka,takže je to těsný a je důležitý aby osa celé soustavy procházela středem sekundáru.
Tyto věci se štelují pavoukem nebo šroubem v pavouku co drží sekundár.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#27

Příspěvek od michal.b »


No to asi vadit bude,pokud jde osa výrazně mimo střed sekundáru tak se v něm neodrazí všechno světlo nashromážděné objektivem do okuláru ale vyletí zpět do nebe(dalekohled by fungoval třeba jen ze 70%).Sekundáry jsou dělané tak aby byli co nejmenší a zároven tak veké aby odrazily všechno světlo do oka,takže je to těsný a je důležitý aby osa celé soustavy procházela středem sekundáru.
Tyto věci se štelují pavoukem nebo šroubem v pavouku co drží sekundár.Nene, opticka osa soustavy nema prochazet stredem sekundaru - to by vedlo presne k tomu, pred cim varujes. Proto se u sekundaru dela tzv. offset (at uz castecny, nebo uplny).
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#28

Příspěvek od Aladin »

Druhý pokus  Je tu někdo, kdo zná GSO Dobsona s péry?

Není mi jasné nasazování bočních pružin. Očko péra se na spodní kolík nevejde - nejde nasunout. Nebo se to musí na přenášení vyšroubovávat? Podle obrázků je kolečko na ruční otáčení nahoře, pásek k napnutí pružiny dole. Tak mám to spodní očko kleštěma roztáhnout, aby šlo nasadit? K čemu je teda ten horní "ruční" šroub?
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#29

Příspěvek od g »

na webu GSO je krátce psáno a odpovídá skutečnosti:
insert the telescope tube and put the springs in position and you're ready
- nasaďte tubus dalekohledu, umístěte pružiny na pozice a jste hotovi...
ty pozice jsou zřetelné:
http://www.teleskop-service.se/en/dobso ... ml#general

pružiny se vyplatí jen pro velmi rozdílné okuláry nebo okulár / barlow...
osobně je nepoužívám, montáž dobson GSO považuji za výbornou


Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Aladin
Příspěvky: 136
Registrován: 02. 02. 2009, 17:57

Sky-Watcher nebo GSO Dobson?

#30

Příspěvek od Aladin »

Dalekohled se mi bez pružin sklápí.
Pozice jsou jasné, ale nasazení ne. Pokud se to teda nepřidělává s napnutou pružinou a šroubovákem?
SW dobson 200/1200. Okuláry: 32mm, 25, 13 (Hyperion), 10, 8 (Hyperion), barlow 2x. Triedr: 7x50.
Odpovědět