Polární záře

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Polární záře

#16

Příspěvek od denis.marc »

19. 1. 2010 proběhla na Slunci erupce třídy M2 zaznamenaná např. také na Slovensku:


Výsledek o den později večer - Norsko:


Finsko:



Index Kp=5 pro pozorování ze střední Evropy samozřejmě nestačí, bude třeba si počkat.  ;)
tgfh
Příspěvky: 40
Registrován: 05. 07. 2008, 15:18

Polární záře

#17

Příspěvek od tgfh »

Po několika dnech sem opět koukl na aktivitu Slunce:
http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/xray_5m.html
Myslíte, že z pondělí aktivity nic nepůjde vidět?
DOBSON 150/1200 + BINO
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#18

Příspěvek od MaG »

Záleží kde. U nás určitě ne. A zatím se tedy nic moc nedělo.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
klababa
Příspěvky: 18
Registrován: 03. 03. 2009, 16:34

Polární záře

#19

Příspěvek od klababa »

Také jsem koukal na polární záři v roce 2003, vytáhl jsem kamarády a byl to super zážitek. Pamatuju si, že když šly kolem nějké slečny a my je přemlouvali, aby se podívaly na nebe, že je tam polární záře, klepaly si na čelo... U nás se holt na auroru holky balit nedaj :-P
newton 98/598 DOB vlastní ajeťáctví,
newton SKY DOB 254/1200,
triedr 10x60
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Polární záře

#20

Příspěvek od denis.marc »

Tak třeba v takovém severním Švédsku  ::) chytat slečny na polární záři taky moc nejde, protože Aurora Borealis je tam k vidění tak často, že zejména kolem roku 2003 to tam byla dost všední záležitost.  ;D

A když už jsme u toho, docela hodně mě zaujala fotka na Spaceweather, kterou nedávno pořídil Andrew Keen ve finském Inari

Má takový hodně pěkný spirálovitý tvar.  :)
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#21

Příspěvek od Roman (Rick) »

Vypadá to fakt zaujímavo :o. Ako taký tvar mohol vzniknúť :-??
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Polární záře

#22

Příspěvek od Miloš Hroch »

Jestli si dobře pamatuju z přednášek fyziky, tak stáčením trajektorie nabitých částic v magnetickém poli Země. Nabité částice způsobují excitaci a ionizaci molekul kyslíku a dusíku ve vysokých vrstvách atmosféry (při nízkém tlaku je doba života excitovaného stavu poměrně dlouhá) a ty při deexcitaci/rekombinaci vyzřují světlo charakteristických vlnových délek. Takhle krásně zeleně svítí kyslík. Pravděpodobně je to stejný přechod díky kterému tak nádherně svítí velké procento planetárních mlhovin, nebo alespoň jejích částí.

K fotce nezbývá než dodat, že je úžasná, když jsem ji před pár dny viděl poprvé, tak jsem si ji stáhnul i do PC, což dělám málokdy. Je to hezké zachycení přírodního jevu navíc kompozičně velmi povedené.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6080
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#23

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ďakujem za vysvetlenie.
Uživatelský avatar
Alcyon
Příspěvky: 40
Registrován: 08. 04. 2009, 09:49

Polární záře

#24

Příspěvek od Alcyon »

Skutočne úžasné foto :)
Uživatelský avatar
denis.marc
Příspěvky: 1103
Registrován: 25. 04. 2008, 02:55

Polární záře

#25

Příspěvek od denis.marc »

Jestli si dobře pamatuju z přednášek fyziky, tak stáčením trajektorie nabitých částic v magnetickém poli Země. Nabité částice způsobují excitaci a ionizaci molekul kyslíku a dusíku ve vysokých vrstvách atmosféry (při nízkém tlaku je doba života excitovaného stavu poměrně dlouhá) a ty při deexcitaci/rekombinaci vyzřují světlo charakteristických vlnových délek. Takhle krásně zeleně svítí kyslík.
Zajímavé, že kyslík by měl svítit zeleně, to jsem věděl, ale to stáčení, k tomu jsem se zatím nedostal, dík za vysvětlení. ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#26

Příspěvek od MaG »

Ta vaše diskuze mně docela zaujala. Totiž mám za to, že ta polární záře na snímku vznikla trochu jinak. Podle mně ty nabité částice vstupují do atmosféry přibližně kolmo shora a tedy tím vzniká ta zprohýbaná záclona. No a ta záclona se stáčí podél magnetického pole a v tom magnetickém poli vznikla ta spirála.

A co barvy? Ty vznikaj podle toho, do jakého stavu se excitují atomy dusíku nebo kyslíku, takže teoreticky by to nemusel svítit zeleně jenom kyslík, to asi záleží na výšce kde záře vznikla.

Tak co myslíte? Já si o tom du asi něco přečíst :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární záře

#27

Příspěvek od MilAN »


spektrum polární záře


Dobrý přehled :
http://www.aldebaran.cz/actions/2002_aurora/aurora.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#28

Příspěvek od MaG »

Milane skvěle a díky, jen mi prosím zkus naznačit, čím to, že jen některé záře jdou i domodra, myslíš že je to tím, že takové jsou jen ty nejintenzivnější, nebo je v tom i něco jiného?

Narážím na modrozelenou záři 20.11.2003, myslím, že jsem do té doby ani potom takovou modrou v polární záři neviděl. Předtím jsem vídal jen červenou a zelenou jako převažující a v té jasné záři pak i oranžovou, purpurovou a bílou.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární záře

#29

Příspěvek od MilAN »

Souvisí to s výškou, intenzitou pole ,nakolik se dodáhne excitace atomů. Červená je nejvýše,  pak zelená a pak modrá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Polární záře

#30

Příspěvek od MaG »

OK takže tím pádem když tehdy ta záře začala, byla asi tak intenzivní, že se to dostalo hodně dolů a tím pádem to bylo hlavně modré a zelené. OK, to sedí, tehdy se magnetometr vychýlil asi 3x víc, než při obvyklé silné záři, tahle byla výjimečná za tu dobu, co je sleduji. A později pak nastala ta klasická, kde se k modré až zelené dole přidala ta červená .. no byla to nádhera...
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět