Okuláry ATC a jiné...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Okuláry ATC a jiné...

#16

Příspěvek od mamol »

Měl jsem možnost s p. Holubcem jednat několikrát osobně, jelikož to mám od svého bydliště poměrně blízko a jeho výrobky jsem vždy odebíral osobně. Podle všeho si všechnu optiku brousí osobně sám, ostatní díly nakupuje, motáž provádí taktéž sám. Asi vyrábí vždy na základě objednávky a chce mít jistotu, že si zákazník zboží odebere. Většina jeho výrobků směřuje na export. Osobně jsem s jeho kvalitou i dodacími lhůtami spokojen. Před 2 týdny mi provedl pokovení zrcadla a dodací doba byla 8 dnů, okuláry mi dodal vždy do dvou týdnů. Během dne se nelze telefonicky kontaktovat protože když brousí optiku, nemůže brát telefony. Možná je trochu podivín, ale chápu, že dnes podnikat v oboru, kde se nehrnou objednávky každý den není žádný med...
Uživatelský avatar
Kometar
Příspěvky: 65
Registrován: 05. 12. 2004, 01:08

Okuláry ATC a jiné...

#17

Příspěvek od Kometar »

Ahoj,ja mam zase od ATC okular 13mm,nema nikde zavit na filtr.Kam se dava UHC filtr pred nebo za okular..
dik... jeste budu mit hodne dotazu
nosim si hvezdarnu na zadech
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okuláry ATC a jiné...

#18

Příspěvek od MilAN »

norslav napsal: Ahoj,ja mam zase od ATC okular 13mm,nema nikde zavit na filtr.Kam se dava UHC  filtr pred nebo za okular..
dik... jeste budu mit hodne dotazu1 1/4" filtry se závitem (tedy i UHC filtr), se do okulárů ATC  šroubují do redukce ATC RF1  a je ve směru před okulárem.
bližší informace asi přímo na mailu :
atc-astro@quick.cz

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Re: Okuláry ATC a jiné...

#19

Příspěvek od sussudio »

s okuláry ATC žádnou zkušenost nemám, ale objednal jsem u pana Holubce digitální redukci, tak jsem zvědavej:) vzhledem k tomu, co tady píšete...:) ještě k těm okulárům. koupil jsem si minulý týden barlowa od celestronu (2x ULTIMA 1.25"). jak je to z jeho kvalitou? nikde se o celestron okulárech moc nepíše... tak jen doufam, že jsem nekoupil příliš špatně...:) uvažoval jsem ještě o ULTIMA okulárech. budu rád za každou zkušenost a připomínku... nebo nějaké doporučení jak za míň pořídit lépe:)
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 862
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 60

Okuláry ATC a jiné...

#20

Příspěvek od Janek »

Okuláry ULTIMA patří neustále ke kvalitativní špičce (i cenově). Nejpovolanějším člověkem je asi Zdeněk, který jeden exemplář i proměřoval. Jejich hlavní doménou je velmi malé relativní zkreslení a velká rozlišovací schopnost (okolo 100 čar/mm). Ve starých Sky & Telescope by se našly i jejich testy.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Okuláry ATC a jiné...

#21

Příspěvek od sussudio »

zajímalo by mě, jak je na tom ULTIMA s barevnou vadou. k dalekohledu SKY WATCHER jsem měl přibalený dva okuláry, Kellner a při afokálním focení dělají slušný modrý fleky...
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry ATC a jiné...

#22

Příspěvek od zdenek »

S barevnou je na tom Ultima velmi dobre (oproti klasickemu Kelneru je rozdil radovy, tj. asi tezko srovnatelne, oproti napr.klasickemu Plosslovi je cca 4x mensi).
Jinak okulár (meril jsem 18mm) má velmi velkou hloubku ostrosti a je tudíž velmi snadno ostřitelný.  Prakticky celé zorné pole okuláru velmi ostré. S ohledem na použité antireflexní vrstvy prakticky netrpí zpravidla falešnými odrazy ani ve světelnějších soustavách (coz je problem zejmena nekterych levnejsich alterantiv).
sussudio
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 10. 2004, 21:40

Okuláry ATC a jiné...

#23

Příspěvek od sussudio »

právě o 18mm uvažuju. chci přes něj afokálně fotit... nějakou takovou info jsem přesně chtěl slyšet. neni to zase tak málo peněz, tak abych pak nelitoval, že jsem nešel do nějakého jinýho...
nedoporučuji obchodování s DUKem
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry ATC a jiné...

#24

Příspěvek od zdenek »

Na afokalni foto jsou jeste o neco lepsi Axiomy (to je uz ale opet o neco drazsi). Ultima by pro normalni pouziti ale sklamat nemela.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Okuláry ATC a jiné...

#25

Příspěvek od MP »

zdenek napsal: Na afokalni foto jsou jeste o neco lepsi Axiomy
Nemaji Axiomy moc malou vzdalenost vystupni pupily ? Ja mam obcas problemy s vinetaci, kdyz se mi nepodari pres redukce nacpat objektiv digitalu dost blizko k ocni cocce a prave tento udaj me od Axiomu trochu odrazuje, radeji porad pouzivam Vixeny.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Okuláry ATC a jiné...

#26

Příspěvek od zdenek »

Je pravda, ze Axiomy maji VP trosku blize. Na druhou stranu ale maji i jeste vyssi kontrast zobrazeni prakticky bez meritelneho zkresleni v celem ZP. Zalezi ted i na konkretnim fotoaparatu (resp. jeho objektivu). Nekde problemy vzniknout skutecne mohou, jinde je to bezproblemove.

U Axiomu, ktery jsem mel v ruce (19mm) byla vystupni pupila cca 11mm u Ultimy (18mm) cca o 3mm vice. Nekdy prave tyto 3mm chybi, jindy nikoliv. Napr. 40mm Axiom ma ale VVP tusim kolem 21mm, coz je takrka stejne jaka 35mm Ultima - 25mm. Zde uz je rozdil 4mm podstatne mene vyznamny. Zalezi tedy i na volbe f.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1328
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Okuláry ATC a jiné...

#27

Příspěvek od Achernar »

V roce 1992 nebo 1993, uz presne nevim, jsem na astronomicke tombole na dovolene s dalekohledem vyhral tri okularz ATC a to 8mm, 13mm erfle special a 22mm. Vsechny jsou skvele a pekne provedene a se vsemi pozoruji stale. Nejradsi mam tu sirokouhlou trinactku. Jinak na vetsim dalekohledu (tam totiz nemam upinaci prumer 24,5mm, ale 1,25 a 2")pouzivam okularz Vixen a to 25mm, 10mm a 42mm, v planu mam jeste 15mm, ten mi vyrazne chybi.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
arex
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 06. 2004, 16:09

Okuláry ATC a jiné...

#28

Příspěvek od arex »

Mám od ATC okuláry Erfle 10, 15; Kellner 26mm. Erfleho můžu směle doporučit, za 4 roky se jejich pozorovací kvalita nemění, u Kellneru - vyhovoval pro menší přístroje, ale na té mé 316 i na 250 známého už to pokulhávalo - okuláry jsou to kvalitní a stabilní, doporučuju.
Když koupíte dražší produkci firmy, neuděláte chybu.
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Okuláry ATC a jiné...

#29

Příspěvek od Rambo »

Viz příspěvek zde: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1120756774

Bych se chtěl zeptat: jak je možné, že okuláry typu ATC Plössl mají zorné 65° ? Nejsou to spíš už nějaké širokoúhlé typy?, vždyť standardní oku. typu Plössl mají zorné cca 50°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okuláry ATC a jiné...

#30

Příspěvek od MilAN »

Okuláry ATC , typ Plössl, klasické stavby (4 čočkový ve 2 skupinách) má zorné pole 59 -65°- podle ohniskové délky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět