B33 - Horsehead

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

B33 - Horsehead

#31

Příspěvek od Pavuk_ »

Tak konecne: vyberam z pozor.denniku:

Dátum a čas pozorovania: 2005-10-10, 1h30 CEST (UT+2)
Miesto: vrch Uchánek nad Sobotištom, SR, EU (48deg.N), ~450m.n.m
Objekt: Flame NGC2024, NGC2023, IC434, B33 Typ: EmN, RefN, DifN, dark.neb. Súhvezdie: Ori Výška: ~20°
Oblačnosť/Vietor/Teplota: v prvej polovici noci sa na oblohe vyskytovali dva pásy vysokej oblačnosti (riasy), ktoré sa veľmi pomaly presúvali, v čase 23h00-1h00 bola asi polovica oblohy zatiahnuta spomínanou oblačnosťou avšak ostatná časť bola čistá, po 1h30 už bola vačšina oblohy čistá, špecialne východ bol mimoriadne priezračný a čistý prakticky po celú dobu/do polnoci fúkal slabý vietor, po polnoci bezvetrie alebo len veľmi slabý vietor/chladno
Vybavenie:
Prístroj: skladací “trubkový” Dobson 300mm f/5
Zväčšenie/Okuláre: 63x (TV Panoptic 24mm), 115x (TV Nagler 13mm)
Použité filtre: Lum.H-beta

Popis objektu: Na tento objekt som sa tesil najviac, lebo som ho ešte nikdy nevidel a bol som veľmi zvedavý ako je obtiažny v skutočnosti. Podmienkou detekcie je viditeľnosť týchto hmlovín v tomto poradí: Flame nebula NGC2024, jasná emisná hmlovina, ktorú som videl už v Somete Monare bez filtra. NGC2023 jasná reflexná hmlovina obklopujúca hviezdu 7.8 mag. Pokiaľ NGC2023 nevidno bez filtra (na refl.hml nezaberajú hmlov.filtre) nemá zmysel sa ďalej pokúšať o B33. Tieto dve nutné, ale nie postačujúce podmienky boli splnené, ako mnoho krát predtým, avšak tentokrát som mal aj Hbeta filter. Nečakali sme kým Orion bude kulminovať ale pokúsili sa ju B33 t.j. tmavú hmlopvinu „Konská hlava“ pozorovať akonáhle bola mimo oparu nad horizontom. Prvý pokus som skúsil s Naglerom 115x + Hbeta. Obloha stmavla až príliš, nebolo vidieť ani náznak IC434, ktorá tvorí podklad pre B33. Nasledovala výmena zväčšenia za menšie 63x + Hbeta. Polohu som si pamätal naspamäť, kedže leží pod takou strieškou z trojice jasných hviezd. Po chvíli rozhľadenia sa v zornom poľi som zbadal svetlý pás hmly (IC434) široký cca 1/3 z.p., ktorý sa tiahol cez celé zorné pole (~1°). Z jednej strany bolo rozhranie medzi oblohou a hmlovinou veľmi zreteľné. Druhá strana išla akoby dostratena. Sústredeným pohľadom som skúmal to rozhranie, či neuvidím náznak nejakej štruktúry. Pri bočnom pohľade som uvidel na krátku chvíľu veľmi zretelne, akúsi škvrnu (B33) blízko vpravého okraja IC434 (pod tou strieškou). Prekvapila ma jej rel.veľkosť. Čakal som, že bude menšia. Javila sa ako chýbajúce miesto v hmlovine IC434. Nejaké detaily (tvar koňa a pod.) som nevidel. Jedine som mal dojem, že škvrna je podlhovastá. Pri jednom pohľade som si všimol zaujmavú vec, zdalo sa mi, že B33 je tmavšia ako okolitá obloha. Bolo to veľmi zreteľné, avšak neviem to vysvetliť. Čítal som už všeliake horory, ohľadne pozorovania B33, avšak moja skúsenosť je taká, že podľa mňa nejde o „krajne“ náročný objekt (možno som mal predsa len štastie na super podmienky). Uvedené pozorovanie potvrdil aj Andrej s Martinom,s ktorými som pozoroval. Však niektoré tromfy je nutné mať splnené: veľký priemer (v tomto prípade 300mm) a Hbeta filter. UHC som neskúšal (ani neviem prečo, nejako sme na to zabudli, nabudúce vyskúšam). A iné boli spochybnené: úplne tmavá obloha nebola, lebo objekt bol cca 20° nad obzorom v smere LP (Senica) (ak zenitálna MHV bola 6.4mag, vo výske 20° nad obzorom je vzdušná hmota 3x hrubšia ako v zenite, ak prepokladam extinkciu max. okolo 0.3mag/vz.hm. potom vo výške 20° nad obzorom by mala byť min. MHV 6.4-0.3*3=5.5mag). Takže nabudúce sa budem “sústrediť” na detaily a detekciu s UHC (?).

zapis z celej noci:
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/poz ... 010-01.php
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/poz ... 010-02.php
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

B33 - Horsehead

#32

Příspěvek od vasek »

Pavuku, moc pěkně spracovaná pozorování! Myslím, že hodně pozorovatelů, kteří si píšou zápisky z pozorování, má inspiraci co lze zdokonalit. ;)

Jsem zvědavý jak budeš B33 popisovat v zimě...
Jestli jsi IC 434 viděl/tušil i v Sometu s UHC, to bych na ni mohl mít šanci i s 200kou bez UHC.(myslíš, že je to reálné, fakt je ten že jsem ji nikdy pořádně nezkoušel)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

B33 - Horsehead

#33

Příspěvek od Pavuk_ »

vasek napsal: Pavuku, moc pěkně spracovaná pozorování! Myslím, že hodně pozorovatelů, kteří si píšou zápisky z pozorování, má inspiraci co lze zdokonalit. ;)

Jsem zvědavý jak budeš B33 popisovat v zimě...
Jestli jsi IC 434 viděl/tušil i v Sometu s UHC, to bych na ni mohl mít šanci i s 200kou bez UHC.(myslíš, že je to reálné, fakt je ten že jsem ji nikdy pořádně nezkoušel)Ďakujem.
Vypracoval som si takú šablónu pre protokolovanie pozorovaní, neskôr spravím aj HTML/PHP formulár, kde bude každý si môcť prehľadne zapísať svoje pozorovanie. Po odoslaní formulára sa vygeneruje jednoduchá HTML stránka, ktorú si dotyčný môže uložiť na disk (žiadna databáza), pripadne ešte súbor v XML formáte (ak by som to chcel v budúcnosti nejako automatizovane spracovávať). Moja inšpirácia pochádza zo stránky http://www.visualdeepsky.org , kde je formulár na zápis pozorovaní:
http://www.visualdeepsky.org/enter-log.html
Na stranke je aj archív veľa pozorovaní rôznych autorov.

Konkretne týto pozorovaním som si nie 100% istý (čo tam aj uvádzam). Filter som držal v ruke za okulárom a v poli boli jasné hviezdy, ktoré hádzali nejaký reflex. Somet ešte nemám prerobený, takže zatial pracujem v poľných podmienkach. Napriek tomu som si overoval polohu toho hmlistého pásu, pri rôznych polohách ďalekohladu a myslím, že to reflex alebo zarosená optika nebola. Fakt neviem, či je to reálne bez UHC.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

B33 - Horsehead

#34

Příspěvek od Pavuk_ »

tu je jedno take pozorovanie s 200mm:
http://www.visualdeepsky.org/netastroca ... 00461.html
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

B33 - Horsehead

#35

Příspěvek od vasek »

Pavuk_ napsal: tu je jedno take pozorovanie s 200mm:
http://www.visualdeepsky.org/netastroca ... 1.htmlDíky za odkaz, ten konec mě dostal :o
Its interesting to note that I viewed the Horsehead many times back in the early 80's with a 6" f6 Edmund Newtonian with ease. This was from a dark site at the eastern end of Long Island, NY and much younger eyes.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

B33 - Horsehead

#36

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal: Tak konecne: vyberam z pozor.denniku:

Dátum a čas pozorovania: 2005-10-10, 1h30 CEST (UT+2)
Miesto: vrch Uchánek nad Sobotištom, SR, EU (48deg.N), ~450m.n.m
Objekt: Flame NGC2024, NGC2023, IC434, B33 Typ: EmN, RefN, DifN, dark.neb.  Súhvezdie: Ori  Výška: ~20°
Oblačnosť/Vietor/Teplota: v prvej polovici noci sa na oblohe vyskytovali dva pásy vysokej oblačnosti (riasy), ktoré sa veľmi pomaly presúvali, v čase 23h00-1h00 bola asi polovica oblohy zatiahnuta spomínanou oblačnosťou avšak ostatná časť bola čistá, po 1h30 už bola vačšina oblohy čistá, špecialne východ bol mimoriadne priezračný a čistý prakticky po celú dobu/do polnoci fúkal slabý vietor, po polnoci bezvetrie alebo len veľmi slabý vietor/chladno
Vybavenie:
Prístroj: skladací “trubkový” Dobson 300mm f/5
Zväčšenie/Okuláre: 63x (TV Panoptic 24mm), 115x (TV Nagler 13mm)
Použité filtre: Lum.H-beta

Popis objektu: Na tento objekt som sa tesil najviac, lebo som ho ešte nikdy nevidel a bol som veľmi zvedavý ako je obtiažny v skutočnosti. Podmienkou detekcie je viditeľnosť týchto hmlovín v tomto poradí: Flame nebula NGC2024, jasná emisná hmlovina, ktorú som videl už v Somete Monare bez filtra. NGC2023 jasná reflexná hmlovina obklopujúca hviezdu 7.8 mag. Pokiaľ NGC2023 nevidno bez filtra (na refl.hml nezaberajú hmlov.filtre) nemá zmysel sa ďalej pokúšať o B33. Tieto dve nutné, ale nie postačujúce podmienky boli splnené, ako mnoho krát predtým, avšak tentokrát som mal aj Hbeta filter. Nečakali sme kým Orion bude kulminovať ale pokúsili sa ju B33 t.j. tmavú hmlopvinu „Konská hlava“ pozorovať akonáhle bola mimo oparu nad horizontom. Prvý pokus som skúsil s Naglerom 115x + Hbeta. Obloha stmavla až príliš, nebolo vidieť ani náznak IC434, ktorá tvorí podklad pre B33. Nasledovala výmena zväčšenia za menšie 63x + Hbeta. Polohu som si pamätal naspamäť, kedže leží pod takou strieškou z trojice jasných hviezd. Po chvíli rozhľadenia sa v zornom poľi som zbadal svetlý pás hmly (IC434) široký cca 1/3 z.p., ktorý sa tiahol cez celé zorné pole (~1°). Z jednej strany bolo rozhranie medzi oblohou a hmlovinou veľmi zreteľné. Druhá strana išla akoby dostratena. Sústredeným pohľadom som skúmal to rozhranie, či neuvidím náznak nejakej štruktúry. Pri bočnom pohľade som uvidel na krátku chvíľu veľmi zretelne, akúsi škvrnu (B33) blízko vpravého okraja IC434 (pod tou strieškou). Prekvapila ma jej rel.veľkosť. Čakal som, že bude menšia. Javila sa ako chýbajúce miesto v hmlovine IC434. Nejaké detaily (tvar koňa a pod.) som nevidel. Jedine som mal dojem, že škvrna je podlhovastá. Pri jednom pohľade som si všimol zaujmavú vec, zdalo sa mi, že B33 je tmavšia ako okolitá obloha. Bolo to veľmi zreteľné, avšak neviem to vysvetliť. Čítal som už všeliake horory, ohľadne pozorovania B33, avšak moja skúsenosť je taká, že podľa mňa nejde o „krajne“ náročný objekt (možno som mal predsa len štastie na super podmienky). Uvedené pozorovanie potvrdil aj Andrej s Martinom,s ktorými som pozoroval. Však niektoré tromfy je nutné mať splnené: veľký priemer (v tomto prípade 300mm) a Hbeta filter. UHC som neskúšal (ani neviem prečo, nejako sme na to zabudli, nabudúce vyskúšam). A iné boli spochybnené: úplne tmavá obloha nebola, lebo objekt bol cca 20° nad obzorom v smere LP (Senica) (ak zenitálna MHV bola 6.4mag, vo výske 20° nad obzorom je vzdušná hmota 3x hrubšia ako v zenite, ak prepokladam extinkciu max. okolo 0.3mag/vz.hm. potom vo výške 20° nad obzorom by mala byť min. MHV 6.4-0.3*3=5.5mag). Takže nabudúce sa budem “sústrediť” na detaily a detekciu s UHC (?).

zapis z celej noci:
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/poz ... 010-01.php
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/poz ... 010-02.php

Gratulujem k pozorovaniu. Konecne sa po dlhej dobe nasiel niekto kto sa o tom chce i podelit. A zo Slovakov si mozno aj prvy kto ju naozaj videl. ;D Mam informacie, ze vo velkych binaroch su sance ju vidiet, ale to s monarom neverim.

to Vasek: podla mna nemas sancu (v nasich podmienkach ;)). Mozno na nieco z IC 434, ale na B33 zabudni. Ja som to skusal: http://www.myzer16.szm.sk/pozorovanie3.htm

Pravda bolo to pred 1,5 rokom, teraz som uz skusenejsi. ;D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

B33 - Horsehead

#37

Příspěvek od vasek »

Myzer napsal:
to Vasek: podla mna nemas sancu (v nasich podmienkach ;)). Mozno na nieco z IC 434, ale na B33 zabudni. Ja som to skusal: http://www.myzer16.szm.sk/pozorovanie3.htm

Pravda bolo to pred 1,5 rokom, teraz som uz skusenejsi. ;DO B33 ani neuvažuji, ale jistá naděje uvidět nějaký kousek IC434 mě láká...
Uživatelský avatar
alex.sky
Příspěvky: 504
Registrován: 18. 12. 2010, 17:36
Bydliště: Příbor, CZ

B33 - Horsehead

#38

Příspěvek od alex.sky »

Pavuk_ napsal:
Vypracoval som si takú šablónu pre protokolovanie pozorovaní, neskôr spravím aj HTML/PHP formulár, kde bude každý si môcť prehľadne zapísať svoje pozorovanie. Po odoslaní formulára sa vygeneruje jednoduchá HTML stránka, ktorú si dotyčný môže uložiť na disk (žiadna databáza), pripadne ešte súbor v XML formáte (ak by som to chcel v budúcnosti nejako automatizovane spracovávať). Moja inšpirácia pochádza zo stránky http://www.visualdeepsky.org , kde je formulár na zápis pozorovaní:
http://www.visualdeepsky.org/enter-log.html
Nechýba tam teplota a vlhkosť vzduchu - alebo nie sú dôležité?
(To myslím vážne, nechcem provokovať)
Celestron NW 254/1200 na EQ-6 PRO, Canon EOS 400Dm, http://www.gymnz.sk/ameleg
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

B33 - Horsehead

#39

Příspěvek od Pavuk_ »

alex napsal:
Nechýba tam teplota a vlhkosť vzduchu - alebo nie sú dôležité?
(To myslím vážne, nechcem provokovať)Nie, máš úplnú pravdu. Ja osobne to budem v budúcnosti merať, ale momentálne nemám vlhkomer a teplomer (naplepsie digitálny, po tom ak som bol svedkom, ako si Vašek nechtiac rozšlapol v tme teplomer ).
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

B33 - Horsehead

#40

Příspěvek od Pavuk_ »

vasek napsal:
Díky za odkaz, ten konec mě dostal :o

Pozri, zober to z tej lepšej stránky. Rovnakú šancu ako autor článku budeš mať, keď pojdeme pozorovať (niekedy v budúcnosti) na Kanárske ostrovy (konkrétne na La Palma, Mathias, s ktorým si dopisujem tam bol v 2003 a nameral 7.4mag v zenite bez "špeciálnych techník", teraz bude o niečo lepšia kôli minimu.sln.čin.). Je tam 100% tma (lepšia na tejto planéte nie je, iba rovnaká, a vďaka ochrane ani horšia, len to treba stihnúť ešte v tomto slnečnom minime).
Takže oblasť, kde sa plnia všetky sny sú Kanárske ostrovy 8)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

B33 - Horsehead

#41

Příspěvek od Pavuk_ »

Myzer napsal:

Gratulujem k pozorovaniu. Konecne sa po dlhej dobe nasiel niekto kto sa o tom chce i podelit. A zo Slovakov si mozno aj prvy kto ju naozaj videl. ;D Mam informacie, ze vo velkych binaroch su sance ju vidiet, ale to s monarom neverim.

to Vasek: podla mna nemas sancu (v nasich podmienkach ;)). Mozno na nieco z IC 434, ale na B33 zabudni. Ja som to skusal: http://www.myzer16.szm.sk/pozorovanie3.htm

Pravda bolo to pred 1,5 rokom, teraz som uz skusenejsi. ;DVravim, ze to este preverim. Inak urcite nie som prvy. Ludia, ktori mali pristup k 60tke ju videli, napriklad Vlado Mešter (riaditel hvezdarne Partizanske) mi spominal, ako ju videl bez filtra v Hlohovci(?). Otazka je akym najmensim pristrojom ju este vidno, s filtrom a bez neho (a za akych podmienok:tie budem v buducnosti kvantikovane merat s pomocou pristroja podobnemu SQM http://www.unihedron.com/projects/darksky/ preto ta nevyplnena kolonka Sky brighteness ). To by som chcel zistit.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

B33 - Horsehead

#42

Příspěvek od Myzer »

Pavuk_ napsal: po tom ak som bol svedkom, ako si Vašek nechtiac rozšlapol v tme teplomer ;).
Na ten som dupol ja. :-[ Ale tma fakt bola.

http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

B33 - Horsehead

#43

Příspěvek od vasek »

Tak jsem se teď v noci ze soboty na neděli pořádně zakoukal do této oblasti přes mou 200ku.
Pozoroval jsem u chaty Švýcárna (1315m.n.m.) na hřebeni Jesenických hor. Teplota 5°C(večer) - 0°C(ráno). Větrno. MHV jsem neměřil, avšak pohled na ml.dráhu i deepsky objekty hovořil za vše. Obloha se hodně podobala té v Rakousku. Bohužel jsem však nedosahoval dokonalé adaptace na tmu vzhledem k několika světlům z blízké chaty.
K věci. Flame nebula mě velmi příjemně překvapila, trochu jsem ji zvětšil(89x,127x), abych v z.poli neměl Alnitaka. Byly vidět parádní detaily, hlavní temný pás a z něj vybíhající jeden velký, další menší a snad ještě jeden prťavý kanál.
Pak přišla na řadu NGC2023, těžko říct. Mlhavost okolí té hvězdy se mi zdálo větší než jiných podobně jasných. Jednoznačně však viditelnost té reflexní mlhoviny se tvrdit neodvažuji. Stejný pocit jsem měl i u IC435.
Po IC434 ani stopy, doufal jsem v nějaký nejjasnější kousek kde by byl patrný přechod mezi tmavším pozadím a mlhovinou. Koukal jsem tam mnoho minut, ale nic se neobjevilo. Filtr bude asi nezbytností i u mého průměru.
Aspoň jsem to zkusil... :D
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

B33 - Horsehead

#44

Příspěvek od Pavuk_ »

zaznam z poz.denniku:
http://www.maxmedia.sk/privat/pavuk/poz ... _29-01.php

V piatok 28.10 sme s Myzerom vyrazili na opekacku na hvezdaren do Sobotista. Nas povodny zamer bol po opekani ist pozorovat na vrch Uchanek, ale zacal fukat silny vietor, ktory by na kopci pri teplote okolo nuly mohol byt vaznou komplikaciou, o seeingu ani nehovoriac. Rozhodli sme sa preto radsej pozorovat u nas v zahrade na Cerovej.
Pri zapade Slnka bola jasna obloha bez mrakov. Vo vyske do 20 st. bol vidiet silny atmosfericky zakal avsak nad rel. zretelnou hranicou vo vyske max. 25 st. bola obloha modra. Po zotmeni sa zdvihol vietor a hviezdy zacali blikat aj v zenite. Pozorovanie detailov uz pri zvacseniach blizkych minimalnemu bolo velmi degradovane. Hviezdy neboli bodove (350 f/4.2, 62x, MPCC) a obraz sa vlnil, pripadalo mi akoby boli ponorene vo vode. Bol som natolko prekvapeny tymto obrazom (este som nikdy nezazil tak zly seeing), ze som najskor hladal chybu v dalekohlade. Po zisteni, ze nie je zarosene zrkadlo som chcel preverit kolimaciu na Polarku. Pri pohlade na nu pri zvacseni 230x som uvidel iba rychlo sa meniacu skvrnu – hrozny pohlad. Difrakcne kruzky neboli vidiet ani nahodou. Rad by som este rad zdoraznil,ze za takychto podmienok som este nepozoroval. Dalekohlad sa stal nepouzitelny uz pri zvacseni 62x aj na hviezdokopy, galaxie skratka vsetky objekty, kde je dolezite rozlisenie jemnych detailov. Mars sa tuto noc nekonal, hoci opozicia vrcholila. Naproti tomu ani takyto seeing nevadil pozorovaniu rozlahlych hmlovin ako Horsehead IC434, Flame NGC2024, California NGC1499 avsak bez prislusnych detailov. Obloha bola napriek zlemu seeningu priemerne tmava a nad ranom sa priezracnost este zlepsila. Orion kuminoval, takze sme si mohli vychutnat krasy zimnej oblohy. Pozorovali sme hlavne triedrami a volnymi ocami. Myzer sa specializoval na hladanie detailov zimnej mliecnej cesty a spolocne sme otestovali vplyv hmlovinovych filtrov na triedroch. Zistili sme, ze doporucenie pouzivat Hbeta filter od priemeru 250mm je povera (dalsi mytus). Hbeta je mozne uspesne pouzit uz pri pozorovani volnym okom. Velmi sa osvedcil pri pozorovani triedrom za okularom.
Pozn: Planujem v buducnosti zostavit tabulku vzajomnej obtiaznosti roznych hmlovin a ich viditelnosti podla podmienok (tmavosti a MHV), pretoze sa mi uz niekolkokrat potvrdilo, ze “zauzivane predstavy” o viditelnosti objektov su z velkej casti iba tradovanymi mytmi.
Cely dalsi den 29.10 bola cista modra obloha bez jednieho oblaciku (!), tak sme ostali aj druhu noc na chalupe v nadeji, ze si pozrieme Mars. Seeing bol o nieco lepsi ako predoslu noc (uz sa dalo pouzit zvacsenie 62x :-), ale na nejake vacsie detaily to nestacilo. Okolo polnoci priplavali prve mraky, tak sme to zabalili.

Pocas noci som si overoval podmienky (tmavost oblohy a MHV), M33 jednoznacne ako hmlisty oblacik bocnym videnim, nie lahko, ale bez velkeho usilia, MHV 6.5, okolo 3h mohla byt aj o 0.1mag vyssia, Barnardove obluky som nevidel, s Hbeta boli vidno tieto objekty: Kalifornia (NGC1499) volnym okom aj s triedrom (filter za okularom), IC434 (okrem B33) s triedrom (filter za okularom).

Roseta (NGC 2237-9) trieder s UHC Astronomik (pred objektivom), viditelna bocnym videnim ako ohranicena seda plocha (kruh) okolo otvorenej hviezdokopy v strede

Konska hlava - B33 v IC434:
Pre mna najvacsim prekvapenim bolo zistenie, ze Konska hlava B33 v IC434 bola vidno uz cez siroky UHC filter Astronomik. Avsak ak by som neinformovanu amaterovi ukazal tento objekt, pravdepodobne by si ju nevsimol. Pri sustredenom statickom pohlade sa IC434 vynori a ukaze svoj detail v podobe B33, ktory sa javi ako skrvna v tejto hmlovine. Zaujmave bolo porovnanie klasickeho UHC typu Lumicon a sirokeho UHC od Astronomik. Zaujmave bolo porovnanie klasickeho UHC typu Lumicon a sirokeho UHC od Astronomik. Tento filter by som prirovnal k uzsiemu DeepSky filtru t.j. je nieco medzi UHC a DeepSky.
IC434 v triedri 10x50 s Hbeta (filter za okularom) zretelne vidiet bocnym videnim v tvare klinu, neprehliadnutelne, velmi pekne.

Viditelnost cez jednotlive filtre:
Bez filtra – ani naznak IC434
UHC Astronomik (siroky) – IC434 vidielna iba velmi slabo sustredenym bocnym videnim ako pas hmly, B33 iba pri trpezlivom pohlade, skoro na hranici viditelnosti
UHC Lumicon – IC434 slabo,ale jednoznacne viditelny pas hmly iba bocnym videnim asak jednoznacne lepsie ako cez Astronomik, B3 pekne kontrastuje s IC434
Hbeta Lumicon – IC434 vyrazna a neprehliadnutelna, B33 vyrazne vykrojenie v IC434 (behom noci pri hladani Barnardovho obluku som par krat nasiel a uvidel Konsku hlavu iba “zametanim”), v B33 ani IC434 som nevidel ziadne detaily

Planujem v buducnosti zostavit tabulku vzajomnej obtiaznosti roznych hmlovin a ich viditelnosti podla podmienok (tmavosti a MHV), pretoze sa mi uz niekolkokrat potvrdilo, ze “zauzivane predstavy” o viditelnosti objektov su z velkej casti iba tradovanymi mytmi.

M31- v zenite, oba Bodeho pasy pri 62x,113x lahko viditelne, velmi zretelne
Stephenov kvintet – 3 galaxie, bocnym videnim bez vacsieho usilia

Reflexne hmloviny v M45 – specialne sme sa s Myzerom sustredili na reflexne hmloviny v Plejadach. Pockali sme si az budu kulminovat a skumavo sme si obaja prezreli pole pri 62x/1.1st. ako aj triedrami.
Vsimli sme si zaumave javy (tri “zlozky” hmlovitosti M45):
1) pokial sa v zornom poli nachadzali slabe hviezdy, obloha medzi nimi sa zdala byt ovela tmavsia ako mimo nich. V pripade M45 to vyzeralo tak, ze pokial som otocil dalekohlad kusok za okraj hviezdokopy, jas pozadia stupol a javilo sa to akoby Plejady lezali uprostred tmavej hmloviny (podobny efekt sme si vsimli, ked sme na konci pozorovania zazli svetli pri dome, obloha okamzite “stmavla” a hviezdy sa zdali byt este jasnejsie. Ked sme zhasli, bolo vidno ako obloha svieti a kontrast poklesol.).
2) Druhy efekt, ktory som si vsimol, bolo male zahmlenie okulara), pokial som sa dlhsie dival (alebo slaba lokalna vysoka oblacnost). Prejavovalo sa to iba na jasnych hviezdach.
3) Posledny efekt, ktory som videl bol, ze od hviezdy Merope sa tiahol jasnejsi oval kometarneho vzhladu, ktory bol o nieco jasnejsi ako ostatne prejavy hmlovitosti (ktore priamo nesuvisia s M45). O pravosti tohto ukazu ma presvecilo viditelne zjasnenie v tomto ovale, ktore bolo jasnejsie ako okolie a kometarny vzhlad zjasnenia, ktore bolo nezavisle od polohy v okulara.
Pri pozorovani treba byt velmi obozretny a dokazat odlisit typ hml.1 a 2 od 3 (ak je typ 3 vidno).
Pozorovanie sme zopakovali 2.noc triedrom 20x60 s rovnakym vysledkom. Avsak pokial pozorovatel nevie, co ma ocakavat, pravdepodobne tento ukaz prehliadne alebo ho nebude povazovat za hmlovinu pri Merope. Reflexna hlovina okolo Merope je typickym prikladom objektu, ktoreho celkova jasnost je relativne vysoka, ale vzhladom na velku plochu, je jeho viditelnost velmi zavisla od podmienok (tmavosti oblohy).

Kalifornia NGC1499 – trieder s Hbeta za okularom, jasny oval eliptickeho tvaru, lahko viditelny bocnom videnim, neprehliadnutelny, za sa najst aj “zametanim” v linii hviezd Perzea

Pocas noci 28/29.10 bolo vidiet zvyseny vyskyt jasnych bolidov.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

B33 - Horsehead

#45

Příspěvek od MaG »

V noci 28./29.10. bylo opravdu dobré nebe. Pozorovali jsme na kopci u rozhledny Královka v Jizerských horách (asi 850 mnm).

Obloha se zdála poměrně čistá již od 5° nad obzorem, jen jih byl o něco výše přezářen Jabloncem. V porovnání z nocí následující byla tato lepší, protože zákal byl poté výše. Mléčná dráha ukázala i jemnější detaily a MHV byla nad 6 mag.

Pozorovali jsme po třetí hodině ráno, používali dalekohled 200/1000, zvětšení od 50 do 130x. Obraz překvapivě klidný (M42 jak na fotografii )
Zaměřili jsme se specielně i na oblast kolem B33. Velmi pěkná, s několika temnými pásy, byla Plamínková mlhovina. Zkoušel jsem poté najet na místo kde je Koňská hlava a co mně na první pohled "praštilo" do očí byla mlhovina 2023. Legrační na tom je, že výše je uvedeno, že ji s podobným dalekohledem moc dobře neviděl Vasek, ale já mám dojem, že byla zcela nepřehlédnutelná (až na to, že já vůbec nevěděl, že má být tak dobře viditelná). Nicméně znám tuto z fotografií koně, takže jsem již dost přesně věděl, kde mám pátrat. Přiznávám (vč. kamaráda), že jsem tam nic neviděli, i když se nám oběma po dlouhém koukání do těch míst zdálo, že tam občas bočním pohledem něco strašně slabého světlého probleskne. Tady by to chtělo filtr.

Každopádně to bylo hezké pozorování, které jen dokresluje, že základní podmínkou je velmi tmavé průzračné nebe a Orion pokud možno nad jihem.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět