Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

Rakety, sondy, mise....zkrátka dobývání vesmíru a vše kolem!
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#1

Příspěvek od VK »

Milí přátelé,

na seznam.cz se objevil článek "NASA: Posádka Columbie zemřela rychle a bezbolestně"

http://www.novinky.cz/clanek/157737-nas ... estne.html

Myslíte, že je to realistické tvrzení?

V. K.
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#2

Příspěvek od johnna »

VK napsal: Milí přátelé,

na seznam.cz se objevil článek "NASA: Posádka Columbie zemřela rychle a bezbolestně"

http://www.novinky.cz/clanek/157737-nas ... estne.html

Myslíte, že je to realistické tvrzení?

V. K.

Myslíš si, že má smysl to tu rozebírat....
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#3

Příspěvek od Eryn »

johnna napsal:


Myslíš si, že má smysl to tu rozebírat....
A prečo nie?

VK napsal: Milí přátelé,

na seznam.cz se objevil článek "NASA: Posádka Columbie zemřela rychle a bezbolestně"

http://www.novinky.cz/clanek/157737-nas ... estne.html

Myslíte, že je to realistické tvrzení?

V. K.
Osobne o tom dosť pochybujem. Pokiaľ viem, toto isté vyhlásili po katastrofe Challengera a nakoniec sa ukázalo, že to nebola úplne pravda...

Škoda len, že nie je viac informácií v češtine. Týmto všeobecným spravodajským webom veľmi neverím, oveľa viac by som uvítala článok od nejakého osvedčeného popularizátora kozmonautiky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#4

Příspěvek od MilAN »

Myslím, si, že postavit proti závěrům a tvrzení odborné komise partu diletantů nebo novinářů nebo popularizátorů nemá naprosto smysl. A číst si spekulace autorů, jejichž jedinou devizou je to, že ukazují, jak nesouhlasí, mi rovněž přijde jako ztráta času.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#5

Příspěvek od grajda »

Četl jsem článek od ERYN na wikipedii a podle něho si myslím, že rychle jo, ale asi ne bezbolestně. Těžko se ale dohadovat, řekl by jsem, že to neví nikdo. Nechtěl by jsem ale rozhodně sedět v něčem, co v posledních chvilkách před úplnou destrukcí vypovídá službu a nedá se to uřídit.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#6

Příspěvek od Eryn »

MilAN napsal: Myslím, si, že postavit proti závěrům a tvrzení odborné komise   partu diletantů nebo novinářů   nebo popularizátorů  nemá  naprosto smysl. A číst si  spekulace autorů, jejichž jedinou devizou je to, že  ukazují, jak nesouhlasí, mi rovněž přijde jako ztráta času.
Zaujímavé, že práve vy tvrdíte, že postaviť sa proti záverom a tvrdeniam odbornej komisie nemá zmysel...

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... art=60#bot

Ja ale netvrdím, že má niekto napísať článok o tom, že posádka Columbie zaručene nezomrela rýchlo a bezbolestne. Len si o tej správe chcem niečo prečítať zo serióznejšieho zdroja ako z bežných spravodajských webov, na ktoré radšej vôbec nechodievam.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 51
Registrován: 31. 03. 2004, 23:00

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#7

Příspěvek od Ota »

Eryn napsal: Škoda len, že nie je viac informácií v češtine. Týmto všeobecným spravodajským webom veľmi neverím, oveľa viac by som uvítala článok od nejakého osvedčeného popularizátora kozmonautiky. A co si rovnou přečíst celou zprávu..sice není v češtině (a jen tak nebude), ale může to být objektivnější než článek na Novinkách či jiném zpravodajském webu.
Více viz Columbia Crew Survival Investigation Report, má to 400 stránek a osobně jsem to nečetl..zajímavou poznámku k tomu uvedl Tomáš Přibyl na svém blogu, viz http://kosmonaut.cz/blog/2008/12_2008.html, konkrétně u středy 31. prosince 2008.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#8

Příspěvek od MilAN »

Eryn napsal:

Zaujímavé, že práve vy tvrdíte, že postaviť sa proti záverom a tvrdeniam odbornej komisie nemá zmysel...

.Nevím, co je na tom  tvrzení divného. Ať o tom diskutuje někdo, kdo je odborník, kdo má informace.
Pokud se tedy někdo zde považuje za znalého problematiky, za odbornáka např. na traumatologii, má přesné informace co se stalo - ať diskutuje.
Ale pokud o tom bude zde diskutovat  parta diletantů, - jaký to má smysl?.
Nenapsal jsem, že se má čerpat ze zpráv zpravodajských serverů - k tomu mám daleko, ale ať se vyjadřuje někdo, kdo zprávu přečetl, kdo ji - na základě svých znalostí a vědomostí může vůbec posuzovat. Pokud tedy někdo takový tu je , ať se vyjadřuje.  
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#9

Příspěvek od Eryn »

Ota napsal:
A co si rovnou přečíst celou zprávu..sice není v češtině (a jen tak nebude), ale může to být objektivnější než článek na Novinkách či jiném zpravodajském webu.

Pretože neviem po anglicky. :-[ Rozhodne nie tak dobre, aby som dokázala čítať súvislé texty. Ak naozaj nie je iná možnosť, niečo krátkeho (!) si s desiatimi slovníkmi po ruke horko-ťažko dokážem preložiť, ale, obrazne povedané, potím pritom krv.

MilAN napsal:
Nevím, co je na tom tvrzení divného.
Pretože vy a a pán MP ste tvrdili niečo, čo bolo v úplnom protiklade s údajom v správe vyšetrovacej komisie CAIB, ktorú, predpokladám, nepísali diletanti.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#10

Příspěvek od MilAN »

Tak Ti připomenu , co jsi tehdy napsala:

Takže nikde nijaké vražebné preťaženie. Kabína bola po niekoľko sekúnd po deštrukcii roztrhaná aerodynamickžmi silami a posádku zabila žeravá plazma.

Možná v těch 2 větách nevidíš Ty rozpory a stále se cítíš ukřivděná, že jsem si dovolili nesouhlasit.
Potom - se tedy omlouvám - a není o čem diskutovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Maser
Příspěvky: 2296
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#11

Příspěvek od Maser »

V tom článku píšou, žese Columbie se rozpadla ve výšce 20km. To je ale špatně.
V této výšce, už má raketoplán při návratu to nejhorší zasebou.

No já si myslím, že nikdo neviděl co přesně se stalo s trupem letounu, když se to křídlo roztrhlo. Možná, že posádka měla pár vteřin čas uvědomit si co se děje, ale pak se pravděpodobně propálila kabina a roztrhla se. Pokut byly vystaveni vnejšímu prostředí, tak to muselo být rychlé.

PS: Nikde sem se nedozvěděl, jestli se vůbec našli nějaké ostatky.
:-/
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#12

Příspěvek od MilAN »

Byl bych velmi rád, kdyby tohle téma zde mohlo zmizet.
Věřím, že většina chápe proč, .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#13

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

MilAN napsal: Byl bych velmi rád, kdyby  tohle téma zde mohlo zmizet.
Věřím, že většina chápe proč, .

Promiň Milane, jsem jinak příznivcem toho, aby provokativní nebo nepřátelsky laděná témata z AF mizela, ale tohle mi tak nepřijde.Ano, umřeli tam lidé. Lidé umírají denně, a to z mnohem pitomějších důvodů než je průzkum vesmíru. Tím, že se o tom nebudeme bavit, jim už nepomůžeme.

Na AF je zřejmě mnoho lidí, kteří nevládnou angličtinou příliš dobře, proto si nemůžou přečíst originální prameny, takže pro takové může být diskuze přínosná. Stejně tak zpochybňování oficiálních stanovisek by nemělo být zapovězeno, protože ty mohou být velmi snadno ohnuty pro něčí prospěch.

Podle mého názoru jsou příspěvky typu "nebavte se o tom, nemáte na to", kterých je v tomto vláknu několik, naprosto kontraproduktivní. Místo diskuze o tématu je tu pak diskuze o relevantnosti tématu. Ta první mohla přijít o ničem někomu, ta druhá je zjevně o ničem pro všechny. Prosím, nepokračujme již v této "metadiskuzi".
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#14

Příspěvek od Eryn »

honza42 napsal:

Promiň Milane, jsem jinak příznivcem toho, aby provokativní nebo nepřátelsky laděná témata z AF mizela, ale tohle mi tak nepřijde.Ano, umřeli tam lidé. Lidé umírají denně, a to z mnohem pitomějších důvodů než je průzkum vesmíru. Tím, že se o tom nebudeme bavit, jim už nepomůžeme.

Na AF je zřejmě mnoho lidí, kteří nevládnou angličtinou příliš dobře,  proto si nemůžou přečíst originální prameny, takže pro takové může být diskuze přínosná. Stejně tak zpochybňování oficiálních stanovisek by nemělo být zapovězeno, protože ty mohou být velmi snadno ohnuty pro něčí prospěch.

Podle mého názoru jsou příspěvky typu "nebavte se o tom, nemáte na to", kterých je v tomto vláknu několik, naprosto kontraproduktivní. Místo diskuze o tématu je tu pak diskuze o relevantnosti tématu. Ta první mohla přijít o ničem někomu, ta druhá je zjevně o ničem pro všechny. Prosím, nepokračujme již v této "metadiskuzi".
Súhlasím so všetkým. A nechápem, prečo by sa táto diskusia mala zmazať. Jediný dôvod, ktorý ma napadá je, že sa to zvrhne na pokračovanie flamewaru, ktorý začal pred dvoma rokmi v inom vlákne o tejto istej havárii. Vlastne sa to už takmer zvrhlo, viď posledných niekoľko príspevkov.

Kto si myslí, že tu niet o čom diskutovať, tak nech nediskutuje a je to vyriešené.

Čo sa týka telesných pozostatkov, áno, našli sa, ale podrobnosti nie sú známe. Pravdepodobne z úcty k pozostalým, čo samozrejme plne chápem a rešpektujem. Koho to veľmi zaujíma, môže si o tom niečo prečítať tu: http://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/sts/sts-107/tisk.htm Ale pozor, je to novinárčina, treba to brať so silným nadhľadom!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zemřela posádka Columbie opravdu rychle?

#15

Příspěvek od MilAN »

to:
honza42:
možná jsi tu nečetl příspěvky, které jsou již smazané. Proto asi nechápeš to , co jsem napsal.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět