Jak si správně vybrat

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Jak si správně vybrat

#16

Příspěvek od ladis »

Mischo napsal: Potreboval bych pomoc ohledem výberu teleskopu
Bydlím na dedine kde v noci dokonce vypínaji osvetlení.Sem začátečník.Oblohu som sledoval jenom okom.
Vice mene chcem pozorovat mesiac, hviezdy, planéty
Mám len 14 let, tak čo se peňez týka tak do tých 3500sk(3200kč) postupne plánuji doplňovat vybavení.

Za rady vopred dekuji

(jazyk si nevšímejte snažil sem se čo nejvíc po česky)


Ja Ti doporucuji prisetrit jeste 3000Kc a koupit dobsona 200/1200. Zatim ted v zime, bude-li opet akce v Lidlu, kup triedr 10x50 za pet stovek a k tomu jakykoliv i umelohmotny subtilni fotograficky stativ za par stovek. A muzes zacit pozorovat spoustu objektu a casem dobsonem mnohem vice...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jak si správně vybrat

#17

Příspěvek od Konihlav »

tak abysme meli kolecko kompletni (skoro), tak ja bych preferoval Lidlskop + 25mm plossl okular co byva standardne k dobsonu (SkyWatcher) :D
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Jak si správně vybrat

#18

Příspěvek od hamr »

Pro mkcz,
dovolil bych si nesouhlasit, Lídlskop jsem měl a myslím, že pro 14 letého astronoma ukáže daleko víc než triedr 7X50. Určitě bude chtít něco vidět na Měsíci a planety a to triedrem neuvidí. Já byl taky v začátcích zblblý čtením různých doporučení pořídit triedr a skoro jsem ho nepoužíval (měl jsem jich postupně snad 5 a postupně jsem je rozprodal nebo rozebral na hledáčky). Nakonec jsem si nechal "pouze" 7x35 Nikon, který má obří zorné pole 9,3st. a používám ho na takovou orientační přehlídku a ve dne na přírodu a turistiku. Aby to k něčemu bylo musel by to být nějaký supr triedr 25x100 a výš a to je o jiných cenách. Takový je můj názor a zkušenost. Tím lídlákem s dlouhým okulárem (jak třeba píše Konihlav) uvidí podobně a víc než triedrem. Neber to nijak osobně, prostě to tak vidím ;D ;D.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Jak si správně vybrat

#19

Příspěvek od mkcz »

Pro hamr:

v pořádku, proti gustu atd. Já to vidím z toho úhlu, že zmíněný mladý astronom má velmi limitovaný rozpočet a když už investuje svoje skromné prostředky, tak by si mohl pořídit něco, co má trvalou užitnou hodnotu. A to slušný triedr 7x50 rozhodně je. Ve spojení s hvěznou mapou se naučí prohlížet si souhvězdí, může pozorovat Měsíc. Mám svůj triedr 8x40 nějakých 25 let a používám jej příležitostně dodnes. Zcela záměrně jsem doporučil 7x50, protože u něj bez problému udrží dané zvětšení v rukou i bez stativu a neporadil jsem mu nákup laciného triedru ale za ten finanční obnos, který má k dispozici. Takovým triedrem se mu bude dobře dívat i navečer na pozemní cíle, když už není příliš světla. Lidlskop dle mého zdaleka taková trvalá hodnota není. Omrzel by ho za pár měsíců. To je lépe pořídit si slušný triedr a třeba za nějakou dobu si brigádou vydělat peníze na astronomický dalekohled, které jsou dneska někde cca dvojnásobně nad tou hranicí, kterou Mischo má.

S pozdravem mkcz
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

Jak si správně vybrat

#20

Příspěvek od phobos »

Zasadni problem dotazovani se na astroforu :)

Prave ted tady lidi doporucujou triedr (od 7x50 do 20x80), mensi refraktor, mensi refraktor a okular, dobson - jeste tady chybi katadioptr ;D

Nakonec se asi clovek stejne musi rozhodnout sam ;)

IMHO - ten dobson je dost dobry reseni, pokud je realny "neco nasetrit" - je mozny ze dany limit byl z letosni prazdninove brigady a dalsi penize budou zase az za rok ... Samozrejme na prenaseni je to dost na prd. ale pokud bude tazatel pozorovat ze zahrady, tak to nevadi.
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jak si správně vybrat

#21

Příspěvek od stana »

Na přenášení je Dobson v pohodě..Rozmontuješ na tubus a podstavec, přeneseš, za minutu sešroubuješ dvěma šrouby a pozoruješ..
/Přenášení nemyslím samosebou, že to bude vláčet na zádech 2 km daleko/..
;)
Tákže došetřit a koupit 200 Dobsona... ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
phobos
Příspěvky: 227
Registrován: 17. 02. 2008, 20:19

Jak si správně vybrat

#22

Příspěvek od phobos »

stana napsal: /Přenášení nemyslím samosebou, že to bude vláčet na zádech 2 km daleko/
Aha - no my, co bydlime ve meste, nepovazujeme prenaseni z domu na zahradu za prenaseni, ale za "drobne poposunuti" ;D

Prenasenim jsem samozrejme myslel minimalne za humna na kopec ;)
Triedr 10x50, Skymaster 25x100 :D, Lidlskop
rach
Příspěvky: 128
Registrován: 04. 09. 2008, 20:10
Bydliště: Zlin
Věk: 54

Jak si správně vybrat

#23

Příspěvek od rach »

Teď zrovna se tady prodává VMC 110L za 3500. To je myslím dobrý tip do začátku.
ED80, MAK150
TSAZ5 (Skytee2) + Berlebach UNI18
Omegon: 70st SWA 38mm
Explore Scientific: 68st 28mm a 20mm, 82st 6,7mm
TeleVue: Nagler 13mm, DeLite 9mm, Ploessl 15mm a 11mm
Wishlist: 14inch Intelliscope Dobson
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Jak si správně vybrat

#24

Příspěvek od hamr »

Pro Phobos,
tak už tady máš i ten katadioptr ;D ;D ;D.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Jak si správně vybrat

#25

Příspěvek od PetrV »

Prodává se VMC 110, ale jen OTA. Se svojí vlastní začátečnickou zkušeností bych doporučil dobsona. Průměr objektivu je nenahraditelný a 20 cm je už velmi dobrá volba. Každý začátečník se ale musí nejspíš smířit s tím, že první (a možná i druhá a třetí) volba je trochu sázka do loterie a zpravidla nebude perfektní. Je pak taky trochu věcí osobního vztahu k dalekohledu, zda své volby budeš litovat, nebo si přístroj i přes jeho nedostatky oblíbíš (a to se předem vědět nedá).
ladin
Příspěvky: 959
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Jak si správně vybrat

#26

Příspěvek od ladin »

Ja bych ti doporucoval stejne jako Ladis koupit triedr z Lidlu za 500,- (vyber si dobrej kousek), k tomu lidlskop a jeden okular SuperPlossl o ohniskove vzdalenosti 25mm do toho lidlskopu (s lidlskopem jsou dodavany 3 standartni okulary spis horsi kvality). Cena presahne lehce 3200,-Kc , ale s touto sestavou se da uz lecos videt !
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Jak si správně vybrat

#27

Příspěvek od Konihlav »

nakonec prvni dalekohled nebyva dalekohledem poslednim, takze lze dopredu pocitat s tim, ze v budoucnu k nemu pribude vetsi bratricek a tak je dobre, pokud ten prvni nebude uplny "mrzak" ve sve kategorii...
Mischo
Příspěvky: 24
Registrován: 27. 10. 2008, 21:15

Jak si správně vybrat

#28

Příspěvek od Mischo »

čo hovoríte na Newtona 127/1000 od celestronu
alebo na šošovkový achromát 90/900 od Sky-Watcher-u
,,Nikdy nebude tak zle, aby nebolo horšie´´&&
Mischo
Příspěvky: 24
Registrován: 27. 10. 2008, 21:15

Jak si správně vybrat

#29

Příspěvek od Mischo »

a ešte niečo jeden predajca mi tvrdil že šošovkové majú nejaké vady kvôli zákonom optiky, a zrkadlové nie. v druhej predajni mi povedali presný opak. TAK KTO MA PRAVDU ???
,,Nikdy nebude tak zle, aby nebolo horšie´´&&
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Jak si správně vybrat

#30

Příspěvek od johnna »

Mischo napsal: a ešte niečo jeden predajca mi tvrdil že šošovkové majú nejaké vady kvôli zákonom optiky, a zrkadlové nie. v druhej predajni mi povedali presný opak. TAK KTO MA PRAVDU  ???

U čoček se více či méně může projevit barevná vada.

Edit: ohledně těch dvou dalekohledů. Na pozorování Měsíce budou určitě vhodné. Co se týče planet(Jupiter, Saturn) také. Hlavně si dávej pozor na montáž! EQ1 ,2 NENÍ VHODNÁ!
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Odpovědět